Listí, které k vám spadne ze sousedova stromu, si uklidíte vy. Je totiž vaše
Před časem dorazil do naší ekoporadny dotaz, zda je možné po sousedovi coby majiteli stromu požadovat úklid listí z pozemku. Požadovat to možné je, ale soused nemá povinnost vyhovět a záleží jen na jeho libovůli.
Podle nového občanského zákoníku, konkrétně paragrafu 1016, patří plody spadlé ze stromů a keřů tomu, na čí pozemek spadly. A podle výkladu ministerstva spravedlnosti se to vztahuje i na listí a větve. Jediný případ, kdy to neplatí, je, když oním sousedním pozemkem je veřejný statek – pak plody, listí i větve stále patří majiteli stromu.
Nelíbí se vám, že máte listí ze sousedova stromu na své zahradě? Pokud je to kvůli tomu, že koruna stromu zasahuje nad váš pozemek, můžete podle občanského zákoníku požádat souseda o to, aby přesahující větvě odstranil. A pokud tak soused v přiměřené době (kterou ale občanský zákoník neupřesňuje) neučiní, můžete větve (a i kořeny), které zasahují na váš pozemek, ořezat sami.
Občanský zákoník dále říká, že to můžete učinit ve vhodné roční době, čímž se myslí doba vegetačního klidu, a že byste měli postupovat šetrným způsobem. To je důležité kvůli tomu, abyste svým zásahem strom nepoškodili, případně nezpůsobili jiné škody. Například prořezáním kořenů by strom mohl přijít o svou stabilitu, při silnějším větru se vyvrátit a způsobit škody. Nebo by strom mohl uhynout. Soused by pak na vás mohl uplatňovat náhradu způsobených škod. Čili než se pustíte do nějaké větší akce, poraďte se s odborníkem.
A jen pro úplnost dodejme, že pokud k vám na pozemek zasahují části jiných rostlin než jsou stromy a keře, pak ty můžete odstranit šetrným způsobem kdykoliv a bez předchozího ptaní.
Má-li soused své stromy blízko vašeho plotu, můžete po něm chtít, aby je odstranil. Více se dočtete v článku Sousede, nesázejte u plotu ty túje, mám pro to rozumný důvod.
Pokud se na váš pozemek dostává listí jen díky větru, pak už prostě máte smůlu a musíte si listí sami pohrabat. Můžete jej pak dát na kompost a za několik měsíců jej v podobě humusu využijete při úpravě zahrady.
A ještě douška na závěr: než se s pilou či křovinořezem postavíte k větvím sousedova stromu, zamyslete se, jestli vám v létě nebude chybět jejich stín. Nebo jestli prostě není škoda kvůli troše listí hned řezat větve. Stromy jsou totiž fajn. A taky dobře zvažte, co taková akce udělá s vašimi sousedskými vztahy.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
§ 490:
Věc určená k obecnému užívání je veřejný statek.
Jana Zamecnikova
21.10.2022 04:08Pokud listi nepadá přímo do okapu.. rozloží se…je ještě dobry.. Ovšem jaká je rada pokud celoročně padá jehličí z 15 metrove borovice.. která má 10-15 cm párové jehlice.. pokud spadne do okrasné zahrady a vjezdu pro garáž už není opravdu radost jelikož se nerozlozi za rok a snad ani za více let.. tedy nezbývá než jednu po druhé rucne sbírat .. fukar na listi s nimi v kůře nehne a také nevysaje.. jediná možnost je instalace site..od souseda se odstřihnout .. Nebo mate lepší radu a teď kdo takové site instaluje .. jelikož bude muset být ukotvení na sloupy..? Deset let po sousedech uklizim a uz opravdu nemam sílu .. Odstranit borovicí nechtějí ..a jejich řešení .ze ji z naši části orezou je devalvace stromu.. navic neřeší vůbec nic. Vítr fouká ..veškeré jehličí skončí i tak u nás.. Zdraví .. Zamecnikova