Jiří Silný: Článek o „Hnutí etických potravin“ je sporný a kontraproduktivní
Na systému fair trade se velký byznys začal podílet nikoli brzy, ale až po několika desetiletích, když prodeje některých druhů zboží (především kávy a banánů) dosáhly na trhu v jednotlivých zemích i desítky procent. Pokud u daného výrobku např. firma Nestlé splní vůči svým dodavatelům stanovené standardy, je to přesně to, čeho se fair trade snaží dosáhnout. Problém je, že u Nestlé je to jeden férový produkt mezi šesti tisíci ostatními, takže zatím to vypadá spíše jako reklamní trik a bude na odpovědných zákaznících, aby si to ohlídali.
Nízké kupní ceny jsou v řadě případů způsobeny především bezohledným vykořisťováním producentů. Vzhledem k tomu, že obchod s nejvýznamnějšími komoditami ovládá pravidelně jen necelá desítka nadnárodních koncernů, jsou drobní producenti závislí na těchto odběratelích, kteří diktují ceny, protože jen přes ně mají přístup na trh. Většinou nemají žádnou šanci přejít na jiné plodiny, protože prakticky u všech je situace podobná. Klasický je příklad latinskoamerických pěstitelů kávy, kteří přecházejí na pěstování koky, když je káva neuživí. I v takovém případě je fair trade alternativou – do Česka se dováží fair trade bio káva Nueovo Futuro, která pochází z projektu „Káva místo koky“. Díky vysoké kvalitě produktu a partnerskému systému obchodování se zúčastněná družstva zdárně rozvíjejí. K tomu patří i produkce plodin pro vlastní obživu, samozřejmostí je, že kvůli produktům fair trade se nekácí pralesy, naopak se např. káva pěstuje v přirozeném zastínění a buď jsou zcela bez chemického ošetření nebo se použití umělých látek minimalizuje.Podle mých znalostí se v rozvojových zemích rozhodně nekácejí pralesy kvůli produkci ekologických plodin, ale např. v Jižní Americe kvůli geneticky modifikované sóje, pěstované velmi intenzivně, pokud pod tím rozumíme devastaci půdy a masivní užití chemikálii. Na tom opravdu mnoho směšného není, protože to nese zdravotní škody pro obyvatele a nevratnou devastaci přírody. Podobně je tomu s produkcí palmového oleje ve Východní Asii a další pohroma se chystá při rozšiřování ploch energetických rostlin. Snad je zbytečné dodávat, že většinu těchto produktů spotřebují bohaté země – a tak ta starost o výživu chudáků nepůsobí příliš důvěryhodně.
Pokud v článku citovaným odborníkům připadá iluzorní skutečnost, že v systému fair trade miliony producentů nacházejí svou prací důstojné zajištění existence a nejsou odkázáni na milodary a miliony konzumentů uplatňují svou svobodu etické volby a přitom dostávají kvalitní produkty, ptám se, o jakou odbornost vlastně jde?reklama
Autor je ředitelem Ekumenické akademie Praha a dlouhodbě se zabývá spravedlivým obchodem