https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-prvni-noc-ulovili-policejni-strelci-na-jablonecku-pet-divokych-prasat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za první noc ulovili policejní střelci na Jablonecku pět divokých prasat

5.11.2024 20:30 | RÁDLO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Policejní střelci ulovili za první noc na Jablonecku pět divokých prasat. Pracovníci krajské veterinární správy je převezli k dalšímu odbornému zpracování a likvidaci v souladu s platnými veterinárními standardy a předpisy, uvedla na webu Hana Rubášová z tiskového odboru policejního prezidia. Cílem policejní akce je eliminovat v Libereckém kraji populaci divokých prasat, která mohou šířit africký mor prasat, a zabránit zavlečení nákazy do komerčních chovů prasat domácích.
 
Podle průzkumu, který lovu předcházel, může být v oblasti až 200 divokých prasat, při zahájení akce to ČTK řekl ředitel pořádkové policie Petr Koutný. Policie ČR po dohodě se Státní veterinární správou (SVS) nasadila v oblasti 18 odstřelovačů, lovy jsou plánované vždy ve večerních a nočních hodinách až do čtvrtečního rána, opakovat se budou i v dalších týdnech až do 12. prosince. V době lovu je do oblasti vstup zakázán, upozorňují na to cedule, sms zprávy, ale také desítky policistů.

Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Kolem místa nákazy je vytyčené ochranné pásmo II a kolem ještě nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy, aktuálně platí na 52 procentech území kraje.

První případ nákazy potvrdila laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se nákaza potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých. V letošním roce se podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda nákaza šíří do dalších okresů Libereckého kraje, opakovaně se proto rozšiřovala i ochranná pásma. "Do domácích chovů se zatím nákaza nedostala," dodal Semerád.

Policejní odstřelovači pomohli s likvidací afrického moru prasat už v letech 2017 a 2018 na Zlínsku, kde tehdy ulovili 145 zvířat. "Jsme si vědomi toho, že tady (v Libereckém kraji) je to výrazně náročnější než na Zlínsku," řekl při zahájení akce ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ra

Radek

5.11.2024 22:33
By mě zajímalo co je tam výrazně náročnější oproti Zlínsku , snad jen to že tomu pan ministr víc rozumí .
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist