Za první noc ulovili policejní střelci na Jablonecku pět divokých prasat
Africký mor prasat je akutní onemocnění podobné klasickému moru prasat, jeho příznaky a průběh jsou však rychlejší a nakažená zvířata téměř ve všech případech hynou. Proti nákaze není lék, nakažená zvířata se musí utratit. Pro člověka ani psa nákaza nebezpečná není, mohou ji ale přenášet. Kolem místa nákazy je vytyčené ochranné pásmo II a kolem ještě nárazníkové pásmo I. V obou platí mimořádná veterinární opatření s cílem zamezit šíření nákazy, aktuálně platí na 52 procentech území kraje.
První případ nákazy potvrdila laboratoř 1. prosince 2022 nedaleko česko-polské hranice na Frýdlantsku. Od té doby se nákaza potvrdila u 84 uhynulých či ulovených divočáků, 27 případů potvrdila laboratoř jen za letošní rok, z toho 13 nakažených zvířat myslivci ulovili, dalších 14 našli uhynulých. V letošním roce se podle ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda nákaza šíří do dalších okresů Libereckého kraje, opakovaně se proto rozšiřovala i ochranná pásma. "Do domácích chovů se zatím nákaza nedostala," dodal Semerád.
Policejní odstřelovači pomohli s likvidací afrického moru prasat už v letech 2017 a 2018 na Zlínsku, kde tehdy ulovili 145 zvířat. "Jsme si vědomi toho, že tady (v Libereckém kraji) je to výrazně náročnější než na Zlínsku," řekl při zahájení akce ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
reklama