https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/mikroorganismy-ve-stresu-setri-sily-a-tlumi-vyrobu-bilkovin-zjistili-vedci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mikroorganismy ve stresu šetří síly a tlumí výrobu bílkovin, zjistili vědci

14.1.2025 01:56 | BRNO (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Výzkumný tým z institutu CEITEC Masarykovy univerzity objevil nový protein, který hraje důležitou roli při řízení výroby bílkovin v buňkách starobylých mikroorganismů. Objev přispívá k pochopení toho, jak buňky šetří energii a přežívají v extrémním prostředí. Další výzkum by mohl vést k novým poznatkům o způsobech, jak se buňky vyšších organismů, včetně lidských, přizpůsobují měnícím se podmínkám, oznámila mluvčí institutu Halina Jílková.
 
Mikroorganismy Pyrococcus furiosus se vyskytují tam, kde by většina jiných organismů nepřežila, třeba v horkých pramenech, slaných jezerech nebo bažinách uvolňujících metan. Existují na Zemi už miliardy let a patří k prvním formám života.

Brněnští vědci získali vzorky od kolegů z Japonska. Společně pak zkoumali, jak mikroorganismy regulují buněčnou translaci, tedy proces, při kterém si buňka podle genetického návodu vyrábí bílkoviny nezbytné pro správné fungování. Translace je energeticky náročná, proto vědci předpokládali, že mikroorganismy mají mechanismus, kterým translaci s ohledem na aktuální míru stresu pečlivě řídí.

"Když jsme vzorek vložili do kryo-elektronového mikroskopu, objevili jsme novou strukturu – doposud neznámý protein aRDF," uvedl Ahmed Hassan, hlavní autor studie, která vyšla v časopise Nucleic Acids Research. Protein pomáhá regulovat syntézu proteinů a šetřit buňkám energii. Funguje jako "kontrolor výroby". V situacích, kdy buňka čelí vysoké teplotě, nedostatku živin nebo jinému poškození, zpomalí výrobu bílkovin, aby mohla soustředit svou energii na opravy a přežití.

"Domníváme se, že by se mohlo jednat o dosud neznámý mechanismus regulace translace – specifickou reakci na stres, při níž organismus prostřednictvím proteinu podobného aRDF snižuje aktivitu translace, aby se přizpůsobil nepříznivým podmínkám," popsal vedoucí výzkumného týmu Gabriel Demo. Po odeznění stresu se protein deaktivuje a translace se vrátí k normálnímu stavu.

Objev přispívá k základnímu porozumění biologickým procesům a může mít široké aplikace v různých oblastech vědy a technologie, včetně biomedicíny a biotechnologií. Otevírá také otázku, zda podobné regulační mechanismy existují i u složitějších organismů, včetně lidí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

14.1.2025 08:51
Funguje jako "kontrolor výroby".
".. jak mikroorganismy regulují buněčnou translaci,.."
"..dosud neznámý mechanismus regulace translace ..."
Tohle všechno jsou inteligentní činnosti. Celý život našeho ekosystému je extrémně složitý a dokonale zorganizovaný, to samozřejmě není náhoda nebo nějaký "vývoj". To se jmenuje ID (intelligent design) a předpokládá to vyšší inteligenci, Stvořitele.
Kardašovan (současník Einsteina) na to měl teorii struktury civilizací.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

14.1.2025 12:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Tohle všechno je evoluční vývoj. Nic takového, jako "inteligentní design" neexistuje a natož žádný Stvořitel. A pokud si přesto myslíte, že ano, pak vám položím jednoduchou otázku- kdo tedy stvořil Stvořitele?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

14.1.2025 14:00 Reaguje na pavel peregrin
Co si představíte pod pojmem "evoluční vývoj"?? To určitě nejsou mutace, které jsou právě základem vývoje života. Toho Kardašova vám posílám:
https://www.stream.cz/top-5-to-nejlepsi-ze-sveta/mimozemske-civilizace-od-urovne-1-do-7-my-jsme-pouze-na-0-72-64517045
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist