Petr Válek: Demokracie myslivosti
Cituji: „Každému vlastníkovi, který chce hospodařit v lese trvale udržitelným způsobem, jde o to, aby škody v něm byly co nejmenší, protože zdravý les v důsledku znamená jeho příjem. V tomto ohledu je minimální odstřel už teď nezbytnou součástí naší provozní strategie. Stanovujeme jej však přesně podle daných podmínek naší držby – v některých revírech musí být vyšší, jinde výrazně nižší. V mnoha případech by abstraktní a svévolné určení minimálního odstřelu státem neodpovídalo reálným požadavkům.“ Konec citace.
Jestli tedy dobře chápu jeho vyjádření, musím s názory pana Colloredo – Mannsfelda o trvale udržitelné hospodaření v lese ve vztahu k managementu zvěře více než souhlasit. Taktéž nezbývá než souhlasit se zasahováním do vlastnických práv ze strany státu, ale přidávám i ze strany dalších osob.
Pan Colloredo- Mannsfeld má tu obrovskou výhodu či štěstí, že hospodaří na svém rozlehlém, relativně uceleném majetku o celkové výměře cca 17 000 ha. Může vytvářet vlastní honitby, je držitelem a uživatelem v jednom. Jak uvádí, snaží se být každý den v lese, má možnost sledovat stav lesa a vliv zvěře na jeho les a tomu vše přizpůsobovat. Má tedy možnost aktivně hospodařit s oběma neoddělitelnými složkami ekosystému, lesem i zvěří. To ale většina vlastníků lesů bohužel nemá!
V České republice je 74 % honiteb společenstevních. Společenstevní honitbu tvoří společenstvo vlastníků honebních pozemků, kde každý vlastník má počet hlasů rovný počtu hektarů výměry svého majetku. I když je v naší republice lehce přes polovinu lesa ve vlastnictví nestátních vlastníků, většina z nich nemá možnost dosáhnout minimální ucelené výměry 500 ha a jako pan Colloredo – Mannsfeld vytvořit na svém majetku vlastní honitbu a být tak držitelem a uživatelem zároveň nebo minimálně jako držitel stanovovat podmínky lovu a přizpůsobit management zvěře svým požadavkům. Podmínky, které má pan Colloredo – Mannsfeld, jsou snem většiny vlastníků a lesníků, které znám, neboť právě většina vlastníků a lesníků nemůže ve svých lesích dosáhnout obdobné situace a hospodařit odpovědně, udržitelně a vyvažovat vztah dvou ekosystémových složek, jimiž jsou les a zvěř.
Možná moje myšlenky budou pochopitelnější na příkladu Městských lesů Doksy.
Spravujeme přes 1 600 ha lesa 5 vlastníků, obcí. Přičemž největší vlastník je město Doksy, které je vlastníkem 1009 ha. Mohlo by se zdát, že při tolika hektarech si můžeme udělat vlastní honitby a nastavit management zvěře. Bohužel tomu tak není. Majetek města Doksy je z důvodu rozptýlenosti pozemkové držby rozdělen do 6 honiteb. Pouze v jednom případě jsme se dostali těsně nad hranici 500 ha (i s nelesními pozemky) a vytvořili vlastní režijní honitbu. V ostatních případech jsme přičleněni. I přesto, že jsme v každé honitbě vlastník s největším množstvím hektarů, nejsme schopni mít v honebním společenstvu majoritu. Důvod je jednoduchý, vlastníci ostatních menších pozemků, převážně zemědělských a jiných nelesních pozemků předali na základě plné moci své hlasy členům mysliveckých sdružení („kdo jiný více rozumí myslivosti a lesu než sami myslivci“). V důsledku toho v honebních společenstvech o nakládání s honebními pozemky rozhoduje nájemce, tedy uživatel honitby, tedy vlastně sami myslivci. Takový vlastník lesa nemůže, na rozdíl od pana Colloredo – Mannsfelda, mít management zvěře s ohledem na stav lesa ve vlastních rukách. V případě společenstevních honiteb, kterých je u nás většina, je hospodaření se zvěří (jestli se to tak dá nazvat) odtrženo od hospodaření s lesem.
V lesích, kde máme vlastní režijní honitbu, dosahují škody zvěří 25 % (únosná mez je 23 %). Pro nás je i to malé překročení únosné, neboť u hlavních dřevin, kterými jsou borovice, dub a bříza (jedná se přirozené bory), nedosahuje ani 20 %.
V ostatních honitbách se ale škody okusem pohybují od 54 – 64 % (zjištěno v rámci vyhotovení LHP statistickou provozní inventarizací). Přirozená obnova se pohybuje dle výsledků inventarizace mezi 7 400 - 14 000 ks/ha, ale je z více než poloviny poškozena okusem. Z důvodu kůrovcové kalamity jsme zalesnili 129 ha holin a postavili v těchto honitbách 80 (!) km oplocenek. Jen z důvodů přemnožené spárkaté zvěře. Dle sčítání zvěře termovizemi, které provedl VÚLHM ve roce 2022 a následně v roce 2024, jsou stavy 3 - 5 krát vyšší než stavy vykazované uživatelem honitby.
V roce 2021 jsme z důvodů výše vykázaného poškození obnovy a vysokých nákladů na ochranu kultur požádali OSSM o navýšení odlovu na všechny honitby, do kterých jsou přičleněny námi spravované majetky. Městskými lesy smluvně spravovaných 1 600 ha lesních pozemků dalších obcí je přičleněno do 12 honiteb. Jen ve dvou z nich jsme se byli schopni s uživatelem domluvit a navýšení odlovu na výši přes 100 ks/1000 ha. V ostatních honitbách bylo provedeno po ročním vyjednávání mezi vlastníkem pozemků, uživatelem honitby a OSSM kosmetické navýšení o pár kusů, např. ze 40 ks na 44 ks. Vykazovaný úbytek kusů zvěře z honitby (lov a úhyn) se pohybuje u těchto honiteb v rozmezí 18 – 45 ks na 1000/ha. Jaké zkušenosti má pan Colloredo – Mannsfeld s vyjednáváním s uživateli honiteb, kde nedosahuje takové výměry, aby ustanovil vlastní honitbu? Kolik podnětů na snížení stavů zvěře podal na OSSM? Jak tyto podněty dopadly?
S výrokem pana Colloredo – Mansffelda, že není správné, aby o nakládání s jeho majetkem rozhodoval někdo jiný, nelze než jen souhlasit, ale právě k tomu v současné situaci dochází. Uživatel honitby stanovuje dle svých zájmů výši lovu bez ohledu na stav cizího majetku. Sleduje jen své zájmy bez ohledu na stav lesa. Provozuje svůj koníček a rozhodně se nejedná o management zvěře ve vztahu k životnímu prostředí a hospodářským zájmům vlastníka lesa. Obdobnou zkušenost mají i další menší či střední vlastníci v regionu.
– Nic není dokonalé, ani předkládaná novela zákona o myslivosti. Pan Colloredo – Mannsfelf není ve svém názoru osamocen, jeho názor zastávají i někteří další větší vlastníci lesů. Je to ale velmi sobecký a vůči ostatním menším a středním vlastníkům lhostejný pohled. I my v naší honitbě, kde máme únosné škody, zvěří možná narazíme po případném přijetí návrhu zákona na problémy s výší lovu. Nepotřebujeme již lovit 100 ks na 1000 ha, škody jsou únosné, lovíme podle stavu lesa, přesně jak říká pan Colloredo – Mannsfeld. V jedné části více, v druhé méně, pak zas naopak, prostě podle potřeby lesa.
A taktéž se musíme potýkat s vysokou návštěvností, honitba navazuje na Máchovo jezero. Nechceme však být zahleděni jen do našich potřeb, nechceme být sobečtí a lhostejní k ostatním vlastníkům, kteří nemohu dosáhnout na požadovanou minimální výměru pro vytvoření honitby a nemohou za současné legislativní situace dosáhnout takové pozice, aby mohli hospodařit se zvěří ve vztahu k udržitelnosti ekosystému a lesnímu hospodaření nebo alespoň management zvěře ovlivňovat. Bohužel, v současné legislativě není pro většinu vlastníků lesa a lesníků dostačená opora pro prosazování vlastnických práv. Právě současná myslivecká legislativy (a nejen ta) je nastavena tak, jak říká pan Colloredo – Mansfeld, že porušuje vlastnická práva. Menší vlastníci pozemků nemohou rozhodovat o využití a nakládání se všemi přírodními složkami na svém majetku. V jejich lese loví někdo jiný, což je něco si pan Colloredo –Mannsfeld vůbec nedokáže představit, ač se to ve většině lesních majetků děje.
Přečtěte si také |
Petr Válek: Porovnání různých metod sčítání zvěře a inventarizace škod zvěří na obecních majetcích ve správě Městských lesů DoksyV demokracii končí svoboda nakládání se svým majetkem tam, kde začíná majetek a svoboda nakládání s majetkem druhého. Mé zájmy nemohou a nesmějí poškozovat zájmy souseda či vlastníka pozemku. A právě to současná myslivecká legislativa negarantuje. Jestli někdo chce mít les plný zvěře bez ohledu na vlastní škody, je to jeho právo. Ale nemůže to být na úkor poškozování lesa sousedního vlastníka nebo vynucených nepřiměřených nákladů na ochranu proti takovým škodám.
Jako správce menších a středních lesních majetků jsem spolu s mnoha dalšími kolegy zastánce návrhu novely zákona o myslivosti. Nechci být lhostejný a sobecký k ostatním vlastníkům a lesníkům, kteří takovou možnost jako pan Colloredo – Mannsfeld nemají. Předkládaná novela zákona o myslivosti je ve vztahu k zajištění vlastnických práv vlastníka pozemku mnohem přijatelnější než současná legislativa.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (82)
DAG
25.11.2024 07:55https://www.svetmyslivosti.cz/zpravy/plan-mysliveckeho-hospodareni-podle-navrhovane-novely-zakona-o-myslivosti
Josef Valenta
25.11.2024 21:51 Reaguje na DAGJarek Schindler
25.11.2024 22:02 Reaguje na Josef ValentaJakub Brenn
28.11.2024 09:51 Reaguje na Jarek SchindlerPak není divu, že v tom lese nevyroste zhola nic(takhkle početných stád je na malou oblast několik).
Jarek Schindler
28.11.2024 12:27 Reaguje na Jakub BrennJakub Brenn
28.11.2024 14:05 Reaguje na Jarek SchindlerČetl jsem, že na Plzni-sever jsou stáda cca 800 ks(a tam vlci asi nejsou), takže trojčlenkou bychom se mohli dostat na tu čtrvthodinu...
Nevím, proč to majitelé a státní správa neřeší. Slavkovský les je vyhlášený svým dost nadlimitním počtem lesní zvěře,zřejmě vůbec nejvyšším v ČR, lesáci jsou tu zoufalí. V myslivosti se nevyznám, ale asi v tom bude hrát roli byznys, střílet si sem chodí hlavně Němci.
Jarek Schindler
28.11.2024 16:02 Reaguje na Jakub BrennNo a hlavně, napíši vám to ještě jednou, pan Valenta zmiňuje stádo 70 daňků které krajina údajně není schopná uživit a tak cestují za pastvou přes 9 honiteb.
Jakub Brenn
29.11.2024 11:32 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
29.11.2024 13:33 Reaguje na Jakub BrennJakub Brenn
29.11.2024 14:52 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
29.11.2024 23:05 Reaguje na Jakub BrennSlavomil Vinkler
25.11.2024 08:15Radek
25.11.2024 08:30 Reaguje na Slavomil VinklerNový zákon přinese pouze sedlácké honitby , zlou krev na vesnicích . Ti vlastníci co se chtěli zabývat myslivostí na svých pozemcích mají všechna práva zaručena ve stávajícím zákoně . Stačí změnit plánování a hlavně kontrolu provádění lovu .
Lesak
30.11.2024 12:57 Reaguje na RadekJarek Schindler
2.12.2024 22:59 Reaguje na LesakPetr Elias
25.11.2024 09:20 Reaguje na Slavomil Vinklerhttps://mze.gov.cz/public/portal/mze/tiskovy-servis/reakce-na-nepresnosti-v-mediich/kalamita-se-vzajemnym-osocovanim
Radek
25.11.2024 09:45 Reaguje na Petr EliasPan Kinský v prvé řadě naprosto ignoruje zásadní fakt o dlouhotrvajícím suchu a jeho důsledcích. O tom, že se kůrovec vyskytuje v lesích všech vlastníků bez ohledu na to, jak a zda hospodaří, a že Lesy ČR rozhodně patří k těm správcům, kteří proti kůrovci radikálně a od počátku kalamity zasahují. Kdo se v oboru skutečně orientuje, musí to potvrdit.
To jsou bláboly. Ten kdo blábolil je pan ředitel LČR , protože všichni co se v oboru pohybovali viděli ty kola broukových stromů co se s nimi nic nedělalo , celé to vedlo k takzvané broukové kalamitě , která začala v lesích LČR . Pak se šířila dál .
Teť už se pouze připojují duhoví ekoterosti a svádí to na zvěř a myslivce .
Radim Polášek
25.11.2024 12:23 Reaguje na RadekRozdíl je pouze v tom, že Lesy ČR jakožto státní podnik se musel řídit těmi nesmysly o konfliktu zájmů lesníků a dřevařů , které mimochodem ochotně podporovali všichni zelení exponenti. A museli se zbavit přidružených dřevařských provozů. Tím státní lesy musely kůrovcové kácení soutěžit a tím byla ochrana proti kůrovci kácením a asanací napadených stromů v lesích státních lesů stoprocentně paralyzována, protože vysoutěžení trvá minimálně půl roku. A za tuto dobu byl kůrovec z napadených stromů stoprocentně pryč a dávno ničil další stromy.
Neboli z tohoto pohledu to byla zelená sabotáž zaměřená na co největší zničení smrkových monokultur v majetku státních lesů a tím v majetku státu.
Zatímco pan Kinský jakožto soukromý vlastník lesů se žádným nesmyslem o konfliktu zájmů řídit nemusel. Jakmile jeho lesní zaměstnanci našli napadené smrky, dal příkaz a jemu podřízení dřevaři nebo smluvně najatí dřevaři vyrazili a kůrovcové smrky pokáceli a jejich kůru oloupali či ty stromy jinak asanovali.
Jestli tedy pan Kinský nebo jiní velcí soukromá vlastníci lesů mají své smrkové lesy bez poškození kůrovcem nebo s mnohem menším poškozením, tak je to díky tomu kůrovcovému kácení.
Jarka O.
25.11.2024 16:03 Reaguje na Radim PolášekJarka O.
28.11.2024 11:24 Reaguje na Jarek SchindlerJestli by nebyl lepší návrat k oborám než hádky o zvěř a zákon…
Jarek Schindler
28.11.2024 12:42 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
28.11.2024 13:55 Reaguje na Jarek SchindlerProč řešíte „biodiverzitu“? Na okraj ona teoreticky klesá tam, kde je cokoliv přemnožené.
Radek
28.11.2024 14:42 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
28.11.2024 15:13 Reaguje na RadekKarel Zvářal
28.11.2024 15:21 Reaguje na RadekRadek
28.11.2024 17:09 Reaguje na Karel ZvářalJarek Schindler
28.11.2024 16:20 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
28.11.2024 18:37 Reaguje na Jarek SchindlerRadek
28.11.2024 19:33 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
28.11.2024 21:26 Reaguje na RadekRadek
28.11.2024 22:26 Reaguje na Jarka O.Radek
29.11.2024 09:50 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
29.11.2024 14:10 Reaguje na RadekJarek Schindler
29.11.2024 11:41 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
29.11.2024 14:07 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
29.11.2024 22:25 Reaguje na Jarka O.Radek
29.11.2024 14:33 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
29.11.2024 22:39 Reaguje na RadekRadek
30.11.2024 10:29 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
30.11.2024 12:35 Reaguje na RadekRadek
30.11.2024 13:29 Reaguje na Jarek SchindlerRadek
30.11.2024 13:38 Reaguje na RadekRadek
2.12.2024 08:59 Reaguje na RadekJarek Schindler
25.11.2024 21:10 Reaguje na Radim PolášekVladimír Nechutný
25.11.2024 08:39Pokud by vlastníci a uživatelé využívali ustanovení stávajícího zákona který umožňuje aby ORP uložilo navýšení lovu tak by bylo mnoho věcí jinak.
Pokud by v nájemních smlouvách držitelů honiteb ( jak vlastních tak společenstevních )byla ujednání o podmínkách o výpovědi z nájmu . Např neplnění plánu lovu, škody zvěří na porostech tak by vše bylo jinak.
Převážná většina obcí vzhledem o rozloze svých pozemků v honitbě má silné postavení v rámci honebního společenstva a tedy ve směřování jaká se tam bude provádět myslivost a kdo ji bude provádět.
Je to alibismus aby plány lovu určoval nějaký ,, státní úředník..(pardon jen zaměstnanec organizace zřízené ministerstvem zemědělství)za kterého se budou ostatní schovávat. Od tohoto jsou obce s rozšířenou působností a jejich odbor životního prostředí který má pravomoci na úseky myslivosti.
Jeden úředník který je daleko od dění bude krýt záda úředníkovi který je v místě dění.
Pokud budou nájemní smlouvy nastavené prioritně na výši nájmu (a jinak to u LČR není )tak žádný zákon nic nezmění.
Snížení výměry honiteb - historie ukázala že nemá vliv na snížení stavu zvěř . (statistika Mysl 01 od 1993 do 2023)
Lov vlastníků bez dalšího na svých pozemcích v honitbě která je pronajata- brutální zásah do nájemní smlouvy.
U Kollorédů prostě chtěli něco řešit a tak to řešili a vyřešili. Za stávající právní úpravy.
Nelze jen ,brečet a říkat to oni.
V tom je asi ten rozdíl.
DAG
25.11.2024 08:56Jestli jim to nevycházelo procenticky?
Radek Čuda
25.11.2024 12:16 Reaguje na DAG"I přesto, že jsme v každé honitbě vlastník s největším množstvím hektarů, nejsme schopni mít v honebním společenstvu majoritu. Důvod je jednoduchý, vlastníci ostatních menších pozemků, převážně zemědělských a jiných nelesních pozemků předali na základě plné moci své hlasy členům mysliveckých sdružení („kdo jiný více rozumí myslivosti a lesu než sami myslivci“). V důsledku toho v honebních společenstvech o nakládání s honebními pozemky rozhoduje nájemce, tedy uživatel honitby, tedy vlastně sami myslivci."
DAG
25.11.2024 13:26 Reaguje na Radek ČudaKdyž máte hodně hektarům, tak není problém obejít pár vlastníků a pronájem zablokovat.
Radim Polášek
25.11.2024 12:38Stávající Zákon o mysliosti je přece daný tak, že majitelé pozemků - Honební společenstvo ovládá nájemce - myslivecké sdružení. Ovšem předávání plných mocí myslivcům vytváří přesně opačný stav, myslivecké sdružení defakto ovládá majitele pozemků.
Jaroslav Štemberk
25.11.2024 13:22 Reaguje na Radim PolášekDAG
25.11.2024 13:32 Reaguje na Radim PolášekNavíc pronájem honitby zbavuje Honební společenstvo problémů se škodami, vedení evidence a povinností vůči státu.
Bez stávajících myslivců to stejně nikdy nepůjde.
Radim Polášek
28.11.2024 12:18 Reaguje na DAGZelení myslivce nenahradí, ti mají obě ruce levé.
Honební společenstvo pak bude muset vymýšlet pro honitbu nějaké zvláštní režimy udržující například tak nízkou zazvěřenost, že práce myslivců nebude potřeba.
Jarek Schindler
29.11.2024 12:00 Reaguje na Radim PolášekRadek Čuda
25.11.2024 13:49A možná je to jen můj dojem, ale i u těch velkých vlastníků je značně odlišná situace u bývalých šlechtických majitelů a třeba právě obcí/měst, kdy v tom prvním případě se většinou jedná o poměrně souvislé velké celky a v tom druhém je situace poměrně méně příznivá.
Radek
25.11.2024 14:33 Reaguje na Radek ČudaBych už konečné rád viděl návrh na demokratičtějsí systém než je v honebním společenství , zatím se všichni kritici a tvůrci novely ZOM snaží co nejvíc zohlednit svoje zájmy . Nakonec už všem došlo že to bez myslivců stejně nepůjde .
Majka Kletečková
25.11.2024 16:14Radek
25.11.2024 18:17 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
26.11.2024 19:37 Reaguje na RadekRadek
26.11.2024 20:18 Reaguje na Majka KletečkováDAG
27.11.2024 11:11 Reaguje na Majka KletečkováJarek Schindler
25.11.2024 21:55 Reaguje na Majka KletečkováMajka Kletečková
26.11.2024 19:46 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
27.11.2024 08:35 Reaguje na Majka KletečkováJan Čermák
25.11.2024 18:31Jarek Schindler
25.11.2024 21:51 Reaguje na Jan ČermákJarek Schindler
27.11.2024 12:33 Reaguje na Majka KletečkováJan Chodec
25.11.2024 18:59Pokud se spousta vlastníků o svá práva nestará vůbec (jak se píše v mnoha jiných článcích) nebo předají plnou moc jiným (jak se píše zde) a výsledek tohoto zastupování je nezajímá (jak z popisu autora vyplývá), tak žádným mysliveckým zákonem nic nevyřešíme. Velikost honitby nebo výše plánu lovu je pak už podružnou věcí.
A pokud by se vlastníci mezi sebou dokázali domluvit, tak nový zákon vlastně ani moc nepotřebujeme. V rámci stávajícího se dá vyřešit prakticky vše. I ten plán lovu si držitel honitby přece muže stanovit podle zón v honitbě na místa, kde se loví hodně a místa, kde nevadí vyšší stavy. Stačí jen chtít si definovat podmínky a pak je i vymáhat.
Josef Valenta
25.11.2024 21:42Karel Žák
25.11.2024 22:09V opačném případě určitě získáte post honebního starosty, nebo člena výboru a můžete mluvit do podmínek nájmu, odstřelu i stavu při sčítání. I u těch škod je lepší dohoda s nájemcem honitby než trávit čas u počítače lobováním.
Nebo proč i když jste majoritní vlastník vás ostatní přehlasují ?
To z vlastní zkušenosti nechápu, můžete prosím doplnit ?
Neznám situaci, ale z mého pohledu prosazují změnu osoby, které se nedokáží dohodnout a vidí se v pár hektarech o kterých si sami budou rozhodovat.
Z vlastní zkušenosti ale lituji budoucí sousedy těchto honiteb.
PS: mám malé pozemky v 4 honitbách a zájem vlastníků účastnit se členské schůze je skoro nulový, pokud nejsou problémy.
Prakticky odstřel stanoví ORP - u nás se povoluje převážně odstřel první věkové a samičí, minimum samčí ( to tvoří příjem dobře placených odstřelů ), tj. ani zde není legislativní problém.
Jarek Schindler
26.11.2024 13:53Novela ZOM měla přinést posílení práv vlastníků a přitom pan Válek přímo vybízí k většímu zasahování do těchto práv. Od kdy jde označit větší zasahování do práva za jeho posílení? Zasahování je vždy provázeno nějakým omezením.
Pan Válek by měl předkládat relevantní informace.
Není pravdou, že je v naší republice lehce přes polovinu lesa ve vlastnictví nestátních vlastníků. Podle NIL je ve vlastnictví státu 50,5 % lesů. 18,3% je majetkem obecním. 4,7% cirkevním, 4,7 % mají Družstva a právnické osoby. 21,2 % je potom majetkem fyzických osob. Přitom 300 tisíc lidí vlastní les do 50 ha a z toho 200 tisíc lidí má méně než hektar. Jak novela posílí práva těch 300 tisíc lidí a proč se pan Válek vůbec zmiňuje ( chybně) o nestátních vlastnících?
Stejně tak je nesmyslné jako příklad nemožnosti vytvořit honitbu zmiňovat pouze lesy. Honitby tvoří i zemědělská půdy, vodní plochy a jiné pozemky.
Pokud pan Válek tvrdí, že : "Pouze v jednom případě jsme se dostali těsně nad hranici 500 ha (i s nelesními pozemky) a vytvořili vlastní režijní honitbu", tak zase nemluví pravdu.Jejich honitba Doksy-jezero má 1066 ha. ( samotné jezero ve vlastnictví Doks má 280 ha) K honitbě mohou být přičleněny pozemky do maximální výše 10 % z výměry pozemků vlastníka . Jsem sám komu čísla udávaná panem lesním zahradníkem ohledně jejich vlastní honitby, nesedí????? Stejné je to i s tvrzením o přičleňování lesních pozemků města do dalších honiteb.
Jaká mají práva vlastníci honebních pozemku přičleněných k vaší honitbě pane Válek?
Od tvorby honiteb podle zákona z roku 1992 tu máme již čtvrty desetiletý cyklus. Třikrát již měli ti co nejsou spokojeni se současnou situací možnost přesvědčit vlastníky sdružené v HS o tom , že to budou dělat lépe než současní myslivci. Dělali něco, zajímali se? Pan Válek tvrdí, že podávají opakovaně podměty na OSSM a nic moc se neděje. No ale stejný úředník bude podle novely rozhodovat o budoucím lovu. Bez znalosti jednotlivých honiteb a bez možnosti odvolání bude určovat výši lovu na tři roky dopředu s drakonickými sankcemi za nesplnění. Bude ho zajímat, že někdo lovit potřebuje a druhý nemá škody?
Radek
26.11.2024 16:38 Reaguje na Jarek SchindlerPochybuji že pan Válek odpoví .
Jarek Schindler
27.11.2024 12:24 Reaguje na RadekRadek
27.11.2024 19:04 Reaguje na Jarek SchindlerLeda že by duhoví ochranáři byli konečně na takové výši že by panflety k matení laické veřejnosti nevydávali a už konečně sedli ke stolu z odborníky v oboru , což jsou myslivci a vytvořili novelu která je potřeba . Myslíte že se toho dočkáme ? nebo to bude jako z odpovědí pana Válka ?
Michal Ukropec
28.11.2024 18:27 Reaguje na RadekBřetislav Machaček
27.11.2024 09:25to nejen u tohoto zákona. Je nutné se ale poučit a volit správně ty, co
tomu rozumí. Nechte je se ještě 9 měsíců radovat z většiny a už jim tu
možnost nedejte, protože dát blbům absolutní moc není moudré.