https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tajemstvi-skladovani-nejen-zeleniny-a-ovoce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tajemství skladování (nejen) zeleniny a ovoce

24.1.2014 10:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Brambory vydrží nějakou dobu i při pokojové teplotě. Zvláště dobře jim udělá, pokud k nim přidáte jablka.
Brambory vydrží nějakou dobu i při pokojové teplotě. Zvláště dobře jim udělá, pokud k nim přidáte jablka.
Ledničky nám v mnohém pomohly a usnadnily život. Zároveň jsme ale kvůli nim přišli o mnoho znalostí o skladování potravin, kterými se běžně řídily naše babičky nebo prababičky. Také toto poznání chce oživit iniciativa Zachraň jídlo.
 

Banány, cukety, lilek, cibule, česnek, nezralá rajčata, broskve, nektarinky nebo brambory by například v ledničce být ani neměly. Chladno jim spíš škodí než je chrání.

Brambory vydrží nějakou dobu i při pokojové teplotě. Zvláště dobře jim udělá, pokud k nim přidáte jablka. Ale pozor, u jiných druhů zeleniny a ovoce naopak přiložená jablka či hrušky urychlují zrání. Třeba u takového rajčete.

Listovému salátu, brokolici, celeru a jarní cibulce zase prospěje, když budou po seříznutí spodní částí ponořené ve sklenici s čerstvou vodou, radí iniciativa Zachraň jídlo. Proč tedy kupovat květiny, když ozdobou v kuchyni, navíc nevšední, může být i obyčejná brokolice? Kořenové zelenině dělá pro změnu dobře pokud je uskladněna v sobě vlastní vertikální poloze.

Jak zeleninu uložit k ledu

I skladování v ledničce má svá pravidla. Jednotlivé kusy zeleniny by měly být například uskladněny dále od sebe, aby se případně nahnívání rychle nešířilo z kusu na kus.

Zeleninu i ovoce se snažte kupovat lokální a sezónní. Ve svém přirozeném období má delší trvanlivost a je také čerstvější, když nestrávila tolik času na cestě, vysvětluje iniciativa Zachraň jídlo.

Můžete si také zkusit vyrobit udělátka podle nápadů korejské designérky Jihyun Ryou. Nejenže prodlužují potravinám život i bez ledničky, zároveň mohou svojí originalitou zkrášlit kuchyni.

V zahraničí lze sehnat i speciální „víčka“ Food Hugger, v překladu doslova „objímače potravin“, na zeleninové a ovocné odkrojky, aby vám již nikdy více na vzduchu neokoraly.

Food Huggers Kickstarter Video from Adrienne McNicholas on Vimeo.

Prodloužit život ovoci můžete podle iniciativy také výrobou domácí marmelády. Zbytky uvařené zeleniny se dají využít znovu v karbanátcích, polévkách, salsách či omeletách. Na vývary se dají využít i jinak nevyužívané odřezky části zeleniny.

Jak na maso, vejce, boží dar

Většinu potravin omývejte až před samotnou konzumací, radí iniciativa. To platí i pro vajíčka. U nich můžete zároveň hned ozkoušet, zda jsou čerstvá. Pokud byla snesena nedávno, ve sklenici s vodou se ponoří až na dno a nevnáší se. Spíše než ve dveřích je skladujte v ochranném boxu uvnitř lednice, protože nemají ráda změny teploty ani pachy z jiných potravin.

Naopak maso před uložením do mrazničky vyjměte z obalu, v němž jste je zakoupili, opláchněte studenou vodou, osušte a vložte do uzavíratelného sáčku nebo do potravinové dózy.

Chléb skladujte na suchém a tmavém místě v papírovém, nikoli plastovém, sáčku. Nebo prostě zabalený v utěrce. Menší pečivo můžete zamrazit, vydrží tak 4 až 6 měsíců. Pečivo označené jako “z rozmrazených polotovarů” kupujte pouze, sníte-li ho ještě tentýž den.

Další tipy, jak využít zbytky jídla a omezit vyhazování potravin nejen od iniciativy Zachraň jídlo, najdete v článku Dejte si ještě jedno novoroční předsevzetí: neplýtvat letos potravinami.


reklama

 
Další informace |
foto - Vítková Zdeňka
Zdeňka Vítková
Autorka je redaktorkou serveru Ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

DZ

Dominika Zralá

6.9.2016 09:38
Dobrý den, nevím jestli jste to někdy někdo zkoušel, ale my máme doma osvědčené ukládání ovoce, přesně jablek v plastových přepravkách do sena. Přepravku jako je třeba takhle http://www.obalove-materialy.cz/prepravky-na-ovoce-a-zeleninu/naplníme jablky, v tomto případě můžeme ušetřit místo, když do přepravky pořídíme děrované mezipatro, můžeme mít v přepravce dvě vrstvy, které se nebudou nijak dotýkat. Celé přepravky následně vložíme do sena a řádně senem zakryjeme. Jablka jsou chráněna před mrazem, světlem i větrem. Když je na Vánoce vyndáváme jsou velice dobrá a šťavnatá. Můj osobní tip je ten, sebrat jablka ještě né zcela zralá.
Odpovědět
jm

20.10.2016 10:42
Dobrý den, já jsem původně dně holka z města a ped rokem jsem začala žít s mím přítelerý naopak pochází z vesnice, po ježdění k jeho rodíčům na venkov jsem se do tohoto prostřědí okamžite zamilovala rozhodli jsme se po půlroce se přeěhovat taky na venkov do stejné vesnic bytlí potencionální tchýně a tchán a koupili jsme domeček, který opravujeme. náleží k němu ale i velká zahrada já teď řeším usknění plodů, takže tento článek je pro mne jako dějalý. konec konců i děkuji í dominice za tip na obalove-materialy, protože jsem tam teď kouka už mám v košíku objednávku na bedýnky a spoustu dalších věcí imácnosti, pytle na odpadky, dokonce i koš na třídění odpadků, který už dlouho chci ale pořád jsem se nedokopala k tomu koupit! Tak doufám, že bude mít taky na vánoce dobré ovoce ze slípku!
Odpovědět
DF

Dobromil Frank

30.1.2017 16:38
Děvčata moc vám děkuji za tip na obalove-materialy.cz. Dlouho jsem přemýšlel a už jsem si myslel, že pořídím do sklepa v paneláku seno a uskladním jablka tam. Uvidím snad my k uskladnění pomohou vychytávky co nabízí na zmíněném internetovém obchodě. Jinak to seno je prý nejzaručenější metodou jak uskladnit zejména zimní odrůdy jablek.
Odpovědět
OT

Ota Tyla

16.8.2021 09:37
Pěkný článek na tohle téma je https://www.gastrofresh.cz/jak-uchovat-zeleninu-a-ovoce-aby-zustalo-cerstve/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist