https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/anna-michalcakova-vynosy-z-emisnich-povolenek-by-chtel-kazdy-takhle-uz-to-ale-dal-nejde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Anna Michalčáková: Výnosy z emisních povolenek by chtěl každý, takhle už to ale dál nejde

29.7.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Emisní povolenky mají pomoci Česku zvládat změnu klimatu a vyrábět více obnovitelné energie, nikoliv krýt díry ve státním rozpočtu. Ministerstvo životního prostředí připravilo transpozici novelizované evropské směrnice o emisních povolenkách, která naplňuje její smysl a napravuje předchozí protiprávní stav. Na jednání vlády však jde s mnoha rozpory, porcovat medvěda chce každé ministerstvo.
 
Evropské komisi došla trpělivost s členskými státy, většina z nich se totiž nedrží pravidel pro využívání výnosů emisních povolenek a vynakládá je na to, co je zrovna potřeba. Připravila proto novelizaci směrnice o emisních povolenkách, na které se po řadě měsíců shodly v květnu 2023 všechny členské státy a už do konce roku 2023 musí novou směrnici transponovat do svých právních řádů. Česko v tom má dobře nakročeno, již začátkem června 2023 Ministerstvo životního prostředí (MŽP) poslalo návrh novely k připomínkování ostatním resortům. Návrh zákona komplexně transponuje směrnici a zajišťuje, aby finance směřovaly do oblastí, které budou klíčové pro zvládání dopadů změn klimatu v Česku.

K čemu v Česku emisní povolenky dnes využíváme?

Ve zkratce na dvě věci. První z nich nelze rozporovat, protože se zaměřuje přesně na to, co potřebujeme - Státní fond životního prostředí (SFŽP) z výnosů vyplácí dotace v rámci Nové zelené úsporám (NZÚ) a je dobře, že program dnes již pokrývá i nízkopříjmové domácnosti, byť tyto finance nyní už pocházejí z Modernizačního fondu (Program Housenerg).

Druhá z nich je mnohými neoblíbená provozní podpora fotovoltaických elektráren z let 2008 - 2010. Z pohledu využívání výnosů z aukcí emisních povolenek je to problematické kvůli absentujícímu motivačnímu účinku a principu adicionality. Výnosy zde stát nevyužívá pro výstavbu nových zdrojů a “nadstavbu” při snižování emisí, jen vykrývá část financí, kterou by v každém případě musel hradit ze státního rozpočtu.

Dosavadní praxe kvůli protiprávnímu nastavení českého zákona dlouhodobě generovala dluh ve prospěch Ministerstva financí a státního rozpočtu a naopak na úkor programu Nová zelená úsporám a Státního fondu životního prostředí. Tento “historický dluh” podle Nejvyššího kontrolního úřadu v roce 2021 činil asi 20 miliard Kč.

Co se změní s novými pravidly?

Hlavní změnou pro Česko je, že bude muset 100 % výnosů investovat do opatření proti změně klimatu. Sem lze zařadit různé aktivity na adaptaci, mitigaci a snižování emisí, ale podle principů uvedených výše jimi státy nemají krýt díry v rozpočtu. Naopak, pro splnění nových evropských klimatických cílů bude potřeba, aby byly všechny dotace efektivní a aby vyvolávaly vysoký podíl nových soukromých investic. Je to krok správným směrem i proto, že Česko k financování opatření pro ochranu životního prostředí a změnu klimatu využívá primárně evropské fondy.

Podporovaná opatření proti změně klimatu a adaptaci na ni (indikativní výčet):

  • rozvoj OZE a sítí pro distribuci elektřiny,
  • předcházení odlesňování a podpora ochrany a obnovy rašelinišť, lesů a dalších ekosystémů,
  • zachytávání CO2 v lesních porostech a půdě,
  • přechod na způsoby dopravy přispívající k dekarbonizaci celého odvětví,
  • a financování výzkumu a vývoje v oblasti energetické účinnosti a čistých technologií.

Směrnice ponechává členským státům volnou ruku v tom, jak docílí snížení emisí, přesto je z vyjednávání a výsledného textu zřejmé, že členské státy budou muset Evropské komisi vykazovat využívání výnosů mnohem pečlivěji než doposud. Nedostatečné reportování využívání výnosů kritizoval Evropský účetní dvůr už v roce 2015.

O kolik peněz se hraje?

Odhad se pohybuje mezi 200 - 300 mld. Kč do roku 2030, přesná částka se bude odvíjet od ceny emisní povolenky. MŽP přitom o takovém balíku peněz nechce rozhodovat samo, v zákoně navrhuje zřídit Výbor pro využití peněžních prostředků z dražeb povolenek, Modernizačního fondu a Sociálního klimatického fondu jako svůj poradní orgán složený ze zástupců ministerstev. Výbor by měl projednávat a schvalovat, kam výnosy poputují.

V čem nám povolenky na klima pomohou?

Zásadně se tím zvýší objem financí, které na adaptaci, mitigaci i snižování emisí může, resp. musí Česko vynaložit. Klíčové je strategicky plánovat a s tímto zdrojem si to můžeme i dovolit. V současnosti například vláda připravuje návrh Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu (NECP), jehož části bude možné pokrýt právě z výnosů. Kromě toho mají výnosy pozitivní přínos i pro konkrétní lidi, jak v minulosti prokázala Nová zelená úsporám s podporou zateplování, kotlíkovými dotace nebo dešťovkou pro domácnosti.


reklama

 
foto - Michalčáková Anna
Anna Michalčáková
Autorka je analytička Frank Bold.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (21)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

29.7.2023 06:24
Z toho vidíte, že Emisní povolenky jsou k odrbání chudých řadových občanů, degradaci Evropy a zisk některých oligarchů , nikoli restauraci přírody . A Frank Bold to podporuje.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.7.2023 07:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ono těch zrůdností Made in EU je víc než dost.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

29.7.2023 08:52 Reaguje na Jaroslav Řezáč
1*
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.7.2023 13:16 Reaguje na Slavomil Vinkler
Ano. Je to tak. 1*.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.7.2023 13:35 Reaguje na Slavomil Vinkler
1++
Odpovědět
EN

Emil Novák

29.7.2023 08:23
1) Nějak se zapomíná na to, že sama EU počítala s postupným růstem ceny emisní povolenky do roku 2030 na 38-42 €/tunu. V roce 2023 máme cca 90 €/tunu, tj. cenu více než dvojnásobnou. EU aktivně podnikala kroky ke zvýšení ceny povolenky, ale když cena vzrostla nad očekávání, žádné kroky naopak ke snížení ceny nepodnikla, ač na to nástroje má. Na tak prudký růst nikdo nebyl připravený, povolenka výrazně zdražuje elektřinu a teplo, což se logicky snaží stát kompenzovat právě z "nadměrných" příjmů povolenek. Investice do opatření proti změně klimatu to sice není, ale těžko může někdo zpochybňovat její oprávněnost.
2) Co si myslet o účinnosti investic do opatření proti změně klimatu, když jsou do "podporovaných opatření" zahrnuta jen některá vybraná řešení a zrovna to pro ČR nejúčinnější (podpora výstavby jaderných zdrojů) v něm chybí.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.7.2023 13:17 Reaguje na Emil Novák
Zase správně! 1*.
Odpovědět

Radek Čuda

1.8.2023 15:40 Reaguje na Emil Novák
+1
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

29.7.2023 08:57
Slečna Michalčáková a ostatní mladí zřejmě nepotřebovali studovat dějepis.
Základní poučení z dějin je, snad už od neandrtálců, definované písemně Římany je, že chceš-li udržet mír, připravuj se na válku. To nepropaguji, ale jen cituji. A na to je třeba velké množství co nejlevnější energie.
Odpovědět
IP

Ivo Přikryl

29.7.2023 09:57
Pro mně jako právního laika je zajímavá formulace "kvůli protiprávnímu nastavení českého zákona".
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.7.2023 13:18 Reaguje na Ivo Přikryl
Klasický ekologistický výklad.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.7.2023 11:27
Emisní povolenky jsou pouze další nástroj zeleného ožebračování lidí. Cílem je stáhnout od lidí "nadbytečné" finanční prostředky tak, aby lidem mimo zajištění základních životních potřeb, jídla, tepla v zimě atd nezbyly žádné další peníze na nějakou další činnost, skrz kterou by lidi emitovali další oxid uhličitý.
Proto nikomu v Bruseli nevadí, že povolením obchodování a spekulací s emisními povolenkami se jejich cena zvyšuje a rozdíl končí v kapsách všelijakých finančních spekulantů. naopak je žádoucí, protože podle zelených je třeba, aby byli lidi z různých stran a různými metodami dohromady ožebračeni co nejrychleji. Aby z EU vznikl co nejrychleji zelený totalitní stát s zelenými nemajetnými žebráky, kteří pokud chtějí přežít, nemají jinou šanci než tancovat, jak zelený totalitní stát nařizuje.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.7.2023 11:29 Reaguje na Radim Polášek
Emisní povolenky jsou tak jeden z největších zelených podrazů Brusele na obyvatele EU.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.7.2023 13:20 Reaguje na Radim Polášek
Tak jak to udělal kdysi bolševik.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.7.2023 13:41 Reaguje na Michal Ukropec
Zelení jsou horší než bolševik. Bolševik ukradl majetky těm bohatým a potom je všichni dohromady z velké části prožrali, protože do nich neinvestovali nebo jenom málo. Teprve potom nastala chudoba.
Zelení se kradením majetku nijak nezdržují, prostě nastaví technicky a ekonomicky tak toxické prostředí, že se ty původní majetky samy zmarní a chudoba tak nastane hned ještě před obdobím prožírání.
Odpovědět
sv

sv

29.7.2023 14:06 Reaguje na Radim Polášek
Tady zas má někdo mezery v elementárním vzdělání velké jako díra do teplého zadku. Za prvé, bolševik okradl úplně všechny včetně těch nejchudších ( minimálně viz tzv. měnová reforma). Za druhé, "všichni dohromady" opravdu ale opravdu nic neprožrali. Prožral bolševik za zadrátování hranic, za nesmyslné zbrojení podle poslušně plněných příkazů z moskvy, za vylifrování všeho zadarmo do russovětska. "Všichni dohromady" měli z bolševiky rozkradeného majetku leda velké kulové.
Odpovědět
RV

Richard Vacek

29.7.2023 12:50
Nechte ty peníze lidem a neokrádejte je. Ti nejchudší jsou kvůli této nové dani okrádáni a je připraveno jejich ještě větší okrádání (pohonné hmoty, vytápění) a vše se jim zdražuje. Ti bohatší si část vezmou zpět v dotaci, ale nakonec proděláváme všichni.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

29.7.2023 13:21 Reaguje na Richard Vacek
1*.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

29.7.2023 13:42 Reaguje na Richard Vacek
1++
Odpovědět

Viktor Šedivý

30.7.2023 12:35
"Autorka je analytička Frank Bold."
Tak co byste čekali, proboha.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

31.7.2023 12:50
Myslím, že správné a plně v souladu s přáním EK je začít stavět za výnosy z emisních povolenek proklimatické jaderné elektrárny. Že to paní Michalčákovou nenapadlo?!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist