Potravináři vyzvali europoslance ke schválení odkladu nařízení proti odlesňování
Nové nařízení ukládá podnikům povinnost zajistit, aby výrobky prodávané v EU nevedly k odlesňování a znehodnocování lesů. Cílem má být snížit příspěvek EU k celosvětovému odlesňování. Systém, do kterého měly podniky vyplňovat údaje, zatím ale není připravený, Komise jej plánovala spustit necelý měsíc předem. Česko také dosud neví, do jaké kategorie zemí s rizikem odlesňování patří, podle úrovní se přitom měl odvíjet počet kontrol i další administrativa.
Komora tvrdí, pokud nařízení začne letos platit, potravináři nebudou moct odebírat komodity od zemědělců, což ovlivní i dodávky do obchodních řetězců. "Například pokud jde o hovězí maso, za očekávaného stavu by musel každý zemědělec, který chová skot, při dodávce na jatka dodat ke každému kusu skotu elektronický certifikát EU obsahující informace o geolokaci místa, kde bylo zvíře odchováno, a také informace o původu krmiva, kterým bylo krmeno. To je za současného stavu technických příprav naprosto nereálné," uvedli potravináři v dopise.
Potravináři se obávají i ohrožení konkurenceschopnosti evropských hospodářských podniků v porovnání se subjekty v zemích mimo EU. Poukazují také na to, že odlesňování není problémem Česka, plocha lesů naopak dlouhodobě roste. Mezi lety 1990 a 2020 ale celosvětově ubylo zhruba 420 milionů hektarů lesů, což odpovídá velikosti EU. "Výrobci potravin jsou připraveni se podílet na úsilí směřujícím k omezení globálního odlesňování. Veškeré postupy ovšem musí být v praxi proveditelné a nesmí jakkoli narušit dodávky potravin," napsali europoslancům.
Odložení nařízení může podle komory kritickou situaci zmírnit, neodložení by ale mohlo způsobit vysokou poptávku po některých komoditách na opačných koncích planety, což by zvýšilo náklady na produkci potravin. "Takové jednání by v důsledku pocítil každý evropský spotřebitel," uvedli výrobci potravin.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Jindřich Duras
17.10.2024 09:45Tak předně se tímto jasně ukázalo, jak šíleně moc je uvedený byznys závislý na zrychlené likvidaci lesů. Kdekdo má ekologickou známku a tak podobně, ale jinak vše jede pokrytecky při starém.
Zvýšení ceny - to je přesně ale to, oč zde běží. Právě tlak na lacinou produkci vede nutně k degradaci kdekoli na světě. Včetně našich českých a moravských půd: eroze, pesticidy, úpadek struktury..., kde argumenty proti ohleduplnějšímu hospodaření jsou kupodivu naprosto tytéž. Včetně požadavků na zmírnění, odložení, dostatku času na adaptaci. Přitom každé takovéhle legislativní opatření se chystá spoustu let, diskutuje se o něm, všechny lobby na něm (= proti němu) léta pracují. A když to konečně projde, všichni jsou naprosto překvapení a potřebují čas na adaptaci. Jedna lež se kupí na další a asi by nebyla škoda, kdyby leckdo prostě zkrachoval.
Anyr
17.10.2024 11:01 Reaguje na Jindřich DurasA všechno se to hrne přes jediný "argument": vystrašit průměrnou populaci. Vždy je to stejné. Cokoliv se má změnit = katastrofální úpadek "kvality života/chudnutí" = průměrná populace vehementně obhajuje buď status quo, nebo dokonce prosazuje "návrat do minulosti".
V "diskuzích" na Ekolistu to lze nádherně dokládat. Průměrná populace je jen užitečným nástrojem v rukách velkých firem, případně populistických politiků, a ten nástroj je snadno ovládaný. Vynuceným a podvodným strachem. Třeba Green Deal je nádhernou ukázkou.