Hnutí Duha: Vlci v pohraničí mohou být ohrožení lovem na Slovensku
Slovenské ministerstvo životního prostředí podle nich také nepřezkoumalo přeshraniční dopady rozhodnutí. "Záměr však může negativně ovlivnit vlky žijící v sousedních státech, zejména v evropsky významné lokalitě Beskydy, která je jediným místem v Česku, kde jsou vlci takzvaným předmětem ochrany. Toto posouzení vyžaduje evropská legislativa, podobně se posuzují například všechny stavební záměry v blízkém příhraničí," uvedlo Hnutí Duha Šelmy.
Hnutí společně se slovenskými nevládními organizacemi změnu legislativy kritizovalo. Obrátilo se s dotazem i na českého ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), zda a jak ochranu vlků, zabíhajících na Slovensko, zajistí. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje. Stížnost pro porušení evropské legislativy posílá Hnutí Duha Šelmy i Evropské komisi.
"Po čtyřech letech byla obnovena možnost lovu vlků a jsou přitom ohroženi i vlci žijící v Česku. Je zarážející, že ministerstvo životního prostředí v Česku tomuto zabíjení vlků zatím nejspíš jen přihlíží. Vlci neznají státní ani administrativní hranice, a může se tak stát, že dojde k zabití i ´našich´ vlků. Obracíme se proto i na Evropskou komisi," uvedl koordinátor Hnutí Duha Šelmy Michal Feller.
Vlci se podle ochránců přírody v Beskydech vyskytují od poloviny 90. let 20. století. První prokázaná reprodukce v Javorníkách byla v roce 2019 poté, co se zpřísnily podmínky střílení vlků na Slovensku. Od roku 2021 se stal vlk celoročně chráněný, což umožnilo rozvoj vlčí populace na česko-slovenském pomezí, kde je v současnosti evidováno minimálně pět přeshraničních teritorií.
Jedním z hlavních důvodů změny slovenské legislativy je snížení útoků na hospodářská zvířata. "Detailní studie publikovaná vědci v prestižním časopise Conservation Letters ale neprokázala, že by lov vlků prováděný na Slovensku v minulých letech snížil škody na hospodářských zvířatech. Obnova lovu vlků na Slovensku nesouvisí se schválenou změnou úrovně ochrany v rámci Bernské konvence. Slovenští vlci také nejsou, na rozdíl od českých, přísně chránění ani podle evropské směrnice o stanovištích, takže ani případná změna evropské legislativy se situace na Slovensku nedotkne," uvedlo hnutí.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Michal Ukropec
13.1.2025 15:09Břetislav Machaček
13.1.2025 17:17a tím zabrání jejich regulaci! Chovatelé zvířat v Beskydech a Javornicích budou brzo oslavovat výsledky regulace na Slovensku přemnožených šelem,
které ztratily totální ochranou plachost.