https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/marian-kechlibar-jadro-po-soukromem-zpusobu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Marian Kechlibar: Jádro po soukromém způsobu

6.1.2025
Foto | Constellation Energy / Wikimedia Commons
Firma Microsoft, jeden z gigantů digitálního světa, uzavřela v říjnu 2024 dvacetiletou smlouvu s jadernou elektrárnou Three Mile Island. Microsoft potřebuje elektřinu – hodně elektřiny, protože trénink AI modelů jí sežere fantastické množství.
 
Pikantní je, že elektrárna Three Mile Island je ve skutečnosti v Americe dost známá, a to ne zrovna v tom lichotivém slova smyslu – právě tady se odehrál americký “mikro-Černobyl” v březnu 1979, kdy kvůli chybě operátora došlo k poškození reaktoru a uvolnění radioaktivních látek do ovzduší. Na rozdíl od skutečného Černobylu o sedm let později to byla relativně banální nehoda, při které nebyli žádní zranění ani mrtví, ale i tak naladila tato událost americkou veřejnost proti jaderné energii natolik, že došlo k útlumu výstavby nových reaktorů. Černobyl sám pak celou situaci už jen „zabetonoval“.

Reaktor, jehož výkon si nyní zasmluvnil Microsoft ke tréninku své AI, nebyl při oné slavné nehodě poškozen, ale byl teď pět let odstaven a bude muset být znovu uveden do provozu. Deal s Microsoftem ale majitelům elektrárny umožnil investovat do modernizace celého objektu – půjde do ní celkem 1,6 miliardy dolarů a znovuzapnutá elektrárna by měla běžet až do roku 2054, tj. 80 let po svém původním spuštění.

Microsoft ale není jediná velká IT firma, která v posledních měsících začala navazovat užší styky s jaderným průmyslem. Vyhledávací gigant Google uzavřel rovněž v říjnu smlouvu s firmou Kairos, vyvíjející malé modulární reaktory; první reaktor má běžet v roce 2030. Téměř současně uzavřel tři podobné smlouvy i obchodní gigant Amazon, a to s firmami Energy Northwest, X-Energy a Dominion Energy; zároveň odkoupil serverové centrum u již existující jaderné elektrárny v Pensylvánii.

Inu, jak říká náš nejslavnější žijící krajan Václav Smil, energie je civilizace. On ten náš Smil zrovna dokonale ztělesňuje pravidlo, že doma není nikdo prorokem – zatímco světoví činitelé a státníci jej berou vážně, od českého politika jsem jeho jméno ještě neslyšel. Nicméně je potřeba se pozastavit i nad jedním důležitým detailem.

Povšimněte si, že ty IT korporace, přes veškeré zelené snahy dneška, nestavějí ten svůj nový energetický model na větrnících a solárních panelech. K tréninku AI potřebujete poměrně drahé počítače a když už je jednou koupíte, je racionální je využít v nonstop provozu: 24 / 7. K tomu je ale nutné si zajistit rovněž zásobování elektřinou v režimu 24 / 7, a to je přesně něco, co ty přírodní zdroje nemohou garantovat.

Na celé této vlně vidím ještě jedno pozitivum: soukromé společnosti jako Microsoft nebo Amazon si dokáží lépe pohlídat náklady. Tradiční bolestí jaderného průmyslu je příliš vysoká cena nových elektráren – jenže tato bolest je nejspíš aspoň částečně zhoršována tím, že nové reaktory typicky financuje nebo aspoň zaručuje stát, a ze státních peněz „krev neteče“, že? Nebo aspoň ne příliš bolestivě. Kdežto taková držgrešle, jako je Jeff Bezos, zakladatel a majitel Amazonu, si nepochybně nechá všechno spočítat až do poslední kostičky uranu a ještě bude chtít pět procent slevu.

A bohužel je to zase něco, co ve staré Evropě jen tak nenapodobíme. Příliš mnoho regulací a příliš málo velkých firem, které by byly ochotny udělat tak riskantní krok. Mimo jiné je to dáno tím, že i ty největší evropské firmy jsou poměrně malé…

Zdroj | Yahoo Finance

Zde je nutno říci, že jde o stav tři roky starý, a mezitím v EU značně vyrostla jedna firma, dánský farmaceutický podnik Novo Nordisk, který trefil “zlatou žílu” s přípravkem Ozempic používaným k hubnutí. Její tržní kapitalizace je téměř 500 miliard dolarů. I tak je to ale jen polovina Mety (a pětina Microsoftu nebo Applu), a bohužel zrovna od Novo Nordisku se nějaké investice do energetiky čekat nedají. Ti musejí své peníze strkat hlavně do továren na léky.

Diskusní fórum k článku najdete na webu Mariana Kechlibara.


reklama

 
Další informace |

Komentář je převzatý z webu Mariana Kechlibara.

foto - Kechlibar Marian
Marian Kechlibar
Autor je publicista, bloger a matematik. Sledovat jej můžete na jeho webu Kechlibar.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (17)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

6.1.2025 16:46
Jaderná energetika vyžaduje stabilní prostředí s dlouhodobou státní podporou. Proto jsou na čele země jako Rusko nebo Čína, kde volební proces nevynese nahoru magory (obvykle se koncentrují ve stranách označovaných jako zelené), kteří na 4 roky jádro zaříznou (a tím jeho znovuzrození zastaví na dalších 20 let).
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

6.1.2025 19:45 Reaguje na Richard Vacek
Ono to totiž nejde napakovat se na J.E. Na solárech ano. A zelení Bursíci vědí jak.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2025 08:35 Reaguje na Michal Ukropec
A jakpak? V jádru je bambilión veřejných peněz, což jsou vždy největší žně pro korupčníky a tuneláře, zatímco podpora fve probíhala v normálních zemích jen tak, aby se to vůbec vyrentovalo. U nás socani vytvořili solární tunel, ale to byla spíš jen administritavní chyba.
Odpovědět
EN

Emil Novák

8.1.2025 08:40 Reaguje na Pavel Hanzl
Co to zase melete za nesmysly, Hanzle? "Bambilión veřejných peněz" je právě v podpoře FVE a nikoliv v jádru, udávají to např. i materiály Evropské komise, viz obr. 2: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=CELEX:52023DC0651
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

9.1.2025 09:36 Reaguje na Emil Novák
Veřejné peníze jdou tam, kde sama technologie je čistá, ale drahá. Pořád nechápu, kdo se na čem balíkuje? S dotací se vám jen zkracuje doba odpisu, ale to je snad nějaký tunel? Firmy, které to montují soutěží na zcela otevřeném trhu, žádné dotace neberou, tak jaký je to tunel?
Odpovědět
EN

Emil Novák

9.1.2025 09:51 Reaguje na Pavel Hanzl
Takže jste po konfrontaci s fakty v tichosti ten nesmysl o "bambiliónu veřejných peněz v jádru" prozatím opustil a vymyslel jako obvykle jiný.
Veřejné peníze nejdou tam kde sama technologie je čistá, ale tam kam je nasměruje legislativa. Např. na biomase, zvlášť té dálkově dovážené, nic čistého není a veřejných peněz tam teče spousta. "Balíkují" se na tom např. výrobci těch drahých technologií, které by se bez těch dotací zdaleka v takové míře neprodávaly.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

11.1.2025 19:39 Reaguje na Emil Novák
Vaše logika je úžasná. Vyrobíte něco za sto a neprodáte, bo je to moc drahé, ale potřebné. Tak dostanete dotaci 40 a za 60 už to prodatelné je. Jak mohutně jste se na tom nabalíkoval?
Odpovědět
EN

Emil Novák

11.1.2025 22:00 Reaguje na Pavel Hanzl
Až na to že to takhle vůbec nefunguje, vy "logiko".
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

8.1.2025 09:17 Reaguje na Pavel Hanzl
A pak se divte Hanzle, že vás neustále někdo kritizuje, když dokážete napsat takový nesmysl.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

8.1.2025 08:31 Reaguje na Richard Vacek
Jaký volební proces v Rusku? Ta parodie skutečně nejsou volby a v Číně se nic takové nekoná vůbec. Velmi silnou jadernou energetiku má třeba Francie, kde se o stabilitě hovořit nedá vůbec, nebo USA, kdy si zvolili totálního magora.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

8.1.2025 15:24 Reaguje na Pavel Hanzl
Francie uměla reaktory když byli zelení magoři ještě na houbách. Teď dojíždí to, co předchozí generace vybudovaly. Amerika je na tom podobně.
Odpovědět
sv

s v

10.1.2025 20:53 Reaguje na Richard Vacek
Tvoje dojmy jak je na čemsi Amerika nebo Francie, jsou pro srandu králíkům.
Odpovědět
sv

s v

10.1.2025 20:51 Reaguje na Richard Vacek
A to stabilní prostředí vezmou v rusácku odkud, soudruhu?
Odpovědět

Viktor Šedivý

11.1.2025 09:15 Reaguje na s v
Máte snad pocit, že se politické vedení v Rusku mění co rok, dva?
Odpovědět
sv

s v

11.1.2025 13:07 Reaguje na Viktor Šedivý
A vy snad máte pocit, že závody rusáckých masový vrahů u politického koryta v tom, kdo si víc nakrade, vytváří nějakou stabilitu?
Odpovědět
KV

Karel Valenta

7.1.2025 13:11
Nechali od AI poradit, jaký zdroj energie je nejlepší. Tak snad to napadne i EU a EK.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

11.1.2025 13:54 Reaguje na Karel Valenta
AI znamená umělá INTELIGENCE a ta myslí tak, že se nenechává strhávat stranou ideologiemi.
Takže od EU a EK bych si toho moc nesliboval, tam se myslí úplně jinak.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist