Nové tůně v Krnově Chomýži pomohou zadržet vodu a podpoří ekosystémy
Nové vodní plochy budou podle ní citlivě začleněny do krajiny. Každá z tůní bude mít jiný charakter. Budou se lišit velikostí, tvarem i hloubkou. Celková plocha všech sedmi tůní dosáhne 431 metrů čtverečních. Kromě těchto hlavních tůní vzniknou i menší tůňky, které budou zadržovat vodu a podporovat její vsakování do půdy.
Projekt za 200 000 korun je součástí širší strategie adaptace krajiny na klimatickou změnu. Město na jeho realizaci získalo dotaci 172.000 korun od Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Jde vůbec o první realizaci, kterou odborníci na území Krnova navrhli. Její provedení je snazší z důvodu, že ji budujeme na našich pozemcích. Chceme tím ukázat ostatním vlastníkům půdy, že ochrana krajiny nestojí moc peněz a navíc se na ni dají získat externí finanční zdroje," řekl Hájková.
Radnice v Krnově chce přijmout řadu opatření, která na pozemcích v katastru města zadrží vodu v krajině. Vycházet chce z odborných studií. První má již k dispozici. Podle ní se některé plochy mají zatravnit, na jiných se má vysázet les. Město už jedná s vlastníky pozemků, na úpravu krajiny chce získat i další dotace.
Studii pro povodí Opavice týkající se volné zemědělské krajiny zpracoval spolek Živá voda podle modelu Živá krajina. Na osmi kilometrech čtverečních navrhl více než 70 hektarů nových ploch pro agroles, což je zemědělská plocha se stromy například v podobě mezí. Dalších 15 hektarů nového lesa a 66 hektarů by se mělo zatravnit. Součástí návrhu jsou i nové meandry na narovnaných tocích a rozlivová území, která zabrání opakování škod, jaké způsobily ničivé povodně. Celkově všechna opatření dohromady zadrží bezmála 14 milionů hektolitrů vody.
Zpracování studie pro povodí Opavice stálo téměř dva miliony korun. Práce na druhé etapě studie pro povodí Opavy vyjdou na 2,36 milionu korun. Město navržená opatření chce realizovat postupně.
reklama