https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyborny-vodohospodari-ve-vyznamnych-nadrzich-uvolnuji-prostor-pro-zachyceni-vody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výborný: Vodohospodáři ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody

11.9.2024 18:49 (ČTK)
PP Ostražka a přehrada Vír - jeden ze zdrojů pitné vody pro Brno
PP Ostražka a přehrada Vír - jeden ze zdrojů pitné vody pro Brno
Vodohospodáři kvůli očekávaným extrémním srážkám ve významných nádržích uvolňují prostor pro zachycení vody. Například z Vltavské kaskády nyní odtéká dvakrát více vody, než do ní přitéká. Na tiskové konferenci to dnes řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Od úterý je v kontaktu s vedením všech pěti podniků povodí. Extrémní srážky hrozí v Česku od čtvrtka do neděle. V jihovýchodní polovině území a na horách na severovýchodě a severu Čech očekávají meteorologové úhrny mezi 150 až 250 milimetry za čtyři dny. Nejvíc má pršet v oblasti Jeseníků, kde spadne přes 300 litrů vody na metr čtvereční.
 
"Postupně jsme navýšili odtoky z významných vodních nádrží tak, abychom rozšířili retenční kapacitu pro zachycení předpokládaných vysokých srážek. Detailně sledujeme aktuální hydrologickou situaci i aktuální předpověď počasí a podle toho upravujeme manipulaci na jednotlivých vodních dílech. Naším cílem je zajistit dostatečný objem pro převod povodňových průtoků," řekl Výborný.

Povodí Moravy začalo odpouštět zásobní objemy v nádržích Vranov, Vír, Mostiště, Bystřička, Plumlov a Slušovice. Naplněnost vodních nádrží v povodí Moravy a Dyje je v rozmezí 65 až 95 procent, významné nádrže mají zaplněno okolo 80 procent zásobního prostoru. V povodí Odry budou na základě předpovědních modelů a konzultace s meteorology případně odtoky z nádrží ještě navýšeny.

Povodí Vltavy navýšilo celkový odtok z Vltavské kaskády na 80 metrů krychlových vody za vteřinu, což je dvojnásobek aktuálního přítoku. Podle posledních meteorologických předpovědí se očekává nejméně srážek v povodí Berounky. Významněji by měly srážky zasáhnout jižní část Šumavy a Vysočinu, tedy povodí Lužnice, Malše a Sázavy, proto bylo zahájeno postupné odpouštění Vltavské kaskády. Například Orlík dokáže v tuto chvíli zachytit až 200 milionů metrů krychlových vody, Lipno má volnou kapacitu na zachycení 103 milionů metrů krychlových.

Naplněnost významných vodních nádrží v povodí Labe je v rozmezí 61 až 93 procent, aktuálně je vodohospodáři upouštějí, aby zvýšili retenční prostor. Povodí Ohře zatím s ohledem na předpověď neočekává situaci tak vážnou jako ve zbytku Česka.

Podniky povodí preventivně zajišťují i nepřetržitou službu vodohospodářského dispečinku a také dostupnost provozních pracovníků, členů povodňových komisí a pracovníků technicko-bezpečnostního dohledu i mimo pracovní dobu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (39)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

11.9.2024 19:09
No, od toho jsou přece vodohospodáři, že !
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 19:34
1* Předcházení škodám zadarmo, pomocí AI. Voda se doplní během pár dní/týdnů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.9.2024 20:16 Reaguje na Karel Zvářal
stačí selský rozum a obecně dostupné informace... otravovat AI kde čím ze sebe děláme hloupější než jsme.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

11.9.2024 20:17 Reaguje na Jaroslav Řezáč
člověk by měl mít dost sebedůvěry v sebe...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 21:11 Reaguje na Jaroslav Řezáč
nejste vůbec moderní, Řezáči
a při rozdávání jste evidentně chyběl
smysl pro humor na úrovni dešťovky
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

11.9.2024 21:49 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tady je ta "AI", postřehu s pelmelem

https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/povodi-moravy-zacalo-kvuli-ohlasenym-destum-snizovat-hladiny-v-prehradach#diskuse

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/domaci/poprve-delame-opatreni-proti-povodnim-driv-nez-nastanou-rika-sef-meteorologu-
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 08:21 Reaguje na Karel Zvářal
Ještě nedávno jste na ně plival.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2024 08:32 Reaguje na Pavel Hanzl
No dyť, a dnes je chválím. To je pokrytectví, co?-) Já si nepěstuji "nepřátele až hrob", jak je u nás jinak zvykem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 08:36 Reaguje na Karel Zvářal
Karel Zvářal10.9.2024 18:39 Reaguje na Karel Zvářal
Teď šlo ve zprávách, že na Moravě se upouští, Labe a Vltava ne... Klasický Švejkostán. Za pár dnů budou všichni "zaskočení nečekanými přívaly".
Kritika musí být, i kdyby byla naprosto nesmyslná a hlavně diletantská.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2024 09:24 Reaguje na Pavel Hanzl
A do zrcadla jste se dnes už díval?-) Ten druhý odkaz včera v 21,49 říká co? I tehdy (97) Zárybnická varovala čtyři dny! předem před silnými srážkami - a jak to dopadlo? Všichni byli zaskočeni, viz. Tróbky. Takže raději upouštět míň a pozvolna, než se probrat v 12,05.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 10:00 Reaguje na Karel Zvářal
V roce 1997 byly předpovědi dešťů úplně někde jinde, než dnes a i kdyby si všichni povodňoví dispečeři tenkrát zalomili prst v zádeli, stejně by to Troubky vypláchlo.
Ale po povodni se tam začaly mohutně řešit proptipovodní hráze.
Jenže čecháčkistán dominuje všude a sedláci odmítali prodat ty kousky pozemků a jak to dopadlo, nevím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 10:01 Reaguje na Karel Zvářal
Já budu kritizovat politické činy, na které je vidět a jsou srozumitelné všem. Ale v odborných záležitostí věřím odborníkům.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2024 10:09 Reaguje na Pavel Hanzl
Pojem POVODŇOVÁ VLNA se objevil právě v r. 97. Do té doby ho neznali, vzdělaní hydrologové? Já měl o důsledcích jasno, vůbec jsem nechápal, jak Tróbky mohl někdo dopustit. Proto do nich šiju - Naoko frajeři, při bližším pohledu zoufalství.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 12:09 Reaguje na Karel Zvářal
Já dělal z povodní jednu zkoušku na VŠ a vše bylo už tehdy známé. A při povodních 97 se všichni odborníci tehdy chovali asi profesionálně, (nezaznamenal jsem větší kritiku), jenže napršelo prostě příliš moc.
V roce 2002 napršeko x násobně více, než má retenční kapacitu celá Vltavská kaskáda. Tož tak.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2024 12:41 Reaguje na Pavel Hanzl
Bože bože, to je diskuse o ničem. Opět se vrátím k zmíněnému rozhovoru "...letos poprvé...". Pokud se chcete nadále "hádat", pokračujte v slepotě. Za probíhající přístup je chválím, dřív to , bohužel, nešlo ani náhodou.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

11.9.2024 22:05
Koukam na uvolnovani vody z jizerskohorskych nadrzi - Josefodol a Sous ted zvysuji odtok (z vicemene nuly dnes rano) na 3 kubiky/sec. To mozna
pomuze k docasne splavnosti vyschle Kamenice pro vodaky - ale pri velke povodni na Jizere byva ten prutok minimalne stokrat vetsi. Cili zatim je ta reakce Povodi spis takova symbolicka - a mozna maji pravdu. Kdovi jak to dopadne a kdovi, zda ty predikce srazek budou aspon radove spravne :)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

11.9.2024 22:07 Reaguje na Miloš Zahradník
Upresnuji, uhrnny odtok z Josefodola a Souse cini ted vecer 1.5 + 1.8 kubiku/sec
Odpovědět
HH

Honza Honza

12.9.2024 06:44
Mohly by se uvolňovat i jiné nádrže, rybníky apod.
Ale to samozřejmě nestačí, je třeba podporovat zalesnění- les nejlépe zadržuje vodu. Rovněž zmeliorované řeky se zvýšenými zpevněnými břehy (stromy) nepomohou. Je třeba aby se voda mohla rozlévat po polích, aby příroda byla přírodní, ne vybagrované a zabetonované náměstí. Škody z povodní určitě převýší ušlý zisk ze zemědělské činnosti na takových plochách, kromě toho se zadrží voda a budeme ji mít ve studních.
Odpovědět
DA

DAG

12.9.2024 08:11 Reaguje na Honza Honza
A nejlépe zachytí nárazové srážky hustá smrková monokultura.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 08:38 Reaguje na DAG
A ještě lépe velká retenční plocha.
Odpovědět
DA

DAG

13.9.2024 10:04 Reaguje na Pavel Hanzl
To každopádně. A úplně nejvíc smrkový les v retenční ploše ;)
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.9.2024 09:16
Už upouští vodu i mokřady a tůně? Copak zachytí ony, když jsou plné a nasycené? Najednou jsou přehrady dobré i pro jejich fanatické odpůrce?
Lidi vzpamatujte se a nenechte se oblbovat ekologisty bránící stavbě
dalších přehrad, které jediné opravdu něco velkého mohou zachytit.
Odpovědět
HH

Honza Honza

12.9.2024 09:56 Reaguje na Břetislav Machaček
I mokřady po větším suchu zafungují, přehrady toho moc nezvládnou - právě vltavská soustava funguje jen do 50leté vody, pak spíše škodí, ale jejich výstavba je nutná z jiného důvodu- zadržování vody, aby nějaká voda vůbec byla, abychom měli co pít.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 10:06 Reaguje na Břetislav Machaček
Právě mokřady a rozsáhlé plochy lesů, kde jsou nadělány svejly a jiná záchytná opatření, té vody zadrží nejvíc, zvláště, když jsou dost vyschlé. Dobře ošetřená pole atd. atd. mají násobně větší kapacitu zadržení vody, než miniaturní plochy přehlad.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.9.2024 10:41 Reaguje na Pavel Hanzl
To si povíme pánové po povodních, kde to jak dopadlo.
Pak můžeme porovnat dopady na tocích bez přehrad s těmi,
kde ty přehrady jsou. Povíme si i o erozi v okolí těch
dočasně dravých toků a toků s vyrovnaným průtokem díky
regulaci přehradami. Povíme si o následných škodách a
kolik to nicnedělání stálo. Neudržované toky a jejich
okolí s dočasnými "přehradami" z naplavenin páchají
nejvíc škod na rozdíl od těch trvalých přehrad s toky
řádně udržovanými a se zpevněnými břehy. Ekologistické
zdravice pak můžete po povodních přednášet postiženým,
kteří léta poukazují na to, že se tu 35 let chrápe,
nic nového se nestaví a už ani neopravuje a neudržuje.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 12:13 Reaguje na Břetislav Machaček
Pokud by se chovali sedláci i jiní správci krajiny podle ekologů, zadržování vody by zvládlo daleko více, než ty vaše přehrady. A hlavně by dalo těm přehradám šanci celou vlnu roztáhnout a tím oslabit její ničivou sílu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

12.9.2024 14:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Podle ekologů zemědělci ničí hnůj a biomasu v bioplynovkách, aby nás zachránili před zemním plynem. Podle ekologů tak místo organiky hnojí průmyslovými hnojivy vyrobenými z ropy a půdní mikroorganismy a půdní hmyz hladoví a vymírá.
Tomu říkáte správná činnost podle ekologů? A
co voda zasakující pod solární elektrárny, jež
je obohacená o postřiky proti vegetaci? To je
taky košér? Ekologismu zmar a je nutno vrátit
ekologii její původní poslání. V současnosti
je zvráceným systémem popírajícím přírodní
procesy fungující tisíce let a přispívá k těm
negativním jevům jako jedna z největších příčin.
Mrtvá půda zasolená zbytky průmyslových hnojiv
vodu odmítá a kdo zadal směr k této činnosti?
Zpytujte svědomí zastánče OZE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 16:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Drancování půdy se jmenuje průmyslové zemědělství a skutečně to nevymysleli ekologové. Obraťte se spíš na agrobarony, kterým vládne krutý král Konzum.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.9.2024 19:09 Reaguje na Břetislav Machaček
P. Machačku, oni ví, že nemají pravdu. Povodeň dokáže zachytit nejlépe udržovaná! přehrada, 50letou vodu určitě. Jak silné srážky nakonec budou a jestli nebudou nejhorší na Slovensku a blízkém okolí, se ještě uvidí, mám víc strach ze škod vichřicemi, ale je to jen pocit :-). Na horách sněží, což je teď dobrá zpráva - nezatíží povodí.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

12.9.2024 20:19 Reaguje na Jarka O.
Na ceskych horach ani nesnezi ani moc neprsi. Na Sumave byl jakysi poprasek ale v Krkonosich nic, mozna tedy na Snezce. Hlavne ale zatim srazky v ceskych horach - krome Orlickych hor a hrebenu Krkonos - nejsou nic moc
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

13.9.2024 08:55 Reaguje na Jarka O.
Oni to ví, ale nemohou přiznat pravdu ani s tím
ochuzováním půdy o organiku agroenergetikou, která
je výmysl ekologistů, kteří ji i tady propagovali
a stále ještě někteří opěvují. Tak jako půdu ničí
současná agroenergetika a zemědělská politika EU
ji dosud neničil nikdo. No a to jde pak ruku v ruce s akumulací srážek do půdy, které nezachrání sebevíc trvalých mokřadů a pidinádrží. Ty jsou už
nyní plné a nezadrží už ani Ň. Přehrady upustily co se dá a co se dá zadrží, ale daleko účinnější
by jich byl násobek a leckde alespoň jedna jediná, ale ta na řece není a za současného režimu nebude.
Ten je pouze o slibech a kumulaci státních peněz
do kapes nejbohatších. Na veřejné blaho zůstává
charita a na dluh poskytována pomoc státu těm,
které nechrání preventivně. Jinak alespoň u nás
na Ostravsku nelze doposud déšť srovnávat s tím
v roce 1997, kdy to nebyl "zahradnický" deštík,
ale průtrž mračen trvající 3 dny. Možná v horách na menších tocích se to ZATÍM vydovádí, ale v
mém okolí je zatím pod smrky ještě sucho. Dnes
s diskusí končím, protože mi přivezli slevněné dříví(odkory) a musím ho částečně uklidit, aby
si nikdo nestěžoval. Jinak ten sníh asi rychle
roztaje a může naopak při zatížení stromů tím
sněhem přispět za větru k vývratům a lámání
větví a korun. Mokrý sníh za větrného počasí
je pro stromy pohroma. Prašan vítr odfouká, ale
mokrý sníh se na stromy přilepí a zatíží je.
Momentálně se u nás v Bohumíně vyjasňuje a mraky
se odsunuly na západ, takže déšť prověří možná
i opěvovaný projekt Zdoňov a jiné opěvované
projekty. U nás se spoléháme na protipovodňové
hráze, které nám v Bohumíně chybí poslední kus,
na který nemá vláda peníze, stejně jako na hráze
a poldry jinde. Ono na hračky pro Xeňu ale je
a na politické neziskovky včetně nepotřebných
oborů na VŠ zabývajících se nesmysly taky . Lidé jsou vládě ukradení a musejí si pomoci sami. Ty rady pro 3x za sebou vytopené, aby si nachystali opět evakuační zavazadlo je výsměchem, když zůstal
potok zanesený a zarostlý a poldr na papíře. Ti
vládu volit nebudou, ale ve městech budou mít
asi voličů ještě dost.
Odpovědět
JO

Jarka O.

13.9.2024 14:13 Reaguje na Břetislav Machaček
P. Machačku, ta studená fronta je široká, tak asi nějaký bangladéš nastane, nachystaná zavazadla jsou v pořádku.
V 1997 a 2002 se neodpouštely přehrady s předstihem, nebylo taky sucho. A ta opatření? MŽP vydává daně na vytrhávání kamenů ze zpevněných břehů řek, močály a likvidaci neškodných historických struh, stavby přehrad zablokovali, zničili co mohli, tak co byste po klimaticích chtěl. Zato děckám vláda dá ombudsmana, aby si bez dovolení mohly měnit pohlaví, to schválíPS dnes, to se vyplatí stejně jako ty hračky, a za rok budou domácí voliči prečísleni ťkrajany, i když zákon ještě nebude platný, jsem v klidu, je to dobrý cvokhaus ...
Odpovědět
sv

s v

14.9.2024 14:49 Reaguje na Břetislav Machaček
Tos to burešovi a jeho řepce nandal, machačku. To si za rámeček nedá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 12:17
Pokud máte stále na Vysočině v lesích, poškozených kůrovcem, odvodňovací strouhy, retenční schopnost téhle krajiny výrazně klesá. A právě to je oblast, která by měla vody pojmout nejvíc.
Odpovědět
JO

Jarka O.

12.9.2024 19:13 Reaguje na Pavel Hanzl
A o kolik m3 klesá a jak je na tom akumulační schopnost odborníku. Radši se starejte o svůj region.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 21:44 Reaguje na Jarka O.
Tohle neví nikdo, především ti, kteří na to mají superpočítače a superpřesné výpočty ze silně nepřesných čísel. Ale průjezd takovým lesem na kole člověku řekne možná i více.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

12.9.2024 18:21
Pokud se naplní obavy ze stoleté vody , tak je zcela jedno jestli byla krajina zdravá nebo nemocná a přehrady poloprázdné nebo plné , lze upravit průtok pouze kosmeticky.
U nás hlásí modely 160mm od čtvrtka do neděle.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

12.9.2024 21:45 Reaguje na Miroslav Vinkler
Přesně tak, vše je dimenzované jen na určitou úroveň katastrofy.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

12.9.2024 19:47
Hleďa na radar očekávám zítra či pozítří záběry hasičů ze Slovinska, tam je to žlutooranžové už druhý den.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist