http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/tajemstvi-skladovani-nejen-zeleniny-a-ovoce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Tajemství skladování (nejen) zeleniny a ovoce Video

24.1.2014 10:52 | PRAHA (Ekolist.cz)
Brambory vydrží nějakou dobu i při pokojové teplotě. Zvláště dobře jim udělá, pokud k nim přidáte jablka.
Brambory vydrží nějakou dobu i při pokojové teplotě. Zvláště dobře jim udělá, pokud k nim přidáte jablka.
Ledničky nám v mnohém pomohly a usnadnily život. Zároveň jsme ale kvůli nim přišli o mnoho znalostí o skladování potravin, kterými se běžně řídily naše babičky nebo prababičky. Také toto poznání chce oživit iniciativa Zachraň jídlo.
 

Banány, cukety, lilek, cibule, česnek, nezralá rajčata, broskve, nektarinky nebo brambory by například v ledničce být ani neměly. Chladno jim spíš škodí než je chrání.

Brambory vydrží nějakou dobu i při pokojové teplotě. Zvláště dobře jim udělá, pokud k nim přidáte jablka. Ale pozor, u jiných druhů zeleniny a ovoce naopak přiložená jablka či hrušky urychlují zrání. Třeba u takového rajčete.

Listovému salátu, brokolici, celeru a jarní cibulce zase prospěje, když budou po seříznutí spodní částí ponořené ve sklenici s čerstvou vodou, radí iniciativa Zachraň jídlo. Proč tedy kupovat květiny, když ozdobou v kuchyni, navíc nevšední, může být i obyčejná brokolice? Kořenové zelenině dělá pro změnu dobře pokud je uskladněna v sobě vlastní vertikální poloze.

Jak zeleninu uložit k ledu

I skladování v ledničce má svá pravidla. Jednotlivé kusy zeleniny by měly být například uskladněny dále od sebe, aby se případně nahnívání rychle nešířilo z kusu na kus.

Zeleninu i ovoce se snažte kupovat lokální a sezónní. Ve svém přirozeném období má delší trvanlivost a je také čerstvější, když nestrávila tolik času na cestě, vysvětluje iniciativa Zachraň jídlo.

Můžete si také zkusit vyrobit udělátka podle nápadů korejské designérky Jihyun Ryou. Nejenže prodlužují potravinám život i bez ledničky, zároveň mohou svojí originalitou zkrášlit kuchyni.

V zahraničí lze sehnat i speciální „víčka“ Food Hugger, v překladu doslova „objímače potravin“, na zeleninové a ovocné odkrojky, aby vám již nikdy více na vzduchu neokoraly.

Food Huggers Kickstarter Video from Adrienne McNicholas on Vimeo.

Prodloužit život ovoci můžete podle iniciativy také výrobou domácí marmelády. Zbytky uvařené zeleniny se dají využít znovu v karbanátcích, polévkách, salsách či omeletách. Na vývary se dají využít i jinak nevyužívané odřezky části zeleniny.

Jak na maso, vejce, boží dar

Většinu potravin omývejte až před samotnou konzumací, radí iniciativa. To platí i pro vajíčka. U nich můžete zároveň hned ozkoušet, zda jsou čerstvá. Pokud byla snesena nedávno, ve sklenici s vodou se ponoří až na dno a nevnáší se. Spíše než ve dveřích je skladujte v ochranném boxu uvnitř lednice, protože nemají ráda změny teploty ani pachy z jiných potravin.

Naopak maso před uložením do mrazničky vyjměte z obalu, v němž jste je zakoupili, opláchněte studenou vodou, osušte a vložte do uzavíratelného sáčku nebo do potravinové dózy.

Chléb skladujte na suchém a tmavém místě v papírovém, nikoli plastovém, sáčku. Nebo prostě zabalený v utěrce. Menší pečivo můžete zamrazit, vydrží tak 4 až 6 měsíců. Pečivo označené jako “z rozmrazených polotovarů” kupujte pouze, sníte-li ho ještě tentýž den.

Další tipy, jak využít zbytky jídla a omezit vyhazování potravin nejen od iniciativy Zachraň jídlo, najdete v článku Dejte si ještě jedno novoroční předsevzetí: neplýtvat letos potravinami.Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist