https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/listi-ktere-k-vam-spadne-ze-sousedova-stromu-si-uklidite-vy-je-totiz-vase
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Listí, které k vám spadne ze sousedova stromu, si uklidíte vy. Je totiž vaše

7.11.2014 13:40 | PRAHA (Ekolist.cz)
Napadalo k vám listí od souseda? Je všechno vaše.
Napadalo k vám listí od souseda? Je všechno vaše.
Listy stromů se zbarvují do krásných barev. Pastva pro oči. Podzim může však znamenat i hodiny strávené s hráběmi při úklidu opadaného listí. A snadno se může stát, že budete uklízet listí ze stromu, který roste na sousedním pozemku. Soused vám s úklidem nepomůže, protože listí, které k vám napadá z jeho stromu, je jen a jen vaše. Což ale platí i pro plody.
 

Před časem dorazil do naší ekoporadny dotaz, zda je možné po sousedovi coby majiteli stromu požadovat úklid listí z pozemku. Požadovat to možné je, ale soused nemá povinnost vyhovět a záleží jen na jeho libovůli.

Podle nového občanského zákoníku, konkrétně paragrafu 1016, patří plody spadlé ze stromů a keřů tomu, na čí pozemek spadly. A podle výkladu ministerstva spravedlnosti se to vztahuje i na listí a větve. Jediný případ, kdy to neplatí, je, když oním sousedním pozemkem je veřejný statek – pak plody, listí i větve stále patří majiteli stromu.

Nelíbí se vám, že máte listí ze sousedova stromu na své zahradě? Pokud je to kvůli tomu, že koruna stromu zasahuje nad váš pozemek, můžete podle občanského zákoníku požádat souseda o to, aby přesahující větvě odstranil. A pokud tak soused v přiměřené době (kterou ale občanský zákoník neupřesňuje) neučiní, můžete větve (a i kořeny), které zasahují na váš pozemek, ořezat sami.

Občanský zákoník dále říká, že to můžete učinit ve vhodné roční době, čímž se myslí doba vegetačního klidu, a že byste měli postupovat šetrným způsobem. To je důležité kvůli tomu, abyste svým zásahem strom nepoškodili, případně nezpůsobili jiné škody. Například prořezáním kořenů by strom mohl přijít o svou stabilitu, při silnějším větru se vyvrátit a způsobit škody. Nebo by strom mohl uhynout. Soused by pak na vás mohl uplatňovat náhradu způsobených škod. Čili než se pustíte do nějaké větší akce, poraďte se s odborníkem.

A jen pro úplnost dodejme, že pokud k vám na pozemek zasahují části jiných rostlin než jsou stromy a keře, pak ty můžete odstranit šetrným způsobem kdykoliv a bez předchozího ptaní.

Listí není jen otrava. Dá se s ním užít také hromada legrace
Listí není jen otrava. Dá se s ním užít také hromada legrace
Foto | David K / Flickr

Má-li soused své stromy blízko vašeho plotu, můžete po něm chtít, aby je odstranil. Více se dočtete v článku Sousede, nesázejte u plotu ty túje, mám pro to rozumný důvod.

Pokud se na váš pozemek dostává listí jen díky větru, pak už prostě máte smůlu a musíte si listí sami pohrabat. Můžete jej pak dát na kompost a za několik měsíců jej v podobě humusu využijete při úpravě zahrady.

A ještě douška na závěr: než se s pilou či křovinořezem postavíte k větvím sousedova stromu, zamyslete se, jestli vám v létě nebude chybět jejich stín. Nebo jestli prostě není škoda kvůli troše listí hned řezat větve. Stromy jsou totiž fajn. A taky dobře zvažte, co taková akce udělá s vašimi sousedskými vztahy.


reklama

 
Další informace |
foto - Mach Ondřej Martin
Martin Mach Ondřej
Autor je šéfredaktorem serveru Ekolist.cz
Tento text je vydán v rámci projektu Ekoporadnypraha.cz, financovaného hlavním městem Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

VH

Vladimír Hošek

10.11.2014 16:32
Co to je veřejný statek, obec, stát, nadace???????
Odpovědět
Martin  Mach Ondřej

Martin Mach Ondřej

14.11.2014 14:31 Reaguje na Vladimír Hošek
Nový občanský zákoník definuje veřejný statek takto:
§ 490:
Věc určená k obecnému užívání je veřejný statek.
Odpovědět
JZ

Jana Zamecnikova

21.10.2022 04:08
Dobry den..

Pokud listi nepadá přímo do okapu.. rozloží se…je ještě dobry.. Ovšem jaká je rada pokud celoročně padá jehličí z 15 metrove borovice.. která má 10-15 cm párové jehlice.. pokud spadne do okrasné zahrady a vjezdu pro garáž už není opravdu radost jelikož se nerozlozi za rok a snad ani za více let.. tedy nezbývá než jednu po druhé rucne sbírat .. fukar na listi s nimi v kůře nehne a také nevysaje.. jediná možnost je instalace site..od souseda se odstřihnout .. Nebo mate lepší radu a teď kdo takové site instaluje .. jelikož bude muset být ukotvení na sloupy..? Deset let po sousedech uklizim a uz opravdu nemam sílu .. Odstranit borovicí nechtějí ..a jejich řešení .ze ji z naši části orezou je devalvace stromu.. navic neřeší vůbec nic. Vítr fouká ..veškeré jehličí skončí i tak u nás.. Zdraví .. Zamecnikova
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist