Sarajevo se znovu ocitlo mezi nejvíce znečištěnými městy na světě
Ve městě s více než 400 000 obyvateli obklopeném horami, ve kterém v zimě teploty prudce klesají, jsou prudké nárůsty znečištění ovzduší běžné.
"Největší problém představuje vytápění. Asi 30 000 až 40 000 domácností používá tuhá paliva, hlavně dřevo. Spalují v kamnech velice nekvalitní vlhké dřevo, a pak tady máme emise," řekl šéf ekologického sdružení Eko-akcija Anes Podić. Vláda ale "nechce tento problém řešit, a tak jsme často na špičce černých listin (znečištění) vedle mnohem větších měst, která mají deset, 20 nebo 30 milionů obyvatel," řekl.
Účinky na obyvatelstvo jsou známé: podle studie OSN zveřejněné v roce 2019 je znečištění ovzduší zodpovědné za pětinu předčasných úmrtí v 19 balkánských městech. Vinou znečistění ovzduší se také životy obyvatel Balkánu zkracují až o 1,3 roku.
"V Sarajevu je jedno z dvanácti úmrtí způsobeno rakovinou plic," uvedl Podić.
"Cítím příznaky, ale už jsem si na to zvykl, je to téměř denně," řekl o znečištěném ovzduší šestačtyřicetiletý Ognžen Grujić, který měl na obličeji roušku.
Znečištění ovzduší v éře změn klimatu zvyšuje riziko onemocnění dýchacích cest, kardiovaskulárních chorob, cukrovky a rakoviny. Podle některých odborníků má účinky srovnatelné nebo i větší než kouření či holdování alkoholu.
V Sarajevu představuje jediné východisko únik do hor.
"V těchto obdobích smogu je v Sarajevu velmi těžké dýchat a žít," uvedla důchodkyně Senada Dzakaová (66). "Někdy to trvá i několik dnů a lidi to deprimuje. Bylo by opravdu těžké tady žít, kdybychom neměli možnost odejít do hor," dodala z vrcholu hory Trebević s výhledem na město zahalené hustým oblakem znečištění.
Do Sarajeva ve čtvrtek přicestuje na návštěvu český prezident Petr Pavel.
reklama