https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ceska-asociace-veterinarnich-lekaru-volne-zijicich-zvirat-a-zvirat-zoologickych-zahrad-odborne-stanovisko-k-problematice
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad: Odborné stanovisko k problematice chovu a drezúry volně žijících druhů zvířat v cirkusech

24.2.2020
V řadě evropských zemí jsou již aktivity cirkusů s volně žijícími druhy zvířat zakázány. Ilustrační snímek.
V řadě evropských zemí jsou již aktivity cirkusů s volně žijícími druhy zvířat zakázány. Ilustrační snímek.
Foto | hbp_pix / Flickr
Vážené poslankyně, vážení poslanci,
v blízké době budete rozhodovat o novele zákona, který by mohl v České republice po vzoru několika dalších evropských zemí začít skutečně chránit volně žijící (tzv. divoké) druhy zvířat v cirkusech. Do diskuse o této problematice bychom rádi přispěli svým odborným pohledem.
 

Není pochyb o tom, že cirkusy v minulých staletích poskytovaly lidem možnost zábavy a setkání s exotickými druhy zvířat. Tato doba je minulostí. Využívat v dnešní době pro účely zábavy zvířata, především divoké druhy zvířat, je mimo kulturu a poznání lidské společnosti současné Evropy. Vzdělávací činnost přejaly ústavy a kliniky vysokých škol (například Veterinární a farmaceutická univerzita v Brně, Přírodovědecké fakulty českých Univerzit, příslušné fakulty Zemědělských univerzit) a mnohé zoologické zahrady. Zde se problematice chovu a ochrany volně žijících zvířat věnují erudovaní odborníci s teoretickými i praktickými zkušenostmi. Zmíněná pracoviště věnují velkou pozornost i vzdělávání široké veřejnosti.

Cirkusy v dnešní době již funkci poznávací a vzdělávací neplní. Předvádění zvířat v cirkusech deformuje představy lidí o tom, jaké je přirozené chování volně žijících druhů zvířat, jaké jsou jejich přirozené mezidruhové reakce, přirozené reakce na přítomnost člověka a jaké výkony jsou taková zvířata schopna podat ve volné přírodě.

Je nejen na provozovatelích cirkusů, ale i na celé společnosti, aby našla jasné řešení, které současnou neudržitelnou situaci vyřeší, a které bude v souladu s moderními odbornými poznatky. Řadu opatření lze aplikovat bezprostředně, například zcela zastavit další nákup a ve spolupráci s veterinárními lékaři zamezit rozmnožování zvířat v cirkusech a ukončit tak začarovaný kruh existence divokých druhů, které se rodí do nepřirozených podmínek a jsou nucena v nich žít celý svůj život. Významným krokem je vytvořit podmínky pro další život cirkusových zvířat, a to bez nepřirozených transportů a jejich předvádění.

V řadě evropských zemí jsou již aktivity cirkusů s volně žijícími druhy zvířat zakázány a rovněž občanská i odborná veřejnost v České republice svůj odmítavý postoj k existenci cirkusů se zvířaty jasně vyjadřuje.

Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad vyjadřuje plnou podporu přijetí takových právních norem, které jednoznačně zamezí dalšímu odchovu volně žijících druhů zvířat v cirkusech a ukončí drezúru těchto zvířat.


reklama

 
Česká asociace veterinárních lékařů volně žijících zvířat a zvířat zoologických zahrad

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

MM

Milan Milan

24.2.2020 08:17
Proč tam kromě nějakých módních PR populistických apelů, spíše jako z dílny nějakých zvířecích aktivistů, žádné veterinárně odborné stanovisko nevidím? Např. jaký je zdravotní stav zvířat, schopnost rozmnožování, deprese, atd.atd. VŠECHNA ZVÍŘATA DNES DOMESTIKOVANÁ BYLA V ČASE DIVOKÁ. Cirkusy plní mnoho funkcí, především bezprostředně poznávací, pochopení schopností a dovedností zvířat, vytváří vztah a respekt k divokým zvířatům...nějaké blábolení že patří do divoké přírody a nikam jinam je zcela mimo mísu. Nakonec různé národy používají již po staletí mnoho tzv. divokých zvířat pro "hospodářské" účely. Slon v Indii slouží po staletí jako "traktor", nebo hadi jako zdroj obživy, medvědi i lvi klidně žijí v domácnosti s lidmi, delfín je s lidmi šťastný atd.atd., ale to snad ta tzv.odborná veřejnost bezpochyby ví. Rád bych viděl seznam, kdo se pod ten apel podepsal a jaké má zkušenosti s chovem tzv. divokých zvířat..... Hoďte odkaz prosím.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

24.2.2020 17:25 Reaguje na Milan Milan
Ti veterináři, kteří to sepsali, znají zvířata zřejmně jen z knih obecně nazývaných - Atlasy zvířat.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist