https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/haly-u-d8-na-ustecku-nebudou.misto-je-vyznamnou-lokalitou-pro-chraneneho-strevlika-a-chrastala
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Haly u D8 na Ústecku nebudou. Místo je významnou lokalitou pro chráněného střevlíka a chřástala

23.7.2024 01:13 (ČTK)
Chřástal polní
Chřástal polní
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | KOO / Shutterstock
Montované haly u dálnice D8 na Ústecku stát nebudou. Vyskytují se tam kriticky ohrožený střevlík zlatitý a silně ohrožený chřástal polní. Krajský úřad zamítl žádost společnosti CPI park Žďárek o výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů. Z pohledu ochrany přírody je podle úředníků navíc nepravděpodobné, že by haly v lokalitě mohly v budoucnu vzniknout. ČTK o tom informoval za krajský úřad Ústeckého kraje Jan Nový. Na skutečnost upozornil server Hlídací pes s tím, že záměr haly vystavět existuje od roku 2007.
 
Žádost krajský úřad přijal v říjnu 2012, od té doby vydal čtyři rozhodnutí, zkraje července ji zamítl. Žadatel chtěl v katastrálním území Knínice u Libouchce a Žďár u Velkého Chvojna postavit 12 hal na ploše o velikosti okolo 23 hektarů. V následném řízení společnost ze svého záměru slevila na sedm hal se záběrem asi deseti hektarů plochy.

"V místě redukce původního záměru byl v roce 2020 plánován další záměr se shodným označením 'CPI park Žďárek' zahrnující výstavbu tří montovaných hal na ploše cca 13 hektarů," doplnili úředníci s tím, že letos v březnu úřad rovněž zamítl žádost o výjimku z ochrany zvláště chráněných druhů živočichů.

Úřad společnosti žádosti zamítl "z důvodu neprokázání existence jiného veřejného zájmu převažujícího nad zájmy ochrany přírody".

Pro výskyt střevlíka zlatitého a chřástala polního jde o významnou lokalitu. "Při plošném mapování výskytu chřástala polního v Ústeckém kraji v roce 2012 byla v zájmovém území zjištěna nadprůměrná početnost místní populace, která byla potvrzena i v následujících letech," řekl Nový. Doplnil, že vysoká populace silně ohroženého druhu indikuje, že území je významným biotopem.

"Ztráta části tohoto biotopu způsobená výstavbou hal by mohla negativně ovlivnit celkovou populaci," sdělil Nový.

Kriticky ohrožený střevlík zlatitý se v ČR stabilně vyskytuje již pouze v několika oblastech Ústeckého kraje od Teplic po Varnsdorf na Děčínsku. "Z hlediska tohoto druhu by záměr představoval stavební zábor republikově významné části biotopu s možnými dopady na jeho další přetrvání na českém státním území," upozornil Nový.

Podle územních plánů Libouchce a Velkého Chvojna je na uvažované ploše výstavba hal s plánovaným využitím nepřípustná. "Aktuálně tak není možné prokázat existenci veřejného zájmu na záměru," podotkl Nový. Dodal, že pokud by do budoucna stavba byla v souladu s územními plány dotčených obcí, i tak by bylo vzhledem k cennosti území povolení stavebního záměru z pohledu ochrany přírody nepravděpodobné.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

na

23.7.2024 08:41
Jó, to by tak hrálo, aby se v regionu zlepšovala zaměstnanost a lidé bohatli. Aby nepřizpůsobiví ubývali a celej okres šel nahoru. Aby lidé byli spokojenější a měli lepší kvalitu života, což by opět podpořilo to, že by se více zajímali o přírodu a ekologii, takže win win. Radši dáme přednost nějakým ptákům před lidmi a celou naší společností. Fakt chorý, sebedestrukční myšlení. PS. to, že by tam ty haly byly neznamená, že by tam nemohli být i ti dva ptáci Jednak by byli vedle těch hal a jednak by stačilo, kdyby měly na svých pozemcích trochu zeleně nebo i zelené střechy a ptáci by skoro nepoznali rozdíl oproti dnešku.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.7.2024 09:20 Reaguje na
máte opravdu trochu porouchané vnímání.

víte, co by bylo nejlépe? kdyby vyhodili ty telefony s internetem do popelnice a šli do lesa, možná by si vzpomněli, co je podstatné.
Odpovědět

Radek Čuda

23.7.2024 10:35 Reaguje na
No jasně, z tohoto projektu CPI fakt ten region zbohatne a stane se prosperující oázou kraje.

Jasně ... dvakrát.

A to s tou symbiózou ptactva a průmyslových montovaných haluzen je taky dobrý:-))).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.7.2024 12:07 Reaguje na Radek Čuda
nevím, že se ještě někdo najde, že si myslí, že výrobní parky jsou místen nějakého životního luxusu a toho, že investor je lidumil.
Investoři montoven touží po jediném, dostat do tý černý díry dostatek " blbých" slepic. Slepic proto, že i o slepice se zajímá víc lidí než o ty co jsou v těch montovnách zaměstnaní.
Odpovědět
lh

lucie havelkova

23.7.2024 10:40 Reaguje na
Předpokládáte, že nezaměstnaní lidé budou díky halám spokojení a zajistí si lepší kvalitu života to nutně povede k tomu, že se budou zajímat o ekologii. Podle vaší logiky není výstavba těch obrovských hal na chráněném území ne tragédií, ale přínosem pro životní prostředí. Tvrzení, že díky halám si polepší celý region je navíc, myslím, pochybné a plave na vodě. Bez pořádného argumentu bagatelizujete význam ochrany biodiverzity a domníváte se, že ti ptáci budou v pohodě, že si vlastně ničeho nevšimnou. Jak jste k takové úvaze vůbec dospěl? Evidentně to moc hluboký myšlenkový proces nebyl.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

24.7.2024 11:18 Reaguje na
Střevlík není úplně pták :-), ale to je už jen drobná třešnička na jinak zcestné úvaze
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.7.2024 09:37
pracé v montovnách ve dne v noci je duševním terorismem, nechápu, kde berete jistoru, že jde o nějaký rozvoje lidí v kraji?
Odpovědět

Radek Čuda

23.7.2024 10:40 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Ona je navíc otázka, kdo by tam dělal ... kvalifikovaní místní asi sotva ... bo ti primárně hákují v Říši za trochu jiné peníze.

V kraji jsou sice komunity, kde by čistě hypoteticky ty potřebné počty byly k mání, ale mám pocit, že možnost hákovat v montovně není třeba v Mojžíři považována za splněný sen:-))).
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.7.2024 12:14 Reaguje na Radek Čuda
ono to je spíš o tom jak se dneska děcka vychovávají a k jaké práci se vedou. Ono za nás si v patnácti dokázali opracit fichtla, co dneska ty děcka umí v patnácti letech? tak akorát natáčet videa.
Výjdou základku a neumí nic.
Odpovědět
JD

Jindřich Duras

24.7.2024 11:20
Je dost škoda, že bránit stále další výstavbě hal musíme na základě přítomnosti chřástala a střevlíka a nemáme nějaký rozum i bez nich, že všeho moc škodí.
Odpovědět

Radek Čuda

24.7.2024 14:07 Reaguje na Jindřich Duras
Tak ono je to jak kde ... zrovna ústecký kraj je ten, kde celkem chápu, že kdysi se občas ty územní plány dělaly i se snahou tam udržet/zvýšit zaměstnanost za každou cenu. Dnes už jsme někde jinde, ale změnit ty úpéčka a neriskovat, že skončíte u soudu za zmařenou investici ... z pohledu investora vcelku oprávněně ... to se vám může hodit ledacos. I takový střevlík.-).

A jak se mi to u CPI píše tedy sakra těžko, tak na nějakou tu právní jistotu mají i ti zlotřilí buržousti právo:-).
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist