Dekonta spustila v Kralupech linku na recyklaci fotovoltaických panelů
Specializovaní pracovníci nejprve panely připravují ke zpracování, odstraňují hliníkový rám. Části panelů pak dají na linku, kterou tvoří sestava sedmi soustrojí vyvinutých českými strojírenskými firmami. Její součástí je mimo jiné řezací pult, pojezdový drtič, separátor skla, odsávač, nechybí ani sekce oddělující frakci, jejíž značnou část tvoří kovy jako stříbro nebo měď.
Skupina ČEZ chce do roku 2040 dosáhnout klimatické neutrality, což hodlá zajistit masivní výstavbou nových zelených elektráren, především fotovoltaických, které budou nejen ve velkých solárních parcích, ale i na střechách obecních staveb či domácností. "Rozšiřujeme síť partnerů pro odpovědnou ekologickou likvidaci dosloužilých panelů, které se stanou zdrojem cenných surovin pro český průmysl," řekl jednatel společnosti ČEZ Recyklace Ladislav Trylč.
Více než 60 procent hmotnosti solárních panelů tvoří sklo, pětinu váhy hliník. Recyklace zpracovává i materiály ze střídačů, kabeláže nebo kovových konstrukcí. Hliníkové rámy z fotovoltaických panelů se zpracovávají v hutích, odpadní sklo se využívá k výrobě pěnového izolačního skla nebo jako plnivo do betonových směsí. Z fotoaktivní vrstvy panelu se získává hlavně křemík a další kovy jako cín, měď a stříbro.
Aktivity v oblasti nové energetiky a recyklace odpadů chce Dekonta rozšířit. "Připravujeme například výstavbu recyklační linky na lithium-iontové baterie a uvažujeme o osazení střech našich hal fotovoltaikami. Část energie pro likvidaci solárních panelů by nám tak symbolicky dodávalo právě slunce," uvedl předseda představenstva Dekonta Holding Tomáš Havlík.
Česká firma Dekonta patří mezi přední environmentální společnosti ve střední a východní Evropě, věnuje se například poradenství v oblasti životního prostředí, úpravě a likvidaci nebezpečného odpadu, výzkumu a vývoji nových sanačních technologií a řadě dalších aktivit. Má více než 200 zaměstnanců.
reklama
Ekolist je ve finanční tísni. Prosíme, pomozte mu ji překonat!
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (16)
Michal Uhrovič
11.11.2024 10:59 Reaguje na vabervaber
12.11.2024 07:53 Reaguje na Michal UhrovičProblémm není účinnost, když svítíslune, nevím co s elektřinou ,protože mám ,,off grid,, ,když je inverze a mlha jako nyní ,panely co mají 400W nominál vyrábí 15W a žádná vyšší účinnost nepomůže, ani akumulační baterie.
Pavel Hanzl
12.11.2024 11:13 Reaguje na vaberPavel Hanzl
11.11.2024 11:34Břetislav Machaček
11.11.2024 17:24 Reaguje na Pavel Hanzlohněm, při povodních atd. Doteď byly ve skladech nebezpečného odpadu a nějak se to řešit musí. Počkejte si, až vám je rozbijí kroupy, nebo podfoukne vítr a shodí dolu ze střechy na lidi a auta. To chce přenastavit i pojištění a odložit si peníze do kasičky na likvidaci nebezpečného odpadu. Jó a sešup napadaného sněhu z těch
panelů je jako lavina, která lidem zláme vaz a auta pomačká jako
novinový papír. Máte tam protisněhové zábrany? Při mých cestách
po okolí to sleduji a nemá je na střešních panelech 90% majitelů!
Pavel Hanzl
11.11.2024 20:50 Reaguje na Břetislav MachačekEmil Novák
12.11.2024 10:19 Reaguje na Pavel Hanzlhttps://www.pv-magazine-india.com/2023/07/31/how-big-must-hailstones-be-to-damage-pv-systems/
Pavel Hanzl
12.11.2024 10:57 Reaguje na Emil NovákBřetislav Machaček
12.11.2024 10:23 Reaguje na Pavel Hanzlzařízení vystavené povětrnostním vlivům v cenové
relaci vhodné pro obyčejné zákazníky. Poznáte to
brzo sám a pokud vám stud dovolí, tak se podělíte
o zkušenosti s ostatními. Tu recyklační linku asi
postavili z plezíru, aby se na ni chodili koukat
a oprašovat ji? Postavili ji proto, že už má co
zpracovávat a bude toho rapidně přibývat. Jinak
manželka bratrance byla takovou lavinou ze střechy
zasažena na vlastním dvoře a půl roku si poležela
ve špitále a to prý měla štěstí, že neskončila na
vozíčku a nebo se sraženým vazem v rakvi. Já pouze
varuji ty, kterým střechy sousedí s veřejnými
komunikacemi, aby na to vzali zřetel, protože po
taškách lavina nesletí tak jako po panelech,
které za ně převzaly funkci podkladu pro sníh.
Pavel Hanzl
12.11.2024 11:04 Reaguje na Břetislav MachačekLoni napadlo hafo sněhu za chvíli a skutečně sjela fest lavina, což samozřejmě 26 panelů ve výšce od 12 metrů, nářez je. Spadnout někomu na hlavu, nestane se nic, větší vrstva sněhu se na nich neudrží.
Daleko nebezpečnější jsou rampouchy a kolik lidí zranily? Ročně pár. Zase děláte z komára velblouda.
Tonda Selektoda
11.11.2024 19:25 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.11.2024 11:08 Reaguje na Tonda SelektodaNedala by se ta aktivní vrstva stáhnou bez rozdrcení skla? Někde dělali pokusy, ale jak to dopadlo, nevím.