V lomu ČSA u Mostu těží zbytky uhlí z míst, kde se modeluje dno budoucího jezera
V bývalém hnědouhelném lomu ČSA nedaleko Mostu odstraňují zbytky uhlí z míst, kde bude jezero. Strategický projekt revitalizace území, který počítá vedle vzniku vodní plochy také s energetickým využitím lokality, prošel kladně procesem hodnocení a v nejbližší době Sev.en Inntech čeká na vydání rozhodnutí o poskytnutí dotace. ČTK to řekla Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie. Náklady na realizaci se odhadují na 1,3 miliardy korun.
Žádost o podporu podával investor v prosinci 2023. Vybraný dodavatel nyní zpracovává projektovou dokumentaci pro investiční části. Realizují se jednotlivé výzkumné úkoly zaměřené na domény krajiny, nové materiály a klimatické technologie.
V lomu ČSA těžaři přerušili dolování v loňském roce, propustili 600 lidí. Pak se začalo se sanací. "V tomto roce předpokládáme, že budou pokračovat sanační práce s ještě větší intenzitou. Jak nám aktuální klimatické podmínky dovolují, provádíme tvarování závěrných svahů a těsnění dna lomu. Součástí je i sanační těžba, tedy odstranění zbytků uhlí z míst, kde modelujeme dno budoucího jezera," uvedla Maříková.
Po úplném ukončení čerpání důlních vod předpokládá energetická skupina do pěti let nárůst hladiny minimálně o 30 metrů při ploše odpovídající dvojnásobku nedaleké vodní nádrže Matylda. Kvalita vody je podle Maříkové dána především kvalitou podloží, bude tedy obdobná jako například v sousedním jezeře Most, které je rovněž napuštěným hnědouhelným lomem. Oblast okolo jezera by pak měla být ponechána přirozenému vývoji. Přirozené obnově je ponecháno přibližně 18 procent území, zbývající plochy již byly nebo ještě budou rekultivovány. Vzniknou zde pole, louky, lesy a vodní plochy.
Současně schválený plán nijak nevylučuje i další možná využití území bývalého lomu, jako jsou rekreace či solární elektrárny, uvedla mluvčí. Celá oblast je velká 4500 hektarů.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Rekultivaci tam umí, když jim do toho nikdo nekecá, tak ať je nechají pracovat -
ten region potřebuje vodní plochy !
Odpovědět
Vodní plocha je velmi dobrá věc, ale část by vůbec neměli rekultivovat a nainstalovat tam velkou fve a klidně doplněnou větřáky, pokud tam jsou podmínky. To uhlí se prostě musí nahradit.
Odpovědět
Dnes už se to mnohde, instaluje na vodních plochách.
Odpovědět
To je taky dobrý systém, ale voda má sloužit primárně k rekreaci, pokud je jí dost, tak jsem určitě pro.
Odpovědět
je to úplně jedno, kde ten předražený dotační nesmyl je instalovaný...
Odpovědět
Buď těžaři vkládají peníze do fondu rekultivací, aby se za ně rekultivovalo, anebo nedávají peníze a počká se na zarůstání krajiny po těžbě. Ale brát peníze od těžařů (cena uhlí) do fondu rekultivací, aby na MŽP zmizely, protože rekultivace prý proběhne přírodní sukcesí, je ...
https://neviditelnypes.lidovky.cz/spolecnost/krajina-zastavte-sukcesni-asocialni-silenstvi.A250124_162830_p_spolecnost_nef
Odpovědět
Deset odborníků jakkoliv profese má na danou problematiku minimálně patnáct zcela protichůdných názorů. Ty plochy jsou tak obrovské, že se tam vejde všechno. Já bych preferoval energetiku (fve i ve), vybrané lokality zaplavit vodou pro rekreaci, něco zrekultivovat a něco se prostě nezvládne, tak to nechat ležet. Něma problema.
Odpovědět
Pak se sejdou a dohodnou na 2-3 názorech:) Rekultivuje se xy let, tam by vzniklo něco jako Nové Mlýny (ekology oblíbené). Dá se kouknout na staré mapy, jak lokalita vypadala před těžbou, silnice, sport, sady by byly fajn. Peníze z fondu by měly být použité jen na rekultivace.
Odpovědět
Jo, a o těch třech názorech se budou hádat 30 let bez jakéhokoliv výsledku. Jezy na Labi, dálnice právě přes Nové Mlýny, Hitlerova dálnice na Moravě a desítky dalších věcí, které prostě nejdou. Silnice, sady, sport, to je přece ta rekultivace.
Odpovědět
Jojo, dnes to brzdí ekos. Než se dohodnou, důl sám zaroste křovím, lesem, a peníze zmizí? Jiný příklad, koupací rybník s touhle vodou by asi byl výborný, ale prý víc než 30 let neumějí vybagrovat jámu:
https://fm.denik.cz/z-regionu/ostrava-termaly-dulni-voda-jeremenko-rudna-koupani-20.html
Odpovědět
Už aby to bylo a další obří kráter zmizel.
Odpovědět
Když to nechají sto let žít svým životem , budou se všichni potomci divit co je tam za krásnou přírodní rezervaci.
A bude to zadarmo.
Odpovědět
Ještě otázka; nevíte někdo zda se dočká obnovení silnice z Vysoké Pece do Horního Jiřetína?
Odpovědět
|
|