https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ceskomoravska-myslivecka-jednota-jak-se-evropane-stavi-k-lovu-zvere
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Českomoravská myslivecká jednota: Jak se Evropané staví k lovu zvěře

8.2.2024
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Nový mezinárodní průzkum veřejného mínění odpovídá na otázku, jak evropská veřejnost vnímá lov zvěře.
 

Hladinu veřejného mínění a diskusí občas rozvíří téma myslivosti a lovu zvěře. Nejlépe když se přihodí nějaká nešťastná událost či nehoda, nebo se alespoň někdo dopustí pytláctví. Myslivci pak v tom lepším případě čtou v diskusích pod články a na sociálních sítích spoustu negativních a myslivost zavrhujících příspěvků, mnohdy velmi vyhrocených.

V tom horším jim někdo zničí posed nebo jiné myslivecké zařízení, případně posprejuje auta na parkovišti během výstavy věnované myslivosti. Snadno vznikne dojem, že veřejnost myslivost a myslivce odmítá až nesnáší. Slabší povahy by se téměř mohly za svoji příslušnost k mysliveckému stavu stydět, místo aby na ni byli patřičně hrdí. Získat potřebnou kvalifikaci a složit potřebné zkoušky není vůbec jednoduché.

Obdobné zkušenosti mají myslivci a lovci z ostatních evropských zemí a o veřejném vnímání tohoto odvětví hospodaření v krajině se vedou diskuse na mezinárodní úrovni. S cílem zjistit, jak skutečně vnímá evropská veřejnost myslivost a lov zvěře zadala Evropská federace pro lov a ochranu přírody (FACE) ve spolupráci s partnerskými organizacemi mezinárodní průzkum veřejného mínění.

Průzkum byl proveden nezávislou agenturou YouGov v pěti státech Evropy a osloveno bylo více než 7000 respondentů. Důraz byl kladen na přijatelnost legálního lovu zvěře, domácího i mezinárodního, a také na uchovávání trofejí zvěře, získaných legálním regulovaným způsobem.

Výsledky průzkumu ukázaly, že většina občanů EU lov akceptuje. 77 % respondentů souhlasí s lovem a uchováváním trofejí, nebo je neutrálních. Pouze 23 % bylo proti.

Z výsledků průzkumu rovněž vyplývá, že snahy o zákaz dovozu trofejí, které proběhly v několika národních parlamentech členských zemí a byly zdůvodňovány požadavkem veřejného mínění, nemají reálný základ a nejsou veřejností podporovány. Takové omezení lovu by naopak mělo negativní dopad na ochranu přírody, místní komunity, ekonomiku a biologickou rozmanitost.

V informačním dokumentu Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) se uvádí, že "lov zvěře může přinášet a přináší kriticky potřebné pobídky a příjmy pro vlády, soukromé subjekty a podniky a komunitní vlastníky půdy, aby zachovali a obnovili divokou zvěř jako způsob využití půdy a prováděli ochranářská opatření."


reklama

 
Další informace |
Českomoravská myslivecká jednota je organizací sdružující české myslivce.
Českomoravská myslivecká jednota

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (38)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

8.2.2024 18:45
lovit se může, dokud je ještě co. Kdysi se lovili i koroptve, dneska o ní nezavadíte a tak je to i se zajíci.
Dříve k lovu měli jiný vztah než je dneska a několik desetiletí zpět. Dneska není nikdo odkázaný na lov divoké zvěře aby měl něco na talíři a úcta ke zvěři byla větší.
Feudálové si ten lov uměli užít...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.2.2024 18:50 Reaguje na Jaroslav Řezáč
No lov k jídlu - mezi pytláky žádná úcta nebyla.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

9.2.2024 10:37 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zelený můžou však tleskat tomu, že jsou přemnožení divočáci/černá zvěř a predátoři.
I proto chybí nejenom ti jmenovaní.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.2.2024 18:48
Výsledek nelovu byl odzkoušen v polderu: oostvaardersplassen. https://www.youtube.com/watch?v=0JUryCRRsT4&t=1689s
Odpovědět
Ra

Radek

8.2.2024 19:30
Bez lovu to nepůjde . Nabízí se otázka kdo bude v dnešní době ochotný lovit a za jakých podmínek .
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

8.2.2024 20:01
I hasiči byli kdysi jen dobrovolní. Pak se stali zaměstnanci obcí na profesionální bázi. Pro mladé myslivce to může být zajímavé se profesně věnovat své zálibě.
Odpovědět
Ra

Radek

8.2.2024 20:25 Reaguje na Kolemjdoucí
Tak pokud se tím uživí tak jako profesionální hasiči , jistě bude lovců hodně . Pochybuji že je budou vlastníci platit 😊
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

8.2.2024 20:29 Reaguje na Kolemjdoucí
No já nevím. Každý hajný u knížepána byl myslivec. A myslím, že je to i dnes např. u LČR.
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

8.2.2024 20:55 Reaguje na Slavomil Vinkler
Za knížete pána byl hajný profesionál a myslivost jako koníček neexistovala. 🙂
Odpovědět
Ra

Radek

8.2.2024 21:17 Reaguje na Kolemjdoucí
Koníček co se učí na školách
Odpovědět
Ko

Kolemjdoucí

8.2.2024 21:29 Reaguje na Radek
Nezpochybňuji obor myslivost. Ale kolik členů ČMMJ vystudovalo tento obor?
Bude jen ku prospěchu věci, když myslivost budou provozovat vzdělání profíci. 🙂
Odpovědět
Ra

Radek

8.2.2024 21:47 Reaguje na Kolemjdoucí
Pokud budou vlastníci ochotní platit profíky , tušíte kolik by jich muselo být ? . Zatím platí myslivci za to že můžou lovit a mnohdy to není málo . Kolik členů ČMMJ studovalo myslivost netuším :-)
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2024 08:14 Reaguje na Kolemjdoucí
No znáte myslivecké zkoušky? Ono to už velmi mnoho let (200?) není žádná psina.
Odpovědět
Ra

Radek

9.2.2024 11:41 Reaguje na Kolemjdoucí
Otázka se nabízí , o jaké profesionály by mělo jít .
O lovce , znalé trajektorie střelby , místa lovu , místa zásahu zvěře aby nedocházelo ke zbytečnému utrpení ,kteří by byli ochotní na potkání zabít vše co uvidí a na co dostanou od majitele pověření .

Nebo o lovce profesionály kteří budou znát biologii zvěře , její hierarchii ( což je třeba u černé zvěře stěžejní zohlednění při správně prováděném lovu , tak aby docházelo k jejímu snižování , nebo naopak ke zvyšování početních stavu ) tak aby nedocházelo špatně prováděným lovem k jejímu nárustu a tím nežádoucím vlivům ve změně jejich chování ( napadá mě ted hodně diskutované přemnožení černé zvěři a škody s tím vzniklé )

Další aspekt lovu vidím ,ve správně prováděném lovu co se týká chovnosti loveného kusu , je na to potřeba vzdělání a čas …..

Na každou skupinu profesionálů by byly kladeny jiné nároky na vzdělání. Jinak náročný by byl i prováděný lov . Takto by jsme mohli pokračovat …….
Odpovědět
DA

DAG

13.2.2024 20:07 Reaguje na Kolemjdoucí
Hahaha. Dalších třicet tisíc státních zaměstnanců. Velká naivita.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

8.2.2024 21:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
Úplně přesně nevím, ale hajný v této branži myslivec nebyl. Byl to nejnižší podřízený článek myslivce, často mu rozkazoval i myslivecký mládenec, adjunkt. Nad myslivci byli lesní, pak nadlesní a nad nimi lesmistři.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2024 08:10 Reaguje na pavel peregrin
No hodnosti a nadřízenost/podřízenost jsem neřešil. Jen to, že i hajný musel mít pušku a byl, dle příkazu, povinen lovit, či účastnit se lovu.
Odpovědět
JB

Jan Bednář

9.2.2024 11:21
Je dost zásadní rozdíl si ulovit (a klidně i upytlačit) jedno zvíře k jídlu a nebo legálně vystřílet vše, co se hne a ke konci si ještě z mrtvých zvýřat vyskládat obrazce a ukájet se u toho, to opravdu nepochopím. Stejně tak kupříkladu chov v bažantnicích. Vychovat hromady bažantů, ty potom vypustit, obestoupit je a všechny hromadně rozstřílet. O střelbě po psech a kočkách ani nemluvě. Myslivce nemůže dělat někdo normální, to mi nikdo nevymluví. Ještě častý argument k obhajování vraždění je ten, že myslivci se o zvířata starají, aby přežila zimu. Ovšem co se nestane, zvířata se najednou přemnoží a tak na podzim je zase zapotřebí je všechna vyvraždit a to se děje opět legálně a ve velkém. Tu a tam někdo ve vraždícím afektu sejme i kolegu. No, vskutku obdivuhodný koníček....za mě by se tyto zvrhlé choutky měly zakázat. Myslivcům vadí návštěvníci lesa, že ruší zvěř ale chodit tam střílet po všem, co se hned je v pořádku?
Odpovědět
JB

Jan Bednář

9.2.2024 11:35 Reaguje na Jan Bednář
*zvířat
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2024 12:38 Reaguje na Jan Bednář
Poslechněte si přednášku broučkařů, pokud chcete něco vědět.
https://www.youtube.com/watch?v=0JUryCRRsT4&t=1689s
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2024 12:34 Reaguje na Jan Bednář
O myslivosti nevíte nic, jen pomluvy.
Odpovědět
JB

Jan Bednář

9.2.2024 13:42 Reaguje na Slavomil Vinkler
že vás taky rajcuje střílení po zvířatech?
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2024 14:23 Reaguje na Jan Bednář
Já nejsem myslivec. Místo keců se podívejte na ten pořad.
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

14.2.2024 07:01 Reaguje na Jan Bednář
Tak mě určitě střílení po zvířatech "nerajcuje" tak jak si to někteří Pitomiové představují. Naopak , rád vidím a potkávám živou zvěř. Pouze někteří ochranáři (ekologové) tvrdí něco o přemnoženosti zvěře a o tom , že se střílí málo. Co tak se nejdřív domluvit v těch ochranářských společcích mezi sebou, co vlastně chcete. Střílí se málo nebo se nemá střílet vůbec?
Odpovědět

Radek Čuda

9.2.2024 15:01 Reaguje na Jan Bednář
O jídlo jde až na x-tém místě, o co jde z pohledu vlastníků lesů a subjektů v těchto hospodařících je kvantitativní regulace zvěře, které je dnes u některých druhů z důvodu absence přirozených predátorů prostě nutností.
A v současnosti to nikdo jiný než myslivci dělat nemůže.
Jen tak na okraj ... myslivec nejsem a fakt po tom netoužím, bo mi to přijde asi stejně zábavné, jako rybaření nebo sbírání hub:-).
Odpovědět
JB

Jan Bednář

9.2.2024 16:00 Reaguje na Radek Čuda
Proto když se objeví vlk tak myslivci ho chtějí hned vystřílet...
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

11.2.2024 07:07 Reaguje na Jan Bednář
Na tohle vaše tvrzení jste přišel sám nebo jen papouškujete ochranářskou mantru.
Odpovědět
JB

Jan Bednář

9.2.2024 16:01 Reaguje na Radek Čuda
Navíc to odporuje logice bažantnic a obor, kde se střílí zvěř vysloveně pro zvrhlou zábavu.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.2.2024 08:33 Reaguje na Jan Bednář
No Mýlíte se. A do bažantnic chodí snobové a politici. To střílení nemá s myslivostí mnoho společného, (mimo kvéry) tak jako třeba parforsní hon provozovaný šlechtou.
Odpovědět
DA

DAG

13.2.2024 20:15 Reaguje na Jan Bednář
A jsou uchylní řezníci, chovatelé králíků, holubů, rybáři? Váš názor je naprosto okrajový. Podle mě takový názor má max pár procent lidí. Asi jako voličů pitomia. Naštěstí:) Skoro Každý zná nějakého myslivce a jsou s nimi v pohodě. Protože volové nejsou jen mezi myslivci, ale i mezi změkčilými lidmi, kteří je bezdůvodně nenávidí a pomlouvají ;)
Odpovědět
Ra

Radek

9.2.2024 13:59
Člověk je všežravec , jako takový se bez masa neobejde .

Kde získává maso ? v igelitovém pytlíku v supermarketu , tam si vybere jaké maso chce , zaplatí . V restauraci, jídelně , tam ho dostane na talíři . Napapká se a je spokojeny :-)
Odpovědět
JB

Jan Bednář

9.2.2024 16:02 Reaguje na Radek
Jistě, masa jsou plné obchody a nouzí nikdo netrpí, proto není potřeba jít střílet zvířata do volné přírody.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2024 18:58 Reaguje na Jan Bednář
Jsou i jiná řešení. Vrcholový predátor nemusí být člověk. ten si má hledět kořínků a kobylek. Vlky už máme.
Já doporučuji zavést znovu lvy, tygry, medvědy, levharty, hyeny....
Odpovědět
Ra

Radek

11.2.2024 09:54 Reaguje na Jan Bednář
Běžte se léčit , maso v igelitu neroste .
Odpovědět

Radek Čuda

9.2.2024 14:54
Lov nelze neakceptovat, lov je nedílnou součástí krajinného hospodaření a těch 23% respondentů jsou pošuci.

Jiná věc samozřejmě je, za jakých podmínek ... de iure i de facto ... ten lov probíhá, nicméně to platí u všeho.
Slušných a poctivých myslivců nebude nikdy dost, lidského odpadu mezi nimi zcela analogicky nebude nikdy dost málo.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

9.2.2024 15:26 Reaguje na Radek Čuda
Jsou i jiná řešení. Vrcholový predátor nemusí být člověk. ten si má hledět kořínků a kobylek. Vlky už máme.
Já doporučuji zavést znovu lvy, tygry, medvědy, levharty, hyeny....
Odpovědět
JV

Josef Valenta

9.2.2024 23:24
V úvodu stánku je postěžování na "neúctu" k myslivcům , Jak mi nedávná "dančí katastrofa " ukázala ,měli by si myslivci sáhnout do svědomí. Není možno držet v revíru přemnožené stavy dančí zvěře,které byli vypuštěné z farmového chovu a které velmi škodili. Není možné lhát o stavu zvěře ,vždyt lidé nejsou slepí,není možné vykřikovat 30 let po revoluci ,že za totáče bylo lépe ,neb se jim tyto obrovské stavy byli tolerovány. Každý má pověst jakou si zaslouží. Abych byl spravedlivý ,ikdyž to stálo mnoho úsilí místních obyvatel myslivci u nás nyní plní své úkoly,za což je musím pochválit ,jen s tím mohli začít o nějaký ten rok dříve. Josef Valenta
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

10.2.2024 08:37 Reaguje na Josef Valenta
No vidíte, že se lze domluvit. Ale i daněk je svým způsobem původní (byl zde v době meziledové a jeho návratu zabránil člověk) a do přírody, v rozumné míře patří.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist