https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/adam-taborsky-seniori-dusevni-zdravi-a-priroda
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Adam Táborský: Senioři, duševní zdraví a příroda

24.11.2024
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Adam Táborský
Někdy je věnována zář / svit reflektorů těm nejschopnější, nejzdatnějším, nejvýkonnějším, nej nej nej… Mnohdy pak zapomínáme na skupinu, která se nám ze zřetele postupně vytrácela, až se ocitla v domovech pro seniory.
 

Pandemie COVID-19 je pro mnohé už jen vzdálenou vzpomínkou. Pro některé však její následky přetrvávají dodnes, zejména v podobě dlouhého covidu. Avšak existuje skupina lidí, která zažívala pandemii jinak – senioři. Tato zranitelná skupina čelila mnohem přísnějším opatřením po delší dobu než zbytek společnosti.

Zatímco většina běžných provozů a služeb se postupně vracela k normálu, domovy pro seniory si nemohly dovolit uvolnit restrikce tak rychle. Důvod byl jasný: ochrana těch nejohroženějších. Senioři, kteří často bojují se zdravotními problémy a jejichž život je křehčí než u mladších generací, se nesměli zbytečně vystavovat riziku nákazy. Domovy proto přistupovaly k izolaci velmi opatrně.

Tato dlouhodobá izolace měla však i své negativní důsledky. Osamělost, kterou mnozí senioři zažívali, se prohlubovala. Nedostatek kontaktu s blízkými, omezená možnost návštěv a dlouhé období sociálního odloučení mohlo mít na jejich psychiku značný dopad. Pro některé se pandemie nestala jen zdravotní výzvou, ale i bojem s pocity izolace a samoty.

I když se život po pandemii vrací do starých kolejí, zkušenosti mnoha seniorů nám připomínají, jak důležitá je péče nejen o fyzické zdraví, ale i o psychickou pohodu, obzvláště v takových krizových situacích.

Všudypřítomná úzkost

Pokud nejsme se seniory v běžném (každodenním kontaktu), tak bychom se mohli domnívat, že jsou díky svým zkušenostem imunní vůči úzkosti a stresu. Pravda je ale jiná. Rychle se měnící svět, neustálé novinky a komplexní proměny kolem nás mohou pro seniory představovat něco neznámého, nečekaného a potenciálně ohrožujícího.

Pokud nahlédneme do učebnic klinické psychologie, zjistíme, že velká zátěž často vede ke zvýšené bojácnosti. Senioři, kteří byli kdysi schopni zvládat různé životní situace s lehkostí, se nyní mohou cítit přetížení a nejistí. Věci, které dříve dokázali řešit bez problémů, nyní působí nepřekonatelné – a to i přesto, že je fyzicky stále zvládnout mohou. Tento pocit selhání je často důsledkem přetížení. Prostě je toho na ně příliš, a tak se jejich vnímání světa zúží do úzkého hlediska plného úzkosti. Úzkost zužuje naše vnímání, zaměřuje nás jen na potenciální hrozby a ztěžuje nám vidět situaci v širším kontextu. Každý z nás tento stav zažil, když se ocitl pod velkou zátěží.

Zatímco však pro mnohé z nás stres po nějaké době opadne a vrátíme se do běžného rytmu, u seniorů to tak jednoduché být nemusí. Zvýšené přetížení, často zesílené izolací během pandemie, může přetrvávat dlouho a komplikovat návrat k normálnímu životu. Tato realita ukazuje, že i když senioři prošli mnohým, jejich boj s úzkostí může být stejně náročný jako u kohokoliv jiného – pokud ne náročnější.

Senioři se často ocitají v situaci, kdy se přestávají orientovat ve světě kolem sebe. Zatímco zdroje informací, jako jsou televize nebo noviny, zůstávají pro mnohé z nich stejné, realita se rychle mění. To, co pro ně celý život platilo, se nyní může jevit jinak. Stárnutí samo o sobě přináší životní přechody, které mohou vést k úzkostem. Změny, jako je odchod do důchodu, ztráta blízkých, nebo zdravotní problémy, mohou pro seniory představovat velké výzvy. A pokud k tomu přidáme fakt, že mnozí senioři – ať už z nutnosti nebo z vlastní vůle – žijí v domovech pro seniory, jde o zásadní změnu v jejich životě.

Někteří senioři si v domovech naleznou přátelé, kteří jim pomohou lépe se adaptovat na nové prostředí a překonat počáteční obavy. Na druhou stranu se někteří senioři mohou cítit osaměle i v přítomnosti mnoha dalších lidí. Místo sdílení svých zkušeností a životních příběhů se mohou uzavírat do sebe a propadat úzkosti či izolovanosti. Tento stav pak představuje výzvu pro sociální, psychologický a aktivizační personál domovů, který se snaží tyto bariéry překonat a seniorům pomoci.

Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Adam Táborský

Rozlišení mezi zvýšenou zátěží a skutečnou klinickou úzkostí je v tomto případě klíčové. Uvědomění si problému a jeho adresování včas může být zásadním krokem ke správné intervenci a podpoře. Je však třeba pamatovat, že každý den není stejný. Některé dny mohou být pro seniory náročné a plné propadů, zatímco jiné mohou být naplněny pocity síly a povzbuzení. Výzvou pro společnost zůstává, jak těmto starším lidem pomoci zvládnout jejich obavy a zajistit jim nejen fyzickou, ale i psychickou pohodu v jejich každodenním životě.

Špetka přírody dokáže velké divy

Z důvodu zvýšené zátěže zdravotního systému, sociálních služeb a izolace seniorů jsme během léta 2024 vytvořili zážitkové programy pro domovy seniorů v pražské přírodě za podpory MHMP a EVVO. Důvodem byla prožívaná osamělost seniorů a omezené podněty přicházející z jejich neprodleného okolí.

Se seniory jsme podnikli čtyři výlety přírody, které vykouzlily úsměvy na tváři nejen seniorům, ale také dobrovolníkům, kteří s nimi byli v terapeutickém kontaktu. Důvodem nebylo pouze generační rozdíl, práce s populací, se kterou dříve nepotkali, ale také dojetí a vděčnost, kterou v takové míře nemusí tak často zažívat..,

Zhoršené zdraví a osobní pohoda nemusí být skutečnost, u které pokrčíme rameny a kterou necháme ladem z důvodu ekonomické neefektivity či nemožnosti návratnosti. I proto se projekt zaměřuje na poskytnutí cest do přírody se zkušenými odborníky, kdy senioři na invalidním vozíku zažijí psychoterapeutický kontakt, proces a zážitek. Polský básník Stanisław Jerzy Lec říkal: „Mládí je dar přírody, ale stárnutí je umělecké dílo.“ Na umělecká díla tak nemusíme být sami, a ke všemu si je můžeme zpříjemnit osvěžením v přírodě, která nemusí být zdroje pouze nostalgie, ale také naděje.

Děkovný dopis od Ireny Prchalové:

VÝLET ZA HUMNA

V sobotu, v poslední srpnový den nás vyjelo z Chodova asi deset klientů na malý výletek do Milíčovského lesa. Byl to střípek radosti a pohody, ze kterých se skládá celý spokojený život. Každý jsme měli doprovod, bylo o nás dobře postaráno. Někteří šlapali do kopečka s chodítky, šlapala jsem také, většinou ale jezdili na vozíčcích, jednak ze zdravotních důvodů, a také aby mohli nerušeně pozorovat přírodu a okolí.

O mě se starala Eliška a její maminka zase o pana Miroslava na vozíčku. Ten viditelně ožíval pod její péčí, viděla jsem záblesk radosti v jeho očích a úsměv životní pohody. Cestou jsme potkávali rodiny s dětmi, cyklisty, patřili jsme do toho hemžení a bylo nám moc dobře.

Po dlouhých letech jsem uviděla kvést u cesty modrou čekanku, kterou jsem měla kdysi na chaloupce. Eliška mi řekla, že od babičky ví, že ji nemá dívka trhat, to by se načekala na ženicha!

U rybníka jsme si udělali pohodovou zastávku a kochali se klidem, tichem a šploucháním vody.

Kachny vylezly z vody, zvědavě si nás prohlížely a potom hupsly zpátky do rybníka. Nádherná, pořád ještě letní sobota!

Děkujeme všem, kteří nám tento výlet připravili a umožnili. Stále platí stará moudrost, že změna je život.


reklama

 
foto - Táborský Adam
Adam Táborský
Autor je český psychoterapeut a psycholog. Vystudoval psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Je zakladatel projektu Terapie mezi stromy.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist