Eva Tylová: Když jedu na kolo, beru si s sebou nůž. Zachraňuju s ním životy
Význam stromů v době, kdy se potýkáme s důsledky klimatické změny, vzrostl a lidé si to uvědomují. Nově vysazené stromy vidíme v parcích, sadech, v alejích kolem cest. Sází je zahradníci i dobrovolníci pod odborným dohledem.
Kůly a úvazy je třeba odstranit
Výsadba je většinou v pořádku. Strom je uchycen úvazy k jednomu až třem kůlům, aby ho nevyvrátil vítr.
Kůly a úvazy by měly být po třech až pěti letech odstraněny. V mnoha případech k tomu nedojde.
V organizaci, která výsadbu zadala, se vymění lidé a na odstranění kůlů si nikdo nevzpomene.
Někde asi také spoléhají na to, že kůly se samy uvolní a není je třeba odstranit. Některé kůly výjimečně společně s úvazy od kmene skutečně odpadnou, protože jejich spodek uhnije. Naopak vazby s pevnými kůly hluboko zasazenými, které neuhnijí, začnou časem strom zaškrcovat.
Kolem silnic zřejmě nikdo kůly neodstraňuje
Jezdím hodně na kole a začala jsem si toho všímat hlavně kolem silnic.
Desítky stromů, které již měly být dávno úvazů i kůlů zbaveny, jsem našla například na silnici z Rakovníka do Kralovic, z Příbrami do Jinců. Ty posledně jmenované měly dokonce ještě po osmi letech uvázané ke kmeni pruty, kterým se zpevňuje strom při převozu.
Krajská správa silnic je po mé intervenci u radní Středočeského kraje Jany Skopalíkové, která má v kompetenci ochranu životního prostředí, nikoli dopravu, odstranila.
Výsadba je většinou zadána při rekonstrukci silnice. Stavební firma si najme zahradnickou firmu, ta zakázku dokončí a na odstranění kůlů za pět let nikdo nemyslí. Našla jsem u Brandýse nad Labem i desetiletý strom, kterému na kůru tlačily neodstraněné kůly. Úvazy byly naštěstí volnější, tak se do kůry nezařízly.
Dalším problémem je, že některé kůly uhnijí, ale úvaz drží, kůl se položí a strhne k zemi i stromek. Takto jsem našla a osvobodila desítky malých stromků na svazích kolem nově vybudovaného úseku dálnice D4 na Skalce.
Úplně nejhorší případ jsme však našla v městském parku v Příbrami. Na dva stromy tam úplně zapomněli a výsledek posuďte sami. Bylo mi z toho k pláči.
Na cestu jen s kudličkou
Jezdím na kole a beru si s sebou nůž. Pokud je stromů několik, tak je osvobodím sama. Pokud je jich řada a úvazy nejsou tak akutní, informuji příslušného majitele či správce pozemku, což je nejčastěji ve městě a jeho okolí městský úřad, u silnic II. a III. třídy krajská správa silnic a u silnic I. třídy nebo dálnic Ředitelství silnic s dálnic.
Pamatujte, vysadit strom je pouze začátek.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (74)
Karel Zvářal
25.11.2022 06:41pavel peregrin
25.11.2022 06:42Jestliže se obce rozhodnou sázet ovocné stromy, měly by si uvědomit, že je třeba zajistit odbornou sadařskou péči alespoň na ten výchovný řez. Odstraňování podrostu z podnoží by mělo být také samozřejmostí.
smějící se bestie
25.11.2022 07:47 Reaguje na pavel peregrinKdo sází, měl by se o ty stromy pravidelně starat - zaléváním po výsadbě a po údržbu, po celou dobu životnosti !
Pavel Jeřábek
25.11.2022 18:11 Reaguje na smějící se bestieSázet se má jen se souhlasem vlastníky pozemku, a je na něm, jak si zajistí povýsadbovou péči.
Na nikoho jiného to házet nelze.
Péče o strom není jen několik let, ale prakticky celý jeho život. Ale důležitých je prvních šedesát let, to zejména odstraňovat špatné větvení kosterních větví koruny, aby se předešlo za cca 150 a více let ulomení některé z hlavních větví stromu.
Petr
26.11.2022 14:06 Reaguje na Pavel JeřábekV minulosti většina stromů v krajině rostla zcela samostatně a bez lidských zásahů. Obří duby v polích, statné hrušně na křižovatkách, aleje ovocných stromů a topolů...
To až my dnes, většinou kvůli něčemu, čemu říkáme předběžná opatrnost, musíme všechno ořezávat a kácet. Ty největší stromy tak z krajiny zmizely už úplně, z většiny obcí také. A nahrazuje se to podivnými odrostky, zákrsky a miniaturami. Ty nemůžou na nikoho spadnout, ani nedělají žádný "odpad", takže žádné stížnosti, žádné žaloby, žádné hledání viníků.
Nepřeháníme to trochu?
vaber
25.11.2022 08:57 Reaguje na pavel peregrinkolik stojí jeden stromek a jeho zasazení ,před lety to byly 2000Kč, kolik je to dnes
jak vypadají stromky po 5 letech v přírodě nebo kolem silnic , ,vytáhlá slaboučká bidla, bez koruny,
Pavel Jeřábek
25.11.2022 19:40 Reaguje na vaberV roce myslím okolo roku 2012 byla udržitelnost 5 let, a kontroly k nám jezdily. A obec dosazovala, jinak by vracel celkem velké peníze.
vaber
26.11.2022 09:43 Reaguje na Pavel Jeřábekstačí se rozhlédnout v přírodě a kolem cest,
městské parky jsou jiné
Anyr
26.11.2022 01:07 Reaguje na pavel peregrinStromu je úplně fuk, jestli je to dvoják, troják, jestli má korunku takovou nebo makovou. Své ekosystémové služby odvádí stejně a výchovný řez je primárně v zájmu člověka. A že se strom třeba dříve rozlomí, odumře? Jejej, to je ale v přírodě radosti a vděku, za takové mrtvé, stojící či ležící, dřevo!
Člověk ale prostě furt musí všemu poroučet. :/
Nicméně, ty škrcené stromky v článku, to je na přesdržku, o tom žádná.
pavel peregrin
26.11.2022 16:41 Reaguje na Anyrpavel peregrin
26.11.2022 16:45 Reaguje na pavel peregrinPokud to teda uměl.
Petr
26.11.2022 17:09 Reaguje na pavel peregrinNaši předkové měli k přírodě prostě blíž a nepřipadala jim nijak nenormální. My jsme se přírodě vzdálili a naše vnímání se postupně deformuje. V dnešní době je vysoký, vzrostlý strom cosi divného, v mnoha lidech to budí dojem zanedbané údržby a čehosi špatného, a nemálo lidí automaticky napadne skácejte to, co kdyby to na někoho spadlo.
Petr
26.11.2022 17:19 Reaguje na PetrDnes je takový žebřík zcela nepotřebná věc, a kdo ho má, tak už jen jako ozdobu na zdi chalupy.
Petr
26.11.2022 17:32 Reaguje na Petrpavel peregrin
26.11.2022 20:39 Reaguje na PetrRadim Polášek
27.11.2022 18:35 Reaguje na pavel peregrinAle u malých tvarů, tady konkrétně myslím jablka, ale asi se to dá použít i na jiné druhy ovoce, je problém s půdou. Malé tvary vyžadují velmi kvalitní m půdu. Někde v nížině v hluboké obdělávané černozemi či hnědozemi to jde. Ale někde výš a v trávníků těžko, zákrsek urodí tři jablka za rok a za 5 - 10 let schcípne. A někde v kamenité jílovité půdě někde na mezích mezi poli v podhůří a horách nebo na pastvině byla jediná možnost strčit na podzim do země semena z třeba Jaderničky moravské nebo Antonovky a na vyrostlý stromek za pár let naroubovat odrůdu a potom to mít jako vysokokmen.
Na běžné zahradě do trávníku je asi nejlepší polokmen nebo čtvrtkmen, co se týká úrody a životnosti jabloně.
pavel peregrin
28.11.2022 06:54 Reaguje na Radim PolášekV selských sadech z důvodu extenzity a zatravnění ty vyšší kmeny byly nutností, to máte pravdu.
Radim Polášek
30.11.2022 19:54 Reaguje na pavel peregrinJakub Graňák
28.11.2022 17:20 Reaguje na Radim PolášekJosef Melounek
25.11.2022 09:25Radim Polášek
27.11.2022 17:49 Reaguje na Josef MelounekSpíš je ale sázeli proto, aby hospodář na přilehlých polích, pokud byl chudší zemědělec, měl vedle sklizně a trávy zpod těch stromů i ovoce z těch stromů. A pokud to byl velký sedlák s velkou zahradou s ovocem a s hodně poli, tak třeba aby to ovoce dal bezzemkovi, který u něho pomáhal se sklizní atd nebo s dobytkem atd.
Lukas B.
25.11.2022 10:01Břetislav Machaček
25.11.2022 10:18a v TV šot o úspěchu akce. Později už ale ticho "po pěšině" a takhle to potom dopadá. Majitel, či správce pozemku to má na háku a když tam budu s kudličkou řezat úvazy, tak mne ukřivděný majitel obviní, že ty stromy poškozuji. Ano i to se může stát jako jednomu pánovi, který odstraňoval
od neduživých stromků uhnilé kůly, které je přes úvazy ohýbaly k zemi.
Byl při tom vyfocen nějakou mladou "ochránkyní" a vyslýchán městskou
policií, co ho k tomu vedlo. Ztratil čas u výslechu a při jednání na místě
a nyní je poučen, že je lépe vše pouze nafotit, podat na podatelně oznámení proti podpisu a vyčkat na "odborný" zásah. Ono píchat do vosího hnízda
šlendriánům se nevyplácí, protože místo poděkování se mu dostalo poučení,
že to měl oznámit a "neodborně" nic nedělat! Kůly a úvazy zůstaly ve
křoví a kmínky nikdo nejen, že neošetřil, ale ani neobalil ochranným
návlekem proti okusu a strouhání. Bez kůlů už byly pro srnce lákadlem
pro strouhání parůžků a polovina jich následně uhynula. Dotyčný nedávno zemřel s pocitem, že aktivita bývá po zásluze "odměněna"! Jó vlastník
je NEJLEPŠÍ hospodář!
Pavel Jeřábek
25.11.2022 18:17 Reaguje na Břetislav MachačekHorší je negramotnost městské policie, že si nedojde alespoň na odbor ochrany prostředí na obci a nezjistí tu nejzákladnější péči o dřeviny a prostředí.
Pokud ty stromy byly kůly zatížené a byly na veřejném pozemku, tak městská policie se špatně stará o veřejný pořádek.
Měřit rychlost umí, ale obecní policie byla původně zřizována na čisté prostředí obce, řešení mezilidských vztahů v obci apod.
Michal Uhrovič
25.11.2022 10:27Za vším hledej peníze
Břetislav Machaček
25.11.2022 10:32 Reaguje na Michal Uhrovičo stromy starat několik let po výsadbě. To tam asi sázela firma bez
takové záruky a nebo to byla HURÁ akce a po fotečce u stromků už
zájem o ty stromy opadl.
smějící se bestie
25.11.2022 10:46 Reaguje na Břetislav MachačekSvatá Prostoto
25.11.2022 11:16 Reaguje na Břetislav MachačekLukas B.
25.11.2022 13:44 Reaguje na Břetislav Machačekto je samozřejmě pro vyššího zhotovitele zakázky dosti pruda, jezdit zalévat či prořezávat někam přes půl republiky, a tak bývá dobrým zvykem náhradní výsadbu objednat - světe div se - u majitele pozemku, ideálně u obce nebo krajské SUS na jejíž pozemcích je náhradní výsadba realizována, kterémuž je vyplacena smluvní odměna ihned po předání díla (bez nějakého zádržného na prořezávání a zalévání). no a když majitel pozemku na to kašle a stromek mu uschne/uškrtí se/zpitvoří se, tak může reklamovat sám u sebe.
takže s tou zárukou asi takhle.
Lenka Kuchařová
25.11.2022 10:38Svatá Prostoto
25.11.2022 11:22Bohužel péče o veřejný prostor je v ČR až příliš často tristní. Něco se vyšvihne ... a tím se vykáže činnost a je to fajn pro PR ... a pak se na to dlabe a raději se to úsilí a peníze věnuje na další nové projektxy. Pokud tedy vůbec.
A za pár let, až to bez té údržby a péče odejde do kopru, se to zase zopakuje.
Aneb legendární Meskimenův zákon: "Nikdy není dost času na to, aby se to udělalo dobře. Ale vždycky je dost času na to, aby se to udělalo znovu. “
Jirka Černý
25.11.2022 14:14Firma u které to občas dělám se už zakázkám typu "vysaď a zapomeň" vyhýbá protože to není dobré pro slušnou reputaci. Výjimkou jsou zákazníci obvykle malé obce u kterých se ví že si to umí ohlídat.
Vaši činnost vidím jako záslužnou, ale pozor jsme v Česku tak aby z toho nebylo poškozování cizí věci.
Lukas B.
25.11.2022 14:41 Reaguje na Jirka Černýnejlépe takhle fungují malé (ale ne úplně mrňavé) obce, co mají jeden malý obecní traktor či multikáru a jednoho stálého placeného "obecního údržbáře a okrašlovače" a pár letních brigádníků na sekání trávy.
pravým pokladem pro obec je pak párek dobrovolníků - zdravých důchodců, kdy dědek prořezává obecní stromky a bába obžíná a mezitím jen tak mimochodem opravují drobné sakrální památky.
Slavomil Vinkler
25.11.2022 17:49Břetislav Machaček
26.11.2022 11:07 Reaguje na Slavomil Vinklermazec! Kdysi bývalo zvykem zachraňovat ovocné stromy jakkoliv a
děda mého kamaráda "zachránil" ořešák stažením rozlámané rozsochy
obručí a díru vyplnil betonem! Strom se uzdravil, kůrou beton
překryl a bylo vše O.K. do doby, než ho nevratně poškodil mráz.
Když jsem mu ten vlašák kácel, tak obruč byla vidět, ale beton
už nikoliv. On o tom nevěděl a poznal jsem to až na řetězu pily.
Ten byl na likvidaci a mé spodní prádlo málem na převléknutí.
Ta část stromu nakonec zůstala na venkovním ohništi jako základ
ohně ke spálení větví, protože už jsem neměl chuť obětovat řetěz
druhý. Něco podobného zažil můj známý při kácení stromu v místě
bojů za 2. sv. války, kde byla zarostlá ve kmeni velká střepina dělostřeleckého granátu a od té doby už tam odmítal staré stromy kácet.
Radim Polášek
27.11.2022 17:32 Reaguje na Břetislav MachačekStrýc měl v baráku malou truhlářskou dílnu a tam taky, jsem byl u toho, když v řezaném dřevě, tuším borovici našli taky střepinu. Uvidentně z něčeho kovového silného několik centimetrů, jestli z tankového pancíře vybuchlého tanku nebo z obali nějaké hodně velké letecké pumy... Kdyby si toho nevšimli včas, očesalo by to nejspíš všechny zuby na kotouči pily.
Tady v Moravskoslezském kraji byly tuhé boje v rámci ostravskoopavské operace a ještě dříve se Rudá arjmáda pooušela osvobodit Ostravu výpadem kolem Českého Tešína a Třince. Takx u nás 30 kilometrů na jih Od Ostravy byly boje, rusové, co mne vyprávěli, přišli v noci z 5 na 6 května a potom odpoledne 6 května vytáhli na okraj města kaťuše a stříleli s nimi na Němce.
Kdoví kde všude tady v lesích vybuchl nějaký tank nebo stříleli nebo házeli pumy na nějaké vojáky. Šrot potom odvezli a střepiny ve stromech zůstaly. ještě denska mohou být v lese v nějakých pozapomenutých stromech.
Lukas B.
26.11.2022 23:34 Reaguje naRadim Polášek
27.11.2022 17:37 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
28.11.2022 13:37 Reaguje na Radim PolášekBřetislav Machaček
27.11.2022 12:11 Reaguje nastromy potřebují někdy tu ochranu déle, než by se dalo předpokládat.
Na fotce vidíte, že kůl už uhnil, ale stromek by oporu ještě asi
potřeboval, protože je neduživý a roste někde, kde se mu nedaří.
Někde sázejí stromy s kořenovým balem v jutě, nebo jutou obalené, která se má sama rozložit, ale viděl jsem, že je juta škrtila a
že uschlé stromy vyrývali s nerozpadlou jutou i po dvou létech.
Myslím si, že pokud věnuji půl hodinu času na výsadbu jednoho stromu, tak mohu tu půlhodinu jednou ročně obětovat ke kontrole celého stromořadí. Je to pouze o tom, že to nesázel asi někdo
se zájmem o stromy a stačí mu fotečka a na stromy zapomenout.
Radim Polášek
27.11.2022 17:42 Reaguje na Břetislav MachačekZa dva roky v běžné půdě se juta až na zbytky rozpadnout musí.
Radim Polášek
27.11.2022 17:13Ale stejně vysazování takhle vzrostlých stromů je nesmysl. U většiny druhů se u takhle přesazovaných velkých stromů kořenový systém už nikdy pořádně neobnoví a stágvá se méně cenný. Strom je tak trvale velůmi citlivý na sucho i na vyvrácení větrem a aby dobře rostl, musí se o něho mnoho let starat, napříkald se často musí zalévat. Záleží ovšem na druhu dřeviny, třeba velmi životaschopný bývá vlašský ořech, u toho vypadá, že s ekořeny po přesazování dokáží velmi dobře obnovit. Ale třeba u jabloní a hrušní se už nikdy nevytvoří kůlovitý kořen, jaký vzniká u semenáče a kterým ten ovocný strom sahá hluboko do země pro vláhu i živiny.
A navíc se dá hodnotit i jako vědomý tunel. Za jeden takhle velký strom si zahradnictví naúčtuje klidně třeba i desetkrát nebo ještě víc než za malý stromek. Přitom malý stromek za nějakých 10 let ten velký nejspíš přeroste, protože díky kvalitnější kořenové soustavě poroste rychleji než ten velký.
pavel peregrin
28.11.2022 06:59 Reaguje na Radim PolášekLukas B.
28.11.2022 13:44 Reaguje na pavel peregrinto jsou náklady s přiměřenou marží. jenom si představte tu mechanizaci a dopravu nutnou k zasazení.
Lukas B.
28.11.2022 13:46 Reaguje na Lukas B.Radim Polášek
30.11.2022 20:09 Reaguje na Lukas B.U přesazovaných třeba jabloní se v místě zakrácení kůlovitého kořenu místo jednoho silného kořenu rostoucího kolmo m dolů objeví několik slabých kořenů rostoucích víc do stran a méně do hloubky.
Růst kořenů by se jinak dal určitě ovlivnit ošetřováním stromku určitými kořenovými stimulátory, s jejich pomocí by se ztracený kůlovitý kořen dal u dřevin znova vypěstovat. Nebo u dřevin, které tyto kořeny nedělají, by se mohly kořeny nasměrovat víc do hloubky než rostou normálně, třeba u smrku. Ale muselo by se to všechno otestovat a vyzkoušet. Jak, jaké dávky, čeho konkrétně a jak často.
pavel peregrin
28.11.2022 14:18 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
28.11.2022 15:01 Reaguje na pavel peregrinRadim Polášek
30.11.2022 10:56 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
1.12.2022 08:23 Reaguje na Radim PolášekJakub Graňák
28.11.2022 17:33 Reaguje na Lukas B.Lukas B.
28.11.2022 18:34 Reaguje na Jakub Graňáknapadá mě takový příměr - jako když si najmete nádeníka, platíte ho za hodinu práce a v pondělí ho necháte přehazovat lopatu písku odsud tam a v úterý odtamad zase zpátky sem. práce odvedena nesporně byla, hodinovou mzdu krát počet hodin si zaslouží, z nádeníka cáká pot, je ztahanej jak pes, ale ta práce nemá smysl.
Jakub Graňák
29.11.2022 14:08 Reaguje na Lukas B.Radim Polášek
30.11.2022 10:58 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
1.12.2022 08:04 Reaguje na Radim PolášekRadim Polášek
30.11.2022 10:54 Reaguje na Lukas B.Já spíš vidím příměr v tom, že jednomu nádeníkovi dáte normální lopatu a druhému malou lopatičku. První nádeník Vám za směnu převeze lopatou a na kolečku třeba 4 tuny štěrku, druhý s lopatičkou třeba 200 kilo štěrku. A oba dva platíte stejně, protože pracovali stejně dlouho a stejně usilovně.
A aby druhý nádeník tím štěrkem třeba vybetonoval nádvoří, musíte mu zaplatit 20x víc než byste zaplatil prvnímu nádeníkovi. Když to někdo platí soukromě, je to jeho rozhodnutí nebo jeho hloupost. Když to je palceno z veřejných peněz, je to obvykle zlodějna, protože se uměle prodlužuje práce a natahuje projekt, aby se získalo víc peněz ze zakázky.
Jakub Graňák
28.11.2022 17:31Lukas B.
28.11.2022 18:16 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
29.11.2022 14:05 Reaguje na Lukas B.Radim Polášek
30.11.2022 11:10 Reaguje na Lukas B.Nebo alternativa v kelímku z rašeliny nebo něčeho podobného nechat to semeno vyklíčit a přes léto růst a na podzim ten kelímet se stromečkem zarýt do půdy na konečném místě. mělo by to mít prakticky stejný kořenový systém jako vyseté přímo na místě.
pavel peregrin
28.11.2022 18:29 Reaguje na Jakub GraňákJakub Graňák
29.11.2022 14:01 Reaguje na pavel peregrinJinak s tou výsadbou máte pravdu, krásný příklad mám v tchánovi, který to vždycky odrbe nevykope pořádnou díru, nehodí tam aspoň kýbl hnoje a pak čumí jak žaba z kyšky, že mu to deset let neroste:-)
Radim Polášek
30.11.2022 11:18 Reaguje na pavel peregrinProstě jak to každý rok sestříhávali, jedni to asi naočkovali příliš vysoko a druzí si toho nevšimli a jak stříhali na podzim dlouhé výhonky na malý keřík, postupně z těch růží ostříhali naočkované odrůdy a nechali jen podnože.
Radim Polášek
30.11.2022 10:46 Reaguje na Jakub GraňákProtože když je prostředí, do kterého se sází , dostatečně zivotaschopná a stromek se zalévá atd, tak stromek dokáže většinou eliminovat i tu případnou hnilobu. Pokud nená už v tom stromku příliš hluboko.
Stromek to akorát stojí pár let vývoje, kdy kvůli boji s tou hnilobou roste jen pomalu.
Přirozeně dobrou úpravou kořenů se tlak té hniloby velmi eliminuje,. ale nikdy není nulový, vždy se stromek musí s tou hnilobou popasovat. Ono ta hniloba je už do prostředí dodávána ve velkém množství v dnešních kvůli úsporám nákladů nedostatečně vyzrálých kompostech, kde ta dřevitá složka se teprve začíná rozkládat.