https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-mohelenske-stepi-na-vysocine-ochranci-jako-nepuvodni-druh-likviduji-i-opuncii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Mohelenské stepi na Vysočině ochránci jako nepůvodní druh likvidují i opuncii

31.10.2024 01:36 | MOHELNO (ČTK)
Opuncie hnědoostná.
Opuncie hnědoostná.
V Mohelenské hadcové stepi na Třebíčsku se mezi nepůvodními invazními druhy rostlin vyskytuje kaktus opuncie hnědoostná. Zřejmě je tam vysadil nějaký milovník kaktusů, začala se šířit. Ochránci přírody odstraňují opuncie v tomto území od roku 2017, přesto je tam botanici našli i letos v září. Na webu o tom informovalo regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR).
 
Ve stepi s hadcovou půdou chudou na živiny se ochránci snaží delší dobu potlačit invazní trnovník akát, který byl dřív rozšířený hlavně v okrajových částech tohoto území. Uvedli, že tam v menším množství je pořád, ale pod důslednou kontrolu. Opuncie by chtěli z této unikátní národní přírodní rezervace úplně odstranit. "Po předchozích zkušenostech to však již zdaleka nelze považovat za jisté," uvedli.

Letos byly opuncie v lokalitě pod vyhlídkou, pracovníci ochrany přírody je ze skalnatého svahu opět odstranili. Jeden trs opuncie tam přímo omezoval tamní ikonickou rostlinu podmrvku hadcovou, drobnou skalní kapradinu, která podle ochránců patří k nejvzácnějším rostlinám v Česku. Tento kriticky ohrožený druh se na Vysočině vyskytuje jen v tomto území.

Opuncie hnědoostná pochází ze Severní Ameriky. Je to poměrně odolný druh, který je v Česku schopný přežívat zimu na suchých stanovištích v teplejších oblastech. V mohelenské stepi se šíří semeny i tím, že se rozrůstá. V roce 2017 byly odstraněné desítky opuncií na svahu pod dřevěnou vyhlídkou. Vloni v srpnu likvidovali pracovníci ochrany přírody opuncie pod vyhlídkou a na dalších dvou nově objevených místech několik set metrů od původního zdroje.

Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcová step s cennými suchými stepními trávníky a bory na hadcovém podloží má rozlohu 109 hektarů.

AOPK ČR vloni v létě zahájila projekt zaměřený na monitoring invazních druhů, je dotovaný z evropských fondů. "Doposud takto celoplošné mapování výskytu invazních druhů v České republice neprobíhalo. Chceme zjistit aktuální rozšíření 161 druhů rostlin a živočichů, které u nás nejsou původní a pro naši přírodu představují riziko," uvedl Karel Chobot z agentury.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist