https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sarajevo-se-znovu-ocitlo-mezi-nejvice-znecistenymi-mesty-na-svete
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Sarajevo se znovu ocitlo mezi nejvíce znečištěnými městy na světě

24.1.2025 01:23 (ČTK)
Region bosenského hlavního města Sarajevo se tento týden opět dostal mezi oblasti s největším znečištěním ovzduší na světě. Koncentrace prachových částic byla sedmačtyřicetkrát vyšší než hranice stanovená Světovou zdravotnickou organizací (WHO), uvedla agentura AFP.
 
Index kvality ovzduší podle údajů švýcarské společnosti IQ Air činil odpoledne 320, čímž se Sarajevo ocitlo hned za nejvíce znečištěným městem na Zemi, metropolí Bangladéše Dhákou. Při čísle vyšším než 300 je situace pokládána za nebezpečnou.

Ve městě s více než 400 000 obyvateli obklopeném horami, ve kterém v zimě teploty prudce klesají, jsou prudké nárůsty znečištění ovzduší běžné.

"Největší problém představuje vytápění. Asi 30 000 až 40 000 domácností používá tuhá paliva, hlavně dřevo. Spalují v kamnech velice nekvalitní vlhké dřevo, a pak tady máme emise," řekl šéf ekologického sdružení Eko-akcija Anes Podić. Vláda ale "nechce tento problém řešit, a tak jsme často na špičce černých listin (znečištění) vedle mnohem větších měst, která mají deset, 20 nebo 30 milionů obyvatel," řekl.

Účinky na obyvatelstvo jsou známé: podle studie OSN zveřejněné v roce 2019 je znečištění ovzduší zodpovědné za pětinu předčasných úmrtí v 19 balkánských městech. Vinou znečistění ovzduší se také životy obyvatel Balkánu zkracují až o 1,3 roku.

"V Sarajevu je jedno z dvanácti úmrtí způsobeno rakovinou plic," uvedl Podić.

"Cítím příznaky, ale už jsem si na to zvykl, je to téměř denně," řekl o znečištěném ovzduší šestačtyřicetiletý Ognžen Grujić, který měl na obličeji roušku.

Znečištění ovzduší v éře změn klimatu zvyšuje riziko onemocnění dýchacích cest, kardiovaskulárních chorob, cukrovky a rakoviny. Podle některých odborníků má účinky srovnatelné nebo i větší než kouření či holdování alkoholu.

V Sarajevu představuje jediné východisko únik do hor.

"V těchto obdobích smogu je v Sarajevu velmi těžké dýchat a žít," uvedla důchodkyně Senada Dzakaová (66). "Někdy to trvá i několik dnů a lidi to deprimuje. Bylo by opravdu těžké tady žít, kdybychom neměli možnost odejít do hor," dodala z vrcholu hory Trebević s výhledem na město zahalené hustým oblakem znečištění.

Do Sarajeva ve čtvrtek přicestuje na návštěvu český prezident Petr Pavel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist