https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-anglii-je-populace-vysoke-zvere-vetsi-nez-kdykoli-za-poslednich-1000-let.propaguje-se-tu-zverina
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V Anglii je populace vysoké zvěře větší než kdykoli za posledních 1000 let. Propaguje se tu zvěřina

17.11.2024 19:04 | LONDÝN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
V soumračném pološeru Martin Edwards sleduje z posedu stíny prastarého lesa kolem sebe a čeká. Sedí bez pohnutí a pozoruje okolí pomocí termokamery. Ani zajíci jako by nevnímali jeho přítomnost, dokud nezamíří. Výstřel pušky roztříští ticho. K zemi padá srnec; jeden z mnoha kusů vysoké zvěře, která se volně prohání v této části lesa v jihoanglickém Hampshire, napsala agentura AP.
 
Edwards je zastáncem humánní kontroly vysoké zvěře, která zahrnuje i její vybíjení, aby populace jelení a srnčí zvěře zůstaly v udržitelném počtu. To je důležité proto, aby v zemi, kde už nemá přirozené predátory, vysoká neničila lesy a nepůsobila škody v zemědělství. Pro ty, kdo zastávají stejný postoj jako Edwards, je odstřel jelenů a srnců mnohem víc než jen sport. Je to nutnost, protože populace vysoké zvěře v Anglii roste.

Podle vládního úřadu, který se stará o veřejné lesy, je nyní v Anglii více kusů vysoké zvěře než kdykoli za posledních 1000 let. To má podle úředníků ničivý dopad na životní prostředí.

Nadměrný počet vysoké zvěře poškozuje okusem rozsáhlé lesní plochy včetně mladých stromků a ničí také stanoviště některých ptáků, jako jsou například červenky. Někteří majitelé pozemků přišli kvůli jelenům a srncům o obrovské množství úrody a jejich přemnožení zároveň znamená, že tito savci častěji trpí hladem a nemocemi.

"Každý rok vyvedou další a další mláďata. Dostali jsme se do bodu, kdy je jejich dopad pro zemědělce a lesníky rozhodně citelný," řekl Edwards a ukázal na několik mladých lískových keřů s napůl sežranými pupeny. "Pokud je vysoké zvěře příliš mnoho, vidíte, že ta zvířata doslova sežrala veškerý porost do určité výšky."

Lesničtí odborníci a podnikatelé tvrdí, že vybíjení vysoké zvěře - a dodávání masa spotřebitelům - je dvojnásobnou výhrou. Pomáhá totiž obnovit rovnováhu ekosystému a poskytuje trvale udržitelnou bílkovinu s nízkým obsahem tuku.

Ačkoli je zvěřina - červené maso podobné libovému hovězímu, ale se zemitější chutí - ve Spojeném království často vnímána jako luxusní potravina, jedna charitativní organizace ji považuje za ideální bílkovinu pro ty, kteří si nemohou dovolit kupovat jiné maso.

"Proč toto fantastické maso nevyužít k nasycení lidí v nouzi?" ptá se výkonná ředitelka nadace Country Food Trust SJ Huntová. Její nadace posílá jídla ze zvěřiny do potravinových bank.

Odhaduje se, že v anglických lesích se nyní pohybují dva miliony kusů vysoké. Vláda uvádí, že původní druhy volně žijící jelení a srnčí zvěře hrají důležitou roli ve zdravých lesních ekosystémech, ale uznává, že jejich populaci je třeba usměrňovat. Poskytuje proto jisté finanční prostředky na možná řešení, jako je výstavba ohradníků.

Odborníci jako Edwards, mluvčí Britské asociace pro střelbu a ochranu přírody, se však domnívají, že jedinou účinnou možností je regulace vybíjením. Zejména když se populace vysoké prudce zvýšila za pandemie covidu-19.

Pandemie byla pro jelení a srnčí zvěř přínosem, protože lovci, stejně jako všichni ostatní, zůstali doma a restaurační trh - hlavní odbytiště zvěřiny v Británii - přes noc zmizel. "Zvěřina se neprodávala a její cena byla úplně na dně," řekl přední velkoobchodník se zvěřinou Ben Rigby. "Vysoká měla šanci se ve velkém rozmnožit."

Rigbyho společnost nyní zpracovává stovky kusů jelení a srnčí zvěře týdně a upravuje zvěřinu na kostky nebo steaky pro restaurace a supermarkety. Jedním z náročných úkolů je podle něj zvýšit u domácích obyvatel chuť na zvěřinu, aby se objevila na více talířích, zejména když brexit vytvořil nové překážky pro vývoz tohoto masa.

"Ve skutečnosti nejsme národ, který by ve větším měřítku jedl zvěřinu. Není to jako ve Francii, Německu nebo Skandinávii," řekl Rigby. "Ale Velká Británie jí stále více přichází na chuť a náš obchod s ní roste," dodal.

Střílení jelenů je v Anglii legální, ale přísně regulované. Lovci musejí mít licenci, používat určité druhy střelných zbraní a dodržovat dobu lovecké sezony. Potřebují také platný důvod, například když je majitel pozemku zmocní k zabití vysoké zvěře, která mu ničí pozemek. Zakázaná je štvanice se smečkami psů.

Zpřístupnění zvěřiny v supermarketech i mimo ně bude motivovat více lovců k odstřelu jelenů a zajistí, že maso nepřijde nazmar, říká Edwards.

Úřad, který v Anglii spravuje veřejné lesy, je součástí tohoto úsilí. V posledních letech dodal do některých nemocnic 1000 kilogramů zvěřiny z volně žijící zvěře, která se stala základem slaných koláčů a nákypů, jež se těší velké oblibě u pacientů i personálu.

SJ Huntová z potravinové nadace uvedla, že existuje mnohem větší potenciál nakládání s tímto masem, které je podle ní výživné a "pochází z volného chovu v té nejčistší podobě této definice".

Její charitativní organizace loni rozdělila potravinovým bankám stovky tisíc sáčků se zvěřinovou masovou omáčkou na špagety - a si lidé podle ní přejí další. Vzpomíná, jak se jednou zúčastnila akce potravinové banky, kde byly k dispozici pouze bílkoviny v podobě konzervovaných sardinek, konzervovaných pečených fazolí a jídla ze zvěřiny.

"Nebyla tam žádná vejce. Nebyl tam žádný sýr. Nepovedlo se jim je sehnat, ale lidé jen říkali: 'Děkuji, prosím, přineste víc zvěřiny'," řekla. "To je fantastické, protože lidé si uvědomují, že když tohle maso zužitkují, pomáhají životnímu prostředí hned dvakrát."


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

17.11.2024 20:27
Jelikož v Anglii vlci a rysi vyhynuli, je lov zvěře a její zužitkování zcela v duchu tradic.
Odpovědět
Ra

Radek

17.11.2024 21:49 Reaguje na Karel Zvářal
Tak by jim tam mohli naši duhoví zachránci přírody jeden pár , raději dva dovést .
Odpovědět
RP

Radim Polášek

18.11.2024 12:12
V Anglii je v některých regionech historicky zavedeno, že chov spárkaté, hlavně jelenů, je zdrojem hromadné produkce masa jako je jinde běžná produkce třeba hovězího a skopového z pastvin. Proto je tam charakter chovu a lovu zvěře hromadný, jiný než u nás, kde je chov lovné zvěře jen doplněk k zemědělskému a lesnímu využití extravilánu.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist