https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/michal-cejka-jak-je-to-s-povinnym-zateplovanim-v-ramci-green-dealu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Michal Čejka: Jak je to s povinným zateplováním v rámci Green dealu?

17.6.2024
Nejlepší důchodové pojištění.
Nejlepší důchodové pojištění.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
V předvolebních debatách zaznělo mnoho nepravd, zvláště od stran zakládajících svou existenci na odporu vůči Green dealu, jako je např. SPD, KSČM či TRIKOLORA ... a jednou takovou fakenews jsou i zkazky o povinném zateplování budov.
 
Úvodem je třeba říci, že lidé nerenovují domy proto, že jim to někdo nařizuje, ale proto, že jim to dává smysl a něco přinese! A tak to i zůstane...

Kvalitní a důkladná renovace je dle mého názoru nejlepší důchodové pojištění na trhu a současně nejlepší ochrana před energetickou chudobou.

Zvyšuje nejen užitný komfort v domě, ale i kvalitu vnitřního prostředí a tedy i zdraví uživatelů.

A v neposlední řadě zvyšuje i hodnotu samotné nemovitosti.

A jak je to tedy doopravdy:

  • Evropská směrnice ani česká legislativa nikoho zateplovat nenutí a nutit ani nebude. Definuje jen minimální technické požadavky pro ty, co již renovují, a to lze chápat i jako ochranu spotřebitele.
  • Renovace je široký pojem a obsahuje nejen zateplení fasády, ale celou řadu dalších prvků. Některé již lidé realizovali sami v předchozích letech (jako např. výměna oken, LED žárovky, nový účinný zdroj tepla či ohřevu teplé vody, instalace obnovitelných zdrojů, apod.).
  • Do budoucna se navíc počítá s rozšířením o možný nákup bezemisní energie ze sítě či využití energie z energetických komunit, takže úspory bude možné řešit i bez nutnosti změny domu samotného.
  • Směrnice klade povinnost výhradně na členské státy, nikoliv na majitele budov. Členským státům nařizuje nastavit si tzv. renovační strategii a v rámci ní i trajektorii energetických úspor.
  • Do roku 2030 by měl členský stát dosáhnout na obytných budovách 16% snížení průměrné spotřeby primární energie a to především v oblasti energeticky nejnáročnějších budov. Požadavek je kladen na celý fond budov, nikoliv na konkrétní budovy.
  • Současně by mělo dojít do roku 2030 k renovaci alespoň 16 % jiných než obytných budov - s cílem dosáhnout mezní, tzv. prahové hodnoty energetické náročnosti. Tato mezní hodnota není prozatím definována, stejně jako způsob, jak této hodnoty dosáhnout.
  • Nástroje k dosažení tohoto cíle nejsou jen restriktivní, ale spíše systémové, motivační a podpůrné. V první řadě jsou to programy podpory (např. Nová zelená úsporám), dále národní síť energetických poradců či renovační pasy jako efektivní nástroj plánování úspor na jednotlivých budovách. Důležitým prvkem je i zefektivnění již probíhajících renovací pomocí úpravy legislativních požadavků.
  • Renovace budov jsou přirozenou reakcí na změnu osobních potřeb, disponibilní finanční prostředky a v případě úspor i na změnu ceny energie. Budovy lze přirovnat k energeticky náročným spotřebičům a je zcela přirozené, že se upravují na úspornější – stejně jako většina z nás již dávno vyměnila klasické žárovky za LEDky či si pořídila novou ledničku a pračku. Je to přirozené a uděláme to, i když nás k tomu nikdo nenutí.


reklama

 
foto - Čejka Michal
Michal Čejka
Autor je konzultant energetických úspor.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (33)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

17.6.2024 10:15
Mno, ten obrázek jasně demnostruje, jak se dnes dementně běžně staví. Tlustá cihlová zeď (odhadem 36 cm) a na to poměrně tenký polystyrén. Jestli toto autor lidem radí, tak potěš pánbůh.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.6.2024 11:30 Reaguje na Jiří Svoboda
1*
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

17.6.2024 13:23 Reaguje na Jiří Svoboda
Jste si jistý, že správně je tenká zeď a tlustý polystyren?
Zdivo musí držet stálou vnitřní teplotu. V zimě i v létě.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

18.6.2024 05:43 Reaguje na Kolemjdoucí
Rosný bod musí být v izolantu, ne v nosné konstrukci
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.6.2024 08:27 Reaguje na Petr Pekařík
navíc je fajn, když je rosný bod pokaždé (kombinace teploty uvnitř, teploty venku a relativní vlhkosti vzduchu v konstrukci) trošku jinde, ne furt plusmínus stejně těsně vedle spáry zdivo/izolant.
pro dobře vyřešené baráky moc neplatí turistická poučka o oblékání - že lépěji více tenkých vrstev.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.6.2024 11:41 Reaguje na Kolemjdoucí
Ano, jsem si jistý.

Tepelná setrvačnost (o to jde) je dána průměrným tepelným odporem obálky poděleným tepelnou kapacitou. Pokud zdvojnásobíte tepelný odpor, můžete i významně snížit tepelnou kapacitu.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.6.2024 14:36 Reaguje na Jiří Svoboda
v zásadě ano. takhle to funguje u místnosti/nemovitosti trvale uzavřené. ale máme tady vycourání tepla dveřmi a výměnu vzduchu větráním.

když modelově máme "normových" 15m3 vzduchu na osobu (ložnice pro dvě osoby), tak ten vzduch v cimře má zhruba 20 kg a tepelnou kapacitu zhruba 20 KJ/°C. to vlastně není moc. to je jako nějakých deset lahvových piv:). když před spaním 2 minuty vyvětráme a vyměníme vzduch za čerstvý o 30°C studenější (v zimě) nebo o 20°C teplejší (v létě, okno na rozpálenou terasu), tak by se ten vzduch měl přizpůsobit teplotě stěn/podlahy/nábytku tak, že vezme/odevzdá teplo a bude mít za chvilku zase teplotu jako předtím. nemělo by to vést k nutnosti znovu přitopit nebo znovu spustit klimatizaci.

samozřejmě tohle by byl úplný extrém, ale u maringotek (a jím podobných lehkých staveb) to znamená velký nekomfort.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.6.2024 15:43 Reaguje na Lukas B.
To, co popisujete, je interakce s max. 5cm vrstvou zdi směrem z interiéru.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.6.2024 16:16 Reaguje na Jiří Svoboda
ano. v případě "dvouvrstvého pláště" není nutná pod polystyren/vatu šedesátka z cihly plné nebo děrované, ale štorcka na rozumnou setrvačnost nestačí.
v současné době vidím jako optimální pro novostavbu s důrazem na kapacitu voštinové cihly plněné izolací bez vnějšího zateplení (protože odpor 7 pro 44 cihlu úplně stačí, uvlášť, pokud budeme mít i okna, další zvyšování odporu nemá moc velký smysl).
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

18.6.2024 21:18 Reaguje na Lukas B.
I v létě se musí vařit a více se sprchujeme. Navíc v bytových domech mnoho sousedů potřebuje "čerstvý vzduch" = mají otevřená okna i v největších vedrech.Takže teplo přichází jak zevnitř tak i mimo obálku. A to je ten problém s tepelnou stabilitou.
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

18.6.2024 21:56 Reaguje na Kolemjdoucí
*** přes obálku
Odpovědět
LB

Lukas B.

19.6.2024 12:39 Reaguje na Kolemjdoucí
samozřejmě v tomhle nejsme ve při. jenom uvařit oběd (nemusí to být ausgerechnet svíčková na smetaně, stačí brambory na loupačku s tvarohem) spotřebuje víc energie (vytvoří víc tepla) než ohřátí vzduchu v místnosti po vyvětrání. k tomu všechny ty další spotřebiče (pračky, myčky, lednice), sprchování teplou vodou, standby režim spousty dalších žroutů, a v neposlední řadě samotný topný výkon obyvatel bytu v křesle s knížkou přikrytý dekou zhruba 100W/osoba.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

20.6.2024 12:11 Reaguje na Lukas B.
"odpor 7 pro 44 cihlu" a kterým pohádkám ještě věříte?

Tak postavíte sotva nízkoenergetický dům s docela nízkou tepelnou setrvačností. A za 10 let na něj budete lepit dalších 15 cm EPS, abyste to aspoň trochu zachránil.

Je třeba začít stavět radikálně jinak viz www.optimalizmus.cz
Odpovědět
LB

Lukas B.

20.6.2024 15:34 Reaguje na Jiří Svoboda
Vy zpochybňujete měření a na to navázané certifikáty? no jak myslíte...

náplň cihel má vodivost dejmetomu 0,040 (vata nebo polystyren, dle výrobce, odpor 44 cm samotné izolace by byl tedy zhruba 18), cihla má voštiny orientované tak, aby vedení střepem mělo co nejdelší dráhu, takže odpor 7 mi připadá zcela věrohodný. za předpokladu samozřejmě broušených cihel, zdění na pěnu a ohlídání správného provedení nároží, detailů, překladů etc. u domu s okny (nižší odpor trojskla jakkoli kosmického) a dveřmi (vycourané teplo) je až až a další zvyšování nemá na celkové ztráty baráku žádný vliv.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

21.6.2024 12:57 Reaguje na Lukas B.
Odpor 44 cm izolace je 0,44/0,04=11.

OK možná se tam s odřenýma ušima v praxi dostane na odpor 6-7. Ale slušný dům potřebuje aspoň 2x tolik. Je to stavěno na 100 let a komfort bydlení a synergetické efekty typu co dám navíc za izolace ušetřím na otopném systému zde také hraje roli. Navíc ta cena cihel je zoufalá.

Je třeba se na to podívat z mnoha úhlů pohledu a projít mnoho možných variant.
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.6.2024 13:32 Reaguje na Jiří Svoboda
takhle se holt dneska staví. moc tomu nerozumím proč. takhle dává smysl dodatečně zateplovat, ale dosáhnout kýženého tepelného odporu při novostavbě lze levněji, lépe a smysluplněji.
Odpovědět
LB

Lukas B.

17.6.2024 13:35 Reaguje na Lukas B.
pane Kolemjdoucí, souhlasím s Vámi, že tepelná kapacita je fajn věc a do jisté míry dokáže nahradit klimatizaci a oddálit nástup topné sezony proti budově izolované ale nekapacitní.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.6.2024 11:46 Reaguje na Lukas B.
Řekl bych, že je to již dáno způsobem výuky na technických vysokých školách. Jakkoli dodržet normy na nejnižší úrovni je považováno za správné řešení. Přemýšlet, jak to udělat co nejlépe, to se nevyučuje.
Odpovědět
LB

Lukas B.

18.6.2024 15:17 Reaguje na Jiří Svoboda
ano, způsob výuky "normu stačí dodržet a normu je vždy nutno dodržet" vede k tomu, že "inžinýr" coby produkt (technické) školy má myšlení nikoli inženýrské, ale úřednické, a je schopen vytvářet excesy, které způsobí (šikovnému erudovanému) řemeslníkovi slzy střídavě smíchu a pláče.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

19.6.2024 08:59 Reaguje na Lukas B.
A autor článku je něco podobného? Možná. Pokud ne, měl byt se ohradit.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

18.6.2024 18:13 Reaguje na Jiří Svoboda
Vypadá to na 10cm polystyren,potom už má cenu počítat ztráty jenom otvory,okna a dveře.Fakt.Celkem jako plná cihla snad 150cm,stavební tabulky,také jsem někdy i zateploval.Dům.
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

17.6.2024 10:26
Jen alibismus a podpora nesmyslné zničující politiky EU. Doporučuji si několikrát přečíst toto a následně se pořádně zamyslet "Směrnice klade povinnost výhradně na členské státy, nikoliv na majitele budov. Členským státům nařizuje nastavit si tzv. renovační strategii a v rámci ní i trajektorii energetických úspor."

Pokud to nepomohlo. Napovím. Stát nemá dostatek vlastních budov, aby mohl celý politický závazek splnit sám. Takže v reálu bude díky tomuto nařízení vymyslet, jak donutit ke spoluplnění závazku i normální lidi. Dopadne to jako v případě emisních povolenek, které v první řadě byly uvaleny na průmysl (který to částečně nepřežil a částečně to přenesl na zákazníky, lidi), aby v druhé řadě se přes povolenky zdražilo lidem úplně vše, protože se uvalí tato politická dań i na PHM a teplo.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.6.2024 11:31 Reaguje na Jindřich Štěpánek
1**
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

17.6.2024 10:49
"Evropská směrnice ani česká legislativa nikoho zateplovat nenutí a nutit ani nebude." Evropská směrnice jen vytvoří takové podmínky, aby lidem nezbývalo nic jiného, než za každou cenu zateplit (co ty zprávy o tom, že budovy s energetickou náročností G nebude možné prodat a ani pronajmout?). Takže lidé si budou "moci zcela svobodně vybrat".
Odpovědět

Jindřich Štěpánek

17.6.2024 10:50 Reaguje na Marcela Jezberová
Pravda. Navíc díky politickým zásahům bude teplo na vytápění tak drahé, že člověk bude muset zateplovat i když barák nebude chtít ani prodat, ani pronajmout.
Prostě SESR jako vyšitý.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

17.6.2024 11:31 Reaguje na Jindřich Štěpánek
Tak jest !
Odpovědět

Radek Čuda

17.6.2024 15:23
"Definuje jen minimální technické požadavky pro ty, co již renovují, a to lze chápat i jako ochranu spotřebitele."

Jistě, a ty min požadavky náklady na tu renovaci mnohdy výrazně zvýší, takže v řadě případů žádná renovace nebude ... lautr žádná ... bo na ni prostě stavebník nebude mít.

To samé s tím ne úplně chytrým příkladem na konci ... výběr nové ledničky a pračky. Ten by se měl primárně řídit, a zatím tomu ještě jakž tak díkybohu je, potřebami a možnostmi spotřebitele, ne nějakým vyšším dobrem. Pokud mu ten spotřebič klekne a on dá dohromady horko těžko 4-5 litrů, tak to holt nebude nějaká eko-Miele. A pokud by si musel koupit jen tu, tak holt bude bez lednice a nebo s valchou, což je alternativa fakt na pikaču.

Mně by jen zajímalo, zda ti, kteří tyhle ptákoviny hlásají mají v hlavě opravdu tak vypláchlo, že jim to nedochází, nebo se jen snaží dělat z lidí úplné pitomce.
Odpovědět
HH

Honza Honza

17.6.2024 20:52
Jsou přeci věci, které mají smysl, jsou pro všechny přínosem- určitě sem patří zateplení, ekolog.kotle, šetření. I přechod na elektrifikaci- přístroje na akumulátory je jistě norm. přirozený pokrok.
Některé věci jsou sporné, jen zbytečně omezující - např. zákaz topení v krbu asi přírodu nespasí, pro klima je naprosto bezvýznamné (podobně jako si v přírodě opékat buřty)
Jsou ale věci naprosto nesmyslné- např. TČ tam, kde nemůže fungovat, elektroauto bez nabíječky, přemíra FV a jejich odpojování, když schází úložiště.
Demokracie by měla fungovat tak, aby lidi sami nesmysly odmítli a dobré věci přijali.
Odpovědět
PB

Petr Brok

18.6.2024 09:48
Zvyšte hodnotu své nemovitosti, abyste platili vyšší daň z nemovitosti. Co když nemám v plánu prodávat ani pronajímat? A jak to je v CHKO, v památkových zónách, či v obojím? Mám zkušenost, že se památkáři nedohodli s CHKO ani na plotu.
Odpovědět
An

Antioxid

18.6.2024 12:35
Povinné to sice nebude, ale v dokumentech Green Dealu se plánuje zavedení emisních povolenek na dopravu (leteckou a lodní), na osobní auta a i na domy. Takže tím se nepřímo tlačí na to, aby si to zateplení lidé udělali a snížili tak potřebu topení.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.6.2024 13:22 Reaguje na Antioxid
Ke snižování emisí CO2 musí být peněžní motivace. Problém je, že ten systém je a zůstane děravý a nespravedlivý, a spíše než k úsporám emisí CO2 se bude vymýšlet, jak se platbám vyhnout nebo jak na tom nezaslouženě vydělat.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

21.6.2024 17:33
S levnou energií nebyla potřeba zateplovat a stavěly se paneláky a RD se zdí 30 cm z tvárnic. Náklady na stavbu nízké a na vytápění taky. Jak ale vydělat na stavbách více a nestavět jich více? No přece ruku v ruce s dodavateli energie a izolací zdražit energie a přinutit lidi zateplovat.
Ani to nezabíralo, tak CO2 pomohlo s výměnou kotlů za nové a s novými
zdroji energie jakými jsou OZE a tepelná čerpadla. Cena za bytovou
jednotku raketově roste a čím více lidé šetří, tak se energie stále
zdražuje stejně, jako práce a materiál ve stavebnictví. Ono to jde zase
ruku v ruce, protože výroba stavebního materiálu, zateplení a topidel
je díky drahým energiím dražší. Tomuto se říká motor kapitalistického
hospodářství. Vydělané peníze je třeba opět dostat do oběhu, aby neustala
výroba. Bez ní, byť i zcela zbytečné, by nebyly příjmy a obchod by se
zastavil a stagnoval. Bral bych zdražování energií při jejich vyčerpání
a nedostatku, ale uměle vyvolaný dočasný nedostatek je pouhá spekulace
pro navýšení příjmů a donucení investovat do zateplení a úspor energie.
V globále je to ale plýtvání, když se vyhazují funkční spotřebiče kvůli
marginálním úsporám energie, které nedosáhnou nákladů na nový spotřebič.
Stát nutí k zateplení penzistu, který když si rozloží náklady na zateplení do vyšších cen energie, tak zjistí, že by se mu to vyplatilo pouze tehdy, kdyby tu žil do 120 let. Chce to mnohdy pouze přemýšlet, ale stát mu
nabídne dotaci a zatemní mozek a už je polapen. Máš dotaci na TČ? Tak jim musíš po dotaci topit i když ti dodavatel zdraží elektřinu na trojnásobek. Tyto podvedené lidi znám a nyní mrznou a ekonomicky živoří. No a ti co
na to nestačí? Těm nezbývá než prodat a nebo do smrti dál pracovat.
Odpovědět
FP

FRANTIŠEK PTÁČNÍK

24.6.2024 07:46
Tak nevím. Z jedné strany ekologie, což polystyrén není. Stavěl jsem si barák sám s otcem, tak jsem se vlastně vyučil zeníkem. Máme postavíno z tvárnic, ale ze vnitř jsme z hurdisek udělaly přizdívku, kde je asi deset cm vzduchová kapsa. Dnes nás chtějí buzerovat i za kamna, která neberou žádný proud. Zatopil jsem vždy odpoledne asi ve tři hodiny, ale v sedm naposledy. Protopily jsme minimum. Moje dcera postavila barák, zateplený a to co stojí mne elektrika za půl roku, to jí za měsíc. Nemohu tam chodit, rekuperace a já se zde dusím. Kdo tohle vymyslel zaslouží ...... Zateplení uzavře dům a ten nedýchá. Co plísně? Mám i starý barák, který jsem koupil, zde jsou zdi přez metr. V zimě i když je -20 stupňů nepromrzne, mohu zde nechat vodu, nikdy nezamrzla a okenice je jen jedna a jednoduchá, ještě dnes tam mám jablka, od září. No nyní s nimi jen krmím. Nevím, ale já v tom vidim jen biznis. I když tedy trochu, když napadl sníh, tak jsme topily jen dvě hodiny denně, tj. roztopit a jednou přiložit. Jinak třikrát přiložit a naposled uhlí, to chvíli vydrželo. Takže ať jdou do háje.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist