Profesionální chladničky a mrazáky za těmi domácími pokulhávají - co se šetrnosti týče
Například neúsporná nápojová chladnička, z které si vezmete svůj oblíbený nápoj v leckteré trafice, může mít roční spotřebu až 2000 kWh a obchodník ji ročně dotuje částkou 8 tisíc Kč na elektrickou energii. Obdobná úsporná chladnička s dvířky může mít spotřebu poloviční. Podobně na tom jsou chladicí vitríny, ve kterých v supermarketu vybíráte mléko a vejce, nebo mrazničky, z kterých lovíte mraženou pizzu.
Pokud ve své práci používáte profesionální chladicí techniku, můžete ušetřit i bez větších investic. Použití dveří u chladniček a mrazniček je klíčové. Pokud je vaše chladící technika nemá, vyplatí se je dodělat svépomocí. Dále je vhodné při nepoužívání (obvykle v noci) přikrýt například zmrzlinové mrazničky a nápojové chladničky a snížit tak ztráty chladu. Nápojové chladničky a výdejníky vody můžete na noc zcela vypnout.
Pomocí kalkulačky úspor projektu ProCold můžete zjistit, že se vám případná investice v podobě nového zařízení může velmi rychle vrátit. Projekt ProCold na internetu nabízí seznamy úsporných modelů chladicích a mrazicích profesionálních produktů dostupných v EU. Tyto modely jsou navíc se šetrnými chladivy, která budou povinná až od roku 2022.
Ke snížení spotřeby profesionálních chladicích boxů mohou přispět i samotní spotřebitelé. V obchodě při vybírání zboží je vhodné otevřít skříň jen na nezbytně dlouhou dobu a po sobě vždy zavřít. Tedy samozřejmě v případě, že obchodník má chladničky a mrazáky s dveřmi či víky. Pokud nikoliv, můžete mu dát tip, jak ušetřit tisíce Kč na nákladech ročně.
A jak je to s použitými chladivy? Svět se již zbavil nebezpečných freonů, které ničily ozónovou vrstvu, a nyní je pozornost soustředěna na skleníkové plyny, tedy látky podporující globální oteplování. Udává se index potenciálu globálního oteplování, tzv. GWP, který označuje násobek účinku CO2 v atmosféře.
Domácí chladničky a mrazničky používají nejčastěji chladiva šetrná k životnímu prostředí (GWP menší než 150). Většina profesionálních chladicích zařízení však používá chladiva s velmi vysokým GWP (nepřekvapí chladivo s GWP 3300). Dle platné evropské legislativy budou mít profesionální chladicí zařízení šetrná chladiva podobně jako domácí spotřebiče až od roku 2022. Pořídit si profesionální chladicí techniku s šetrnými chladivy je možné ale už dnes.
reklama
Další informace |
Online diskuse
Všechny komentáře (5)
Lukas B.
9.2.2017 08:47do ledničky doma v kuchyni lezeme denně průměrně dejmetomu třicetkrát. do mrazničky tak dvakrát. kolikrát sahá do lednice kuchař v hospodě? kolikrát šmátrají zákazníci supermarket po umrzlých kuřatech? z toho, kolik energie ztratíme otevřením dvířek a jak rychle chceme zimu uvnitř obnovit plyne to, jak je smysluplné řešit ztráty ostatní.
Martin Jasan
9.2.2017 13:03 Reaguje na Lukas B.GWP je zmíněno pro chladiva, která se přímo nespotřebovávají avšak mohou unikat, jak při provozu, tak při likvidaci.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_chladiv
Lukas B.
9.2.2017 13:49 Reaguje na Martin JasanI ten druhý na který odkazuje, by zasloužil samostatnou ohnivou diskusi, co vlastně od spotřebiče provozovatel požaduje primárně, zda funkci nebo úsporu, a jestli eko se rovná nebo nerovná eko (nomika x logie)
Martin Jasan
9.2.2017 17:11 Reaguje na Lukas B.Ano komerční chladnička bude pravděpodobně otevírána častěji, tedy je menší "zlo" mít chladničku bez dvířek v krámku než chladničku bez dvířek doma - taková ale fakticky neexistuje.
Ve srovnání komerční chladnička s dvířky vs. bez dvířek, je ale ta s dveřmi VÝZNAMNĚ šetrnější a má smysl ji kvuli úsporám pořídit.
Snad je to i důvod proč je to již dnes běžná praxe v supermarketech.
Čistě na okraj, vietnamský obchůdek u nás na rohu pobil chladící pult průhlednými pruhy plastu, jako levnou ekologickou alternativu k chladícím pultům.