https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/vladimir-wagner-proc-se-zacaly-pouzivat-marice-energie
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vladimír Wagner: Proč se začaly používat mařiče energie?

15.1.2025
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
V poslední době se začaly využívat nová elektrická zařízení – mařiče elektřiny. Jedná se o dramatický důsledek evropské, a hlavně německé, energetické koncepce podřízené do značné míry ideologickým konstruktům bez ohledu na technologickou a fyzikální realitu. Podívejme se podrobněji na podstatu současného vývoje energetiky a jeho problémů v Evropě.
 
Paní Veronika Murzynová publikovala příspěvek o fenoménu mařičů. Nepopsala však podrobněji, proč právě nyní se tato zařízení stávají tak atraktivními a zavádějí se ve velkém měřítku. Jsou to zařízení, které mají v současné době umožňovat likvidovat (spotřebovat) přebytečný výkon v dobách extrémně vysoké produkce větrné a solární elektřiny.

Pokusím se tak doplnit to, co vynechala. To je důležité, protože to zároveň ukazuje, že jí navrhovaná opatření pomohou jen ve velmi omezené míře. Je třeba říci, že mařiče nejsou žádnou úplně novou záležitostí. Byly zde i v minulém století, ovšem pouze ve velmi omezené míře. I v té době platilo, že poptávka a produkce elektřiny musí být v každém okamžiku vyrovnaná. I tehdy na stabilitu rozvodné sítě dozíral regulační orgán a větší producenti a spotřebitelé museli platit velmi vysoké penále za odchylky od nasmlouvaných dodávek a odběrů. Pokud velkému podniku vypadla nečekaně část výroby, tak se mu i tehdy někdy více vyplatilo elektřinu zmařit než platit penále za odchylku.

I tehdy bylo řízení odběru, které umožňovalo využít dobu přebytků elektřiny. V té době to bylo v období nižší spotřeby a jde o tzv. noční proud, systém HDO a speciální tarify pro elektrovytápění nebo pro ohřev vody, tedy i ty paní Murzynovou zmiňované bojlery. Ovšem tehdy byl ten rozdíl mezi produkcí a spotřebou relativně malý a byl pravidelně se opakující. Dané množství existujících spotřebičů tak mohlo využít i velkou jeho část a ovládání tohoto specifického odběru, tedy zapínání a vypínání odpovídajících spotřebičů, bylo jednoduché.

Nyní je ovšem situace dramaticky odlišná. Jde o obrovské rozdíly v dodávkách fluktuujících větrných a fotovoltaických zdrojů. Jejich výkon je závislý na počasí, a tedy do značné míry náhodný. Inteligentní řízení a komunikace tak musí být u každého spotřebiče. Musí tak být zapojen do inteligentní sítě. Budování a instalace těchto prvků u velkého počtu spotřebičů jsou časově i finančně náročné. Takže i zde je otázkou, zda se to v situaci, kdy jde o velké změny výkonu, někdy i v relativně krátkém období, vyplatí. V žádném případě to však k odstranění záporných cen elektřiny a mařičů nepovede. Ještě hůře jsou z tohoto hlediska situace, kdy se musí dobudovat dodatečná zařízení na akumulaci energie. Ty se vzhledem k době se zápornými cenami jen těžko vyplatí. Úplně absurdní jsou pak návrhy paní Murzynové pro využití těchto období pro výrobu zeleného vodíku. Elektrolyzéry i celý systém pro vodíkové hospodářství jsou extrémně finančně náročné. Zároveň nejlépe pracují ve stabilním režimu. Představa, že by nárazově pracovaly jen občas a mohlo se to vyplatit, je opravdu extrémně absurdní.

Než se podíváme, jak přesně záporné ceny elektřiny a možnost vydělat pomocí mařičů vznikají, podívejme se na jasnou evidenci, že návrhy paní Murzynové budou fungovat velmi omezeně nebo vůbec. Jeden z největších instalovaných výkonů větrníků a fotovoltaiky má Německo. To má také jeden z největších počtů hodin se zápornými cenami elektřiny na spotové burze a dominantně se podílí na vytváření záporných cen i u nás. Je tak vidět, že ani dominantní producent „levné“ elektřiny, ke kterému paní Murzynová vzhlíží, ji využít nedokáže.

Paní Murzynová je členkou organizace Centra pro dopravu a energetiku, která patří spolu s Greenpeace, Hnutím Duha, Callou a dalšími do Zeleného kruhu a Klimatické koalice. Všechny tyto organizace jsou skalními příznivci a propagátory německé Energiewende. Zmíněné organizace propagují dlouhodobě její následování v České republice, tedy odchod od jaderné energetiky a masivní výstavbu velkých výkonů ve větrnících a fotovoltaice. Ovšem právě tato energetická koncepce je tvůrcem současné problematické situace hromadného zavádění mařičů.

Ve svých článcích o energetice jsem se snažil vysvětlovat, že tato cesta k nízkoemisní energetice nevede. A i srovnání výsledků Německa a Francie to jasně ukazuje. Ve Francii, Švédsku, Švýcarsku i Finsku a Slovensku se již pomocí kombinace jaderných a obnovitelných zdrojů nízkoemisní elektroenergetiky dosáhlo, a hlavně Francie a Švédsko patři k hlavním čistým exportérům elektřiny v Evropě. Naopak Německo po čtvrtstoletí průběhu Energiewende a výstavbě obrovských větrných a solárních výkonů, které v ideálních podmínkách i samostatně značně překonávají německé potřeby, musí velkou část elektřiny produkovat pomocí fosilních zdrojů a stalo se čistým dovozcem elektřiny. O tom, že se právě protijaderní aktivisté mohou stát největšími viníky toho, že se k nízkoemisní energetice nedostaneme včas, jsem na Britských listech psal už v roce 1999. Stále více se ukazuje, že jsem měl pravdu, viz přehled vývoje v jaderné energetice pro letošní rok.

K čemu vede Energiewende?

V současné době a pravděpodobně ještě řadu desetiletí budou možnosti ukládání energie velmi omezené. Proto musí být v každém okamžiku produkce a spotřeba elektřiny vyrovnané. Pokud však začnou dominantní část instalovaného výkonu tvořit zdroje, jejichž výkon se mění ve velkém rozsahu v závislosti na povětrnostních podmínkách, které nejsou na delší dobu předpověditelné, dostaneme se do značných problémů.

Ty se dají rozdělit na dvě kategorie. V době, kdy svítí jen velmi omezeně a nefouká, což bývá nejčastěji v době zimní inverze, dodávají větrné elektrárny, i když mají nominální výkon schopný pokrýt všechnu potřebu i více, méně než pár procent potřeby. Takové situaci se v Německu říká dunkelflaute, a v té době musí jejich výrobu nahradit jaderné a fosilní zdroje. V Německu tak vlastní fosilní elektřina a dovezená jaderná a fosilní. V té době tak Německo intenzivně elektřinu dováží a, i extrémně, zvyšuje cenu na spotovém trhu s elektřinou. Taková doba může trvat řadu dnů i týdnů. A i v tomto zimním období už jsme měli několik takových období, jak jsem popsal v článku, který detailněji rozebírá dopady německé Energiewende. Zde jsou i odpovídající grafy, které podmínky v daném období jasně ukazují.

Druhou kategorií jsou období, kdy hodně svítí nebo hodně fouká. U fotovoltaiky k tomu dochází hlavně během letních měsíců. V té době tyto zdroje produkují i mnohem více elektřiny, než je potřeba. Část elektřiny se dá uložit do baterií nebo přečerpávacích elektráren. Často to ovšem nestačí a část elektráren se musí odstavovat a hledají se dodatečné možnosti spotřeby elektřiny. Dochází také k dramatickému poklesu ceny na spotových trzích elektřiny.

Je třeba zdůraznit, že možnosti akumulace v bateriích a přečerpávacích elektrárnách jsou velmi omezené. Jejich kapacity jsou nejvýše v řádu několika hodin dodávek daného výkonu. Efektivní to může být v případě fotovoltaiky, kdy lze elektřinu ukládat v době denních přebytků a čerpat večer a v noci. Využitelné to není v případě pokrytí změn počasí, které probíhají náhodně a trvají řadu dní. Pokud se tak například střídají období inverze s bezvětřím s větrnými přechody front, která mohou trvat řadu dní, tak během prvních hodin větrného období se baterie nabije nebo přečerpávací elektrárna načerpá, a pak řadu dní pouze čeká na využití. Když pak nastane bezvětrné období, tak se během pár hodin vyčerpá, a pak řadu dní i týdnů pouze čeká na možnost nabití. Takový režim neumožňuje během jejich životnosti zaplacení nákladů na výrobu baterie či postavení přečerpávací elektrárny.

Proč se instalují mařiče elektřiny?

Nyní se tak můžeme podívat na to, proč se začalo mluvit o mařičích elektřiny. V době velkého přebytku výkonu větrných nebo fotovoltaických zdrojů dochází k několika problémům, které je třeba řešit nebo je lze využít. Jak bylo zmíněno, má cena určovaná na spotových trzích pomáhat vyrovnávat nabídku a poptávku elektřiny. V době přebytku nabídky na trhu tak tyto ceny klesají k nule nebo dokonce k záporným cenám.

V současné době jsou většinou tyto záporné ceny vytvářeny z ekonomických, a ne technických důvodů. Jak bylo zmíněno i v příspěvcích k článku pana Cveka, větrné a fotovoltaické elektrárny se dají poměrně snadno odstavit. V normální situaci by je jejich provozovatelé odstavili, aby nemuseli platit za zápornou cenu elektřiny. V současnosti, a týká se to hlavně Německa, však má dominantní část těchto zdrojů provozní dotace. Pokud je tak například dotovaná cena 100 EUR/MWh a záporná cena na spotové burze -80 EUR/MWh, vyplatí se provozovateli dotované větrné nebo fotovoltaické elektrárny ji provozovat. Stále vydělá 20 EUR/MWh. K vytváření záporných cen tak přispívají dotace OZE.

Druhou možností je technický vznik záporných cen, který však opět vzniká kvůli velmi vysokým instalovaným výkonům rychle proměnných a na počasí závislých zdrojů. Výkon dodávaný fotovoltaickými či větrnými zdroji se může velice rychle a nepříliš předvídatelně měnit. Proto musí být neustále v provozu dostatek zdrojů, které v případě jejich výpadku zaskočí. Ty tak nelze úplně odstavit, protože jejich náběh není okamžitý. To se týká jaderných bloků, u nichž hlavně u těch moderních je možná regulace v relativně širokém rozmezí, ale velké snížení výkonu a odstavení, znamená nemožnost rychlého jejich naskočení. I uhelné elektrárny a velké plynové elektrárny mají omezené možnosti snížení výkonu, pokud mají být připraveny k rychlému naskočení. Existují sice plynové turbíny, které jsou extrémně flexibilní. Ty však jsou na jednotku výkonu investičně i provozně relativně drahé.

Německo tak právě z důvodů udržování zálohy za fluktuující obnovitelné zdroje i v době, kdy by tyto mohly zajistit veškerou spotřebu, provozuje i fosilní zdroje. Pokud tedy vzniká období záporných cen na omezenou dobu, vyjde levněji projetí této doby zálohovací elektrárnou, než realizací jejího odstavení.

Nyní se tak dostaneme k mařičům elektřiny. Z technického hlediska jde o odporové spirály, které mění elektřinu na teplo. Pokud mají vysoký výkon, potřebují chlazení, takže vzniká jistá analogie fenu. Je třeba zdůraznit, že jsou to zařízení oproti bateriím či jiným možnostem využití elektřiny velice laciná, jsou řádově levnější. Službu mařičů tak jejich provozovatelé nabízejí v podobě odběru elektřiny na spotové burze v době záporných cen, a vydělávají tak na tom. Odpověď na diskuzi pod článkem pana Cveka, kde se rozebírá, proč se místo mařičů nepostaví baterie či nějaká užitečná zařízení pro využití elektřiny. Je to dáno cenou. Zatímco mařič takto dokáže vydělávat, baterie jsou natolik drahé, že by se náklady na ně tímto provozem nezaplatily.

Existují důvody, proč potřeba mařičů nezmizí ani v době, kdy se zruší provozní dotace. Jak bylo zmíněno, je v principu možné fotovoltaické a větrné elektrárny relativně snadno odstavit. Velkým problémem však může být řízení tohoto odstavování. To může být relativně snadné v případě, že jde o velké zdroje, u kterých jsou dobře definovány podmínky pro odstavení. Problém nastává, když máte obrovské množství malých zdrojů, u kterých podmínky a způsob odstavení dobře definovány nejsou.

Závěr

Jak je vidět z předchozí analýzy, je zavádění mařičů způsobeno pouze nesmyslnou energetickou koncepcí Německa, která se hlavně v dotovaném budování fotovoltaických zdrojů přebrala i u nás. Zároveň je třeba zdůraznit, že spotové ceny na burze u nás jsou dány těmi německými.

To, že nízkoemisní elektroenergetiku nelze, bez vyřešení dlouhodobé akumulace, postavit pouze na fluktuujících obnovitelných zdrojích, píše ve svém pěkném článku Jan Molič. Zaměřuje se na fotovoltaiku, se kterou má osobní zkušenosti. Někteří z diskutujících namítali, že se dostatečně nevěnoval větrným elektrárnám, které by se mohly s fotovoltaikou doplňovat. Do jisté míry je to pravda, v zimě je počasí větrnější. Jak už jsem však psal, může v zimním období náhodně docházet i k poměrně dlouhodobým inverzním situacím a nedostatku produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů. Naopak, může hodně foukat i v létě a pak musí nastoupit i zmíněné mařiče.

Kdy taková období přijdou, nelze předpovědět. Krásně to dokazuje i situace o loňských vánočních svátcích. Konec roku je spojen s významným snížením spotřeby elektřiny, zároveň bývá vysoká pravděpodobnost, že bude foukat. Většinou tak bývá v Německu i u nás přebytek elektřiny z obnovitelných zdrojů a nízké ceny elektřiny. V posledních letech dokonce záporné. O posledních vánočních svátcích však byla dunkelflaute, větrníky dodaly pár procent svého potenciálu. I přes nízkou spotřebu tak byly ceny elektřiny na spotových trzích vysoké.

Představa Jana Čulíka, že nízkoemisní elektroenergetiku u nás zajistí solární zdroje na Sahaře a větrné na severu Evropy, je nereálná. Obrovským problémem je vybudování potřebných vysokonapěťových vedení a doprava této elektřiny. Navíc by to bylo extrémně velké bezpečnostní riziko, a u nás by musela být dostatečná kapacita okamžitě dostupné zálohy v případě havárie na tomto vedení. Podrobnější rozbor toho, jak je nereálné nízkoemisní elektroenergetiku u nás realizovat bez jaderných zdrojů a před jejich vybudováním bez fosilních, je v tomto článku, kde jsou zároveň grafy dokumentující různé situace.

Na závěr bych se zmínil o ještě jednom faktoru, který začíná být velmi významný. Dotované fotovoltaiky intenzivně kanibalizují ty nedotované, a podobně to je i u větrných elektráren. To je i důvod, proč je u nás tak velký tlak od různých lobbistů, aby se obnovily provozní dotace fotovoltaiky. Firmy bez slibu provozních dotací odstupují od projektů velkých fotovoltaických zdrojů.

Je třeba zdůraznit, že produkci jaderných bloků fotovoltaika nebo vítr nekanibalizují. Odstávky jaderných bloků lze přesně naplánovat, a pak se přesně dopředu ví, kolik a kdy budou jaderné zdroje elektřiny vyrábět. Lze tak jejich produkci prodat i na léta dopředu, tedy na forwardových trzích na pokrytí základního zatížení. Ceny na spotových trzích, tedy i ty nízké a záporné, se jich netýkají. Předpovědi počasí na měsíce a roky dopředu zatím udělat nedokážeme. Fotovoltaika a vítr tak mohou svůj výkon dopředu prodávat jen omezeně. Provozovatel jaderných bloků může dokonce ekonomicky využít záporné ceny. Produkci už má prodanou a dostal za ní zaplaceno, na spotovém trhu může nabídnout snížení výkonu jaderného bloku a elektřinou z obnovitelných zdrojů za zápornou cenu nahradí svůj výkon. Zkasíruje pak odměnu za zápornou cenu a zisk tím zvýší.

Vystoupení v cyklu rozjímání o energetice Vysoké napětí:


reklama

 
foto - Wagner Vladimír
Vladimír Wagner
Autor pracuje v Ústavu jaderné fyziky AV ČR.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (89)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.1.2025 06:13
Ano, mařiče a potížisté, to je "šlágr" dnešní doby. Není nad energii z jádra!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.1.2025 07:49
Nejspolehlivější, nejlevnější a současně i nejvíc "zelenou" energii jde u nás zajistit jadernými elektrárnami. Problém je v tom, že pak jsou všechny ty OZE úplně zbytečné. Vzhledem k tomu, kolik parazitů se kolem OZE točí, nebude jednoduché se jich zbavit.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

15.1.2025 08:00 Reaguje na Richard Vacek
Paparazzi a parazité jsou nedílnou součástí vyspělé společnosti. A je vědecky doloženo, jak paraziti svému hostiteli prospívají. Aspoň tedy na papíře...
Odpovědět
pk

pepa knotek

15.1.2025 08:47
Za to, že v mařičích el. energie vzniká teplo může Ohmův zákon. Je potřeba ho urychleně novelizovat, jinak planeta shoří.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.1.2025 08:57
Prozření? Bohužel jen český vládní zmocněnec. EU si porád chválí GD.:
Elektřina bude drahá, protože nebude. Její výroba se propadne a hlad po ní bude velký. To jsou slova vládního zmocněnce pro energetickou bezpečnost Václava Bartušky. Je docela osvěžující slyšet to konečně takto polopaticky a hlavně bez příkras. Že to říká člověk z Bartuškovy pozice, je dobře. Zároveň je to ale samo o sobě zvláštní. Asi si nelze odpustit myšlenku, zda se v minulosti zmocněnec pro energetickou bezpečnost alespoň snažil politickou reprezentaci přesvědčit nastalé situaci zabránit. A jako příklad uvedl náklady na stavbu větrného parku na břehu Norska o výkonu 1500 MW, který bude stát dohromady sedm miliard eur. A to vše se 40procentním zatížením. Tedy reálně bude fungovat a vyrábět elektřinu jen po 40 procent času. A aby malí spotřebitelé a průmysl přežili, jsou k tomu potřeba stabilní záložní zdroje, které to budu zachraňovat. Uhlí, plyn. Všechno to, co jsme si uměle zdražili emisními povolenkami, a teď to budeme dotovat. Nic levného to nebude. A o tom to je.
Politická veřejnost to ale prezentuje jako zelenou energii „zadarmo“. Bartuška eufemisticky použil výraz „nepravda“, my můžeme klidně použít slovo lež. Draze nás vyjdou zelené zdroje a investice do fungující akumulace (která chybí, ale je nutnou podmínkou pro to, aby tu nějaké zelené zdroje vůbec mohly fungovat), draze nás vyjde udržení současných stabilních zdrojů, velmi draze nás vyjde i stavba jádra. Ale nutně ho potřebujeme.
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 09:38
Dobrý den, děkuji za poučný příspěvek. Nicméně bych si možná dovolil polemizovat nad některými zde uvedenými skutečnostmi.

1.V prvé řadě zde bylo uvedeno, že mařiče energie jsou vcelku levná zařízení, ano potvrzuji, je to pravda, nemohu se ale ztotožnit s myšlenkou, že akumulační zařízení a nemyslím tím vyloženě pouze baterie, jim nemohou konkurovat, protože se za dobu provozu nezaplatí vstupní investice. Když si představím standardní mařič energie, tak ten získává platby za zmaření části energie v době přebytku, nicméně akumulační zařízení, které bude schopno tuto energii užitečně naakumulovat bude inkasovat platby za totéž, tedy bude poskytovat záporné služby, následně v době nedostatku energie může tuto energii, v tomto případě v rámci kladných služeb, zpětně dodávat do sítě. Taktéž může fungovat v rámci běžného provozu jako další dodavatel energie. Jedná se v tomto případě například o standardní koncepce horkovodních, či parních elektrokotlů, či elektroakumulátorů o jejichž životaschopnosti jsem oproti již zmíněnému přesvědčen.

2.Dále mám možná trochu problém s neexistencí kanibalizace jaderných elektráren. Samozřejmě jsem taktéž toho názoru, že bez jaderné energie nebude celkový energetický mix spolehlivý, ale obávám se skutečnosti, že v době přebytku, kdy obnovitelné zdroje pojedou na maximum a uplatní se standardní tržní mechanismus prodeje elektřiny, tak v dílčích případech se může stát, že jaderná energie nedosáhne ani na pozici závěrného zdroje, a tudíž nebude smysl ji v určitých časových periodách provozovat. Tato skutečnost se vzrůstající tendencí obnovitelných zdrojů se mi zdá takto čím dál, tím více pravděpodobnější.

Děkuji.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.1.2025 10:07 Reaguje na Jaroslav Konvička
Stačí OZE zavřít/zrušit/nepoužívat. Pokud je dostatek jaderné energie OZE přináší akorát extra náklady a žádný užitek. U jaderné elektrárny jsou totiž náklady na palivo velmi nízké a nic moc se neušetří snižováním výkonu aby mohla běžet třeba fotovoltaika.
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 10:57 Reaguje na Richard Vacek
Děkuji, ano máte pravdu, nicméně opakuji, v rámci standardního tržního mechanismu, i když jsou náklady na palivo jaderných elektráren velmi malé, stále nějaké jsou, kdežto u těch obnovitelných jsou "bohužel" nulové a pokud tuto skutečnost ještě provozovatelé nakombinují s provozní podporou takového obnovitelného zdroje, obávám se, že s tím tyto standardní jaderky budou mít značný problém.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.1.2025 11:00 Reaguje na Jaroslav Konvička
Ceny ročního baseloadu vůbec neukazují že by s tím "standardní jaderky" měly problém, naopak jsou ty současné doslova tiskárnami na peníze.
A u nových jaderek je schéma podpory podobné jako u těch obnovitelných zdrojů, rozdílový kontrakt tu návratnost zajišťuje.
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 11:05 Reaguje na Emil Novák
Děkuji, ano máte "zatím" pravdu, nicméně pokud bude trend zavádění obnovitelných zdrojů pokračovat stejným anebo dle požadavků EU ještě zrychleným tempem, obávám se, že s tímto problém nastane. Každý investor, který se rozhodne jít do obnovitelného zdroje z něj bude chtít vydělávat a bude se snažit jeho produkci maximálně protlačit na trh.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.1.2025 11:14 Reaguje na Jaroslav Konvička
Trend zavádění obnovitelných zdrojů pokračuje už hezky dlouho a baseload je vysoko jako už dlouho ne. Nemá na něj zásadní vliv a že by díky požadavkům EU jeho cena měla do budoucna klesat se čekat nedá, spíš naopak - povolenky, odstavování řiditelných zdrojů atd.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.1.2025 11:21 Reaguje na Jaroslav Konvička
Za tržních podmínek se OZE (téměř) neuplatní. Jaderné elektrárny si zajistí zisk dlouhodobými smlouvami a kde tam bude místo pro náhodné zdroje? Komu budou dodávat a za kolik, aby byly ziskové?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.1.2025 17:27 Reaguje na Jaroslav Konvička
Ad Konvička
Srovnáváte nesrovnatelné. Uran v zemi je taky zadarmo, jako slunce. Vše vyrobil velký třesk a vesmíru se za nic neplatí. To je právě ta nepravda o OZE, že je to zdarma. Co se patí jsou jen splátky na investice tj. jak se říká odpisy nebo fixní náklad. proměnné náklady jsou u všeho skoro nula.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.1.2025 10:44 Reaguje na Jaroslav Konvička
Ad 1. No obecně ano, ale nádobu na zásobní topení pro několik set hodin za rok a nevědět u toho kdy, se teplárně moc nevyplatí. I když existují např. Brno Červený Mlýn, tak se do toho teplárny nehrnou.
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 11:01 Reaguje na Slavomil Vinkler
Děkuji za komentář. Ano, máte pravdu, nicméně není potřeba mít jeden takovýto elektroakumulátor na celkovou hodnotu přebytku v síti. Mařič energie zde opět také není jeden. Principielně lze postupovat stejně jako u všech zdrojů, které jsou schopny poskytovat záporné a také kladné služby a jejich výkon poskytnou a ladit dle toho, jaké množství energie je v rámci daného intervalu upotřebitelné a které se mi v dané lokalitě vyplatí.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.1.2025 11:06 Reaguje na Jaroslav Konvička
2. JE lze na léto odstavit a využít ten čas k údržbě a výměně paliva. To možná chápete jako kanibalizace od FVE, ale ty zase způsobují, že v zimě je elektřina mnohem dražší, což je pro JE finanční výhoda, která tu letní kanibalizaci kompenzuje.

Ten hlavní problém je sezónní vyrovnání nabídky a poptávky. To akumulací zvládnout nelze. Problém lze snížit pořádným zateplením domů. Zelená úsporám to ale řeší špatně, protože podporuje polozateplení a takový dům už nikdo nikdy pořádně nezateplí.
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 11:42 Reaguje na Jiří Svoboda
Dobrý den, ano, děkuji za komentář. Bohužel tato koncepce s JE není zcela možná a pravděpodobná, protože jaderky mají harmonogram údržby a výměny paliva pevně a dlouho dopředu již nastavený a skoro bych řekl bez vlivu na roční období. Tuto skutečnost mohu deklarovat odstavení bloku v JE Dukovany, který plánovaně pro tyto účely odstavil v prosinci a děje se tak vcelku pravidelně. Potvrzuji každopádně, že bude poptávka po elektřině v zimě vyšší a obnovitelné zdroje v tomto období skoro nemají šanci, ale problém zde právě vidím zejména v tom letním provozu.

V rámci akumulace, jak jsem již psal - Samozřejmě, kompletně tuto situaci akumulací zvládnout nejde, ale alespoň do jisté míry eliminovat a neviděl bych to pouze v komunitní sféře, ale poptávka v průmyslu po dodávce tepla je v rámci vysoko, či středně-potenciálního tepla v horké vodě nebo v páře značná a to bez vlivu na roční období.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.1.2025 09:02 Reaguje na Jaroslav Konvička
To, že výměna paliva v JE je nějak naplánována neznamená, že nejde naplánovat i jinak včetně delších přestávek.

Já vidím jakýsi potenciál zálohování EE ve spalování komunálního odpadu, který může každá oblast na vyhrazeném místě přes rok uchovávat na zimu a v zimě ho svážet do spaloven - tepláren.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

15.1.2025 11:17 Reaguje na Jaroslav Konvička
1) Tady je problémem právě to, že se jedná o extrémní výkyvy v produkci. To, co vy tvrdíte, je, že akumulační zařízení se vyplatí proto, že mohou využívat i období nízkých a nulových cen, nejen ty se zápornými cenami. S tím souhlasím, a proto jsem psal, že návrhy zmíněné paní Murzynové pomohou, ale jen velmi omezeně. I když jich postavíte dost, aby stále ještě měly kromě období se zápornými cenami dostatek období s nízkými cenami, aby se vyplatily, tak nezlikvidujete období se zápornými cenami a možnosti a výhodnost využití mařičů. Jinak si ještě musíte uvědomit, že možnost využití akumulace do horké vody, tedy elektrokotle, bojlery, je poměrně omezená. Nejvíce elektřiny z fotovoltaiky je v létě. Pokud pro dům zajistíte dost horké vody a teplou vodu v bazénu, tak už nemáte kam ukládat. Takže, reálně opravdu moc velký potenciál nemáte. Připomínám, že pro CZT není úplně triviální problém ekonomicky i technicky se vypořádat s tím, že v zimě se musí i hodně topit a v létě stačí teplá voda.
2) Tady si myslím neuvědomujete to, že závěrné elektrárny, které by vytlačily jaderné elektrárny z dodávky, se týkají pouze spotové burzy. A jak jsem psal, jaderné zdroje dominantně prodávají a budou prodávat většinu svého výkonu na forwardové burze. Tam mohou fotovolatické a větrné zdroje prodávat velmi omezenou část svého výkonu, protože neví, jestli bude v té době foukat nebo ne a bude zataženo nebo ne. Pochopitelně i tak mohou velké instalované výkony OZE snižovat i forwardové ceny, ale poměrně omezeně. Čili, zase zdůrazňuji, že spotový trh a tím i závěrný zdroj v dané aukci se týkají pouze výkonu, který do té doby není pokryt. Jaderného zdroje se to týká pouze tím, co jsem psal, může nabízet snížení již nasmlouvaného a prodaného výkonu za bonus ze záporné ceny.
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 11:55 Reaguje na Vladimír Wagner
Děkuji za reakci.
1.Ano, máte pravdu, samozřejmě v rámci dodávky tepla v podobě horké vody budete mít v létě problém, nicméně jak jsem již psal v rámci výše uvedeného komentáře, existují a to ne o moc finančně nákladnější elektroakumulátory s produkcí procesní páry, jejíž transformovatelnost a využitelnost je i v letním odbobí mnohem zajímavější. Samozřejmě potvrzuji, že mařiče energie jsou v tomto levnější. Jak by ovšem vypadala celková ekonomika provozu je ovšem jiná otázka.
2.Ano, v tomto případě máte také pravdu. Myslel jsem na tuto skutečnost, nicméně tato filosofie bude platit za předpokladu stabilního poměru odprodané elektřiny na forwardové burze a následně na spotu. V poslední době se ovšem doslýchám z mnoha zdrojů, že neustále přibývá "hráčů" na trhu, kteří právě z těchto spotů těží a myslím si, že zde není úplně předpoklad, že bude takovýchto ubývat. Děkuji.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

15.1.2025 12:07 Reaguje na Jaroslav Konvička
Pane Konvičko, možná oproti dřívější situaci opravdu zájem o spotové trhy roste, ovšem dominantní část základního zatížení zůstane ve forwardech nebo dlouhodobých smlouvách. Dovedete si představit, že sklárna, ocelárna nebo Škodovka si může dovolit, že na den zavře podnik, protože čekala až na to, co zůstane na spotu? A stejně tak u velkého dodavatele, který obsluhuje masu zákazníků?
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.1.2025 09:12 Reaguje na Vladimír Wagner
Přijmout spotové ceny znamená projevit zájem přispívat k vyrovnávání disbalance mezi nabídkou a poptávkou. To by mělo být nějak oceněno.

Když jsem na spotových cenách, znamení to, že když je nedostek EE tak žádnou nedostanu a musím zavřít? Já myslel, že v tu dobu bude jen EE o hodně dražší a já se mohu svobodně rozhodnout, zda ji budu či nebudu odebírat. A jelikož jindy mně spotové ceny hodně ušetří, holt to dočasné zdražení nějak skousnu.

Odpovědět
EN

Emil Novák

16.1.2025 09:20 Reaguje na Jiří Svoboda
1) "Zájem přispívat k vyrovnávání disbalance mezi nabídkou a poptávkou" už dávno oceněn je - cenou té elektřiny.
2) "sklárna, ocelárna nebo Škodovka" potřebují dopředu vědět, kolik je energie budou stát, aby podle toho mohly nacenit svoje produkty a nedostaly se do ztráty. Právě na těch sklárnách nebo ocelárnách to bylo v energetické krizi krásně vidět, kam spoléhání na spotové ceny vedlo. K omezování výroby, přesunu výroby jinam, kde jsou ceny energií předvídatelné, nebo dokonce ke krachu. "Kupodivu" to "občasné zdražení" mnozí neskousli.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.1.2025 08:38 Reaguje na Emil Novák
1) Když je tedy v průměru levnější, proč to tedy všichni nechtějí?

2) Produkty naceňujete třeba jednou za rok, to je mnohem delší perioda než odpovídá fluktuacím spotové ceny.
Odpovědět
EN

Emil Novák

17.1.2025 08:57 Reaguje na Jiří Svoboda
1) Proč existují spořicí účty nebo penzijní spoření s nižším výnosem a všichni nemají peníze jen v akciích, když mají v průměru vyšší výnos? Protože vyšší výnos znamená i vyšší riziko, stejně jako u té elektřiny.
2) Neplatí obecně že je v průměru levnější, některé roky je levnější a některé (i výrazně) dražší. Viz např. rok 2021, kdy na to doplatila třeba Bohemia energy.
3) Právě že to není mnohem delší perioda než odpovídá fluktuacím spotové ceny. Např. v roce 2022 byla průměrná spotová cena 247 €/MWh, ale ČEZ na tento rok prodával forwardy průměrně za 54 €/MWh, nikdo při naceňování produktů nemohl tušit, že spotová cena takhle vyletí, bez hedgingu cen by takový výkyv poslal energeticky náročný průmysl do kolem. Naštěstí to nejsou takoví střelci jako vy, a proto velké firmy nakupují elektřinu s předstihem průběžně, aby právě takové cenové šoky dokázaly ustát a díky tomu se to těm zodpovědným taky povedlo.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.1.2025 15:23 Reaguje na Emil Novák
3) Kdo nesl tu ztrátu ČEZu? Ta se zalepila sama? V takových situacích stát musí pomoci a je jedno, zda pomůže ČEZu nebo podnikům se spotem. V obou případech to stojí majlant.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

16.1.2025 10:16 Reaguje na Jiří Svoboda
Ahoj Jirko, ale tato představa je totální nesmysl. Představ si, že by velké elektrárny a všichni spotřebitelé čekaly až den před odběrem a až tehdy rozhodovaly o tom, jestli budou v provozu. Škodovka, sklárna, nemocnice, ... se opravdu nemůže svobodně rozhodnout o tom, jestli v daném dni bude v provozu nebo ne.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.1.2025 08:51 Reaguje na Vladimír Wagner
Ahoj Vláďo. To co píšeš, implicitně znamená, že ve spotovém režimu si elektřinu vůbec nemůžeš nakoupit? Myslím, že můžeš, byť draho. Že by se tedy kvůli tomu musela nemocnice odstavit, to nepovažuji za správný argument.

Pokud by se platilo důsledně podle spotu, a subjekty na trhu by vycházely svým chováním vstříc stabilizaci sítě, výkyvy cen by se výrazně tlumily, což je žádoucí. Vznikl by jakýsi kolektivní pozitivní efekt, který při současném systému dlouhodobě nasmlouvaných cen nemůže nastat.

Samozřejmě, v případě dominance jádra bychom toto vůbec nemuseli řešit. Ale dominance OZE je politický, asi těžko zvrátitelný trend. A pak nezbývá, než platit podle spotů, aby se systém nezhroutil.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

15.1.2025 12:07 Reaguje na Jaroslav Konvička
Pane Konvičko, možná oproti dřívější situaci opravdu zájem o spotové trhy roste, ovšem dominantní část základního zatížení zůstane ve forwardech nebo dlouhodobých smlouvách. Dovedete si představit, že sklárna, ocelárna nebo Škodovka si může dovolit, že na den zavře podnik, protože čekala až na to, co zůstane na spotu? A stejně tak u velkého dodavatele, který obsluhuje masu zákazníků?
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 12:14 Reaguje na Vladimír Wagner
Ano, máte pravdu. Děkuji.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.1.2025 11:35 Reaguje na Jaroslav Konvička
Na mařiče energie doslova s trošičkou přehánění stačí, když se natáhnou dráty mezi sloupy. Tudíž investice minimální a návratnost v podobě neexistence elektřiny se zápornou cenou prakticky okamžitá.
Akumulace elektřiny je klasický projekt, vysoké investiční náklady a návratnost 10 - 20 let. Když pominu to, že v roce 24 byla z celkového ročního fondu 8600 hodin pouze 300 hodin elektřina se zápornou cenou, což by znamenalo využití akumulace asi 3 %.
Podstatné je, že energetický trh je dneska rozvráceny zelenými projekty, jejich netržním dotováním a naopak nezelené projekty netržní ostrakizací. Vývoj tohoto trhu se dá slušně odhadnout tak na tři roky dopředu, déle ne, protože za delší dobu není jistota, co všechno ještě zelené škoditele v Bruseli napadne, co všechno se jim podaří zrealizovat a kdy lidi v EU ztratí se zelenými škoditeli trpělivost a pošlou je do háje.
Jenomže abyste dal dohromady peníze na akumulaci, potřebujete investorům nabídnout s dostatečnou dobou pravděpodobnosti návratnost na těch 10 - 20 let. A to nemáte, proto nemáte šanci na projekt akumulace sehnat investory, kteří by ten projekt zaplatili.
Můžete ten projekt dát dohromady pouze se státními zárukami nebo se smlouvami, které zaručí na celou dobu návratnosti provozní dotování.
Jenomže do toho se taky nikdo nepohrne, protože možnost státní záruky i provozního dotování je už politicky i ekonomicky prakticky vyčerpána na stávající projekty výroby elektřiny. Na všemožné OZE zdroje a nakonec i na dostavbu Dukovan. Na další provozní dotování stát už nemá peníze a ukradnout lidem ještě víc peněz na zelených daních za odpustky, aby se ještě víc dotovalo je nemožné nebo velmi obtížné.
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 12:11 Reaguje na Radim Polášek
Děkuji za Vaší reakci pane Polášku. Vcelku s Vámi souhlasím, nicméně přeci jen si neodpustím jeden komentář k Vašemu výroku "levného natažení drátů mezi sloupy". Onehdá jsem jeden takovýto projekt řešil a mohu Vás ubezpečit, že pokud se jedná o významné přetoky proudů, tak to rozhodně levné není. Navíc zapojení samotného mařiče se všemi zabezpečovacími prvky a řízením také není zcela levná záležitost. Jedním dechem samozřejmě také dodávám, že akumulační zařízení jsou nákladnější, ale jejich využitelnost je také někde jinde. Skoro mě zde napadá jeden příměr - (i když vím, že velmi neporovnatelný) v rámci Německa, kteří se snaží zapojit dráty mezi sloupy ze severu zemně na jih a setrvale pláčou nad tím, kolik je to stojí a ještě stát bude a kdo to všechno zaplatí :-)
Odpovědět
ig

15.1.2025 12:37 Reaguje na Jaroslav Konvička
Několikrát jste zmínil akumulační zařízení. O jakých typech nebo fyzikálních principech mluvíte?
Odpovědět
Jaroslav Konvička

Jaroslav Konvička

15.1.2025 13:06 Reaguje na
Jak jsem již uváděl ve svých předešlých komentářích, zabývám se (sice okrajově ale také) koncepcí elektrokotlů a jistou modifikací elektroakumulátorů, kde jsem již řešil otázku vysokonapěťových vedení a celkovou koncepci zapojení elektro a MaR. Dané komentáře jsem tedy uváděl v té souvislosti, kolik komplikací, zejména v souvislosti s dimenzováním elektrkoprvků je spojeno v případech nutnosti přenosu vysokých elektrických výkonů a zejména ele.proudů.
Odpovědět
va

vaber

15.1.2025 10:10
Myslím ,že vypínání solárních i větrných el. je technicky dobře možné, jen nikdo takovou investici neudělá, protože by si škodil. Každá nová EV by měla povinně mít takové zřízení a staré do určitého data. Ovšem asi je to legislativně neprůchodné. Koho vypnout a kdy, to by bylo sporů.
Takže je lepší někomu platit a někde to ničit.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

15.1.2025 10:48 Reaguje na vaber
Pokud by se platila nikoli pevná a zaručená, nýbrž tržní výkupní cena, oni by si to majitelé sami vypínali, aby nemuseli platit záporné výkupní ceny.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.1.2025 11:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tak hlavně se musí zrušit priorita výkupu fotovoltaických a větrných elektráren a nahradit jejich vypínáním distributorem elektřiny nebo provozovatelem elektrické sítě. Priorita výkupu je ten největší škoditel, protože v kombinaci s dotacemi nutí provozovatele OZE dodávat do sítě i tu velmi škodlivou elektřinu se zápornou cenou, protože zápornou cenu, pokud není příliš velká, mu kompenzuje právě dotování OZE elektřiny.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2025 13:23 Reaguje na vaber
Jakou investici? Moje střešní fve se v léte vypíná zcela automaticky, když není odběr. Vázat to na spotovou cenu je normální postup.
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.1.2025 13:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Normální postup u instalací které nemají provozní dotaci, ale obrovské množství instalací (zejména v Německu) ji má, a pro ty by samozřejmě šlo samozřejmě o ztrátu.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 14:44 Reaguje na Emil Novák
Aj tak sa može.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

15.1.2025 11:27
Ahoj Vláďo

Paní Murzynová asi nechápe, že přesdílení elektřiny v době jejího přebytku jiným subjektům je jen jakási finanční machinace, která v součtu s nerovnováhou mezi nabídkou a poptávkou nijak nepohne.

V článku zmiňuješ inteligentní sítě jako částečné dlouhodobé řešení. Ty však se nezačnou prosazovat, pokud nebude důsledně uplatněno účtování elektřiny podle spotových cen. Tím je třeba začít a vytvořit motivační prostředí. Ono nezbývá smířit se s tím, že podíl OZE bude nadále narůstat a je třeba se s tím v dostatečném předstihu začít všemi rozumnými způsoby srovnávat, abychom pak jen s otevřenou pusou nekoukali.

Úspěšný nový rok!

Jura
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

15.1.2025 11:44 Reaguje na Jiří Svoboda
Ahoj Jirko, mám obavu, že toho, čemu paní Murzynová nerozumí hlavně v oblasti energetiky je hrozně moc. Nejsem si jistý, jestli by důsledné účtování spotových cen přineslo řešení. Naopak to podle mě představuje obrovská rizika a problémy. S tím, že by se měly věci řešit s předstihem, plně souhlasím. Taky přeju úspěšný rok. Vláďa
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.1.2025 09:20 Reaguje na Vladimír Wagner
Ahoj Vláďo

Řešení by to, myslím, hodně pomohlo, byť ne hned. Energetika se musí přizpůsobovat stále většímu podílu nestabilních zdrojů a tomu, myslím si, je třeba přizpůsobit i způsob účtování. Jen se do toho nikomu nechce říznout a tak se hledají důvody, proč to nejde. Diskutujme tedy, zda jsou ty důvody opravdu oprávněné a skutečně nepřijatelné.
Odpovědět
VW

Vladimír Wagner

16.1.2025 14:30 Reaguje na Jiří Svoboda
Ahoj Jirko, tím zásadním problémem je toto. Představ si, že budou Škodovka, sklárna, velká nemocnice, ... čekat na spotový trh a pokud cena přesáhne jimi stanovený limit, tak do zabalí a na den se odstaví? Stejně tak nelze velké bloky takto ze dne na den odstavovat a spouštět.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.1.2025 08:56 Reaguje na Vladimír Wagner
Vláďo, reagoval jsem výše. Prosím, ještě o tom popřemýšlej.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.1.2025 11:46 Reaguje na Jiří Svoboda
Není důvod se smiřovat s příliš velkým podílem OZE elektřiny. Stačí když se budou preferovat skutečně stabilní zdroje pracující v režimu 24/4, které defakto nemají žádné náklady na integraci své elektřiny do distribuční sítě. Na rozdíl od OZE zdrojů, kde s jejich přílišným podílem v distribuční sítě náklady na jejich integraci a přetváření jejich nestabilních dodávekl na stabilní 24/7 strmě stoupají.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.1.2025 11:46 Reaguje na Radim Polášek
Oprava, v režimu 24/7.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.1.2025 09:25 Reaguje na Radim Polášek
To beru. Já kritizuji politiku, kdy se na jedné straně protlačují OZE a na druhé straně se pořádně neřeší problémy, které to způsobuje.

V prostředí, kdy by byl jediným regulátorem stále se zdražující veškerý těžený fosilní uhlík, by se to zřejmě tržně vyvíjelo způsobem, jak píšete.
Odpovědět
MD

Marek Drápal

15.1.2025 13:12
Možná je to jen mnoho povyku pro nic. Zajímavé vysvětlení přináší firma TEDOM, citace z irozhlas.cz: „Vzhledem k současné legislativě totiž v Česku doposud není možné žádat distributory o připojení samostatné baterie do sítě. Značná část trhu si tedy rezervovala kapacitu v síti právě skrz mařiče energie v kombinaci s dieselovými generátory. Očekávám ale, že značná část z nich do provozu nikdy nevejde, protože smlouvy se po přijetí novely pouze upraví na baterie jako je tomu v jiných evropských zemích,“ napsal Adam Kováč, manažer flexibility ve společnosti TEDOM.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2025 13:33 Reaguje na Marek Drápal
Přesně tak, je to čistě administrativní problém, pokud nebude vyplácena dotace na zápornou cenu, vše se bude vypínat a nazdar babi. A za cenu nula cená nic by jely akumulátory určitě výhodně.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2025 13:25
"...na spotovém trhu může nabídnout snížení výkonu jaderného bloku a elektřinou z obnovitelných zdrojů za zápornou cenu nahradí svůj výkon."
Tohle nechápu, co chce prodávat na spotu, když právě tam je ta záporná cena?
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.1.2025 13:32 Reaguje na Pavel Hanzl
Na spotovém trhu nebude jaderná elektrárna prodávat ale nakupovat. Tu na spotu nakoupenou elektřinu dodá místo té kterou se zavázala vyrobit, čímž vydělá.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2025 13:35 Reaguje na Emil Novák
A co udělá s tou, kterou má vyrobenou pro prodej? Pokud by všichni okamžitě zarazili natvrdo vlasní výrobu a nakupovali na spotu, cena vyletí nahoru, ne?
Odpovědět
EN

Emil Novák

15.1.2025 13:48 Reaguje na Pavel Hanzl
Tu právě nevyrobí protože sníží výkon oproti tomu jaký prodala a chybějící elektřinu výhodně nakoupí na spotu.
Denní trh funguje tak, že se na něj den předem přihlásí výrobci a spotřebitelé se svou nabídkou, za kolik jsou ochotni elektřinu nejlevněji prodat nebo nejdráž nakoupit, z těchto nabídek se sestaví křivky nabídky a poptávky, kde se křivky protnou, tam se určí výsledná cena pro danou hodinu, kterou výrobci dostanou a spotřebitelé zaplatí. Když výrobce nabídl moc vysokou nebo spotřebitel příliš nízkou, má smůlu a v dané hodině se neúčastní.
Takže když např. jaderná elektrárna nabídne, že je ochotna nakupovat elektřinu pokud bude stát nejvýše -10 €/MWh, pokud bude výsledná cena vyšší, bude dál normálně vyrábět a nekoupí nic, pokud bude nižší, získává tuto elektřinu a platbu za to že ji nakoupila a má den na to svou výrobu v dané hodině omezit. A protože každý nabízí cenu jinou, nestane se že by "všichni okamžitě zarazili natvrdo vlasní výrobu", ale vyberou se jen ty nabídky které jsou potřeba k vyrovnání nabídky a poptávky v dané hodině.
Odpovědět
va

vaber

16.1.2025 09:30 Reaguje na Emil Novák
Nevím jak dnes provozují JE ,ale kdysi se říkalo že JE nejsou vhodné k regulaci výkonu a ani netuším , když sníží výkon, vyhoří méně paliva a zda se to projeví na prodloužení doby mezi výměnami. Tedy kolik JE ušetří když sníží výkon.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.1.2025 09:46 Reaguje na vaber
To se říkalo, ale pro reaktory III. generace už to neplatí a neplatí to ani pro některé západní typy reaktorů, např. i ty starší francouzské to dokážou v překvapivě vysoké míře.
Když sníží výkon, tak se to může projevit na prodloužení doby mezi výměnami, ale to není až tak podstatné, protože jaderné palivo je relativně levné, podstatné je že tím můžou těžit z těch záporných cen nebo podpůrných služeb, které dobře platí provozovatelé přenosových soustav.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2025 13:29
Je dost divná informace, že baterie se cenově nevyplatí. I drahé li-fe mají i v maloprovozu odpis max 2 kč/kWh a pokud vám ještě platí za odebraný proud a prodáváte ho jako špičkový, tak se to nemůže nevyplatit. Není tam uvedeno, jak dlouhý počítají odpis. Po něm jedete prakticky zadara.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

15.1.2025 14:37 Reaguje na Pavel Hanzl
Baterie + měniče + prostor (klimatizovaný) + dohled. To vše se platí a proto do toho komerčně jde někdo jen tehdy, když mu dáme dotaci.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

15.1.2025 15:30 Reaguje na Richard Vacek
Přesně tak. Plus ještě musí mít solidní výhled dalšího vývoje dopředu na roky, aby měl zaručenou návratnost.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2025 16:08 Reaguje na Richard Vacek
Zláště ten dohled. U každého rohu musí stát černý bengáč s kalachem 24/365. Žádná klimatizace, stačí v rohu cihlové stavby, kde neprší a nemrzne. Ale já vím, vyzdůvodňovat, proč to nejde, je vždy nejjednodušší. Samozřejmě napojené na firemní fve, to je nejlevnější zdroj.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

15.1.2025 20:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Pan Vacek uvažuje komerční LiFePO4 baterii o výkonech v MW a tam je nutné klimatizovat, aby se baterie nepřehřála-nezmrzla. A do garáže domů si to taky nedáte. Když to chytne, tak to bude vypadat jako nyní v LA.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 08:13 Reaguje na Karel Valenta
To chytnout nemůže ani teoreticky, asi jako sklad kolejnic.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.1.2025 08:22 Reaguje na Pavel Hanzl
Nemůže ani teoreticky, říkáte? Asi jako sklad kolejnic, říkáte? Mezitím to prakticky dopadá takhle:
"Fire erupts in Tesla Megapack module at Bouldercombe battery, sparks new energy war"
"The Tesla Megapacks installed by Genex are the supposedly more fire-resistant lithium iron phosphate (LFP) battery cells, after Tesla last year announced a switch away from the earlier version lithium-nickel-manganese-cobalt-oxide (NMC) batteries."
https://reneweconomy.com.au/fire-erupts-in-tesla-megapack-battery-module-at-bouldercombe-storage-facility/
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 08:37 Reaguje na Emil Novák
To je ale o automobilových, tj. maximálně nadupaných a odlehčených bateriích, ne o stabilních, těžkých, železných, které se dávají k fve.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 08:40 Reaguje na Emil Novák
Vy jste strašílek skutečně velmi dobrý. Automobilová baterie může chytnout po nárazu a destrukci celé konstrukce, ovšem proti benzíňáku je to naprosté minimum. Vy taky věříte úplně všemu, co je negativní a strašecí.
Odpovědět
EN

Emil Novák

16.1.2025 08:53 Reaguje na Pavel Hanzl
Typická ukázka Hanzlova problému s chápáním psaného textu. Vidí "Tesla" a má jasno, dalším čtením se nezdržuje a rovnou plodí nesmysly o automobilových bateriích. Přitom je to normální stacionární úložiště: "The 50MW, 100MWh Bouldercombe Battery project", složený přesně z těch baterií které podle Hanzla nemůžou chytnout ani teoreticky, akorát v tomto konkrétním případě chytly prakticky.
Odpovědět
va

vaber

16.1.2025 09:36 Reaguje na Emil Novák
50MW na dvě hodiny je v síti malá kapka. Kolik tun baterií tam je a jak to asi provozují.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.1.2025 11:16 Reaguje na vaber
Podle Dědečka https://www.youtube.com/watch?v=Spm4rWiXgAE&t=1468s
by bylo potřeba milion t baterií jen pro česko. Na to není na světě ani materiál.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 14:43 Reaguje na vaber
Každý rybník je milión kapek.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

16.1.2025 15:12 Reaguje na Pavel Hanzl
Jak je vidět, tak může, třeba když unikne chladící kapalina a baterie se pak nechladí. 50MWh je velké množství energie a chce to kvalifikovanou obsluhu, která ví co dělat při prolémech.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2025 12:36 Reaguje na Karel Valenta
Aj tak sa može, takže bengáči nejsou potřeba? Jen hasiči? Novák mi vysvětloval, že to může chytit.
Odpovědět
JO

Jarka O.

15.1.2025 15:54
Jen klid. Po Liberty končí Spolana, čili zdekarbonizování ČR jde podle plánu. Energetikům nevadí, že na plánované přehradě Nové Heřmínovy by mohla být VE, ale v prosazované variantě asi nebude. O nadbytku el z OZE museli vědět a s fény počítat, a byli ticho. Zasypal se důl na černé uhlí, končí hnědé uhlí, a aby se neprotestovalo, hanzl zastrašoval lidi nálepkou ropák. Zatímco Dánsko, výrobce VtE, obnovilo minulý rok licence elektrárnám na ropu (Orsted), Němci, investoři do ftv a VtE, potichu také, a prý ty ropné elektrárny fungují „mimo trh“. Znamená to asi mimo burzu, ale také mimo emisní dovolenky? Kolik takových elektráren se na bezuhlíkovém západě skrývá. Spousta VtE v jejich krajině se netočí, stejně tak ftv jsou při velké produkci el uzemňovány. To pak ty devastace krajiny vypadají jen jako výnosný podnikatelský záměr bez zodpovědnosti za následky. Psalo se tu, že jde o podvod a tunel, který se nemá podporovat, a za ty finance mohly stát 4 bloky JE.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

15.1.2025 16:11 Reaguje na Jarka O.
Psalo se, určitě miliónkrát. Víte vůbec, čo také oné ten fve tunel je?
Odpovědět
RP

Radim Polášek

16.1.2025 06:33
Tak původně byly mařiče energie zařízení podobného typu, jako je na kotlech na tuhá paliva pro rodinné domky jejich dochlazování vodou.
Moderní úsporná topná soustava potřebuje pro svůj provoz elektřinu, třeba zrovna pro cirkulaci topné vody cirkulačním čerpadlem. Okamžikem výpadku elektřiny ustává v takové topné soustavě cirkulace topné vody, zatímco tuhá paliva nasypaná do kotle hoří dál. Je tak nebezpečí, že se vysokou teplotou vody v kotli kotel poškodí nebo dokonce tlakem páry bouchne. Proto tam je chladicí vodní spirála neboli mařič přebytečného tepla. Jakmile se cirkulace zastaví a teplota topné vody v kotli se zvýší nad nastavenou mez, pustí tepelný ventil studenou vodu z vodovodu do kotle a potom do odpadu. A tou studenou vodou se přebytečné teplo zmaří.
Podobně se dříve používaly mařiče elektřiny, aby se z malé havárie, která někde vyvolala místní přebytek elektřiny, nestala tak velká havárie.
Ovšem dneska, díky OZE, se mařiče nadbytečné elektřiny místo vzácných havarijních případů používají pravidelně a systematicky. Není se tedy čemu divit, že se mařiče elektřiny staly taky předmětem regulérních projektů do posilování distribuční elektrické soustavy a tudíž v dnešní době "OZE energetického zeleného bruselského systému i předmětem dotování.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

16.1.2025 07:32
Již druhý rok po sobě německá ekonomika stagnuje či mírně klesá. Řada firem provozy převedla do zahraničí, USA,kde se vláda ještě nezblaznila.
Až na Hanzla všichni diskutující chápou, že prosperita společnosti stojí a padá s dostatkem stabilní a levné energie.
Němci investovali neuvěřitelných 20 bil. CZK do změny energetiky a jsou kde?

Celá energetická koncepce EU,tedy gryndýl, je doslova sebevraždou společnosti.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 08:31 Reaguje na Miroslav Vinkler
Pane Vinklere, tohle je přesně pro vás, to je vaše parketa.

https://medium.seznam.cz/clanek/tomas-prop-dukovany-znovu-nad-propasti-aneb-jak-se-vari-panika-112764?utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=blogy.sznhp.box&dop_vert_ab=&dop_vert_id=&source=hp&seq_no=2

Energie je důležitá věc, ale rozhodně s její cenou nepadá prosperita, většinou to vypadá přímo naopak. Vezměte si nejprograsivnější a nejbohatší země světa a zjistíte, že nemají většinou žádné fosilní energie, ani suroviny (nebo jen málo). Myslím tím Švýcarsko, Japonsko, Singapur, Tchaiwan, západní část EU, Izrael atd.
A k tomu ty státy, které mají vše a jsou v dupě. Rusko, Venezuela, Libye, Sýrie, Irán atd. atd. A bohaté ropné státy Blízkého Východu by bez ropy scípali hlady, nic neumí a vše kupují.
Všeobecně uznáváná teorie říká, že zdroj levných peněz bez námahy (přírodní zdroje), blokuje rozvoj společnosti poměrně dost účinně.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

16.1.2025 09:29 Reaguje na Pavel Hanzl
Zbytečným vyhazováním peněz nikdo nezbohatl. Jeden z nejšetrnějších národů jsou vámi uvádění Švýcaři. Investovat se musí z velikým rozmyslem, i když někdy s rizikem.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 12:56 Reaguje na Slavomil Vinkler
Přesně tak, my byli hodně podobní Švýcarsku za 1. republiky a ještě po válce jsme měli s nimi nejlepší rozvojové prognózy, bo jsme byli málo zničení válkou a měli jsme velmi rozjetý průmysl. Jenže si čecháčkové zvolili gaunera Klému a dál to znáte taky.
Odpovědět
KV

Karel Valenta

16.1.2025 15:19 Reaguje na Slavomil Vinkler
Zrovna Švýcaři prý těží z francouzských JE, v noci odebírají levnou elektřinu a plní si díky ní přečerpávací elektrárny. Šikulové.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.1.2025 12:34 Reaguje na Karel Valenta
Mají vlastní jaderku (pokud ji ještě nezavřeli).
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

16.1.2025 09:50 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to blábolíte Hanzle? Země světa jako Japonsko, Tchajwan, Izrael jsou závislé na fosilních palivech. Ohledně výroby el. energie se stačí podívat např. na eletricitymaps.


Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 12:52 Reaguje na Jaroslav Studnička
A všechny ale dováží.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

16.1.2025 10:01 Reaguje na Pavel Hanzl
Svět potřebuje celé to spektrum zemí, aby v současném nastavení fungoval. Dělit ho na vzorné a nevzorné země nedává smysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

16.1.2025 12:57 Reaguje na Jiří Svoboda
Nevím, kdo je vzorný a kdo nevzorný. Vím, co je Mordor - Tartaros, ale to je vše,
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

17.1.2025 15:25 Reaguje na Pavel Hanzl
Vy jste tu země sortýroval.
Odpovědět
KM

Karel Marel

16.1.2025 14:36
Fyziku neochčiješ....víc tomu asi nemám.
Odpovědět
BH

Bohumil Havel

16.1.2025 20:10
Co takhle použít elektřinu na ohřev vody v teplárnách a pod.
Odpovědět
MM

Milan Milan

16.1.2025 22:28
V první lavici blbec, ve druhé lavici taky, a v delší dva blbci vedle sebe. No a ti vymysleli GD a skvělé penězovody dobře zadotovaných solárních nesmyslů a jejich přetoků do centrální distribuční sítě. No a teď opět z peněz daňových poplatníků tu zbytečnou energii nesmyslně spálíme. Tak to je snad na defenstraci.
Odpovědět
JK

Jaroslav Kočí

17.1.2025 08:13
Už byl někde takový mařič viděn?
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist