https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/je-tady-podzim-a-s-nim-i-zarosena-okna-co-s-tim
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je tady podzim a s ním i zarosená okna. Co s tím?

24.10.2014 02:30 | PRAHA (Nazeleno.cz)
Na mlžení oken se podílí také teplota v místnosti. Pokud méně topíte, vnitřní sklo okna je více chladné a voda se na něm zkondenzuje. Typicky to nastává v ložnici během noci, kdy chceme raději spát v chladnějším vzduchu.
Na mlžení oken se podílí také teplota v místnosti. Pokud méně topíte, vnitřní sklo okna je více chladné a voda se na něm zkondenzuje. Typicky to nastává v ložnici během noci, kdy chceme raději spát v chladnějším vzduchu.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Na podzim a v zimě se znovu začínáme setkávat v rosením oken. Kondenzovaná voda stéká na těsnění rámu, kde pak ráda bují plíseň. Zamezit rosení oken není jednoduché, ale dá se řešit.
 
Orosená okna v interiéru vznikají tak, že se na chladných sklech kondenzují vodní páry z vzduchu v místnosti. Kondenzovaná voda většinou stéká na těsnění rámu a na okenní parapet a v těchto místech se pak často tvoří škodlivé plísně. Voda také postupně degraduje i okenní rám, a vnitřní rosení skel je tedy jednou z příčin nižší životnosti oken. Rosení oken je fyzikální jev, který nelze úplně potlačit, pár možností, jak vznik kondenzované vody na sklech omezit, však existuje.

Proč se okna mlží?

Kondenzace vody nastává v případě, kdy se vodní párou nasycený vzduch setká s chladnější plochou rámu či skla okna. Pokud se vám okna hodně mlží, je to známka příliš vysoké vlhkosti vzduchu v místnosti. Vlhkost se do vzduchu dostává různými cestami - nejvíce vzduchu zvlhčuje vaření v kuchyni bez digestoře či nezavřené dveře do koupelny. Na koncentraci vodních par se podílí také lidé (vydechovaný vzduch, jedna osoba vypotí cca 50 - 100 g vody za hodinu, záleží na fyzické aktivitě), domácí zvířata a květiny.

Na mlžení oken se podílí také teplota v místnosti. Pokud méně topíte, vnitřní sklo okna je více chladné a voda se na něm zkondenzuje. Typicky to nastává v ložnici během noci, kdy chceme raději spát v chladnějším vzduchu.

Kvalitní okna se rosí méně

Rosením často trpí moderní plastová okna, která díky své konstrukci místnost izolují téměř hermeticky. Vlhkost se na nich většinou sráží u spodního okraje skla, kde je sklo v kontaktu s vnitřním distančním rámečkem. Ten je totiž u levnějších oken vyroben z hliníku a vzniká okolo něj chladnější oblast – tzv. tepelný most.

Na rosení skla má zásadní vliv také povrchová teplota okna. Je-li nízká, okna se pochopitelně rosí více. Platí přitom, že méně kvalitní okna s nižšími izolačními schopnostmi mají povrchovou teplotu nižší, než okna kvalitnější – například zasklená trojskly. Pokud se chytáte okna měnit, měli byste proto volit taková, která budou mít co nejlepší izolační vlastnosti. Poznáte to nejen na menším rosení, ale také na daleko větším tepelném komfortu v místnosti. U okna s vyšší povrchovou teplotou vám zkrátka nebude tolik zima. Větráme, ale málo

Pro základní prevenci rosení oken stačí pravidelně a dobře větrat. Díky větrání snížíte rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu a nežádoucí vlhký teplý vzduch navíc „uteče“ ven. Jakmile se teplota vzdušná vlhkost v místnosti sníží, okna se rosit přestanou. I větrat se však musí umět. Odborníci často uvádějí, že lidé větrají málo a zbytečně žijí ve vlhkých místnostech s příliš vydýchaným vzduchem a vysokou koncentrací CO2, nebo naopak větrají dlouho, ale s malou intenzitou.

Pro základní prevenci rosení oken stačí pravidelně a dobře větrat. Díky větrání snížíte rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu a nežádoucí vlhký teplý vzduch navíc „uteče“ ven.
Pro základní prevenci rosení oken stačí pravidelně a dobře větrat. Díky větrání snížíte rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou vzduchu a nežádoucí vlhký teplý vzduch navíc „uteče“ ven.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

Větrat je potřeba co nejčastěji, ovšem jen krátce a intenzivně. „Dvě osoby sedící u televize v běžně velké místnosti by měly vyvětrat průvanem vždy přibližně po 90 minutách,“ uvádí energetický auditor Karel Murtinger. Nemusíte mít přitom obavu, že se časté větrání nějak negativně projeví na vašem účtu za topení. I když je venkovní vzduch chladnější, je také sušší a rychleji se v místnosti opět prohřeje.

V letních měsících může proti rosení oken pomoci i mikrovětrání. Okno při něm není dovřeno úplně, ale mezi rámem a křídly zůstává několikamilimetrová mezera, kterou do místnosti neustále proudí čerstvý vzduch. Naopak v zimě je mikrovětrání nevhodné a rosení oken spíš zhoršuje. Vzduch se totiž v místnosti vyměňuje pozvolna. Rámy oken a ostění okolo oken bývá venkovním vzduchem ochlazováno. Ven naopak proudí teplý, vlhký vzduch. Vlhkost v něm obsažená může na ochlazeném ostění nebo okně kondenzovat.

Jak omezit rosení oken?

  - Často větrejte - v místnosti byste měli větrat alespoň třikrát denně cca 10 minut. Větrání by mělo být intenzivní. Nemusíte mít obavy z energetických ztrát - během deseti minut větrání nestačí prochladnou stěny a chladný čerstvý vzduch se v interiéru rychle prohřeje.
  - Udržujte vlhkost v bytě pod 50 % - při této úrovni vlhkosti nedochází ke kondenzaci vody na sklech oken tak snadno.
  - Přes den vytáhněte žaluzie a rozhrňte závěsy či záclony. Sklo okna se tak může lépe prohřívat.
  - V kuchyni používejte digestoř, větrejte koupelnu a prádlo sušte na balkóně - snížíte tím vlhkost vzduchu v interiéru.v   - Místnosti vytápějte na minimálně 21 °C, aby se okno dobře prohřálo. Těžko se to samozřejmě realizuje v ložnici.
  - Zvažte investici do oken s lepšími izolačními vlastnostmi, případně do větracího systému s rekuperací tepla.
  - V zimě nepoužívejte mikrovětrání, protože zbytečně ochlazuje okno a příliš nepomůže. Raději vícekrát větrejte intenzivně.
  - Pokud se vám okna zamlží, vyvětrejte a poté více zatopte. Kondenzovanou vodu na těsnění a parapetu průběžně utírejte, abyste předešli růstu plísní.


reklama

 
Jan Pergl
Autor je redaktorem serveru Nazeleno.cz
Tento článek je převzat ze serveru Nazeleno.cz. Jeho další šíření je možné pouze se souhlasem vydavatele serveru.


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

24.10.2014 09:55
Výborný článek, ze zkušenosti vím, že rosení se děje v každé domácnosti a moji zákazníci se často ptají, jak tomu mají předejít. Velice zajímavý je článek o tom, jak lidský organismus snáší zvýšené orosení, respektive rosný bod viz. wikipedie: https://cs.wikipedia.org/wiki/Rosn%C3%BD_bod Orosení na první pohled vypadá jako nepodstatný jev, ale vliv na organismus i na stavbu domu má velký. Jinak pro orosení střešních oken platí malinko jiná pravidla, než je popsáno v článku pro běžná okna. Koho to zajímá, informace o rosení střešních oken najde v článku na našem webu: http://www.topokno.com/prevence-roseni/
Odpovědět

26.10.2014 22:30
Roseni oken je velikej problem,hlavne kdyz jsem neuvazene udelal celou sklenenou stenu na severni strane,i kdyz skla jsou thermicka a sliding dvere jsou trojite sklo,ram je aluminiovy coz je na Kanadsky podminky podle me blbost,hlavne kdyz je venku -30C,tak na vnitrnim ramu je namraza a vody je na podlaze na litry….Poresil jsem tuto zavadu tim,ze na vnitrek ramu nalepim oboustranou lepici pasku na kterou nalepim igelit ktery horkym vzduchem s fenu vypnu…razem je po kondenzaci..
Na ostatnich aluminiovych oknech ktere jsou take trojite thermicke solo jsem na vnitrni sklo do pulky nastrikal Vindex a na to jsem prilozil bublinkovou umelou folii.Kazdy si muse dat barvu jakou sezene.Roseni se omezi takto az o 99% je to skoro neuveritelny,,,A tak urcite nebudu
vetrat ,to neni absolute ekonomicky ani casove vyhodne.Lepsi je kdyz vlastnite dehumidifier nebo heat pump,tak je lepsi snizit vlhkost touto cestou.
Jaroslav
Odpovědět
PN

Pavlína Novinska

16.6.2021 21:16
Nám se do úplně nově zrekonstruované koupelny bohužel dostala plíseň a zřejmě si dovedete představit, jak jsem vyváděla. Naštěstí se nám to podařilo zastavit ještě docela zavčasu a plíseň nenapáchala tolik škody, abychom to nějak nevyřešili ;-) Nejvíce nám pomohli protiplísňové prostředky od firmy https://www.obnova.cz/protiplisnove-pripravky/ , na které jsem narazila na internetu úplně náhodou a jsem za to moc ráda! :-)
Odpovědět
RK

Radka Klustová

30.7.2022 20:11
Také jsem měla velký problém se stále s rosením oken na podzim a nevěděla co mám s tím to problémem dělat. Můj kamarád mi poradil stránky https://www.jis.cz/, na kterých jsem si vybrala nová okna s velmi vysokými izolačními vlastnostmi, a ještě i venkovní dveře, s čímž jsem zateplila celý dům.
Odpovědět
kk

klara k.

17.12.2024 11:08
Orosená okna, to je klasika, jakmile začne být chladněji! Nejčastěji za to může vlhkost v místnosti, takže pomáhá častěji větrat, ideálně krátce a intenzivně. Taky se hodí mít doma odvlhčovač nebo aspoň pohlcovače vlhkosti. A když jsme u oken, já si nedávno pořídila rolety den a noc v systému KOMPLET (mrkni sem: https://www.zebra-shop.cz/rolety-den-a-noc-komplet/). Nejenže vypadají skvěle, ale taky pomáhají udržet teplo v místnosti, což může s rosením trochu pomoct. A bonus? Získáš doma úplný komfort – světlo i soukromí si nastavíte přesně podle potřeby. 😊
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist