https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/barbora-bartuskova-veclova-projednavani-zakona-na-ochranu-zvirat-se-odklada-na-podzim
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Barbora Bartušková Večlová: Projednávání zákona na ochranu zvířat se odkládá na podzim

16.7.2020
Musí si ještě chvilku počkat.
Musí si ještě chvilku počkat.
Novinky z boje za lepší život pro zvířata bohužel nepřináší dobré zprávy. Všichni, kterým záleží na ochraně zvířat, se upínali k minulému týdnu. Poslanecká sněmovna měla možnost dokončit přerušené jednání zákona na ochranu zvířat proti týrání, tedy zákona, který může zastavit utrpení zvířat. Například těch v cirkusech, ale třeba i v klecových chovech. Sněmovna měla na programu spoustu zákonů a bylo velké riziko, že zákon o zvířatech opět nestihne projednat, jak se již stalo v červnu.
 

Svoboda zvířat společně s dalšími ochránci zvířat vyvinula obrovský tlak na to, aby se projednávání zákona opravdu stihlo. Už to vypadalo nadějně. Podařilo se totiž prohlasovat předřazení zákona. Jenže hlasování bylo jedním poslancem ANO zpochybněno a opakované hlasování už nedopadlo dobře. I když sám premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš opakovaně vyjádřil ochraně zvířat podporu, zákon se předřadit nepodařilo, zejména kvůli bojkotu hnutí ANO a KSČM. Další šance k projednání zákona tak bude nejdříve v půlce září.

V posledních měsících napnula Svoboda zvířat do boje za zvířata v cirkusech všechny síly. Jiné organizace na ochranu zvířat zase intenzivně bojovaly za slepice trpící v klecích. Členové našeho týmu neustále kontaktovali politiky, domlouvali s nimi schůzky, vysvětlovali a odpovídali politikům na dotazy, tvořili řadu informačních materiálů, zjišťovali situaci v Poslanecké sněmovně, domlouvali se s právníky a mnoho dalšího. Výsledný bojkot a ignorance velké části politiků je obrovským zklamáním pro nás všechny, kdo se snažíme o lepší svět pro zvířata. Je to zklamání nad tím, že tisíce a tisíce životů němých tváří nejsou pro většinu politiků tak důležité. Boj o lepší svět pro zvířata je neuvěřitelně vyčerpávající, psychicky i finančně.

My se ale nevzdáváme. Víme, že nebojujeme za sebe. Bojujeme za ty, kdo se sami ozvat nemohou. A víme, že naši příznivci jsou v tom s námi. Bez podpory dalších lidí bychom to sami tak daleko nedotáhli. Chci všechny příznivce ochrany zvířat poprosit, vydržte! Vydržte a společně dotáhneme změnu pro zvířata v cirkusech do konce.

Větší ochranu divokých druhů zvířat v cirkusech dlouhodobě požaduje nejen organizace Svoboda zvířat, ale i vědci a veterináři. Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad vydala na začátku roku své stanovisko, ve kterém poslance a poslankyně mj. vyzývá, aby přijali takovou právní úpravu, která by zamezila odchovu a drezuře divokých druhů zvířat v cirkusech. Pod stanovisko se podepsalo na 150 dalších veterinářů, vědců, akademiků a odborných pracovníků.

Podle reprezentativního průzkumu veřejného mínění od agentury Focus ze září roku 2018 je pro změnu legislativy i většina české veřejnosti. 74 % respondentů si přeje zamezit využívání všech divokých druhů zvířat v cirkusech. Pod Petici za zákaz chovu a využívání divokých zvířat v cirkusech v ČR se podepsalo 27 336 lidí.


reklama

 
foto - Bartušková Večlová Barbora
Barbora Bartušková Večlová
Autorka je předsedkyně Svoboda zvířat Plzeň.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

16.7.2020 08:29
Předpokládám, že nadšení amatéři, kteří viděli zvíře max. z rychlíku, chtějí svůj amatérský pohled na svět zvířat zanést do české legislativy.
Zrovna včera jsem viděl skupinu jezdců, kteří trápili koně tím, že jim seděli na hřbetu a nutili je k pobíhání.
Odpovědět
ig

16.7.2020 10:15
Když se lidem nelíbí divoká zvířata v cirkusech, tak proč do nich chodí? Já jsem například v cirkusu nebyl nikdy.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

16.7.2020 10:46
Měli se také zeptat každého z těch 27 336 lidí, zda ví, že podepisuje i zákaz konání koňských dostihů hlavně Velké pardubické, kde koně nutí dokonce skákat přes různé nesmyslné překážky a to pro pouhé pobavení diváků a zisk peněžité odměny pro majitele koní. Stojí to sem tam i některého koně život, když je překážka nad jeho možnosti a při pádu si zlomí nohu.
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

16.7.2020 13:25 Reaguje na Jiří Daneš
Zeptám se jinak - zeptal se někdo z eko .... britských dvokých koní na českých lukách zda by si nechtěli změřit svoje síly na steplchess at v britanii nebo Pardubicích ?? V době mého mládí týdenník Mladý Svět byl pořadatelem lidské Pardubické na závodišti. Stejně jako tehdejší dálkoplazectví byl tento počin recesí k tomu jak se cítí právě soutěživý koně na dráze. V 21. století je něco podobného v podání lidského parkuru a toho konského. Osobně já jsem příznivcem krásy skokového umění koní před "člověkem" !!
Odpovědět
KS

Krejcar Stanislav

17.7.2020 14:39 Reaguje na Krejcar Stanislav
Je dobře, že se české děti už nemusí seznamovat se Starými pověstmi Českými, jako to bylo za našeho mládí. Zrušit Horymírův skok s Šemíkem z Vyšehradu byla jen obrozenecká pověst. Ted ještě zakázat Vinetua a Oldu Šetrhenda s Ilčim a Hatatitlou.
Odpovědět
JN

Josef Novák

17.7.2020 13:06
Není nic horšího než páchat dobro, pro jiné.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

26.7.2020 19:52
Když půjdeme do extrému,tak bych chtělo zakázat chovat křečky,myši,potkany,
hady atd v teráriích či akvarijní rybičky.Jsou to divoká zvířata a i jiná
lidé násilím domestikovali.Je třeba to řešit selektivně případ od případu
a ubrat trochu na útlocitnosti.Zajímal by mě názor té paní na utrpení
potrhaných ovcí chráněnými vlky,či na chov divokých zvířat v oborách
včetně těch zubrů,praturů a "divokých"koní.Když už,tak i jim dát plnou
svobodu a lidi zavřít do klecí.Jinak už tu napsal někdo,že mohu cirkus
ignorovat a pokud tak učiní všichni,tak nebude ani ta drezúra zvířat.
Cirkusákům doporučuji opačnou petici s možností podpisu při návštěvě
a myslím,že bude brzo těch 27 OOO podpisů směšných.Nejsem fanda
jakéhokoliv zavírání zvířat do klecí a ohrad,pokud to není pro jejich
život nezbytné,ale bohužel nenastála doba a brzo nenastane,aby to
bylo u většinové společnosti průchodné.Jinak výcvikem prochází i psi
a taky by si možná přáli dělat co chtějí.Mnozí útlocitní chovatelé
je i takto zkazí a nakonec odloží jako nezvládatelné do útulků.Ta
hranice mezi drezůrou a partnerstvím se prolíná a mnohá cirkusová
čísla jsou i o tom partnerství mezi lidmi a zvířaty.Takže ne šmahem
zakázat,ale případ od případu posoudit,neboť to není vždy pouze to
týrání.Co se zvířaty z těch cirkusů má doufám paní vyřešeno a nebude
to doufám utracení.Sama jim snad zajistí důstojné dožití,když už si
nebudou moci na stravu,veterinární ošetření a ubytování vydělat svými
výstupy v cirkusech.Ke klecovým chovům nosnic pouze to,že chovu slepice
v travnatém výběhu,se stromy,popelištěm a potůčkem a tak těm klecím
nefandím.Bohužel chovat takto spokojené slepice nelze ve velkém pro
nasycení všech lidí a za rozumnou cenu.Ale to už je jiná písnička o
dotační deformaci v zemědělství a taky při konkurenčních dovozech
ze zemí,které tyto klecové chovy nezruší.Takže opět trochu selského
rozumu a zbrzdit emoce.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist