https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/jaroslav-gabriel-reakce-na-clanek-v-cesku-maji-vyrust-obri-feny-na-mareni-prebytecne-energie.neco-je-tu-hodne-spatne-rikaji
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaroslav Gabriel: Reakce na článek V Česku mají vyrůst obří fény na maření přebytečné energie. Něco je tu hodně špatně, říkají energetici

23.1.2025
Horkovodní elektrokotel o výkonu 14 MW umístěný v areálu Teplárny Kladno.
Horkovodní elektrokotel o výkonu 14 MW umístěný v areálu Teplárny Kladno.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Auxilien
To, že takzvané mařiče přispívají k oteplení planety, neodpovídá realitě. Opak je pravdou. Tyto takzvané mařiče, jinak též zátěžové banky, patří do rodiny elektrokotlů. V Česku je již připojeno více než 300 MW instalovaného výkonu v elektrokotlech a dalších několik set MW je ve výstavbě. Většina výkonu elektrokotlů je instalována v teplárnách a ohřívá vodu. V praxi tak v současné době elektrokotle poskytují většinu záporných služeb pro přenosovou soustavu. Nahradily odstavované turbíny uhelných elektráren a tepláren, které doposud tyto služby poskytovaly. Bez elektrokotlů by byly služby výkonové rovnováhy daleko dražší a tím pádem by byla dražší i celková cena elektřiny. Maxima dosáhly tyto ceny služeb výkonové rovnováhy v roce 2022 a tehdy začal velký nárůst instalací elektrokotlů.
 
Přenosová soustava nakupuje tyto služby v tendrech od poskytovatelů těchto služeb, kteří nabídnou nejnižší cenu. Logicky tak při nárůstu konkurence klesá cena těchto služeb, a to se v minulém roce už pozitivně projevilo.

Při výrobě elektřiny v klasických a jaderných elektrárnách dochází k obrovským ztrátám tepla. Jaderná elektrárna má účinnost okolo 30 %. Temelín a Dukovany vyrobí za hodinu 4 000 MWh elektřiny. Za stejnou dobu vypustí z chladících věží skoro 10 000 MWh v nevyužitém teple. U uhelných elektráren je to podobné. Řešit ztráty tepla v tomto případě je jako řešit ztráty brzdícího automobilu. Když auto brzdí, tak se nakonec energie paliva změní na teplo v brzdových destičkách a ty se ochladí vzduchem. Pomocí zátěžových bank brzdí tramvaje, vlaky na stejnosměrný proud, výtahy a mnoho dalších zařízení, a nikdo to neřeší, neb se to absolutně nevyplatí.

Elektrokotle poskytují většinou terciární regulaci, která se v průměru aktivuje jednou za měsíc na 15 minut. Všechny stávající i budované elektrokotle tak za celý rok spotřebují okolo 2000 MWh, a to je zlomek ztrát v teple atomových elektráren za hodinu. Takže zde řešíme naprosté marginálie. Ve skutečnosti však toto teplo nemá prakticky vliv na oteplování planety. Na oteplování mají vliv emise CO2 především z uhelných elektráren. Elektrokotle tak efektivně umožňují nahrazovat regulační služby těchto elektráren a přispívají tak k většímu rozšíření obnovitelných zdrojů.

Elektrokotle jsou stavěny bez dotací a investice do nich je podnikatelským rizikem. Trh se službami výkonové rovnováhy se v příštích letech bude rozšiřovat a bude společný pro většinu zemí Evropské unie. České elektrokotle budou poskytovat podpůrné služby i do zahraničí. Otevření trhu by zase mělo přispět ke snížení cen. ČEPS je v této oblasti velice aktivní a je v první skupině těchto zemí tvořících tento trh.

V budoucnu lze očekávat daleko více hodin, kdy cena elektřiny bude blízká nule. Hodin se zápornou cenou bude však ubývat, protože po roce 2027 skončí v Německu dotování výroby z velkého množství obnovitelných zdrojů v případě záporných cen a tyto zdroje se budou čase záporných cen vypínat. Hodin s velmi nízkou cenou však bude v období od jara do podzimu přes tisíc. Pro teplárny tak bude výhodné vyrábět teplo v tomto období pomocí elektrokotlů. Teplárny totiž vyrábějí teplou vodu i v letních měsících. Toto bude mít pozitivní vliv na cenu tepla. Velké elektrokotle jsou dnes instalovány anebo se instalují do prakticky každé větší teplárny v Česku. V tomto aspektu jsme na špici Evropy. Můžeme se tak využívat boomu nárůstu výroby z fotovoltaik v Evropě a z dovezené elektřiny vyrobit teplo a vyvážet služby výkonové rovnováhy.

Elektrokotle včetně takzvaných mařičů nezabírají v distribuční síti prostor pro připojení obnovitelných zdrojů, protože se jedná o spotřebič a tak mohou obě zařízení fungovat na jednom připojení. Distributoři elektřiny informují o stovkách MW v žádostech o připojení. Mohli by však spíše o množství skutečně uzavřených smluv. Pokud žadatel nezaplatí za připojení do 2 měsíců, tak se žádost ruší. Skutečnost tak bude jistě řádově nižší. Dále není pravdou, že takzvané mařiče slouží k maření energie z fotovoltaiky při záporných cenách elektřiny. To by se vůbec nevyplatilo, protože by si provozovatel takového zařízení musel platit rezervovanou kapacitu ve výši 2,85 milionu Kč za každou instalovanou MW ročně plus ostatní nemalé distribuční poplatky, a to by se mu opravdu nevyplatilo.

Je otázkou, co zapříčinilo, že v tomto oboru Česko vyniká. Je to progresivní přístup ČEPS, který umožnil zavádění těchto nových technologií a přítomnost šikovnost instalačních firem, které rozpoznaly příležitost na trhu.

Boom obnovitelných zdrojů a především fotovoltaických elektráren je nevyhnutelný. Například v Pákistánu se jen v roce 2024 instalovalo 17 GW ve fotovoltaice bez dotací. To se rovná přibližně maximální spotřebě celé pákistánské soustavy, která má špičkové zatížení v létě, a je to za pouhý jeden rok 4 krát více, než je instalováno v Česku za celou historii. Velikost pákistánské soustavy je podobná té české.


reklama

foto - Gabriel Jaroslav
Jaroslav Gabriel
Autor je předseda správní rady Auxilien. V energetice se na různých pozicích včetně obchodu s elektřinou pohybuje již skoro 40 let.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (111)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

HH

Honza Honza

23.1.2025 07:00
Vysvětlení ve článku je naprosto zavádějící- mařiče se zavádějí v teplárnách a ohřívají vodu (pak to ale nejsou mařiče) a ztráty jsou i v JE (že se nevyužívá odpadní teplo).
Tady jde ale úplně o jinou věc. Jde o to, že FV bude stále více a více, přebytky elektřiny stále větší, jakmile bude svítit slunce, bude nutno většinu FV vypnout a protože to nelze udělat ihned, jsou nutné regulátory- mařiče. Je úplně jedno, jestli FV budeme vypínat nebo zapneme mařiče, jde o to, abychom za biliony nepodporovali něco, co pak budeme vypínat.
V článku se říká, že OZE nelze zastavit, FV budou levné, budou všude, bez FV nelze zkoladovat nový dům, aby mohl plnit přísné normy pasivního domu.
Je třeba nacházet využití nárazové elektřiny, pokud toto využití bude malé, nemá cenu masivně dotovat výstavbu FV.
Má cenu dotovat distribuci, nabíječky, regulaci, hledat úložiště.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.1.2025 09:11 Reaguje na Honza Honza
Fotovoltaiku je možné vypnout ve zlomku sekundy, u větrníku to jde taky velice rychle, pouze se musí počkat na přestavení vrtule do polohy, kdy není vystavena tlaku větru. To mohou být sekundy.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:39 Reaguje na Honza Honza
Teplárny musí vyrábět teplou vodu i v létě a ty elektrokotle můžou teplárnu cele nahradit.
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 11:46 Reaguje na Honza Honza
FVE lze okamžitě vypínat a taky se většinou vypínají. Problémem jsou FVE se starou provozní dotací. Tento problém se však v Německu řeší a do dvou let vyřeší zákonem který podporu v době záporných cen ruší. Tím se problém záporných cen prakticky vyřeší.
Odpovědět
MS

Martin Svárovský

23.1.2025 07:43
Srovnavat energetiku v Pakistanu s energetickejma soustavama v EU ... tak to uz jsme hodne v riti. Uz jsem videl FVE i v Africe na chatrci. Jeste to neznamena, ze se na tom da postavit stabilni energeticka sit v Evrope - zejmena pro prumysl... Ale jelikoz Zeleni s prumyslem nepocitaji, tak je to vlastne jedno. Pokud pujdeme takhle dale, tak nam (nejen) energetiku bude brzo resit Cinan nebo USA.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

23.1.2025 08:05 Reaguje na Martin Svárovský
Evropa Bruselská má nadnesenou představu sama o sobě.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.1.2025 08:33 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Pýcha předchází pád, no jo, no.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.1.2025 09:18 Reaguje na Martin Svárovský
Je to zajímavé srovnání, ovšem Pákistán má nyní nějak 200 miliónů obyvatel, 20x víc než ČR. A mnohem lepší podmínky na fotovoltaickou i na větrnou produkci elektřiny. Proto tam budou přibývat OZE násobně rychlejším tempem než u nás. Navíc obyvatelům Pákistánu, kteří nejsou zvyklí na trvalou dodávku elektřiny jako my v Evropě, bude občasná dodávka z OZE většinou stačit a ta bohatá menšina bude mít na pokrývání výpadků dieselagregáty. Podobně na tom budou i pákistánské fabriky.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:42 Reaguje na Radim Polášek
Zrovna tam je zcela klíčová cena. A ta je z OZE jednoznačně nejnižší, pokud by se měla budovat jaderná nebo uhelná industrie odnuly.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:46 Reaguje na Pavel Hanzl
A proto Pákistán jednu jadernou elektrárnu nedávno dostavěl a další zrovna před pár dny začal stavět, co?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:53 Reaguje na Emil Novák
Pokud mají 200 mil.obyvatel, potřebují naprosto všechno. A jednoznačně nevhodné je pro ně jakékoliv zařízení, do kterého musíte tlačit stále drahé palivo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:55 Reaguje na Pavel Hanzl
Dokud nemají nic lepšího, nezbývá jim než nakupovat to "stále drahé palivo" (zemní plyn).
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2025 08:49 Reaguje na Emil Novák
Mají něco lepšího, OZE. A proto se tam budují násobně rychleji, než u nás. To přece píše pan Polášek.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.1.2025 08:58 Reaguje na Pavel Hanzl
No nemají, když pořád kupují ten plyn. Myslíte si že ho kupují protože je to baví? A jestli tam něco nahrazuje plyn, tak spíš jádro než OZE, protože - překvapení - dokonce i v Pákistánu potřebují stabilní dodávky elektřiny a ne jen podle rozmarů počasí:
https://www.iea.org/data-and-statistics/data-tools/energy-statistics-data-browser?country=PAKISTAN&fuel=Energy%20supply&indicator=ElecGenByFuel
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2025 14:59 Reaguje na Emil Novák
Pán objevil Ameriku. Energetika nikde není odzdi kezdi, buď plyn, nebo OZE.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.1.2025 15:05 Reaguje na Pavel Hanzl
Ani nikdo netvrdil že "odzdi kezdi" je. Vy jste ten poslední kdo může někoho poučovat o energetice, Hanzle.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 20:16 Reaguje na Pavel Hanzl
Cena je z OZE jednoznačně nejnižší, pokud by se měla budovat jaderná nebo uhelná industrie od nuly. ......
Přemýšlel jsem, jak ty náklady kalkulovat. Atomka se staví 10 let - jde-li to dobře - a vyjde snad na 500 miliard. Ale pak 60 let dodává 11 měsíců ročně stabilní a vysoký výkon. OZE se postaví za zlomek té ceny a pak se solárním baronům po 20 let vyplácí 40 miliard ročně. Se silným kolísáním výkonu a s tím, že zdaleka není dodáván ten instalovaný. Mimochodem, Německo prý má v OZE instalovaný trojnásobek potřeby. Takže za 10 let platby za OZE by už byla atomka skoro zaplacena.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.1.2025 07:21 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Cena z OZE je nejnižší, ale okamžikem , kdy je potřeba rozvinout ekonomiku regionu stavbou nějaké továrny, aby se lidem přinesla obživa, tak se elektřina z OZE stává prakticky bezcenná.
protože továrna, aby mohla fungovat, vyžaduje nepřetržité dodávky elektřiny.
OZE se tam uplatní jen jako doplněk šetřící produkci klasické elektrárny v obdobích, kdy produkuje. Ale samostatně je OZE elektřina bezcenná.
A jakmile obyvatelstvo v daném regionu se staneš bohatější a vyspělejší, tak se i cena OZE elektřiny pro obyvatelstvo, bez klasických zdrojů stává bezcennou. Zaostalé společnosti bohatě stačí dodávka elektřiny 5 - 10 - 15 hodin denně z nějakých FV panelů plus případně větrníku, na nabití mobilu a na to, aby ženy v domácnosti případně uvařily jídlo. Kdy ti bohatší mají s dieselagregátem elektřinu 24 hodin denně. Ale rozvinutá společnost potřebuje nejen pro fabriky, ale i pro svou spotřebu elektřinu 24 hodin denně pro všechny, ti bohatí i ti chudí.
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 11:48 Reaguje na Martin Svárovský
Pakistán je jen příklad jak může být změna rychlá. Protože jsou tam FVE většinou ostrovní, tak jejich instalaci nikdo nezabrání.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

23.1.2025 08:42
Tak jako v něčem má pravdu, neb ty mařiče neohřívají planetu, pouze místně topí.
Ovšem. Náklady na cokoli jsou skoro jen náklady na investice, tj. fixní. Musí se rozpustit do EE. Stavět přebytek FV a VT a pak otopná tělesa nemůže EE zlevnit, neb musíte vše zainvestovat a zákazník zaplatit. Matení mařičů a elektokotlů je záměrně zavádějící, neb se liší využitím užitečným/neužitečným toho tepla. A stačilo by zdroje při přebytku snadno omezit a nemusíte stavět mařiče a topit pánu bohu do oken.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.1.2025 09:13 Reaguje na Slavomil Vinkler
Stačilo by plošně a důsledně zavést placení za elektřinu podle aktuálního rozdílu mezi nabídkou a poptávkou, pořádně zpoplatnit fosilní uhlík, zrušit veškeré dotace a nechat fungovat trh. To by otevřelo tisíce dalších možností, jak optimálně dekarbonizovat energetiku. Na současných administrativních základech budoucí energetiku již nelze rozumně rozvíjet. Nezbývá, než do toho jednou, a to co nejdříve, radikálně říznout.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:22 Reaguje na Jiří Svoboda
Placení za elektřinu "podle aktuálního rozdílu mezi nabídkou a poptávkou" už je dávno "důsledně a plošně zavedeno". Vy si snad umíte nakoupit elektřinu za jiné ceny než jaké určuje aktuální nabídka a poptávka?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.1.2025 11:45 Reaguje na Emil Novák
Aha, takže já a všichni ostatní opravdu v tuto hodinu platíme za elektřinu spotovou cenu, která odráží aktuální rozdíl mezi nabídkou a poptávkou? Pak už nezbývá, než udělat další potřebné kroky.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 11:56 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne, neplatíte spotovou cenu, platíte tržní cenu danou nabídkou a poptávkou. Všichni ji platíme.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.1.2025 15:21 Reaguje na Emil Novák
Nějak vám tam uteklo to "aktuální" a tím se stal váš komentář mimo mísu.
Odpovědět
PM

Petr Matyas

23.1.2025 15:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Mne zaujalo , že je třeba důkladně zpoplatnit uhlík. Tedy Vám se to co se děje teď přijde jako málo . Co by se jako stalo až bychom důkladně zpoplatnili? Už vím. Otevřely by se možnosti. Tak už mám jasno.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.1.2025 19:57 Reaguje na Petr Matyas
Mně přijde, že nějaký na světě uhlík je drasticky zpoplatněn a některý vůbec. To je elementární nespravedlnost a prostředí, kde se místo dekarbonizace hledá způsob, jak se placení vyhnout nebo se nějak napakovat.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 15:29 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne, nestal, mimo mísu je ten váš komentář. Když si teď koupím elektřinu na celý příští rok, tak si ji taky kupuji za "aktuální" tržní cenu pro toto období.
A naopak vaší "logikou" ani ta spotová cena na denním trhu už ten daný den není "aktuální", protože byla sjednaná předchozí den a od té "aktuální" se může za tu dobu i dost výrazně lišit.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

23.1.2025 20:14 Reaguje na Emil Novák
Myslím, že aktuální lze chápat jen jako v daný okamžik. To zamozřejmě nelze zrealizovat. Prakticky by to znamenalo spotová cena,která se mění každou hodinu viz https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/denni-trh?date=2025-01-24, což JE realizovatelné.

Zkuste, prosím, přestat dělat nechápavého. Proto ještě dovysvětlení:

Jak funguje spotový tarif?
Spotová cena elektřiny je cena elektřiny, která platí v jednu konkrétní hodinu dne. Každý, kdo v tento čas elektřinu spotřebovává, za ni platí tolik, kolik právě stojí na spotovém trhu s elektřinou. Každému, kdo nakupuje elektřinu na spotovém denním trhu, se cena této komodity změní čtyřiadvacetkrát za den.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 20:30 Reaguje na Jiří Svoboda
"V daný okamžik" si můžu nakoupit elektřinu na celý příští rok a je to taky za aktuální cenu v daný okamžik kdy jsem si ji koupil.
Na tom denním trhu si nakupujete elektřinu až na další den a druhý den už taky podle té vaší "logiky" není aktuální, protože se třeba zásadně změní předpověď počasí a běžně se stává že ten druhý den má několikanásobnou hodnotu než kdy jste si ji koupil.
"Zkuste, prosím, přestat dělat nechápavého" a hlavně se zkuste zbavit té své obsese, že se elektřina bude prodávat jen na spotu, je to naprostý nesmysl, nikdy se to nestane a není to v zájmu ani výrobců ani spotřebitelů.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.1.2025 13:09 Reaguje na Emil Novák
To je ale v rozporu s posledním odstavcem mého posledního příspěvku viz: "Každý, kdo v tento čas elektřinu spotřebovává, za ni platí tolik, kolik právě stojí na spotovém trhu s elektřinou." Čemu/komu mám věřit?
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.1.2025 13:20 Reaguje na Jiří Svoboda
Denní trh se uzavírá v 11:00 předchozího dne, máte to napsané např. zde: https://www.ote-cr.cz/cs/kratkodobe-trhy/elektrina/files-informace-vdt-vt/trh_s_elektrinou.pdf
V rozporu to s ničím není, jen jste nepochopil princip fungování trhu který prosazujete, to je celé.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.1.2025 15:54 Reaguje na Emil Novák
Díky za odkaz!

Pak je tu ale ještě i vnitrodenní trh. Prosím, jak ten prakticky funguje?
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.1.2025 17:28 Reaguje na Jiří Svoboda
Vnitrodenní trh funguje tak že se soutěží 24× denně vždy následující hodina, v dohledné době se přejde dokonce na 15minutové intervaly.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.1.2025 19:01 Reaguje na Emil Novák
Prosím, buďte konkrétnější. Představte, že bych měl o tento produkt zájem. To si někde zažádám a budu platit podle ceny, která se bude měnit 24 x denně s tím, že na další hodinu budu znát cenu 5 minut dopředu? Musím se ale nějak zavazovat, kolik tu následující hodinu spotřebuji? Nebo pouze elektřinu odebírám podle svého uvážení či své potřeby a elektroměr mě to měří a počítá?
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.1.2025 19:17 Reaguje na Jiří Svoboda
Vnitrodenní trh není určený pro retail ale pro výrobce, obchodníky nebo velké spotřebitele, kteří jsou zodpovědní za odchylku, tj. za to že vyrobí/spotřebují přesně tolik kolik prodali/nakoupili. Na vnitrodenním trhu tak mohou ještě na poslední chvíli upravovat svoji pozici podle aktuální situace, která se mohla od předchozího dne i dost podstatně změnit, aby nemuseli za způsobenou odchylku platit. Každý účastník trhu se totiž musí zavazovat kolik v daném obchodním období vyrobí nebo spotřebuje. Za vás to dělá váš dodavatel elektřiny, který pokud netrefí přesně spotřebu svého zákaznického kmene, za způsobenou odchylku platí a promítá to do cen elektřiny koncovým zákazníkům.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2025 18:43 Reaguje na Emil Novák
Děkuji za vysvětlení. To je zjevně zavedený systém, který opravdu nedává šanci na to, aby se spotřebitelé mohli rozumně podílet na regulaci sítě.

Při současných trendech v EU toto nemůže dopadnout dobře.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.1.2025 07:23 Reaguje na Emil Novák
Píšou, že nyní instalovaný chytrý elektroměr už dnes účtuje spotovou cenu po čtvrthodinách. Tudíž se zřejmě mění co čtvrt hodiny.
Odpovědět
EN

Emil Novák

27.1.2025 07:35 Reaguje na Radim Polášek
Denní trh v ČR přechází na účtování po čtvrthodinách od 11. července 2025 (s dodávkou od 12. července), přičemž bude možné obchodovat souběžně po čtvrthodinách i po hodinách jako dosud. Vnitrodenní trh přešel na čtvrthodiny loni, účtování po čtvrthodinách se ale týká je subjektů zodpovědných za odchylku, běžných maloodběratelů nikoliv, za ty řeší odchylku jejich dodavatel.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 11:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Něco takového měli moji příbuzní na Novém Zélandě. Uzavřeli smlouvu se společností nabízející spotovou cenu. A když pak chtěli nějaký spotřebič zapnout, tak se nejdříve podívali na apku jaká je cena a podle toho se rozhodli, zda si to kafe nebo oběd uvaří, zda vyperou a pod. Protože mimo spot byla elektřina pořádně mastná. Brzy přešli k jiné společnosti nabízející stabilní ceny.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.1.2025 13:16 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Problém je, že je málo zákazníků na spotovém trhu a tudíž jejich příspěvek k regulaci je minimální. Pokud by byli na spotových cenách všichni, cena by kolísala mnohem méně a problémy s regulací (a tím i náklady s tím spojené, které spotřebitelé zaplatí) by byly mnohem menší.

Tady to funguje tak, že jednotlivec jako samotář může na tom být hůře, ale když to udělají všichni, tak na tom všichni budou lépe.

Takže váš příklad není relevantní našemu problému.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.1.2025 13:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Pokud by byli na spotových cenách všichni, cena by všem kolísala mnohem více než teď, náklady pro všechny by byly mnohem větší, byl by to naprostý chaos, všichni by na tom lépe rozhodně nebyli, naopak by na tom byli mnozí mnohem hůře. Nerozumíte tomu, vůbec nedokážete domyslet důsledky svých naivních představ, jediné štěstí že vaše schopnost to jakkoliv ovlivnit = nula. Účastníci trhu mají díky bohu stále možnost sami rozhodnout jaký způsob obchodování s elektřinou je pro ně nejlepší a nerozhoduje to za ně nějaký podobný pachatel dobra...
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.1.2025 19:03 Reaguje na Emil Novák
Z čeho tak usuzujete, že bude mnohem více kolísat? Je tam potřeba zapojit nějakou inteligenci sítě, která bude komunikovat se spotřebiči.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.1.2025 19:27 Reaguje na Jiří Svoboda
Z toho že byste odstranil tu podstatnou část trhu která nekolísá a má stabilní ceny. Logicky tedy celek bude kolísat víc a nikoliv méně.
"Inteligence sítě" to celé navíc ještě prodraží, když bude zapojována tam kde o ni nikdo nestojí a nevyužije ji.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

24.1.2025 13:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Na OTE se nyní obchoduje 81 GWh elektřiny/den, tj. za rok cca 30 TWh, to je velké množství. Ať si každý vybere, co mu vyhovuje, nesnáším regulace a dotace.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

24.1.2025 15:57 Reaguje na Karel Valenta
Ale ta regulace je, pokud je drastická disbalance v nabídce a poptávce, nutná. Když tu spotřebitelé k regulaci budou motivováni, i to nesnášíte?
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.1.2025 17:35 Reaguje na Jiří Svoboda
Žádná regulace vůbec nutná není, trh tu "disbalanci" v nabídce a poptávce řeší mnohem účinněji než jakákoliv regulace už dávno.
Spotřebitelé jsou motivováni už teď cenou na tom spotovém trhu, na který mohou vstoupit, pokud o to stojí. Vůbec nikdo jim v tom nebrání.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

25.1.2025 19:05 Reaguje na Emil Novák
Jenomže to jsme ve stavu, kdy máme dost regulovatelných, hlavně fosilních, zdrojů v systému. To je ale neudržitelný stav.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.1.2025 19:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne, to není neudržitelný stav, neudržitelný stav by naopak bylo mít regulovatelných zdrojů málo. Nevyhnutelně se tedy budou muset nejdřív postavit nové regulovatelné zdroje, než se ty staré odstaví.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2025 18:38 Reaguje na Emil Novák
Vy prostě vycházíte z předpokladu, že se elektroenergetika EU bude vyvíjet rozumným směrem a bude mít dostatek regulovatelných zdrojů. To je ale v současné EU chyméra. Ti chtějí nasekat FVE a VTE a pak se děj vůle boží. To je realita. A teď tedy vymýšlejme strategii, jak z takové šlamastiky ven.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.1.2025 18:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Ne, nikdo nechce nasekat FVE a VtE a zavřít řiditelné zdroje bez náhrady. I Němci, kteří v tom sekání vedou, se chystají postavit desítky GW plynových elektráren. A dokud je nepostaví, budou mít dál ty uhelné.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

26.1.2025 18:46 Reaguje na Emil Novák
To "nikdo nechce" je příliš kategorické. Copak to nevidíte?
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.1.2025 20:11 Reaguje na Jiří Svoboda
Právě že to vidím, spíš to nevidíte vy. Nevymýšlejte "strategii" co dělat až vyskočíte z okna, radši z toho okna vůbec neskákejte.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

27.1.2025 14:03 Reaguje na Emil Novák
Moc rád bych uznal, že to nevidím ani neslyším ani nečtu.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

27.1.2025 07:28 Reaguje na Emil Novák
To máte pravdu, protože by se prosadily fyzikální zákony a přinesly by havárie a blackouty sítě.
Nebo ještě větší rozšíření takových věcí jako mařičů energie nebo prolomení stávajích smluv FVE a VTE a jejich odpojování řízené distributorem a ne prioritou dodávek OZE.
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 11:51 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tyto spotřebiče nejsou dotovány. Účastní se tendrů pořádaných Čeps na nákup podpůrných služeb. Čím větší konkurence, tím nižší cena těchto služeb a tím nižší celková cena.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.1.2025 09:08
V článku je trochu skrytě uvedeno, že investičně trochu víc náročné spotřebiče elektřiny, jako jsou elektrokotle či celá teplárna, musí běžet i na "běžnou" elektřinu. nemohou fungovat jenom na těch 300 nebo kolik hodin ročně, kdy u nás budeme mít elektřinu se zápornou cenou, musí k tomu přidal aspoň dalších 2 - 4 tisíce provozních hodin ročně, aby se jejich provoz vyplácel. A totéž bude platit pro jakékoliv spotřebiče elektřiny, jejichž provoz má smysl, protože z té elektřiny něco produkují, co se dále využívá.
Odpovědět
VA

Vladimír Anděl

23.1.2025 09:19
Není pravda, že se FVE nedají vypnout hned. Každá FVE na baráku má možnost vypnout přetoky do sítě přes HDO. Je jen otázka, proč tohle při záporných cenách energetici nevyužívají. Měly by to mít i velké FVE na polích.

Jiný problém je, co se stane, když takhle vypnete FVE solárním baronům. Ti chtějí do sítě dodávat a inkasovat svojí dotovanou cenu, na kterou se jim skládáme v POZE a vůbec je nezajímá, že je zrovna silovka záporná.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:26 Reaguje na Vladimír Anděl
Energetici to nevyužívají proto, že zobchodovanou elektřinu mohou vypínat jen pokud už nemají žádné jiné možnosti, lhostejno jestli je cena té zobchodované eletktřiny kladná nebo záporná.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

23.1.2025 09:26
Jinak se budou mařiče elektřiny a například ty elektrokotle doplňovat, ne vylučovat.
Elektrokotle mají jenom omezený regulační rozsah a hlavně teplárny s přidanými elektrokotli nebývají v centrech rozvádění elektřiny. Mohou tak spotřebovávat jen takový výkon elektřiny se zápornou cenou, co může projít elektrickými vedeními k teplárně a co se vejde do technicky a smlouvami určené teploty horké vody nebo páry.
Elektrokotle tak ke spotřebě té nežádoucí elektřiny nemusí stačit, potom přijdou na řadu mařiče, strategicky rozmístěné v kontejnerech přímo v rozvodnách elektřiny a co nejblíž k místům, kde ta nežádoucí elektřina se zápornou cenou vzniká.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:36
Konečně někdo, kdo tomu fakt rozumí!! Tohle vysvětlení mi připadá asi nejlepší, zvláště proto, že u nás provozní dotace nad výkupní cenu nemáme. Nakupovat za nulu do elektrokotlů je nižší level, než do akumulátorů, ale pořád je to dobrá varianta.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:44 Reaguje na Pavel Hanzl
1) Spíš někdo kdo ty elektrokotle prodává a tak je "překvapivě" vychvaluje.
2) Samozřejmě že u nás "provozní dotace nad výkupní cenu" máme. Proč a na co jiného asi tak platíme desítky miliard ročně na ty tzv. podporované zdroje energie?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.1.2025 09:54 Reaguje na Emil Novák
Myslel jsem, že to jsou garantované ceny z doby solárního tunelu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 09:57 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak vidíte že je máme. A k tomu ještě máme nově i "provozní dotace nad výkupní cenu" pro větrné elektrárny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

24.1.2025 08:50 Reaguje na Emil Novák
Větřáky přece dodávají i za vysokého spotu.
Odpovědět
EN

Emil Novák

24.1.2025 09:02 Reaguje na Pavel Hanzl
Vážený průměr cen elektřiny z větrných elektráren je podstatně nižší než průměrná spotová cena a ta je zase podstatně nižší než výkupní cena těch "větřáků", protože když fouká v ČR, fouká obvykle i v Německu a cena je kvůli tomu nízko a naopak. Takže ne, opět jste úplně vedle.
Odpovědět
va

vaber

24.1.2025 10:03 Reaguje na Emil Novák
Vždyť v byznysu spičkovacích zdrojů a mařičů energije jde , pro investory, hlavně o platby za pohotovost a mařiče to mají jednoduché ,zapnu spirálu a hotovo. Najetí špičkovacího zdroje včas, se nemusí podařit a pak by měli platit penále.
Dokonce ,když bude hodně mařičů bude stále málo energie a FVE dostanou více peněz. Takové peněžní perpetum mobile.
Je to bída energetické soustavy že nedokáže lépe regulovat
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 11:50 Reaguje na vaber
Mně to připomíná situaci u ČSD za socialismu. Byla preferována elektrická trakce. Z Brna do Přerova ale trať nebyla elektrifikovaná, jezdily tam motoráky a tak nákladní vlaky z Brna do Přerova byly posílané přes Břeclav.
Obdobně byly dělány výkony - tunokilometry. Na těch měly zájem jak podniky tak i ČSD. A tak nákladní vlaky vozily štěrk a písek z jižní Moravy do severních Čech a tam odtud zase naopak.
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 11:55 Reaguje na Emil Novák
Máte pravdu, elektrokotle prodávám. Provozní dotace má 2000 MW FVE z let 2009 - 2011. Nových 3000 MW už ne a ty provozovatelé sami většinou vypínají. Elektrokotle nahrazují drahou regulaci poskytování elektrárnami a tím snižují cenu regulace.
Odpovědět
EN

Emil Novák

23.1.2025 11:58 Reaguje na Jaroslav Gabriel
Mají je i větrné elektrárny, elektrárny na biomasu a malé vodní elektrárny (pro úplnost).
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 11:55 Reaguje na Emil Novák
Já ve své chalupě mám také takový "elektrokotel". Využil jsem státní dotaci a nechal si namontoval fototermiku. Když svítí slunce, "zadarmo" mně ohřívá vodu v bojleru. Ale když je zataženo, jako teď bylo, tak se samozřejmě odebírá elektřina ze sítě. To, že vodu ohřívám i sluníčkem, nemá žádný vliv na to, že musím být i připojený k síti. A musím za to stále platit.
Odpovědět
va

vaber

23.1.2025 10:33 Reaguje na Pavel Hanzl
Jaké nakupování za nulu ,četl jsi článek.
Odpovědět
KH

Karel Háma

23.1.2025 10:04
Autor je předseda správní rady Auxilien - Vývoj, výstavba a provoz velkých elektrických kotlů.
Realitu holt musíme ohnout tak, aby se více prodávalo naše zboží :-).
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 11:24 Reaguje na Karel Háma
Poprosil bych o vysvětlení v čem ohýbám realitu.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

23.1.2025 10:20
Nechci být hrubý , ale pan autor je buď osel,nebo věci nerozumí, v nejlepším sleduje sobecké skupinové a osobní zájmy
Kdy potřebujeme teplo ? V topné sezóně tedy od října do dubna.
Jaká je v této době účinnost VE a FV?
Právě nyní již došlo podruhé k Dunkelflaute,
netocily se vrtule v Evropě a výkon FVE na 3%.
Výsledek? Němci topili i špinavými ponožkami a ceny elektřiny na spotu od 12 do 22 Kč/kWh.
V létě je naopak přebytek elektřiny ale jako naschvál teplo Evropa nepotřebuje.
Výjimkou jsou velké soustavy TUV v aglomeracích, ale i zde minimální odběry
Proto se elektřina musí mařit ve " fenech", což pouze prokazuje zoufalost gryndýlu a zmařené astronomické náklady na výstavbu OZE a úpravy přenosových a distribučních sítí.
Perlička na závěr , Energiewende stála Němce neuvěřitelných 20 bilionů CZK!!!
a jejich firmy kolabují neboť nejsou schopny obstát v hospodářské soutěži.
Včera v ČT 1 reportáž o tom, že i některé čs firmy přesouvají výrobu za moře a uzavírají provozy doma.
Prosím nechte už těch zelených lží a bagatelizaci problémů před kterými díky Bruselu stojíme.
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 13:35 Reaguje na Miroslav Vinkler
Zdravím, tady osel. Tahle diskuze na tomto fóru je nebývale slušná. Tak ai to prosim nekažme. Teplárny produkují v létě cca 10% zimní špičky. U velkých tepláren jaou to až desítky MW. Elektrokotle jsou však aktivovány Čepsem celoročně. Dokonce v zimě častěji než v létě. Takže prebytky elektřiny nevznikají jen vlivem fotovoltaiky. Můžou být způsobeny i náhlým vypnutím velkých spotřeb.
FVE má největší účinnost při nízkých teplotách protože se lépe chladí. Samozřejmě v létě svítí časteji a tak vyrobí více.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 11:57 Reaguje na Miroslav Vinkler
V létě je naopak přebytek elektřiny ale jako naschvál teplo Evropa nepotřebuje. ...............

Fotovoltaika je výhodná tam, kde je v létě potřebný velký výkon na klimatizaci, tedy v jižních státech. U nás je to holt obráceně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2025 20:00 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Pan Gabriel píše, že teplárny v létě dávají 10% zimních výkonů, což není vůbec málo a chlazení, mražáků a především klimatizací šlakovitě přibývá.
Odpovědět
va

vaber

23.1.2025 10:30
,,Dále není pravdou, že takzvané mařiče slouží k maření energie z fotovoltaiky při záporných cenách elektřiny. To by se vůbec nevyplatilo, protože by si provozovatel takového zařízení musel platit rezervovanou kapacitu,,
Tak co vlasně maří a kdy ,tyto technické zázraky a jakou energii spotřebovávají. Není to jen využívání chaosu v cenách elektřiny který na trhu je?
Já mám bojler na noční proud a nikdo mi spínací časy podle situace v síti nemění, proč.

Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 11:42 Reaguje na vaber
Tyto spotřebiče jsou využívány přenosovou soustavou, která je spíná centrálně aby vyrovnala nabídku a poptávku. Je to až poslední možnost a proto jsou spínány jen několikrát ročně. Musí mít přímé dvojité spojení s dispecinkem Čeps. Vypínat takto malé boilery by se nevyplatilo.
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 11:42 Reaguje na vaber
Tyto spotřebiče jsou využívány přenosovou soustavou, která je spíná centrálně aby vyrovnala nabídku a poptávku. Je to až poslední možnost a proto jsou spínány jen několikrát ročně. Musí mít přímé dvojité spojení s dispecinkem Čeps. Vypínat takto malé boilery by se nevyplatilo.
Odpovědět
va

vaber

23.1.2025 17:22 Reaguje na Jaroslav Gabriel
Tyto spotřebicče jsou spínány jen několikrát ročně? Jak se investice do elektrokotlů zaplatí. To jim platí za pohotuvost?
Moc jsem článku nerozuměl i když jsem se celý život zabýval elektrikou.
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 18:17 Reaguje na vaber
Zařízení poskytující podpůrné služby jsou placeny i když stojí. Říká se tomu poatba za pohotovost. A právě toto se soutěží v tendrech.
Odpovědět
va

vaber

24.1.2025 09:46 Reaguje na Jaroslav Gabriel
Hrozné ,platí se za pohotovost dodat výkon a platí se za pohotovost mařit výkon. Proto se investoři hrnou . Kdysi jsem byl na Kladně, kde se postavil špičkovací zdroj 50MW , motor byl letecký z Boingu, plynová turbína. Taky placený hlavně za pohotovost.
Co všechno ještě budou spotřebitelé platit.
Kdysi dávno když se ještě nedržela přísně frekvence, znamenal pokles frekvence o půl Hertzu i pokles ve spotřebě pár se MW. Byla to samoregulace a přebytky nebyly, to byly časy.
Odpovědět
va

vaber

24.1.2025 09:52 Reaguje na vaber
Účinnost takového špičkovacího zdroje zoufalá. Spaliny z turbíny jdou do komína a mají teplotu stovky stupňů.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 12:02 Reaguje na Jaroslav Gabriel
Já mám také bojler připojený na HDO, ale udivilo mě, že ten tzv. noční proud je dodáván v pevných časech. Ano, jako laik jsem se domníval, že ten bojler bude dálkově zapínán tím HDO. Když si představím počet bojlerů, pane, to musí být výkon. A když už je každý k HDO připojený, proč se to nevyužívá?
Odpovědět
PM

Petr Matyas

23.1.2025 15:22
Boom obnovitelných zdrojů a především fotovoltaických elektráren je nevyhnutelný stejně jako vítězství proletariátu po celé zeměkouli.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 12:03 Reaguje na Petr Matyas
Krásně vysvětleno. Zdá se, že propagátoři a prosazovatelé zelených zítřků uvažují stejně omylně jako prosazovatelé světlých zítřků.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

23.1.2025 16:25
Proboha co brání provozovatelům fotovoltaiky konkurovat fosilním teplárnám
elektrokotly? Povím vám tajemství! Je to Občasností Zdroje Elektřiny! Víte
proč i vlastník velké střešní solární elektrárny k napájení TČ je napojen na sítě z fosilních zdrojů a nebo má jiný zdroj k vytápění? Protože v té
době, kdy teplo potřebuje nejvíc, tak ho je ze slunce nejméně. Slízávání
smetany je největším podvodem století na který doplácí Evropa drahou
elektřinou a její výrobou v paroplynech navyšuje skokově i ceny plynu.
Pokud už pominu zdeformování trhu s energiemi dotacemi a pokutováním,
tak nás s poklesem stabilních zdrojů brzo čekají výpadky dodávek a
regulace odběrů. Vedení EU mi připadá jako dementní člověk, který to
nedokáže pochopit a mele stále totéž. Ono přiznat chybu znamená
přiznat, že o tom rozhodovali pouze zelení fanatici, kteří nedbali
na varování odborníků z oboru energetiky. A to jsme ve většině zemí
EU pouze na začátku a pokročilé Němce má kdo zatím ze zahraničí zachraňovat! Co se stane, až tutéž záchranu budou potřebovat všichni?
Odpovědět
JG

Jaroslav Gabriel

23.1.2025 18:22 Reaguje na Břetislav Machaček
Odpovím jen na zvedání ceny plynu v období špičky spotreby elektřiny. Na rozdíl od elektřiny se dá plyn dobře skladovat a tudíž ne cena plynu daleko stabilnější a nereavuje zdaleka tak na špičky spotřeby.
Odpovědět
FO

František Orság

24.1.2025 07:55
I lokální ohřev je stále ohřev v rámci celé planety. Autor taky nechodí na čerpací stanici si nakapat celou nádrž, protože kapka benzínu nic nestojí.
Nejen autor by si měl doplnit vzdělání. Navíc mařič není elektrokotel, který potřebuje stabilní dodávku. Mařiče se používají pro SVR i s ohledem na návratnost a nutnost jeho alokování pro ČEPS.
Odpovědět
HH

Honza Honza

24.1.2025 10:42
Já si myslím, že mařiče energie mají stejnou funkci jako FV samotné- regulují elektřinu lokálně = tj. tam kde je požadavek na velký odběr lokálně, tam mohou nastoupit FV, naopak, je-li lokálně přebytek energie, nastupují mařiče. Je to proto, že nedostatek elektřiny nebo její přebytek nelze převádět dál po síti, protože by to síť nezvládla.

Je to i odpověď všem těm, co si myslí, že FV je blbost. Naše síť prostě odběr elektřiny, který v budoucnu bude obrovský, nárazový, i nepředpokládaný, nikdy nezvládne. Žádné JE nepomohou. Musely by být modulární reaktory v každém městě. Každé město - oblast si taky bude muset vytvořit nějaké úložiště energie, např výkonné baterie apod.

Velké závody, které mají velký odběr elektřiny, si zajistí dodávky jak z elektráren, tak příslušnou kapacitu sítě normální dlouhodobou smlouvou, nikoli spotem.
Ale norm. spotřebitel si tuto elektřinu nikdy nezajistí, elektrárna mu ji nikdy nedodá, protože když vše bude na elektřinu, bude stačit, že se bude více topit, více jezdit autem a ani elektrárna ani síť stačit nebude.
Zároveň je nutno i částečně ustoupit od toho, aby skutečně vše bylo na elektřinu, jak by chtěli ekologové při uhlík. neutralitě. Např. topení dřevem, auto hybrid atd atd.
Proto všichni budou mít FV, budou regulovat svoji spotřebu dle výroby elektřiny, bude se dělat vše to, co se nyní zdá jako pitomost.

Proto program Green Dealu je správný, musí ale být připravený a dobře řízený.
Proto je nesmysl např. zákaz topení (a lokální výroby elektřiny) dřevem : je to prostě jiný další potřebný dodatečný zdroj. Nikoli pro nějaké velké továrny ale pro běžnou spotřebu.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 12:16
Dávno a dávno, již za socialismu, jsem přemýšlel, proč to nevyužité teplo z elektráren není nějak racionálně využíváno. Proč se maří ve chladících věžích? Proč kolem elektráren nejsou velké skleníky, proč tam nejsou vyhřívané bazény kde by se lidé mohli koupat a kde by se mohly chovat teplomilné ryby (i kapři v teplejší vodě lépe rostou), proč od Temelína není udělaná teplá řeka? Něco komunisté zrealizovali - horkovod do Č. Budějic, naplánoval horkovod z Mělníka do Prahy i z Dukovan do Brna - ten se nepostavil. Ale stále se mnoho tepla pouští do vzduchu. Já vím -- kdo to zaplatí!? Jistě, to by musely být investice společnosti, státu a už jsme v kapitalismu.
A podobně by mohly být využívány i ty mařiče. Vždyť kryté bazény přihřívají vodu i v létě. A tam by nárazový přísun elektřiny nevadil, a byla by účelně využita. Obdobně by mohly být přihřívány i ty nádrže pro ryby. Já vím -- peníze!
Odpovědět
va

vaber

24.1.2025 16:21 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Teplo na ohřev horkovodů se bere z odběrů turbíny ,teplo z věží je velké ale ,malá teplota. Prý to není ekomomické.
V dnešní době stát nic nezajímá,tedy politiky nic nezajímá ,mají nějakou moc a prachy a další obrovské, státní, rozdělují a to jim stačí.
Vše ostatní hodili politici na kapitalisty a kapitalisty zajímá jen zisk. Takže stát nechce dělat nic a peníza hodí někomu třeba jako dotaci.
Nějaké potřeby celé společnosti jsou nezajímavé ,pokud se plebs nebouří.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 20:03 Reaguje na vaber
Ano, Václav Klaus prý kdysi řekl, ale mám to z druhé ruky, že "musíme všechno zprivatizovat, abychom se o to nemuseli starat". Podle toho, jak se od jeho doby provádí politika tomu i věřím.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2025 08:45 Reaguje na Jaroslav Pokorný
To určitě řekl, bo stát dotáhl své podniky do totálního bankrotu, takže produkovaly pouze obrovské dluhy a pouze maximálně rychlá privatizace to mohla vyřešit. Funkční a strategické podniky (Transgaz, Unipetrol) privatizoval nesmyslně až Miloš Zeman, naštěstí neprodal i ČEZ.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

24.1.2025 20:05 Reaguje na vaber
teplo z věží je velké ale ,malá teplota. Prý to není ekonomické. ...............

Ale na přihřívání nějaké té umělé řeky by to snad stačilo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2025 08:41 Reaguje na Jaroslav Pokorný
JE Dukovany berou vodu z Jihlavky, která teče v úzkém a hluboce zařízlém údolí. Někdo spočítal, že pouštět horkou vodu místo do věží zpět, bylo by možno vytvořit na více než 10. kilometrech z Jihlavky vyloženě tropickou řeku. Výkon je dlouhodobě stabilní, mikroklima by sahalo několik metrů nad hladinu. Mohli by tam žít krokodýlové, piraně, létali by tam papoušci, rostla by tam tropická vegetace. Prý to neprošlo.
Odpovědět
Vladimír Kožíšek

Vladimír Kožíšek

25.1.2025 18:19 Reaguje na Pavel Hanzl
Anebo by tam mohly vzniknout termální říční lázně :-)
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

25.1.2025 19:54 Reaguje na Vladimír Kožíšek
To by se tam mohla ráchat polovina obyvatel ČR prakticky pořád a ještě by zbylo.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

26.1.2025 07:59 Reaguje na Vladimír Kožíšek
A dezoláti by lidem nakecali, že ta voda je radioaktivní a máte požížalkách.
Odpovědět
JO

Jarka O.

28.1.2025 11:32 Reaguje na Vladimír Kožíšek
Ano, to by bylo bezvadné, ale nechtělo by se.
Shanay-timpishka - Wikipedia 1*
Tropical Islands – Wikipedie 1*
„Ostravské termály“ jako lázeňský poklad? Důlní voda z Jeremenka láká ke koupání - Moravskoslezský deník 5-
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.1.2025 19:18 Reaguje na Pavel Hanzl
Před pár lety jsem byl na cyklovýletě ve Švýcarsku. A tam jsme jeli kolem atomky, která neměla chladící věže, ale hned vedle byla přehrada. Nepochybně se chladila v ní. U nás by to asi neprošlo.
Ve městě, kde jsem pracoval na MÚ, chtěla místní malá teplárna vybudovat kogenerační jednotku. Ale upustila od toho, protože úřady požadovaly postavit chladicí věž, že teplou odpadní vodu nesmí vypouštět do místní řeky.
Když jsem si představoval situaci - se znalostí místních poměrů - tak ta teplá voda by dlouho tekla podél jednoho břehu, než by se postupně smísila s celým tokem. Takže i ty chladnomilné ryby by měly dost prostoru pro život. A ty teplomilnější by klidně mohly žít v té druhé polovině řeky. Jenže, bohužel, jak jsem se neustále přesvědčoval, úředníci nejen na ŽP, ale všeobecně, nemají dost fantazie, ale hlavně praktických znalostí.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.1.2025 08:26 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Švýcaři odpadním teplem vyhřívali velké pole skleníků a hlavně tím vytápí celé okolí.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jadern%C3%A1_elektr%C3%A1rna_Beznau
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.1.2025 08:55 Reaguje na Pavel Hanzl
To asi těžko bude stačit, když např. první blok vyrobí ročně kolem 7,5 TWh tepelné energie, z toho 2,5 TWh se přemění na elektřinu a cca 0,15 GWh se podle ročenky MAAE použije na vytápění okolí. Kam se ztratí ten zbytek?
Odpovědět
va

vaber

25.1.2025 09:34 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Tepelná čerpadla dělají z nizkého potenciálu větší ,ale ani dát tepelné čerpadlo do ohřáté umělé řeky
prý není ekonomické, paradoxně tepelná čerpadla na studený vzduch v zimě ,prý jsou, říkají prodejci a dotační politika. Tomu se musím usmát.
Odpovědět
EN

Emil Novák

25.1.2025 10:03 Reaguje na vaber
Akorát ta tepelná čerpadla potřebují elektřinu, takže je účinnější odebrat z turbíny páru o vyšší teplotě, ztráta z výroby elektřiny bude nižší než co by spotřebovala ta tepelná čerpadla.
Odpovědět
va

vaber

26.1.2025 10:07 Reaguje na Emil Novák
Ztráta z výroby elektřiny by nebyla žádné pokud by ohřátá řeka ,dodávala teplo pro tepelná čerpadla v nějaké blízé vesnici u teplé řeky.
Můj soused má tepelné čerpadlo. V zemi má trubku dlouhou 500m a nemůže si to vynchválit. Má i docela velkou solární elektrárnu ,ale jak říká ,to byl úlet. Vlastní spotřeba jeho elektrárny je obrovská. Je taky elektrikář a dělá si kalkulaci.
Odpovědět
EN

Emil Novák

26.1.2025 10:51 Reaguje na vaber
Ztráta by nebyla z výroby elektřiny ale z pohonu toho tepelného čerpadla. A ta by právě byla větší než ztráta z vyrobené elektřiny kdyby se rovnou z turbíny odebrala pára o potřebné teplotě, a ještě by se ušetřilo za to tepelné čerpadlo. Perpeetum mobile neexistuje, ani v tomto případě.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

26.1.2025 19:20 Reaguje na Emil Novák
Jaký by byl rozdíl? TČ přece získá minimálně 3x více energie než je do něj vloženo.
Odpovědět
EN

Emil Novák

28.1.2025 09:04 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ale u výroby elektřiny na nízkotlakých dílech turbíny je ten rozdíl ještě větší, účinnost je tam tak nízká, že pokud se té elektřiny z nízkotlakých dílů vzdáme, získáme cca 7× víc energie v užitečném teple než v té elektřině. Tomu žádné tepelné čerpadlo konkurovat nemůže. Ostatně kdyby mohlo, vzniklo by perpetuum mobile, a to fyzika neumožňuje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist