https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/jiri-hulka-jsme-pro-rozumnou-ochranu-sumavske-prirody
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jiří Hůlka: Jsme pro rozumnou ochranu šumavské přírody

25.2.2011
Jmenování PhDr. Jana Stráského na post ředitele Národního parku Šumava považujme za správné rozhodnutí ministra životního prostředí Tomáše Chalupy a ideální řešení pro Šumavu. Jako demokraticky zvolení zástupci jednadvaceti šumavských obcí od nového ředitele očekáváme, že dokáže vyjít vstříc zájmům ochrany přírody, turistiky i zdejších obcí.
 

Redakce Ekolistu.cz oslovila několik zástupců zainteresovaných stran s žádostí o komentář na téma:

„Jan Stráský byl jmenován dočasným ředitelem NP a CHKO Šumava. Co to pro park znamená?“

Své odpovědi nám kromě Jiřího Hůlky poslali:

Není možné, tak jako dosud, aby jedna z těchto oblastí oblast byla preferována nad druhou.

My jsme pro rozumnou ochranu šumavské přírody, ale ta musí vycházet z toho, že člověk není jejím nepřítelem ale naopak i v oblasti současných prvních zón Národního parku kdysi lidé žili v symbióze ze zdejší přírodou po staletí a v rozumné míře ji využívali a zvelebovali. To se například týká obce Knížecí Pláně a osady Bučina, které měly dohromady stovky obyvatel. Současná situace na Šumavě je důsledkem nepřirozeného vývoje po skončení II. světové války a zvláště spuštění železné opony v padesátých letech, kdy komunistický režim z vesnic ležící v těsné blízkosti státních hranic nechal vystěhovat jejich obyvatele a srovnal je se zemí.

Pan ředitel Stráský, který na Šumavě už dlouho dobu žije a dobře ji zná, je zárukou toho, že už nebudou arogantně přehlíženy oprávněné požadavky šumavských obcí, a přestanou pokusy měnit zdejší přírodu v divočinu tam, kde už od 18. století nebyla. V současné době je nutné zastavit všechny nezodpovědné experimenty, které pocházejí z dílny exministra životního prostředí Bursíka a bývalého vedení Národního parku. S důsledkem jejich destruktivního působení se Šumava potýká dosud. Jeho strategie, která spočívala v neodstraňování polomů po orkánu Kyril, způsobila totální kůrovcovou kalamitu, největší těžbu dřeva v historii parku a výprodej národního bohatství do zahraničí. Výsledkem této politiky je současný tragický stav šumavských lesů.

My jsme připraveni společně s novým vedením parku hledat v záležitostech jako splouvání Vltavy, turistických cest, cyklotras, kůrovce apod. taková řešení, které budou přijatelné jak z hlediska ochrany přírody, tak i pro turistiku a šumavské obce.


reklama

 
Jiří Hůlka
Autor je předseda Svazu obcí NP Šumava.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist