https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranna-stanice-v-praze-loni-prijala-6790-zvirat-mezirocne-vice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranná stanice v Praze loni přijala 6790 zvířat, meziročně více

12.1.2025 00:46 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Pracovníci Záchranné stanice hlavního města Prahy pro volně žijící živočichy loni přijali 6790 živočichů, což je o 1050 více než v roce 2023. ČTK to sdělila Petra Fišerová, mluvčí městské organizace Lesů hlavního města Prahy (LHMP), která stanici provozuje. Zvířata se do stanice dostávala nejčastěji kvůli zranění, často v souvislosti s vydatnými dešti loni v září. Nejvíce stanice za loňský rok přijímala ptáky, kteří tvořili tři čtvrtiny přijatých živočichů.
 
Do záchranné stanice se za uplynulý rok dostalo 143 různých druhů zvířat. Mezi tradičně přijímanými druhy byli loni podle Fišerové například ježci, veverky, netopýři, zajíci, kachny, labutě, různí pěvci, holubi a hrdličky či z dravců například poštolky. Čtvrtinu zvířat tvořili savci.

"Nejčastěji se k nám živočichové dostávali proto, že byli zranění, že se jednalo o nesamostatná mláďata, která přišla o rodiče a nebo se jim něco stalo, že byli vysílení a nebo se zachytili v nějaké síti, někam zapadli a nebo pronikli do budovy, odkud se nemohli dostat," uvedla Fišerová. Dalšími důvody podle ní byly infekce, otravy a nebo jiné příčiny. Poranění zvířata utrpěla obvykle při střetech s dopravními prostředky, při pokousání jiným živočichem nebo při nárazech do překážek, jako jsou trolejová vedení nebo skleněné plochy.

Spoustu případů bylo podle Fišerové spojených s povodněmi loni v září. "V září jsme tak ošetřovali například extrémní množství vysílených a vyhladovělých jiřiček či ježčat vyplavených ze svých hnízd," uvedla. Jiřiček obecných zaznamenala stanice za loňský rok 226, zatímco v roce 2023 jich bylo 63, a ježků bylo 868 oproti 638 v roce předešlém.

Významně narostly také počty některých přijatých pěvců, například kosů černých, rehků domácích, vrabců domácích a sýkor koňader. "Což může souviset s delším obdobím, kdy bylo teplo a tudíž některé druhy pěvců hnízdily dvakrát v roce. Pravděpodobně příznivé teplotní podmínky v roce 2024 (brzký nástup jara a teplý podzim, s výjimkou zářijových dešťů, které způsobily povodně) vysvětlují i skutečnost, že jsme přijali více mláďat, oproti roku 2023," sdělila Fišerová. Mláďat stanice za loňský rok přijala 3249, což je o 715 více než v roce 2023.

Významný pokles v počtu přijatých jedinců záchranná stanice zaznamenala podle Fišerové pouze u rorýsů obecných. Pro ně byl podle ní rekordní rok 2023, kdy stanice přijímala vysoký počet vyčerpaných jedinců kvůli počasí, a rok 2024 byl naopak průměrný. Loni se tak podle Fišerové stanice s počtem 160 přijatých rorýsů vrátila k normálu.

Poprvé v historii stanice přijala bekasinu otavní a husu běločelou.

Záchrannou stanici provozují od roku 2012 Lesy hlavního města, příspěvková organizace Prahy. Nyní působí dočasně v pražských Ďáblicích, důvodem je stavba nové stanice na původním místě v Jinonicích.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist