Karel Jakubek: Chraňte přírodu
Poslední asi 4 roky trápí rybáře počet přezimujících kormoránů velkých. Protože chodí ochránci přírody, tedy i já, k Berounce pravidelně, vidím, že situace začíná být problém.
Před 10 lety byl kormorán na Berounce velká vzácnost, před 5 lety bylo pár jedinců zpestřením populace přezimujících ptáků. Dnes jsou to hejna okolo 200 kusů. Každý jedinec spotřebuje asi 1/2 kg ryb denně, to jsou za měsíc 3 tuny. To znamená: na jaře mrtvá řeka. Někdo namítne, živí se malými rybami, ale ony by dorostly. Hladoví kormoráni nerozlišují plotici, ouklej nebo kapra, amura, atd., takže na jaře musí přijít rybáři a vysadit své výpěstky do řeky, aby opět ožila. Není totiž náhoda, že dnes na řece chytit malého tlouště , je problém. kormorán byl rychlejší a loví i v době hájení.
Pokud mají ochránci přírody chránit, měli by chránit i ryby. Letos už hladoví kormoráni "napadli" potok v Kamenném Újezdě a je jim to jedno, že tam jsou pstruzi díky velké práci rybářů. Nebýt jejich práce, už by možná vyhynuli. Pro kormorána je to potrava. A rybář se nemůže bránit, musí jen přihlížet, jak plody jeho práce sklízí někdo jiný, protože ten jiný, je chráněný zákonem.
V přírodě se stavy populace regulují zdrojem potravy. Myslivci zvěř v zimě dokrmují, aby nestrádala, ale také sami regulují její stavy. To rybáři nemohou.
Chtěl jsem jen naznačit, jak je zákon pomalý a jak je někdy těžké zachovat si objektivitu a smysl pro rovnováhu. Ale děti přijdou po nás a ty to naučit musíme.
reklama