https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/barbora-bartuskova-veclova-evropane-rekli-ne-testovani-na-zviratech
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Barbora Bartušková Večlová: Evropané řekli ne testování na zvířatech

2.9.2022
Foto | Carlota Saorsa / Cruelty Free Europe
Evropská občanská iniciativa (EOI) Za pokusy bez zvířat získala 1 413 383 podpisů a stala se tak třetí úspěšnou EOI za práva zvířat v historii. Sběr podpisů byl ukončen 31. 8. 2022 o půlnoci a už několik dní předtím bylo zřejmé, že iniciativa překoná hranici 1 milionu hlasů. Po dobu následujících 3 měsíců budou členské státy EU ověřovat všechny podpisy. Češi prokázali mezi Evropany výraznou empatii ke zvířatům a pod českou vlajkou se shromáždilo neskutečných 103 495 podpisů.
 
Evropskou občanskou iniciativu v Česku propagovala organizace Svoboda zvířat. Odstartovala ji loni na podzim známým videem plačících celebrit jako je Ben Cristovao, Veronika Čermák Macková a dalších. A zakončila ji srdceryvným videem, kde o hrůzách laboratoří hovoří samotná zvířata. Těm propůjčily hlasy opět známé osobnosti Patricia Pagáčová, Martina Pártlová a Honza Musil. Aktivní komunikace Svobody zvířat nejen na sociálních sítích, ale i v médiích způsobila, že se o tématu začalo více mluvit a pod iniciativu se v Česku podepsalo přes 100 tisíc lidí, čímž byl minimální počet hlasů pro naši zemi překročen 7x.

Je skvělé, že jsou Češi v otázkách práv zvířat takto otevření a není jim lhostejné jejich zbytečné utrpení. Když jim navíc ukážeme, že existují alternativní metody a jak spolehlivě fungují oproti metodám se zvířaty, většina lidí souhlasí s nesmyslností pokusů a postaví se za zvířata. A za to jim moc děkujeme.

Získaný počet podpisů vysílá jasný signál, že Evropané si přejí, aby byly pokusy na zvířatech postupně ukončeny, což potvrdil i nedávný průzkum. 74 % respondentů považovalo testování kosmetiky a jejích složek na zvířatech za nepřijatelné. Závazek EU o postupném ukončení testování na zvířatech v EU by si přálo 72 % dotázaných a 70 % uvedlo, že úplné nahrazení testování na zvířatech alternativními metodami by mělo být pro EU prioritou. 66 % dokonce požaduje okamžité zrušení všech testů na zvířatech v EU.

Pokud iniciativa i po odstranění duplicitních a neplatných hlasů bude mít minimálně 1 milion ověřených podpisů, pak to pro zvířata z laboratoří znamená obrovský úspěch a naději na lepší život. Evropská komise se musí problematikou pokusů zabývat a měla by navrhnout akční kroky k postupnému ukončení testování. "Věříme, že Evropská komise, poslanci Evropského parlamentu i vlády jednotlivých zemí berou v potaz přání svých občanů a budou co nejdříve jednat o jejich požadavcích na ukončení testování na zvířatech," prohlásila Kerry Post! lewhite, tisková mluvčí Cruelty Free Europe (jedna z organizací, která EOI organizovala).

Zákaz testování kosmetických přípravků na zvířatech na úrovni EU vešel v platnost už roce 2013 jako příslib, že zvířata již nebudou trpět a umírat v zájmu kosmetiky. Dochází však k jeho porušování kvůli protichůdnému nařízení REACH, které vyžaduje testovat na zvířatech látky, se kterými přijdou zaměstnanci do styku nebo látky, které mohou ohrozit životní prostředí. Přitom v dnešní době existuje řada alternativních metod, které dokáží zajistit bezpečnosti kosmetických přípravků bez potřeby využívat zvířata. Jsou to např. tkáňové modely, orgány na čipu či organoidy (miniaturní modely orgánů).

K dnešnímu dni je registrováno pouze šest EOI z celkového počtu 90, které úspěšně dokončily fázi ověřování; další čtyři jsou v současné době ve fázi ověřování. Finální počet podpisů naznačuje, že by se k nim tato EOI mohla připojit a stát se sedmou úspěšnou EOI od roku 2012, kdy tento demokratický nástroj vznikl.

Proč je testování na zvířatech zastaralé a nefunkční?

Zvířata a lidé se značně liší svou anatomií, fyziologií i metabolismem. Je proto nemožné předpovědět, zda člověk bude na testované látky reagovat stejně jako zvíře. Látky, které projdou jako bezpečné při testech na zvířatech, mohou vážně ohrozit lidské zdraví. Podle Amerického národního institutu zdraví až 95 % léků, které jsou úspěšné u zvířat, následně selže u lidí - buď protože nefungují, anebo mají vedlejší účinky, které se u zvířat neobjevily. Pokusy na zvířatech odhalí jen asi pětinu vážných vedlejších účinků. Jen v Evropě bylo v roce 2019 k pokusům zneužito přes 10,5 milionů zvířat. Pokusy se provádí nejčastěji na ptácích, myších, potkanech , rybách, ale často i na psech, prasatech, opicích nebo koních. Alarmující je, že počet pokusných zvířat meziročně neklesá, i přestože existuje široká škála alternativních metod, které navíc přináší přesnější a rychlejší výsledky.


reklama

 
foto - Bartušková Večlová Barbora
Barbora Bartušková Večlová
Autorka je předsedkyně Svoboda zvířat Plzeň.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (28)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

2.9.2022 06:59
Obdobné záležitosti se řeší rozšířením informací/vzděláním v dané oblasti. A následně se nechá na spotřebiteli/pacientovi aby si zvolil jestli třeba zemře, nebo si nechá aplikovat léčbu testovanou na zvířatech.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.9.2022 07:46 Reaguje na Richard Vacek
V přírodě se látky na léčby většinou nachází ale to čím dal línější vědce nezajímá. Pořad jíme chemii s potravinami aby zemědělci mohli mít o tohle více ale to zdraví, které ničí je to vaše. Vymyslíme léčiva na tu chemii, co zkonzumujeme a nebo mizerné a chemické pracovní prostředí. To vše jde do organismu
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.9.2022 09:28 Reaguje na Richard Vacek
Občas není od věci si přečíst o čem článek pojednává, nebudete pak za debila.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

2.9.2022 07:28
Testování na zvířatech by mělo být vymezeno pouze pro testy léčiv, jinak absolutní zákaz.
A i zde by se mělo k pokusům přistupovat velmi střízlivě a vyvarovat se zjevně nehumánním formám testů.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

2.9.2022 07:39 Reaguje na Miroslav Vinkler
Když je hlad, sníte všechno. Nedělejte z ničeho nic extra ani je neponižujme
Odpovědět
ig

2.9.2022 07:52
Takže na lidech? Zdá se, že dobrovolníci jsou. Třeba se jednou v nějakém MSDS místo LD50(rat) objeví LD50(Barbora Bartušková Večlová).
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.9.2022 08:58
To je dobře, že nešlo o protesty anonymní. Teď je tedy jasné, na koho se obrátit, pokud bude potřebné ověřit škodlivost nějakých látek. A také víme, kdo nemá nárok dožadovat se náhrad, pokud utrpí újmu kvůli nedostatečně otestovanému přípravku.
Odpovědět
Sl

Slovan

2.9.2022 09:01 Reaguje na Viktor Šedivý
Nechutný komentář. Já bych tam poslal přesně ty blbce jako jste vy, kteří tyhle nechutnosti schvalují.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.9.2022 10:50 Reaguje na Slovan
Nechutnost?
Samozřejmě že chci, aby přípravek, který budou používat lidé, byl co nejlépe ozkoušený. Pokud kvůli tomu bude muset chcípnout pár set králíčků je to sice nepříjemné, nijak mne to netěší, ale je to stále lepší, než aby přípravek ublížil lidem.

Pokud takový postoj někomu vadí, také s tím nemám problém. Jen bych chtěl, aby dotyčný akceptoval i důsledky. A samozřejmě aby mi svůj postoj nevnucoval.
Odpovědět
ig

2.9.2022 10:50 Reaguje na Slovan
Co je na tom nechutného? Když něco odmítám, tak je celkem přirozené, že to nebudu mít.
Odpovědět
Jakub Graňák

Jakub Graňák

2.9.2022 09:30 Reaguje na Viktor Šedivý
K čemu vlastně ta kosmetika je, že tady tak brojíte pro její testování na zvířatech?
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

2.9.2022 09:23
Ucinna ochrana zvirat byla prioritou tehdejsi EU uz pred 80 lety. Zakony na ochranu zvirat, ktere Nemecko zavedlo s prichodem moci nacistu byly velmi prisne, vlastne prisnejsi nez co se tykalo napr. testovani leciv na lidech. Presneji receno, testovani na pod-lidech jako byli Zide v koncentracnich taborech apod.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

2.9.2022 09:53
Smrtelně nemocný se na testování léků na zvířatech dívá jinak, než zdravý
a mladý. Vzít vědcům tuto možnost, tak buď na to rezignují a nebo odejdou
jinam, kde to bude povoleno. Je žádoucí se zbavit těchto mozků? Každopádně testování pro kosmetiku je hloupost, neboť krása tkví v něčem zcela jiném, než ve "slupce", pod kterou je zkažené ovoce. Mladé a hezké ženy kosmetiku nepotřebují a těm ostatním to až tak moc nepomůže. Posedlost vizuální
krásou je výsadou primitivů a pošetilých starců, kteří naletí na krásu
zlatokopek. Pokusy ano, ale pouze kvůli léčivům a v nezbytně nutném počtu.
Jinak ne a to už nehovořím o vojenských na zvířatech, ale často i lidech,
kdy se nové zbraně zkoušejí darováním na cizí bojiště a zkoumá se jejich
účinnost nezjistitelná bez lidských pokusných králíků.
Odpovědět

Viktor Šedivý

2.9.2022 10:55 Reaguje na Břetislav Machaček
Ten odchod jinam samozřejmě už dávno probíhá.
Nelze-li dělat nějaký výzkum v Evropě, dělá se v Asii. Jediným důsledkem je zaostávání Evropy.

A nezapomeňte, že ta kosmetika mohou být (když už si troufáte někomu vnucovat svůj pohled na "zkrášlování") třeba i mýdla nebo opalovací krémy.
Odpovědět
LB

Lukas B.

2.9.2022 10:23
spousta testování je samozřejmě opakování dávno hotového a opakuje se víceméně zbytečně (můžeme diskutovat o tom, že je to zbytečná byrokracie a o kaprech na úřadech, co si sami rybník nevypustí). spousta toho se dá nahradit "kliknutím do archivu"
ale tu a tam je nutno něco otestovat a ověřit doopravdy a žádné počítačové simulace nepomůžou.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.9.2022 12:09
Mne docela udivuje, že pod tak jednoduchý a v podstatě jen emotivně laděný odkaz https://www.zapokusybezzvirat.cz/ se podepsalo tolik lidí.

Ne, že bych s něčím takovým nesouhlasil, ale svědčí to zjevně o faktu, že emoční složka je důležitý přesvědčovací faktor.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

2.9.2022 12:14
Já prd vím, nakolik jsou ty uvedené alternativní metody funkční. Pokud ano, tak jsem rozhodně pro, aby se testování na zvířatech omezilo na skutečně jen ty případy, kdy nemá náhradu. Pokud je testování na zvířatech jen levnější, tak platí výše uvedené, tohle fakt není oblast, ve které by bylo akceptovatelné šetřit za uvedenou cenu.

A jak bylo v diskuzi uvedeno, striktně bych rozlišoval testování pro řekněme lékařské účely, a testování pro účely kosmetické. Pro to první v případě skutečné nezbytnosti mám pochopení řádově vyšší, než pro to druhé. Na to ať si ty firmy nějaké lidské předskokany zaplatí.
Odpovědět
DM

Dalibor Motl

2.9.2022 15:28
Evropská unie má asi 447,5mio obyvatel. Tolik k tomu nadpisu.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

3.9.2022 10:56
Barbora Bartušková Večlová popisuje metody, o kterých neví vůbec nic!

"...i přestože existuje široká škála alternativních metod, které navíc přináší přesnější a rychlejší výsledky."

Co takhle nějaký konkrétní výčet nebo nějaké ilustrační příklady?

NIC, jenom účelově napsaný článek, kterým se má někdo lacino zviditelnit!

Předcházení zbytečného týrání zvířat v laboratorních podmínkách jako na testovacích organismech jsou uplatňována již řadu let, aniž by se autorka tohoto škváru o tom obtěžovala informovat!

Například: pokud budete chtít využít odpad na povrchu terénu, musíte mít mimo jiné i výsledky ekotoxikologických testů.

A co se skrývá pod pojmem "testovaný organismus"?

Od roku 2005 se používají:

1) Ryba (Poecilia reticulata nebo Brachydanio rerio)
2) Perloočka (Daphnia magna Straus)
3) Řasa (Desmodesmus subspicatus nebo Pseudokirchneriella subcapitata)
4) Semeno hořčice bílé (Sinapis alba)
5) Salát (Lactuca sativa)

které jsou od srpna roku 2021 nahrazeny přednostním použitím:

1) Bakterie (Aliivibrio fischeri) - luminiscenční bakterie
2) Salát (Lactuca sativa)
3) Řasa (Desmodesmus subspicatus)

s doporučením, pokud možno nepoužívat perloočku (Daphnia magna Straus), aby nedocházelo k jejímu zbytečnému úhynu v důsledku testů ekotoxicity.

Nutno podotknout, že provozní praxe ukazuje (na rozdíl od tvrzení autorky), že nahrazení perloočky NELZE zcela považovat za alternativní metodu, protože nevykazuje zcela srovnatelnou citlivost ve stejných podmínkách!

Možná by se měla Barbora Bartušková Večlová nejdříve trochu vzdělávat, než bude zase psát PR článek pro vlastní zviditelnění, ne?

Aby bylo jasno: nelíbí se mi týrání zvířat ani jejich zbytečná smrt!

Ale manipulace, kterých se dopustila autorka tohoto článku jsou opravdu hodně za hranou korektnosti nebo spíše (ne)vzdělanosti v oboru, o kterém s takovým zaujetím píše.
Odpovědět
JO

Jarka O.

3.9.2022 18:36
Nesoudím informovanost autorky, ona však píše o jiném tématu než je ekotoxicita latek v ŽP, a to o výzkumech a testech účinností, alergií, vedlejších účinků kosmetik a léčiv. Kosmetika budiž, bez zvířat, ale pokusy s léčivy ... je to těžké téma, protože sama ta práce není nic pěkného.
Petic bylo několik. Jestli EU zákaz konecně odsouhlasí, testování a výzkum se odsune tam, kde o pohodu zvířat nejde, avšak neskončí, bude to paralela s jinými obory, v EU se budou využívat výsledky.
Jiná věc je, že testování na kozách, prasatech, hadech... přestává, protože o tuto opravdu nehezkou práci už moc lidí v Evropě (technických asistentů, ne výzkumníků) nemá zájem, takže se na testy na nižších organismech/ kulturách v laboratoři tak jako tak musí přecházet. Ale např. přerychlé uvedení jistých vakcín do povinného (!) očkování má zdravotní i společenské následky, nemluvě o jiných méně dobrovolných testech ...
Také se dá léčit všechno bylinami, acylpyrinem, penicilinem a dietou.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

3.9.2022 20:12 Reaguje na Jarka O.
To, co jsem uvedl, je jeden z příkladů. Ale nikoliv jediný, který existuje.

To, že jsem použil příklad nikoliv z testování léčiv nebo kosmetiky, bylo záměrně, abych ukázal, že se to týká i jiných oblastí. Je to všeobecný trend, který trvá již několik let a není fér to zamlčovat.

Netvrdím, že není co vylepšovat, ale hlavní rozdíl je v tom, KDE SE TESTUJE.

V zemích EU platí alespoň nějaká pravidla a věřím, že třeba v Asii je možné úplně všechno!

Vadí mi manipulování lidí pomocí lží a účelových polopravd.

Pokud Barbora Bartušková Večlová zná příklady hodné odsouzení, ať je podrobněji popíše.

Ale tvrzení:

"...Pokusy se provádí nejčastěji na ptácích, myších, potkanech, rybách, ale často i na psech, prasatech, opicích nebo koních..."

bez jakéhokoliv důkazu nebo podpůrné informace (např. citace označení ISO normy testu, kde se to používá ap.), to jsou jenom plané řeči nulové hodnoty a navíc to není tak úplně pravda.

Spolupracuji s více laboratořemi, včetně Státního zdravotního ústavu a mám tak možnost tyto informace konfrontovat mezi sebou. Není to tak, jak to Barbora Bartušková Večlová prezentuje. Hodně se za posledních zhruba 15 let změnilo a je poctivé to popravdě napsat.

A právě tohle autorce článku vyčítám.
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.9.2022 20:40 Reaguje na Jiří Kvítek
Autorka je aktivistka.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

3.9.2022 21:43 Reaguje na Viktor Šedivý
A to, že je aktivistka, znamená, že může psát bludy, hraničící se lží?

Nebo, že snad nemusí vůbec vědět o čem píše?

Jsem v šoku z toho, komu všemu redakce umožní napsat placený PR článek!
Odpovědět

Viktor Šedivý

3.9.2022 22:55 Reaguje na Jiří Kvítek
Znamená to, že čím méně o věci ví, tím víc tlačí na pilu, aby bylo po jejím.
Odpovědět
ig

4.9.2022 10:38 Reaguje na Jiří Kvítek
Přesně tak, to je společný znak aktivistů. Prosazují jakékoliv nesmysly, od volebního práva pro šimpanzy po znárodnění menstruačních vložek, jen aby sami měli pocit, že jsou důležití a zajímaví. To sice nejsou, ale aspoň kolem sebe kopou.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

4.9.2022 21:23 Reaguje na Jiří Kvítek
„Jsem v šoku z toho, komu všemu redakce umožní napsat placený PR článek!“

Jak jste se dozvěděl, že se jedná o placený PR článek?
Ráda bych si tuto Vaši informaci ověřila. Předem děkuji za odpověď.
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

6.9.2022 07:42 Reaguje na Majka Kletečková
viz https://ekolist.cz/cz/ekolist/dejte-o-sobe-vedet
Odpovědět
JO

Jarka O.

4.9.2022 08:30 Reaguje na Jiří Kvítek
Děkuji, souhlasím s Vámi. Takže těmto osobám vadí testy i na dafniích? To je trochu moc a také si ekologové vzájemně odporují, viz jinými vědci prosazované a používané bioindikátory, byly tu např. články s velkou podporou toximetru na Labi (kde se cena a přínosnost zrovna dá diskutovat). Pak zbývá jen jeden testovací organismus, viz jiné příspěvky ...
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist