Září 2012 na Ekolistu: Výnosné borůvky a jak zveřejňovat tiskové zprávy
máme tu první říjnový den a s ním přichází i ohlédnutí za právě uplynulým měsícem. Září sice přineslo několik hodně teplých odpolední, na koupání už to ale moc často nebylo. Pokud se vám tedy stýská po létu, doporučuji reportáž Cejlon aneb Zářivý ostrov pro lid. "Pokud právě neprší, vyhlíží Cejlon přesně jako stránka z katalogu nějaké levné cestovní kanceláře, nabízející jihomořské ostrovy pro lid: šmolkově modrá obloha, načechrané vějíře kokosových palem, smaragdově zelená rýžová pole, zářivě bílé pláže," píše v ní Stanislav Komárek.
Pokud jste si ale už přece jen zvykli, že je podzim a nastal čas chození na houby, pak si přečtěte článek o tzv. nedřevní produkci lesa. Za tímhle strašným souslovím se skrývá mimo jiného i poněkud překvapivá skutečnost, že v některých lesích se ekonomicky víc vyplácí sběr lesních plodin než samotné stromy určené k pokácení - posuzováno podle toho, kolik nového dřeva za rok v lese naroste.
S blížící se (a někde už nastavší) topnou sezónou se do centra pozornosti dostávají články o zásobováním teplem. Tentokrát přinášíme jeden, v němž autor popisuje, zda je možné větrat, a přitom nepřicházet o drahocenné teplo. Experiment s rekuperací vzduchu: k čemu je dobrá a jak vlastně funguje se to dílko jmenuje.
Když jsme letos v lednu zveřejnili reportáž o vlcích v německé Lužici, upozornili jsme, že tam vlci žijí opravdu blízko českých hranic a že je zřejmě jen otázkou času, kdy se objeví v severních Čechách. Na konci září byla tato domněnka potvrzena - Krkonošský národní park totiž oznámil, že na východě Krkonoš se objevila smečka vlků.
Nosorožci bílí severní, to jsou zvířata ještě vzácnější než vlci. Přesněji řečeno, jsou opravdu vzácná, protože vlků máme sice v ČR málo, v jiných zemích jsou ale hojní a žádnou velkou vzácnost nepředstavují. To nosorožců bílých severních je na světě všeho všudy zřejmě jen sedm a přesun posledních čtyř jedinců schopných reprodukce ze zoo Dvůr Králové do keňské rezervace Ol Pejeta byl taky jedním z velmi diskutovaných ochranářských počinů posledních let. Jak to ale bylo s posledními nosorožci ve volné přírodě? Strhující příběh o pokusu zachránit příbuzné „dvorských“ nosorožců vypravuje v knize The Last Rhinos Lawrence Anthony, jihoafrický ochranář a majitel soukromé rezervace.
V září jsme však také představili novou speciální stránku Ekolistu - Krajské volby 2012. Každý pracovní den až do začátku voleb (volby budou 12. a 13. října) představujeme záměry jednotlivých stran a hnutí v oblasti ochrany přírody a životního prostředí, a to vždy samostatně pro každý jednotlivý kraj. Vůbec prvním byl článek o Ústeckém kraji zveřejněný 24. září, ty další už hledejte na stránce Krajské volby 2012.
Ačkoli se snažíme nabízet co nejpestřejší obsah, na některé činnosti nám přece jen síly nestačí, a proto jsme se v září rozhodli pro změnu u tiskových zpráv. To je podrubrika, která patří do zpravodajství. Snažili jsme se v ní zveřejňovat veškeré tiskové zprávy, které se týkají životního prostředí a přírody. Podmínkou pro jejich publikování bylo, aby nám tisková zpráva přišla na mail. Bohužel, tiskových zpráv už je takové množství a my máme tolik jiné práce, že už je prostě nestíháme všechny vkládat do redakční databáze. Od poloviny září tedy budeme zveřejňovat pouze ty zprávy, které zájemci o jejich zveřejnění sami vloží do redakčního systému prostřednictvím formuláře Přidat tiskovou zprávu. Děkujeme za pochopení.
A na závěr ještě jedna zpráva, která sice úplně nesouvisí s obsahem Ekolistu, ale zato souvisí s námi, jeho redaktory. Vydavatel Ekolistu, tedy občanské sdružení BEZK, bude počínaje říjnem pořádat po celé republice semináře, na nichž se mohou činorodí občané dozvědět, jak být víc vidět v médiích. Semináře povede Honza Rybář, náš ještě nedávný redakční kolega. No a my z redakce mu budeme přizvukovat. Termíny seminářů najdete na stránkách projektu Dobrá média a rozhodně si je nenechte ujít - nejenže se na nich hodně dozvíte, navíc jsou zadarmo.
Hezký podzim vám přeje
reklama