https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/matej-pomahac-na-jare-uz-nezaseju.o-zemedelstvi-a-fotovoltaice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Matěj Pomahač: Na jaře už nezaseju. O zemědělství a fotovoltaice

1.10.2024
To bude mít traktorista radost.
To bude mít traktorista radost.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač
Byl jsem v úrodném Polabí na půdách černých jako noc. Tedy na těch úplně nejlepších.
 
Hospodář má 70 let a je už delší dobu na vozíku. Dlouho choval prasata a pěstoval obili a olejniny, ale z původních 500 hektarů mu nyní zbylo posledních 150. Na vsi jsou soukromí hospodáři celkem tři, ale hodně půdy zde v posledních letech skoupily či do pachtu získaly dceřiné firmy největšího českého holdingu, jehož ekonomickým možnostem se těžko konkuruje.

Tady se to bude rozrůstat.
Tady se to bude rozrůstat.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

„Obec se má rozrůstat a připravila záměr výstavby fotovoltaické elektrárny a parcel pro novostavby rodinných domů", vysvětluje a potřebuje pomoc se zákresy a vyčleněním půdy mimo jeho obhospodařovanou registrovanou výměru. Celkem má přijít asi o 10 hektarů, a to zrovna těch nejlepších polí, která mu ještě zbyla.

„Volali mi z obce před pár týdny, že mají vybraného solárního investora... zrovna jsem vybíral osivo. Tak jsme to jen po strništi podmítli a na jaře holt zasejeme o deset hektarů slunečnice méně,“ dodává.

V posledních letech mizí v Česku každý rok přibližně 700 hektarů nejcennější zemědělské půdy pro výstavbu domů, výrobu a skladování a také pro dopravní stavby.

A pro solární elektrárny, které našemu národu kupodivu nevadí tolik, jako větrníky.

Zdaleka to tedy není jen vodní a větrná eroze, co ničí českou půdu a krajinu.

Černozem.
Černozem.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Parlament v květnu přijal zákon, který by měl podobným záborům nejkvalitnější zemědělské půdy zamezit.

Navíc stát zavedl zajímavé možnosti agrivoltaiky, tedy možnost pěstovat pod solárními panely například borůvky či pást ovce.

Bohužel je účinnost klíčových ustanovení odložena až od ledna 2025, takže se investoři snaží stihnout ze zemědělského půdního fondu vyčlenit všechno, co se jenom dá.

„Na obci mi nedokázali vysvětlit, proč to nepostaví na trvalých travních porostech, které mají v majetku, a kde ty vagony pšenice nevyrostou. Ještě mi to takhle nešťastně vyčlení, a to pěkné, velké, obdélníkové pole mi rozdělí na tři díly – traktorista bude mít radost,“ dodává.

Škoda jí.
Škoda jí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Matěj Pomahač

Obcházím pole, měřím GPS signál pro zákres co nejpřesnější polohy, potřebný pro několikanásobné kolečko úředních změn, sleduju činící se minibagr vybraného investora, a v rukou prosýpám krásnou, vonící a prohnojenou půdu... na které teď bude dalších 30 let (s možností další opce) stát fotovoltaická elektrárna... dodávající proud do sítě, což energetickou soběstačnost vsi moc nepodpoří, zato tu potravinovou tu zas trochu sníží.


reklama

 
foto - Pomahač Matěj
Matěj Pomahač
Autor je expert na moderní zemědělství a poradce pro řízení podniků. Je zastupitelem v pražském Radotíně a spolupředsedou Zelených.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (48)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MU

Michal Ukropec

1.10.2024 06:12
Pěkné. Lidičky to tak chtějí.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.10.2024 06:48
Kdo to tlačí víme. Například ti Fakta o klimatu. Ti samí co říkají, že potraviny, suroviny, energie ... snadno dovezeme. Ale neříkají za co. Máme dost tiskáren a bankovního papírů?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.10.2024 06:50 Reaguje na Slavomil Vinkler
A není ten pan Pomahač mezi pomahači? Nebo snad začíná jeho prozření?
Odpovědět
PH

Petr Hariprasad Hajič

4.10.2024 09:40 Reaguje na Slavomil Vinkler
Co to blekotáte? Oni to mohli postavit jinde, ale prostě se v obci rozhodli, že si územní plán udělají takhle. Spíše než tlaky ekeologických organizací bych v tom viděl nějakou korupční záležitost. Někdo někoho uplatil a někdo nechtěl platit. Jestli je to jen místní záležitost, nebo v tom má, prsty i Agroret (ve článku je tam na něj odkaz), který do všeho vrtá a všechno chce pro sebe urvat za každou cenu, to už nechám na fantazii čtěnáře.
Odpovědět
HH

Honza Honza

1.10.2024 07:02
Za chvíli už nebudou zemědělci chovat prasata a krávy, protože je to náročná namáhavá činnost a na černozemi budou FV panely. Zrovna tak byla v tomto směru moudrá socialistická kolektivizace - jedině velký podnik (Agrofert) má budoucnost- má peníze, výkonné stroje, pár lidí zvládně obdělávat velkou plochu. Malý mikroekozemědělec je spíše blázen, že to dělá. Akorát, že za socializmu se dobrá myšlenka dělala tak neuvěřitelně blbě, že byl téměř hladomor (a příroda se ničila). Stejně tak je to i se současnou elektrifikací.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 07:12 Reaguje na Honza Honza
No nevím... ano, nebyli vlci, zubři, pratuři, krkavci - ale jinak bylo v přírodě i ve městě živo. Hlad jsem neměl nikdy, brambory nám vozili přímo od producenta (2q), do jara ve sklepě vydržely. Pivo 1,70, plnotučné 3,10, chléb 4,20 - po dlouhá léta...
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

1.10.2024 12:46 Reaguje na Karel Zvářal
Některým lidem stačí brambor, pivo, mléko a chleba, jiní potřebují k životu jiné věci.
A tak to v životě chodí.
Odpovědět

Pavla Žídková

1.10.2024 13:45 Reaguje na Karel Zvářal
Jojo, taky plat dlouhodobě 1850 hrubého, po VŠ. Vykládáte to, jako byste dneska měl hlad a ty brambory od producentů si nemohl koupit. Ještě chvíli se rouhejte a Pán Bůh vám to vrátí zpátky, abyste si připomněl tu dobu celou.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2024 20:15 Reaguje na Pavla Žídková
Tak je opravdu hloupost očerňovat dobu za vlády komunistů a šířit lži. Například ty o tom hladomoru.
Zvláště když už dnes významná část těch málopříjmových obyvatel, kterým vydělané peníze nestačí, žije mnohem chuději než za komunistů. A žije taky ještě spousta starších lidí, kteří si tehdejší zásobování potravinami plně pamatují.
A když novodobí komunisté natření na zeleno připravují z Brusele návrat své komunistické totality a poučili se od předchozích rudých komunistů. Tak silně, že pád životní úrovně většiny obyvatelstva po plném rozhoření zeleného "boje" proti ošklivému sodovkáči a ošklivému teplu hrozí tak, že z posametového kapitalismu bude mnohonásobně tvrdší než byl předchozí pád životní úrovně z poválečného kapitalismu let 1945 - 47 po Vítězném únoru 48. Než se komunsité jakž takž trochu naučili v sedumdesátých letech plnit ve své rudé vládnoucí totalitě potřeby lidí.
A brambory už dávno, při svých cenách, nejsou potravou chudých. Že by dnes chudší rodina koupila a uskladnila na rok 2 - 4 metráky brambor je v jejich cenách dneska scifi. I kdyby měli dobrý sklep. Dneska jsou jídlem chudých levné těstoviny a levná rýže. Levné těstoviny se dají vyrobit v továrně výkonnými stroji a dělníky pracujícími za pár šupů a z méně kvalitní nebo jinak levné pšenice a k nám dovézt. Levná rýže se zase za pár šupů vykoupí od chudých asiatů a doveze k nám. Jídlo z obojího pak vyjde minimálně dvakrát levněji než jídlo z brambor.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 20:20 Reaguje na Radim Polášek
1* Za první dvě věty. PB mě má na háku...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2024 17:35 Reaguje na Radim Polášek
Pregnantně řečeno, napsáno.
Souhrnem : Slibovaný blahobyt ´89 se prostě nekoná.
<rýpal lesní>
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.10.2024 19:55 Reaguje na rýpal lesní
Blahobyt se koná, to je třeba uznat, ale jenom pro někoho. Pro nadporůměrně schopné, ale potom tady pro všelijaké drzé vyčůránky, šmejdy a šíbry.
Pro průměrné dnes už ten blahobyt spíš není a pro podprůměrné bylo za komunistů jednoznačně líp než dnes.
Odpovědět
JH

Jiří Havlík

4.10.2024 21:27 Reaguje na Radim Polášek
Proč by dnes někdo kupoval 2 - 4 q brambor? Tehdy to byla nutnost. Dnes je koupíte, kdykoliv chcete, po celý rok. A dnes se i ten "chudák" má daleko lépe, než jsme se měli za komunistů. Asi nebudete pamětník, nebo máte špatnou paměť.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.10.2024 20:05 Reaguje na Jiří Havlík
My jsme třeba ty 3 - 4 metráky dostávali na podzim jako deputát z JZD z našeho rodinného podílu v JZD. Jako ostatní družstevníci. A v červnu - červenci jsme s těmi bramborami měli hotovo.
A kdo má dnes ještě pořád na skladování brambor vhodný sklep, rozhodně se mu vyplatí kupovat ty brambory na dalších až asi půl roku, do cca dubna nyní, když je sezóna brambor a jsou tak výrazně levnější. Od května se běžný sklep už ohřívá a brambory rychle stárnou a klíčí. Záleží jenom kolik těch brambor za těch půl roku má dnes rodina ve zvyku spotřebovat a kolik tedy ušetří. A dnes není problém větší zásilku nechat dovézt až do domu třeba na paletě, dopravce vám tu paletu s bramborami na cestě spustí z náklaďáku a ručním vozíkem doveze až za vrata do dvora, Vy nemusíte hnout ani prstem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 20:18 Reaguje na Pavla Žídková
??? kde se rouhám?, reaguji na údajný hladomor. ceny zákl potravin byly velmi nízké. O vrabčácích (mračnech), chocholouších, koroptvích, sýčkovi... si můžeme ve vyspělém ekočesku nechat zdát. Jako zootechnik jsem měl nadprůměrný plat, díky "nejsme jako oni" a borelce mám silně podprůměrný důchod. Nestěžuji si, vystačím s málem. Vít prd a útočíte.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

3.10.2024 12:44 Reaguje na Honza Honza
za socializmu se dobrá myšlenka dělala tak neuvěřitelně blbě, že byl téměř hladomor ..............

Bože, Bože (hloupý?) Honzo. Kolik máte let ??
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2024 07:45
Nějak tomu nerozumím -
plánovat můžou ledacos, ale aby to mohli postavit, museli by mě ty pole nejdříve vyvlastnit, protože já je neprodám !
Odpovědět
DA

DAG

1.10.2024 08:26 Reaguje na smějící se bestie
Je to tam divně napsané. Možná to má jen v pachtu. U těch solárních parků to je ještě vratná situace. Móda panelů jednou skonči, ale baráky tam už budou navěky.
Odpovědět

Radek Čuda

1.10.2024 12:03 Reaguje na DAG
Napsané je to dost blbě, ale mně z toho vychází, že vlastníkem předmětného pozemku je obec a dotyčný jej má pouze propachtovaný.
Pokud by byl vlastníkem, tak game over a s elektrárnou mohou jít všichni doněkam.
Vyvlastnit to za tímto účelem nejde.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2024 12:46 Reaguje na Radek Čuda
Když jenom pacht, tak je to o něčem jiném samozřejmě -
původní majitel zřejmě není s vesnice, nebo jde po penězích, takových je hodně.
Odpovědět

Radek Čuda

1.10.2024 14:02 Reaguje na smějící se bestie
Podle toho jak jsem to pochopil je ten pozemek obecní a holt vedené obce jde na ruku víc budovateli lepších zítřků než sedlákovi. Proč to ale hodlají realizovat právě na té orné půdě a ne na těch travnatých pozemcích, které mají rovněž v majetku ale v článku není.

To je obecně problém s články tady ... chybí pohled druhé strany. To jen konstatuji, ne že bych to ekolistu zazlíval, bo na to nemá jednoduše prostředky.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2024 14:16 Reaguje na Radek Čuda
Zřejmě se, v pravou chvíli odklánělo.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2024 20:39 Reaguje na Radek Čuda
Obecně orná půda bývá mnohem vhodnější na stavby. Obvykle je rovinatější, obvykle je to půda, kde je vrstva půdy hluboká, takže nejsou problémy se zemními pracemi a podobně.
Uvědomte si, že komunisté rozorali v podstatě od nejnižších rovin po hornaté podhůří našich hor všechny parcely, kde to jenom trochu šlo. Do doby komunistů, združstevňování a vzniku velkých lánů bylo běžné, i na velmi úrodných půdách na rovinách, že sedlák skoro všude měl třetinu, polovinu orných polí, kde pěstoval obilí, brambory, řepu pro sebe a pro prase, slepice atd a zbytek měl louky, často nehnojené extenzívní a pastviny, kde dělal hovězí dobytek, mléko a kde dělal seno na zimu pro ty krávy a taky pro koně, kterými obdělával ty pole.
Komunisté si spočítali, že když sena a slámy už nebude pro koně potřeba a že trávy i pícnin na mléko na oraných polích vyprodukují násobně více i že obilím, bramborami, kukuřicí atd vyprodukují z toho pole hodnot taky násobně více než z pastviny nebo extenzívní louky, tak prostě všechny pastviny a louky těch sedláků rozorali a proměnili na pole. Nerozorali jenom skutečně svažité parcely a potom ty parcely, kde je malá vrstva půdy, takže by obilí "kořenilo" na kamenném podloží a opravdu mizerně by rostlo.
Proto projektanti vybírají na komerční stavby velkých hal i na soukromé stavby domů přednostně automaticky ornou půdu. Mimo ornou půdu by se jim ty stavby prodražily snadno o desítky procent jejich investic.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

2.10.2024 08:54 Reaguje na Radim Polášek
Ale ne. Základní důvod je,
-že v okolí vesnic na jakékoli půdě lze stavět lépe než v krpálu
-že většina majitelů půdy velice ráda prodá za co největší cenu a to je stavební místo. Zde zrealizuje místo 10 až100tisíc za ha tak 10 až 100 milionů za ha.
Mnoho majitelů půdy intenzivně shání takové kupce a obchází stavební úřady a lobuje za převod na stavební místo.
Odpovědět

Radek Čuda

2.10.2024 12:16 Reaguje na Radim Polášek
Já samozřejmě nezpochybňuji smysluplnost pro investora, ale pokud jde o tu smysluplnost pro obec, jakožto nikoli podnikatelský subjekt, tam už nejsu tak jist.

Pokud tedy vedení obce tu obec jako svůj podnikatelský subjekt nepojme.-).
Odpovědět
pk

pepa knotek

1.10.2024 08:19
Pokud zemědělec a majitel černozemě končí s podnikáním, mohl prodat i zbylých 150 ha zemědělským farmám v okolí - zájem o bonitní půdu by jistě byl. Proč to prodává obci, která tam nechá postavit RD nebo FVE, je jen otázka jeho svědomí. To, že stát podporuje dotacemi likvidaci kvalitní půdy dotacemi, už nikoho nepřekvapí. Investor shrábne rychlé peníze z dotací, na které by při jiném podnikání musel čekat i několik let, no neberte to.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2024 20:46 Reaguje na pepa knotek
Protože peníze na nákup půdy mají jenom ti největší zemědělci a pár dalších chytrých, co dokáží i na menší rozloze půdy skutečně vydělávat. Všichni ostatní zemdělci dnes podnikají defakto způsobem "nalej - vylej" neboli všechno, co vydělají, musí vrazit do nákladů a do základní modernizace stávajících prostředků, peníze na nějakou další expanzi nedokáží dát dohromady.
Na rozdíl od developerů, kteří peníze na výkup půdy dají dohromady snadno. A že je to zrovna velmi kvalitní černozem nebo úplná rovina, kde se dá bez jakýchkoliv problémů s erozí pěstovat intenzívně kukuřici a další širokořádkové a výnosné plodiny, je jim v podstatě jedno.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.10.2024 09:15
Adorace soukromých zemědělců lpících na půdě dostává tím článkem na frak.
Velký nechtěný Agropodnik osévá pole, ale soukromník je prodá na výstavbu RD a fotovoltaiky. To je ta selská krev, která má podle vlády budoucnost? Asi ano, když umožní energetice přechod na dotované OZE. Jen tak dál milí ekologisté, alespoň se odhalujete v plné nahotě o co vám skutečně jde.
Příroda a půda je vám ukradená a přednost má kšeft a tučně dotovaná "záchrana" klimatu pomocí OZE za každou cenu. On i ten agrovoltaický
zemědělec časem pod soláry nic pěstovat nebude, když zjistí, že ho
uživí fotovoltaika a přestane se plahočit se zemědělstvím pod soláry.
Je to pouhá legalizace záborů i té nejlepší půdy pro fotovoltaiku,
kde po spuštění elektrárny potichu skončí pěstování potravin pod
panely a nastoupí jako jinde herbicidy.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

1.10.2024 19:30 Reaguje na Břetislav Machaček
Díky. Opět nemusím nic psát.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2024 20:53 Reaguje na Břetislav Machaček
Protože kromě největších a pár chytrých běžný zemědělec balancuje na hraně rentability a bankrotu a to i s dotacemi. Proč by tedy děti starého zemědělce se uvazovaly na zděděných pozemcích k celoživotní dřině a zápasu držet ten podnik dál od bankrotu a nespadnout do něho s perspektivou, že staří, vyčerpaní a upracovaní při odchodu do důchodu může být rodina chudší než když na těch polích začínali?
Odpovědět
AL

Alena Lyskova

1.10.2024 09:51
Vůbec si neumíte představit co to je, když na Vás zakleknou uředníci, obecní nevyjímaje. Pán je v pokročilém věku, kdo ví jak mu slouží zdravíčko. Nikdo Vám nepomůže, když neprodáte, šlapou Vám tak dlouho po krku až si jednoho dne řeknete, mám já to zapotřebí. Já už jsem to také vzdala. To jen aby jste ho neodsuzovali a pochopili, že zemědělství je dřina. Boj s úředníkem je nerovný. Úředník má zdroje neomezené platí ho daňoví poplatníci. Zemědělec si musí na sebe vydělat. Kdo mi bude oponovat, že zemědělec dostává dotace tak neví o čem mluví. Dotace u drobného zemědělce jsou jen drobné příspěvky státu na ten byrokratický moloch.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2024 12:50 Reaguje na Alena Lyskova
Kovozemědělec - jeden má propachtováno pár ha, od Naší rodiny a když se začal zajímat o dotace, tak zjistil, že mu to při té následné bu ze ra ci i penězích do toho vložených - nemůže vyplatit.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2024 20:56 Reaguje na smějící se bestie
A co na těch pár hektarech pěstuje, že se mu to zřejmě vyplácí.?
Odpovědět
ss

smějící se bestie

1.10.2024 23:57 Reaguje na Radim Polášek
Něco má svoje, k tomu propachtované, celkem asi 30ha, většinou obilí - samozřejmě zaměstnán, otec v důchodu po kterém v tom pokračuje - zatím.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

2.10.2024 08:10 Reaguje na smějící se bestie
Aha, tak to se spíš baví, dojíždí traktor a stroje bez snahy vydělat na nové a má k důchodu přivýdělek než aby se snažil uživit. Obilí při započtení všech nákaldů včetně svých životních nákladů na tak malé ploše nekokáže produkovat za konkuzrenceschopnou cenu, musí něco šidit, nějaké náklady na púdržbu a obnovu opomíjet.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

2.10.2024 16:00 Reaguje na Radim Polášek
Otec to hlídá, tak se neošidí nic.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

3.10.2024 10:18 Reaguje na smějící se bestie
Obilí prodá za z jeho pohledu pakatel, třeba známým, sám žije z důchodu a nezbytné opravy traktoru, naftu atd dotuje ještě z toho důchodu.
Žít se tak dá, dokud je důchodce zdravý.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2024 17:30 Reaguje na smějící se bestie
Ekonomicky je ve studiích odůvodněno, že efektivní hospodaření s kladným výsledkem, které uživí rodinu rolnickou je cca od 50ha plochy pro rostlinnou výrobu plus příslušný podíl živočišné. Ovšem při současných cenách vstupů bez dotací pojdou, s dotacemi se uúředničí. V čase kdy jsou ruce potřeba na poli vyplňovat formuláře, je nepochopení zemědělství. Ale mocným je to u zádele. Stejně tak v lesích. <rl>
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.10.2024 20:11 Reaguje na rýpal lesní
Ta efektivita závisí na spoustě věcí. Podle mne hlavně podle toho, co produkuje. Pokud malý zeměděc dělá komodity a tak v efektivitě v podstatě soutěží s velkým zemědělcem, má problém. Pokud pěstuje nebo chová něco, co nedělá velký zemědělec, může nasadit slušnou cenu a potom i s málo hektary může být efektivní. Pokud ta cena je reálná a on prodá.
Taky na místních podmínkách i na tom, od koho zemědělec nakupuje a komu prodává...
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2024 17:23 Reaguje na Alena Lyskova
Pravdu díte. Poznal jsem z vlastní zkušenosti a přetláčel se s takovými dlouhých 37 let. Jsou silnější, umí intrikovat, používají nechutné praktiky. Bránili i poznat pravdu, nakonec jsem vše zjistil, a oni vědí, že vím. A nemylte se, "demokratů" je u nich mnoho, ale ani jeden nemá správně oblečený kabát. V mé záležitosti se radoval ÚZSVM, nemám chuť si huntovat zbytek zdraví (či co z něj zbylo). Ten pán není jediný s takovým osudem. <rl>
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

1.10.2024 12:18
Naštestí ta půda pod těmi panely zůstane a vždy ty panely jdou odmontovat a půdu zorat.
Ono to nebude věčně, panely ani elektřina se nedají jíst ani pít.
Odpovědět
rl

rýpal lesní

4.10.2024 17:25 Reaguje na Michal Uhrovič
Půda ladem nezesílí, buřina se rozmůže, příměsi z čištění ploch panelů také svoje učiní. Nazvat poté to místo plochou ekologické produkce bych se zdráhal. <rl>
Odpovědět
RP

Radim Polášek

5.10.2024 20:15 Reaguje na rýpal lesní
Pokud ta půda byla předtím třeba jalová výsypka z dolu, tak ta půda se buřinou, mrazy a působením vzduchu zlepší. Pokud to byla kvalitní vyhnojená půda, tak pod panely naopak částečně zdegraduje.
Kapalné a tuhé emise z panelů budou velmi záležet na materiálu panelů, spíš bych řekl, že většinou moc významné obvykle nebudou. A emise z občasného čištění panelů, pokud se použije trochu šetrný přípravek, se mně taky nejeví jako moc významné.
Odpovědět

1.10.2024 19:58
Jejda... že by zelení "prozřeli"... nevěřím jim ani slovo
Odpovědět

Petr Šrámek

2.10.2024 17:12
Pane autore ne na jaře ale už dnes na podzim a ne ale psát
Odpovědět

Petr Šrámek

2.10.2024 17:13 Reaguje na Petr Šrámek
Oprava: a nepsat
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.10.2024 12:51
Na co jsou vám pole, lesy, krávy, pitná voda, vysoká pec ...ftv si montujte, jsou "výhodné", bursík zase slaví.
Tady píšou o negarantovaném odběru 5% "roční!" výroby. Čili v létě, kdy ftv má z čeho vyrábět, ale není odběr, bude ftv asi 20% doby na poli odpočívat.
-https://oenergetice.cz/udalosti/jak-se-od-rijna-zmeni-podminky-pro-pripojovani-novych-fotovoltaickych-elektraren-do-site
Odpovědět
FS

Frantisek Stanek

14.10.2024 00:07
Otázka pohledu na socialismus a vývoj hospodářství po válce 1945 a směrem k únoru 1948 nelza srovnávat s rokem 1989 a přechodem ke kapitalismu a jisté formy soukromého kapitálu 1992.
Dnes 2024 a strana ZELENÝ jsou ve formě zdravě kriticky upozornit na chyby kolektivní zemědělské politiky KSČ 1948. Ovšem dnes 2024 se ukazuje, že privatizace 1992 umožněna kolektivizací 1948 je pro naše přírodní vztahy s přírodou zdrcující. Ať už jde o meliorace nebo meze ROZ = ORÁME! Co s tím ?

Za socialismu jsem se prošel po poli sedláka a noha se mi bořila po kotníky. Po poli JZD a státních statků 1980 jsem si mohl zlomit nohy! Což platí dodnes!!
1+....
S.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist