https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/liberecka-archa-se-postarala-o-2868-zvirat-skoro-dve-tretiny-vratila-do-prirody
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Liberecká Archa se postarala o 2868 zvířat, skoro dvě třetiny vrátila do přírody

26.1.2025 00:08 | LIBEREC (ČTK)
Netopýr hvízdavý.
Netopýr hvízdavý.
Foto | Bill Tyne / Flickr
Liberecká záchranná stanice pro volně žijící živočichy Archa se loni postarala o 2868 divokých zvířat, jde o druhý největší počet za dvě desítky let existence tohoto centra. Bezmála dvě třetiny vrátily pracovnice Archy do přírody. V tiskové zprávě o tom dnes informovala vedoucí záchranné stanice Ivana Hancvenclová. Více zvířat než loni přijala Archa jen o rok dříve, kdy jich bylo 3033.
 
Tradičně nejpočetnější skupinou byli loni stejně jako v předchozích letech netopýři hvízdaví, které pracovnice stanice odchytávaly z lidských sídel během letních netopýřích invazí. "Zasahovaly jsme v 11 různých objektech v Liberci a Jablonci a ošetřily celkem 1647 jedinců. Nejvíce netopýrů jsme vyprošťovaly ze zasedací místnosti v budově Policie ČR, kam jich během jednoho dne nalétlo více než 300," řekla Hancvenclová.

Azyl v Arše našlo i nezvykle velké množství ježků, bylo jich 228, což je skoro dvakrát více než obvykle. Důvodem byly vydatné deště v září. "Mohutné lijáky vyplavily ježkům úkryty v době, kdy v nich byla ještě malá mláďata. V jednu dobu jsme měli v Arše najednou 70 ježků včetně samic s mláďaty," uvedla Hancvenclová.

Archa přijala i 93 kosů černých či 79 rorýsů obecných. U nich byl takto vysoký počet způsobený zejména velkými horky v období hnízdění. "Rorýsi s oblibou hnízdí pod střechami, a dojde-li k nesnesitelnému rozpálení plechů na střeše, mláďata předčasně vyskakují ven," uvedla vedoucí záchranné stanice.

Z dravých ptáků se stejně jako v předchozích letech dostalo do liberecké Archy nejvíce poštolek, celkem 40. "Vzpomínáme například na úspěšnou záchranu malého mláděte, které si při pádu z hnízda zlomilo nohu. Několik dní jsme ho musely držet v malé přepravce a zavěšené v roušce, aby na zafixovanou nohu nedošlapovalo. Po dvou měsících mohlo být uzdravené poštolátko vypuštěno," řekla Hancvenclová.

Řadu zásahů měly pracovnice Archy také u srnčí zvěře, postaraly se o 53 jedinců, z toho bylo 21 srnčat. "Nejzajímavějším příběhem byl zásah na parkovišti před turnovskou nemocnicí, kde se objevila rodící srna. Srna byla již zcela vyčerpaná, mládě viselo napůl z porodních cest. Pracovnice Archy, která na zavolání zaměstnankyň nemocnice na místo přijela, zjistila, že srnče je již uhynulé. Přímo na parkovišti s pomocí sestřiček srnu odrodila a převezla ji na veterinární kliniku Růžodol k dalšímu ošetření. Ještě týž den srnu vypustila zpět do přírody," dodala vedoucí záchranné stanice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist