https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/matej-pomahac-evropa-oslabuje-ochranu-vlcich-populaci.namisto-ucinnejsi-podpory-zemedelcu-voli-cestu-odstrelu-a-ohrozeni
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Pomahač: Evropa oslabuje ochranu vlčích populací. Namísto účinnější podpory zemědělců volí cestu odstřelu a ohrožení ochrany biodiverzity

14.5.2025
Evropský parlament přijal rozhodnutí, které zbavuje vlka obecného statusu přísně chráněného druhu a přesunuje ho do skupiny druhů chráněných. Iniciátoři změny z Evropské lidové strany hovoří o potřebě "dostat ochranu přírody do rovnováhy s ochranou zemědělců", k čemuž má dojít právě snadnějším odstřelem vlčích populací. Zelení rozhodnutí kritizují, protože se zde hraje daleko více se strachem, než s fakty, ignoruje vědecké poznatky, eroduje funkční legislativu na ochranu stanovišť a upozaďuje potřebná řešení, která by spojila ochranu stád s ochranou vlčích populací.
 
"Co vlk schvátí, nerad vrátí", zní stará pranostika popisující pudové předzimní houfování vlčích stád do skupin a smeček. Po celá staletí se organizovalo jejich vybíjení. "Léta páně 1269 byla taková přemíra vlků, že král nařídil kopat jámy pro jejich chytání a vložit do nich husu nebo sele". Pranostikon Zdeňka Vašků pak uvádí, že až do roku 1850 na bechyňském panství platila tzv. psí daň, určená na vydržování psů k lovu vlků - ačkoli se v té době daleko široko vlci nevyskytovali a někdy v té době se datují poslední odstřely vlků v Čechách.

Neměňme přírodu, ale svůj přístup k ní

Vlk má v české kultuře své místo a někdy od roku 2010 se začíná vracet do české přírody, dnes vlčí smečky obývají většinu pohraničních hor. Dle výzkumu mezinárodního týmu vědců obývají vlci hlavně odlehlé lesy, a na pastviny míří zejména v noci. Průměrná rozloha domovského okrsku smečky činí 213 kilometrů čtverečních a mění se dle ročního období.

V potravě vlka převažují srnec, jelen, prase divoké a další běžní kopytníci (muflon, daněk). Podle německého výzkumu tvoří hospodářská zvířata pouhé procento jeho stravy (https://www.navratvlku.cz/o-vlkovi-potrava-a-zpusob-lovu). S rostoucím přemnožením populací těchto kopytníků, kteří likvidují sazenice stromů a brání přirozené obnově lesa semenáčky, pomáhají vlci regulovat jejich stavy a usnadňují obnovu lesních porostů. Současně svým lovem selektivně odstraňují slabší kusy a pomáhají zlepšovat stav populací zbývající zvěře. Nutno říct, že tím suplují práci myslivců, kterých za poslední dekádu ubylo asi čtyři tisíce.

Přesto se návrat vlka do krajiny neobejde bez konfliktů s hospodařícími zemědělci. "Když vlci se objevili, tak mně překvapilo, jak na to krávy dokázaly zcela instinktivně reagovat, shromáždili se do kruhu kolem telat, která pak chránily"; řekl mi před pár lety chovatel masného skotu z Hory svaté Kateřiny na hřebenech Krušných Hor. I proto se vlk pro doplnění své stravy zaměřuje spíše na ovčí stáda - loni vlci zahubili asi 800 ks ovcí, 130 ks skotu a 24 koz. Stát vyplácí za stržená zvířata kompenzace na základě zákona, přijatého už v roce 2000. V roce 2023 k tomu ještě přidal vyplácení tzv. újmy za ztížené hospodaření v oblastech výskytu vlka a od jeho sílícího návratu do české přírody poskytuje také dotace na opatření na ochranu stád. Problém není v tom, že by stát nekompenzoval škody vlkem způsobené, ale v pochopitelné emoční reakci hospodářů a - především u zemědělských podnikatelů - ve vysoké byrokratické náročnosti dotací na ochranu stád a nutnosti je předfinancovávat z vlastního. V roce 2023 představily Ministerstva zemědělství a životního prostředí pohotovostní plány, upravující postupy pro odstřel problémových jedinců, tedy nestandardně se chovajících vlků, kteří by si třeba až příliš zvykli na blízkost k člověku. Už při představování pohotovostního plánu ale ministr zemědělství Marek Výborný prohlásil, že je pro něj zásadní oslabit ochranu vlka na evropské úrovni.

To je varující. Snížení statusu ochrany vlka na úrovni EU automaticky neznamená povolení regulovaného odstřelu, ale dává členským zemím možnost takový regulovaný odlov zavést. Smysl to ale nedává, protože vlk jako vrcholový a teritoriálně se chovající predátor se populačně reguluje sám. Když nejsou volná teritoria, množí se méně, protože není prostor pro zakládání nových smeček. Naopak pokud se populace reguluje, prostor pro nové smečky se tím znovu otevírá.

Pomsta poníka Dolly - symbol či záminka?

Podle Evropské komise žije v EU cca 20. 000 vlků, kteří zahubí asi 60. 000 kusů dobytka ročně. S odkazem na tato čísla iniciovala loni předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen zrychlený proces, který by ochranu vlků omezil. Měla k tomu i osobní důvod: koncem roku 2022 přišla o svého milovaného poníka Dolly, kterého na statku rodiny von der Leyenových v severním Německu rozsápal vlk. Hlasování Evropského parlamentu (schváleno poměrem 371:162 hlasů) tak je vítězstvím hlavně pro jeho konzervativní část, jejíž představitelé opakovaně brojí i za snadnější odstřel medvědů a mluví už i o dalších chráněných druzích. A v Česku je to opakovaně právě KDU-ČSL, nejen slovy Marka Výborného, ale také třeba Pavla Bělobrádka, kdo hovoří o nutnosti vlky střílet.

Proti rozhodnutí vystoupili Zelení europoslanci. Europoslankyně Jutta Paulusova k tomu řekla: "Tento útok na přírodu ze strany EPP ignoruje vědecké důkazy a útočí na fungující legislativu. Důležité je, že se podařilo zachovat zbytek směrnice o přírodních stanovištích, kterou se evropské extremistické a konzervativní síly snaží dlouhodobě rozložit. Přesto vytváří rozhodnutí evropských poslanců nebezpečný precedens".

Vlk do krajiny patří, stejně jako člověk a jeho chovy

Návrat plachého vlka souvisí s vylidňováním evropského venkova. Odchod obyvatelstva do městských oblastí a vytrácení tradičního pastevectví nelze jednoduše připsat vlkovi. Tento proces probíhá již od poloviny 19. století a je součástí industrializace a urbanizace, kdy lidé odchází do měst za vzděláním a na lépe placenou prací bez manuální dřiny. Zemědělství přichází posledních sto let o zaměstnance a do horských a podhorských oblastí se vracel chov volně se pasoucího dobytka, podpořený nastavením zemědělských dotací. Hospodářů je méně, farmy a stáda se zvětšují, a nároky na jejich ochranu před vlkem logicky rostou

Vlk je v tomto smyslu jen střípkem z mozaiky. Snížení jeho ochrany je špatnou zprávou pro přírodu a krokem vedle v systematické podpoře života na venkově. Jak jsem uvedl už výše, regulovaný odstřel vlků ve skutečnosti jejich populace nijak nesníží a pokračování přísné ochrany k žádnému přemnožení nepovede – vlk prostě není hraboš. Místo propracovaného řešení, které by umožnilo soužití vlčích populaci s farmáři, přistupuje EU k tupým opatřením poškozujícím biodiverzitu. Dobrým příkladem může být zkušenost z nejstaršího národního parku světa, amerického Yellowstone.

Stát už dnes, jak bylo řečeno výše, řadu opatření, reagujících na návrat vlků, přijal (viz ostatně web AOPK ČR. Je potřeba ale personálně i finančně podpořit AOPK ČR i další ochranářské instituce v jejich poradenské asistenci hospodářům, jak mají efektivně svá stáda chránit, snížit nadbytečnou administrativu a byrokracii především pro „hospodáře s IČem“ – dotace nyní poskytované prostřednictvím OP Životní prostředí a také jednoznačně vyjasnit právní odpovědnost hospodářů při využívání pasteveckých a ovčáckých psů.

Vlk pastevecké psy opravdu respektuje. Problém ale je, že tito psi nejsou žádní domácí mazlíčci a především v hustěji obydlených a turisticky atraktivních oblastech hrozí konflikty například s turisty nebo jejich psy a hospodáři se, bohužel zřejmě oprávněně, obávají, že případné soudní spory nedopadnou v jejich prospěch. Dosavadní zkušenosti z Česka, ale zejména ze zemí, kde vlci nebyli nikdy vyhubeni, ukazují, že vlci se před těmito psy mají na pozoru, protože nechtějí riskovat poranění v boji se psem a vyberou si raději jistější kořist v lese, která není chráněná - tedy kopytníky či divoká prasata, čímž pak pomáhá regulovat jejich stav a usnadňovat tím nesmírně potřebnou obnovu lesa potřebnou z hospodářských i ekologických důvodů.


reklama

foto - Pomahač Matěj
Matěj Pomahač
Autor je expert na moderní zemědělství a poradce pro řízení podniků. Je zastupitelem v pražském Radotíně a spolupředsedou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (46)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JO

Jarka O.

14.5.2025 07:01
Konečně rozumná věc a ČR musí jen aktualizovat 395/92.
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

14.5.2025 08:11
Zajímavá směsice protichůdných tvrzení.

Státe, dej dotace, tím se všechno vyřeší ...

Srovnávat interakce mezi vlkem a člověkem v ČR a v Yellowstone - to jako vážně?!

Stejně tak je prokázáno, že není pravda, že vlk si přednostně vybírá slabé jedince zvěře a preferuje jeleny a divoká prasata.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.5.2025 19:35 Reaguje na Tomáš Pilík
a proč ne? nebo si myslíte, že vlk v Yellowstone je jiný než ten u Mácháče, Broumova či Jeseníků atd.?
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

15.5.2025 15:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Nic takového ve svém příspěvku nepíši. Napíši to ještě jednou - Nelze srovnávát interakce vlka s člověkem v Yellowstone a v ČR, to je ten zádrhel, uvedený v článku.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

14.5.2025 23:48 Reaguje na Tomáš Pilík
Mohl byste, prosím, napsat odkaz na studii nebo výzkum, které dokazují, že vlk si přednostně nevybírá slabé jedince zvěře? Předem děkuji.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

15.5.2025 05:33 Reaguje na Majka Kletečková
Hladová smečka se zdravé kořisti i skotu vyhýbá a loví pouze slabé a nemocné kusy. Je to v každé příručce DUHA, a Kutal to vyučuje i na Mendelu. Fotky roztrhaných ovcí jsou podvrhy předkládané myslivci a jinými nenávistnými chovateli.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

16.5.2025 02:04 Reaguje na Michal Ukropec
A když ty slabé a nemocné kusy zvěře smečka vyloví, dobrovolně pojde hladem.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

16.5.2025 14:12 Reaguje na Peter Sládek
Samozřejmě.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

15.5.2025 07:24 Reaguje na Majka Kletečková
Slabé a pomalé jedince.To jsou domácí zvířata a člověk.
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

15.5.2025 15:48 Reaguje na Majka Kletečková
Na to není potřeba vědecký výzkum, stačí číst odborná periodika.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.5.2025 22:34 Reaguje na Tomáš Pilík
Dejte prosím odkaz na konkrétní odborné články s názvem odborného periodika, ve kterém jsou publikovány. Předem děkuji.
Odpovědět
TP

Tomáš Pilík

16.5.2025 07:49 Reaguje na Majka Kletečková
Paní Kletečková, kdo se zajímá, ví. Namátkou třeba Machovští mufloni nebo jeleni na Poľaně. O Vašem postoji k vlkům se zde všeobecně ví. Můžete zase Vy na oplátku sdělit, kolik chováte hospodářských zvířat, na kolika hektarech půdy hospodaříte a jak máte zvířata zabezpečená, ať se inspirujeme od odborníka?
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

19.5.2025 15:37 Reaguje na Tomáš Pilík
Z Vaší odpovědi plyne, že nejste schopen uvést ani jeden odkaz na odborný článek v konkrétním odborném periodiku.

Měl byste více odlišovat své subjektivní domněnky od faktů!
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

16.5.2025 12:12 Reaguje na Tomáš Pilík
Slabé jedince si logicky vybírá každý predátor, nejlépe (přeneseně) těhotné ženy a děti. Podobné už bych netvrdil o nemocných.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.5.2025 08:46
Další Pomahačův blábol před volbami. A já si naivně myslel, že naváže na svůj předešlý příspěvek. Že nám vysvětlí jak je to s organikou do orné půdy když podporuje její pálení v bioplynkách a biokotelnách, jak to myslí s dekarbonizací, když podporuje likvidaci jaderné energetiky, jak to myslí s udržitelností, když podporuje výstavbu nerecyklovatelných větrníků a solárních panelů. A ono ejhle. Článek, že vlk je dobrý na biodiverzitu, brouka, klima a kuří oka.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

14.5.2025 11:39 Reaguje na Michal Ukropec
Pan Pomahač dnes zapomněl informovat o politických souvislostech?
O vlivu vlka na ruské zbrojení, nebo zda lovci vlků nejsou něčí agenti?
Připomenu z jeho zdejší tvorby:
"Organické hnojení maří ruské zbrojení"
"Jsou to tedy především kritici Zelené dohody, kteří slouží jako agenti ruských zájmů."
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.5.2025 12:56 Reaguje na Peter Sládek
SZ? Stropnický? Pitek? Pomahač? Vždy je na ně spoleh, že s námi vym*daj. Stejně jako s přírodou.
Odpovědět
Ra

Radek

14.5.2025 10:19
Cituji , Je potřeba ale personálně i finančně podpořit AOPK ČR i další ochranářské instituce . Copak pane Pomahač dochází peníze ? oslovte v Praze vaše příznivce , tam se pohádce o hodném Vlkovi a zlé Karkulce jak pro ochranu ovce Vlka zabila pořád ještě dobře daří , nebo už také ne ?

Evropa konečně pochopila že Vlk do kulturní krajiny nepatří a že je ho ve volné krajině dost , není ohrožený a už vůbec ne kriticky . Je to dobrá zpráva pro všechny lidi co žijí ještě normálním způsobem života .

Ursula von der Leyen , na vlastní kůži musela prožít bolest chovatele aby pochopila jak se cítí domorodec kterému vlci přes noc potrhali 10 ovcí a on je našel na pastvině , kdy jim lezly střeva ven pořád byly na živu a musel je utratit . Nechyběla ani jedna , proč se Vlk nenažral pane Pomahači ? srovnávat Yellowstone z ČR ? myslíte opravdu vážně ?
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.5.2025 12:45 Reaguje na Radek
Nebude to dlouho trvat, a za státní peníze se vytvoří i další dohledové jednotky. Třeba Strážci Sukcese. Obalí se to líbivými humanistickými tezemi a lidi to zbaští. Od toho má ty školy.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

14.5.2025 19:39 Reaguje na Radek
jenže ten vlk tu byl dříve, než ta naše poněkud trapně úzkostlivá " kulturní" krajina...
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.5.2025 20:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Samozřejmě že jsou lidé přemnožení, a zasloužili by si zredukovat. A nebojte. Za nedlouho to přijde. Nebylo by to poprvé a ani naposled. Oni vědí koho zredukovat.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

14.5.2025 10:57
Vážený pane Pomahač, AOPK ČR je ta nejzkorumpovanější organizace v ČR. Už se těším, až jim budou uzavřeny toky finačních prostředku jen na nezbytně nutné. Z ochrany přírody si udělali dojnou krávu. Nedodržují zákony, vyžívají se v zákazech a omezeních, újmy nevyplácejí. My jsme nedostali újmu ještě za rok 2022. o letech 2023, 2024 ani nemluvím. Vymýšlejí různé finty aby nemuseli farmáře odškodnit. Tak si nechte prosím ty kecy o jejich přínosu pro společnost. Celá ochranářské sebranka ať jde raději poctivě makat.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

14.5.2025 12:03 Reaguje na Alena Lyskova
"vyžívají se v zákazech a omezeních".....chtěli jsme na vandr,všude zákazy.Neruště divoká prasata,riziko pádů šišek ze smrků,cesta zrušena.Tak jsem se stal zločincem.
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

14.5.2025 10:59
PS: Toho vlka si dejte do rámečku nad postel.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

14.5.2025 12:03
Ať hledám jak hledám, že by výskyt vlka fakticky významně snížil počty divočáků nebo srnčího jsem se nikde nedozvěděla. Jen to, že jsou součástí kořisti. Vlci jich odloví tak málo, že na stav populace to nemá vliv. Zato škody na hospodářských zvířatech jdou do milionů, dotace na prevenci i náhrady škod také a dotace "ochranářským organizacím", které mají za úkol vlky propagovat jdou do desítek milionů. Z toho všeho plyne, že jediný užitek z "návratu vlků" mají "ochranářské organizace", neb mají z čeho žít. A to je podle mého sakra málo.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

14.5.2025 12:50 Reaguje na Marcela Jezberová
Ale ano. Srnčí loví vesele. Z divočáků si troufne leda na sele. A jaký je přínos vlků? Mimořádný! Všude kde loví a rozhání zvěř, se šíří AMP, a i škody vzrůstají. Přes den je zvěř rušena lidmi, v noci vlky, takže nevychází z krytu a okusuje z hladu co se dá. Takto vypadá ekologismus v praxi.
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

14.5.2025 12:17
Vlk jako vrcholový predátor se přemnožit může. Jeho a medvěda může ohrozit člověk ten nesmí kvůli ekotlupě), parazité vč. prašiviny a hlavně vzteklina. Já si tedy nepřeji, aby ČR jako vztekliny prostá země znovu zaváděla tuto nákazu jako součást biodiverzity
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

14.5.2025 13:12
V článku je snůška blábolů. Prospěšnost vlka v biotopu je více než sporná. Hnutí Duha dokonce lže, že množství škod způsobených vlky neroste.
Pro porovnání:
Rok 2019 - vyplaceno 3.9 miliónů
Rok 2022 - vyplaceno 9,7 miliónů.
Z toho vylývá jediné - Hnutí Duha jsou sprostí lháři.
Odpovědět
Sl

Slovan

14.5.2025 14:29
Nejsem idealista. Že k regulaci dříve či později dojde bylo jasné od samého začátku úspěšného návratu vlků. Naše a obecně evropská populace je na tom momentálně dobře. Už samotný návrat této šelmy do mnoha částí Evropy je úžasný úspěch ochrany přírody. Pokud bude dobře nastaven systém kvót, vlčí populaci to neohrozí a dost možná to uklidní i ty naprosto nesmyslné emoce, které vlk vyvolává. Do naší přírody patří a je to velice důležitý druh - o tom není sporu. Teď je nejdůležitější chránit vlka před radikály, kteří by ho chtěli do jednoho vystřílet a udržet zdravou populaci, která zajistí budoucnost druhu v Evropě.
Odpovědět
Ra

Radek

14.5.2025 18:26 Reaguje na Slovan
Absolutní ochrana přírody , lépe pár vyvolených druhů je nesmysl . Co se týká nesmyslných emocí , čím dál žije jedinec od vlčí smečky , tím menší prožívá emoce . O tom by mohla vyprávět madam Ursula von der Leyen . Ted je nedůležitější chránit vlka před radikálními ochranáři , jedině tak je možné sním fungovat v kulturní krajině jako je ta naše .
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

15.5.2025 22:37 Reaguje na Slovan
Vidím to podobně. A jsem ráda, že se vlk do naší přírody vrátil.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

16.5.2025 12:19 Reaguje na Slovan
úžasný úspěch ochrany přírody - a jak to dokázali?? Příčinou je úpadek hospodaření v odlehlejších oblastech, jejich vylidňování, úpadek a ostrakizace lovectví v celé Evropě. V neposlední řadě zkrátka schopnost množit se.
Odpovědět
Plha z Kojčic

Plha z Kojčic

15.5.2025 06:06
V minulosti se tady vyskytovali i lvi a hyeny. Nemělo by se o tom taky popřemejšlet? Zemědělcům by už mohlo bejt jedno co jim rozsápe dobytek a ochranáři by měli nové téma.
Odpovědět
Walter Bitterlich

Walter Bitterlich

15.5.2025 09:00
Dobrý den, vlk do naší krajiny určitě patří. Nacházíme se však v krajině hospodářské. Tak co k tomu přistoupit selsky(hospodářsky)chcete-li. Co třeba regulovaný placený odlov??? Stržené peníze za tyto poplatkové lovy investujme pak do jeho ochrany. Viz Afrika. Vlk je velmi inteligentní šelma a dá si na člověka větší bacha. Zatím tu vznikají celé populace, které mají ve vínku, že se člověka nemusí bát. Myslím si,že než se začnou vlci sami redukovat bude přibývat střetů s auty a to asi taky nechceme. Hospodáři, vědci, ochránci pojďme se domluvit na nějakém kompromisu, který bude vyhovovat všem, přestaňte na sebe navzájem kydat špínu vždyť to nikam nevede.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

15.5.2025 10:28 Reaguje na Walter Bitterlich
Na náš venkov už nepatří domácí zvířata....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

15.5.2025 19:25 Reaguje na Walter Bitterlich
O tom tu píšu od začátku návratu vlků. Je třeba posoudit, kde smysl
mají(NP) a kde nikoliv a nebo pouze ti, co budou "vychovaní" k tomu,
že co souvisí s chovem zvířat a civilizací je pro ně TABU. Kdysi za
socíku jsem zažil na Kysucích baču se psy doslova podvraťáky a ne s nějakými vlkodavy, či kavkazany. Ti psi mu pouze ohlásili vlky, či
medvěda v blízkosti stáda a přišla ke slovu brokovnice s ptačími
broky. Říkal, že je od útoku na ovce odradí "vyprášení" kožichu
těmi ptačími broky a vlkům stačí ta zkušenost jednoho pro celou
smečku na několik generací dopředu. Naopak totální beztrestnost
z nich udělá drzé šelmy postrádající plachost, což se ochranářům
už povedlo. Vlci se producírují po vesnicích, loví v ohradách zvířata i ve dne a nebojí se ani dělbuchů a střelby do vzduchu.
Co ještě mají chovatelé zkoušet? Na Jesenicku je to už asi jed
a jinde to dopadne při neústupnosti ochranářů podobně.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

15.5.2025 19:58 Reaguje na Břetislav Machaček
Pan Kutal z hnutí Duha Šelmy vám vysvětlí, že nejde o ztrátu plachosti, ale:
"Tím, jak ubývá migračních koridorů, tak zvířata mají čím dál těžší práci najít cestu ven".
https://www.novinky.cz/clanek/domaci-zpravy-moravskoslezsky-kraj-video-vlk-se-zatoulal-do-centra-obce-na-jablunkovsku-zachytily-ho-kamery-40521188
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

17.5.2025 08:22 Reaguje na Peter Sládek
Asi se budu muset zúčastnit nějakého školení duhy.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

17.5.2025 07:46 Reaguje na Břetislav Machaček
...čuvač je bílý,protože náš,karpatský vlk bílý není,tedy kvůli brokovnici.Ptačí broky ne...V přírodě je potkal bratránek ve Vys.Tatrách,já ne.M.Kutala jsem potkal na nějakých vlčích seminářích,on přednášel,my je měli na dvoře.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

17.5.2025 12:45 Reaguje na Emil Bernardy
Pominuli Slovensko a zahraničí, tak 1. vlka jsem
na běžkách potkal někdy kolem roku 1980 v Beskydech
na hranicích se Slovenskem nedaleko Bílého kříže.
Pár sekund jsme si koukali na 15 metrů do očí a pak
ještě tehdy plachý vlk odběhl do lesa. Před dvěma
roky jsem našel v zimě na obnově jeho stopy na polní cestě kopírující řeku Olši mezi Dětmarovicemi a
Věřňovicemi. Ten ale záhy zahynul po srážce s vlakem u Karviné. Myslivci mají i tu na Karvinsku záznamy
o vlcích a dokonce šakalech na svých fotopastech. Prostě tu jsou a putují mez teritorii a mnoho
možností v zastavěné krajině nemají. Po ztrátě plachosti putují i ve dne a centry vesnic a kolem měst. Silnice a železnice jim vyhovují jako ty
nejschůdnější spojnice a navíc i zdroje potravy, kterou jsou vozidly sražená zvířata. Totéž v mém
okolí praktikují lišky a jezevci, kteří si navíc vyhrabali nory v náspech železnic a cest, aby měli
k potravě co nejblíž. Pár desítek metrů za domem mají nory lišky i jezevčí rodina v bývalé pískovně
a na bývalé skládce inertních odpadů, kde ve změti betonových panelů se cítí bezpečně. Jsou tam sice
pouze 10 let, ale už je to znát na vymizení na zemi
hnízdících ptáků, na množství žab a zajíců. Už tu
není téměř nic a lišky donutily některé chovatele
přestat chovat drůbež. I ony chodí lovit slepice
v pravé poledne i s liščaty, které učí zabíjet
více, než spotřebují stejně, jako vlci ovcí. Kdyby
smečka vlků zabila jednu ovci ze stáda z hladu,
tak to chovatelé překousnou, ale zardousit je
všechny a vykousat pouze části masa je plýtvání,
kvůli kterému je chovatelé nenávidí. Nedivím se
tak, že dochází k travičství a pytláctví vlků.
Ochranářům z paneláků vlci neškodí, ale lidem
z vesnic ano a nějaké odškodnění je slabá záplata
na vztahy chovatelů ke zvířatům. Už jsem tu psal
o vnukovi mého kamaráda, který se vždy po návratu
ze školy šel pomazlit na pastvinu s jehňaty a našel
jako prvý z rodiny stádečko deseti ovcí zabité vlky.
Z něho asi už nikdy nebude ochránce vlků a pastvinu
už dnes zarůstá náletový les. Ta tam je zase jinými
ochranáři kdysi obdivovaná horská louka a užitek
z oveček. Víte co na to říká ten můj kamarád? Že
kvůli hrstce idiotů z měst chránicích pár bastardů
majících k plachým šelmám sakra daleko skončilo
v jeho okolí s chovem desítky malochovatelů, kteří
nebudou k deseti ovcím chovat dva Kavkazany a platit
baču, který je bude hlídat. Idioti z DUHY atd. toto
nikdy nepochopí, že jsou hrobaři pastevectví a taky
horských luk a pastvin.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

18.5.2025 07:51 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Břetislave k tomu dodám jen to,že zdatní ovčáčtí psi jsou nebezpeční také pro turisty....u nás neznám,asi se pohybujeme jinde,ale v Rumunských horách,bez klacku nebo šutráků v ruce to nešlo.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

18.5.2025 10:23 Reaguje na Emil Bernardy
To máte pravdu. A u nás tomu nebude asi jiné, až si je velkochovatelé pořídí. Kamarád choval na rozdíl od mých NO Kavkazana a byla to osobnost, která poslouchala do určité meze pouze jeho a nikoho jiného. Když ho odvezli
z práce do nemocnice, tak ho museli na skok
po třech dnech zavézt domů psa zavřít do
kotce, protože hlídal pozemek kolem domu tak,
že byl dům nedobytný i pro příbuzné. Jejich
příkazy ignoroval a choval se jako vůdce
smečky. Prostě uznával pouze kamaráda a
zbytek rodiny pouze toleroval. Jako kynolog
jsem nabyl zkušenosti, že takový pes je
dost značné riziko a není vhodný pro běžný
chov. Pro chovatele velkých stád ovcí je
asi vhodný, ale potřebuje dozor , který
bude poslouchat, když ho bude třeba brzdit
při jeho opravdu aktivní ochraně zvířat.
Mi byli při ostraze ovcí sympatičtější na
Kysucích kdysi ti oříšci, kteří upozornili
baču na blízkost vlků a medvědů a zbytek
už zařídil on. A jsme opět u toho, že ti
lenivci si myslí, že ostrahu stáda zajistí
velké plemeno pasteveckého psa a chovatel
si doma bude hovět u televize. Vlky zaženou,
či zakousnou a přinesou chovateli na práh.
Neuvažují o tom, že totéž mohou udělat se
psem turistů, dítětem a nebo taky turistou.
Nejvíc ty psy samozřejmě doporučují majitelé chovných stanic a chovatelé čivav, kteří ví
o velkých plemenech kulové H. No a taky ti
vlkomilové, kteří jsou zcela bez zkušeností
s chovem ovcí i těch psů. To by je totiž
nedoporučovali i těm, co chovají pouze
deset kusů, které svojí produkcí
nezaplatí ani krmivo pro jednoho psa.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

18.5.2025 12:02 Reaguje na Břetislav Machaček
S čuvači byly vždy problémy a dnes kavkazani a středoasiati jsou totéž... ale jsou chovatelé kteří umí,potom to může nýt OK,ale jen pokud je páníček v dohledu,no a co píšete dál také znám....
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

19.5.2025 19:09 Reaguje na Emil Bernardy
Oni ti psi se bez pána rozhodují sami a situaci vždy správně jako
osobnosti nevyhodnotí.
Jiná plemena jsou naopak bez povelu
bezradná a reagují často ústupem.
Prostě vyhodnotí, že bez pána nemají
šanci a ustoupí, kdežto ta velká
plemena mají sebevědomí, že si poradí i bez člověka. Někteří psi
ale popírají i tyto teorie a takoví
jsou při výcviku problematičtí.
Je to o povaze samotného psa a ta
pravidla tak někdy neplatí. Zažil
jsem při výcviku psy odvážné, nebo
naopak zbabělé, ochotné poslouchat
a nebo naopak na některé neplatilo
nic. Navíc se často s výcvikem buď spěchá a nebo přichází naopak pozdě. Musí být každému psu určen na míru
a někdy je třeba neschopného vůdce
nahradit jiným cvičitelem a psa mu po výcviku předat. Prostě někdo nikdy žádného psa nevycvičí a nebo
ho dokonce zkazí. V TV v pořadu
Kočka není pes psí psycholog často
zlomí hůl nad pánem, který nikdy psa nevycvičí a neměl by psy ani chovat.
Útulky jsou plné psů pocházejících
od neschopných chovatelů, kteří si je neměli nikdy pořizovat. Kdyby se
alespoň zúčastnili toho základního výcviku pod vedením zkušených
chovatelů, ale oni dělají chytré a
ty psy doslova zničí. Minulý měsíc
jsem potkal v lese chovatele s
rotvailerem, který ho za sebou tahal
na vodítku s kšírami, aby ho prý
neškrtil obojek. Byl doslova šílený
a chystal se mě asi roztrhat. Totéž
dělal při průjezdu tříčlenné rodinky
na kolech. Neodpustil jsem si k
chování psa připomínku, že poněkud
psa neovládá a se zlou jsem se
potázal, že pes je jeho partner
a nikoliv nějaký výcvikem podřízený
tvor. Co na to říci? Jen to, že se
brzo může stát malér, který pána bude možná mrzet. Doufejme, že se
obrátí pouze proti němu a nikoliv
proti nevinným obětem.
Odpovědět
SM

Stanislav Mudra

16.5.2025 12:14
A okolik že se to autor kusů ovcí, koz a skotu na tom balkóně stará??
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

17.5.2025 08:25 Reaguje na Stanislav Mudra
Pražák Pomahač? A pracovat? Zagooglujte na Wikipedii
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist