https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/alexander-ac-zmena-klimatu-kam-se-svet-ubira-a-jake-jsou-posledni-poznatky-vedcu
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Alexander Ač: Změna klimatu: kam se svět ubírá a jaké jsou poslední poznatky vědců?

8.10.2014
Arktida se otepluje 2-3 násobně rychleji, než zbytek planety a zmizení letního ledu již zřejmě nelze zabránit. Existuje obava, že ztráta arktického ledu urychlí tání ledovců v Grónsku a může přispět k uvolnění metanhydrátů. To by spustilo další zesilující zpětné vazby. Ilustrační snímek
Arktida se otepluje 2-3 násobně rychleji, než zbytek planety a zmizení letního ledu již zřejmě nelze zabránit. Existuje obava, že ztráta arktického ledu urychlí tání ledovců v Grónsku a může přispět k uvolnění metanhydrátů. To by spustilo další zesilující zpětné vazby. Ilustrační snímek
Podle poslední studie vědců analyzujících globální emise skleníkových plynů pokračuje téměř rekordní tempo jejich růstu. Ten se očekává i v tomto roce a svět zatím následuje nejhorší scénář vývoje, který prognózuje Mezivládní panel pro změnu klimatu (IPCC). Při jeho pokračování by čekal svět oteplení v rozmezí 3,2 až 5,4 °C do konce století. V našich zeměpisných šířkách by to znamenalo oteplení přibližně o 6-8 °C. Stejné teplotní změny na globální úrovni zažíval svět pouze při těch nejrychlejších změnách, a i to řádově v tisíckách let.
 

Současná snaha politiků je zamezit oteplení o více jak 2 °C oproti období před průmyslovou revolucí. Je to výsledek mnohaletých diskuzí mezi vědci a politiky. Poznatky klimatologie však pokračují, a nejsou právě nejradostnější. Už i při oteplení méně než 1,5 °C, můžeme očekávat následovné závažné změny.

Západo-antarktický ledovcový štít: Už současné podmínky podnebí jsou dostatečné k tomu, aby způsobily nárůst hladiny oceánů o 1,2 až 4 metry. Tání ledovců v této oblasti už není možné zabránit, i když tento proces bude trvat několik staletí.

Ztráta arktického ledu v létě: Klimatické modely v předešlé zprávě IPCC (2007) nepředpokládaly úplné zmizení arktického plovoucího ledu v létě dříve než ve druhé polovině tohoto století. Podle poslední zprávy IPCC se kloní spíš k polovině tohoto století. Nicméně reálný vývoj arktického ledu následuje rychlejší trend úbytku, a podle některých vědců by k úplnému zmizení arktického ledu mohlo dojít už v průběhu příštího desetiletí. Arktida se otepluje 2-3 násobně rychleji, než zbytek planety a zmizení letního ledu již zřejmě nelze zabránit. Existuje obava, že ztráta arktického ledu urychlí tání ledovců v Grónsku a může přispět k uvolnění metanhydrátů. To by spustilo další zesilující zpětné vazby. Aktuální výzkumy rovněž naznačují, že v důsledku úbytku arktického ledu bude počasí v mírném pásmu extrémnější: vlny veder budou trvat déle, střídány vydatnými srážkami a záplavami.

Korálové útesy: Pokud chceme zachovat alespoň více jak 10 % korálových útesů, oteplení by nemělo překročit 1,5 °C. Už dnes poklesla světová rozloha korálových útesů přibližně o polovinu.

Trvale zmrzlá půda (permafrost): Pokud by oteplení překročilo 1,5 °C, stačilo by to k nastartování tání rozsáhlých oblastí permafrostu za polárním kruhem. Podle autorů studie z minulého roku se zdá být hranice 1,5 °C „bodem zlomu“. Další studie ukázaly, že přibližně při stejné koncentraci CO2, jako je dnes (tj. 400 ppm), tedy asi před 3,5 miliony let v pliocénu, byly části Arktidy až o 8 °C teplejší oproti současnosti. To je zároveň dostatečná hranice pro spouštění rozsáhlého tání permafrostu a následnému uvolnění značného množství CO2 a metanu.

Samozřejmě, žádný z vědců nedokáže říct, jaká je „maximální“ míra bezpečného oteplení. Umíme však s jistotou říci, že čím déle budeme se snižováním emisí otálet, tím budou důsledky oteplování závažnější. V mnoha ohledech už závažné i jsou.


reklama

 
Alexander Ač
Autor pracuje pro CzechGlobe, Centrum výzkumu globální změny, který je součástí Akademie věd ČR.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

23.10.2014 16:12
Pěkně napsáno :-) Stručně, jasně, srozumitelně. Bez zbytečné omáčky.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist