https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/cyril-klepek-na-online-burze-nakoupite-zulove-kvadry-i-kartony-z-druhe-ruky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Cyril Klepek: Na online burze nakoupíte žulové kvádry i kartony z druhé ruky

9.7.2019 | PRAHA
Vznik odpadu je především problémem absence kreativity a zodpovědnosti za to, že mnoho zdrojů včetně stavebních materiálů dnes postupně pomalu, ale jistě docházejí.
Vznik odpadu je především problémem absence kreativity a zodpovědnosti za to, že mnoho zdrojů včetně stavebních materiálů dnes postupně pomalu, ale jistě docházejí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Cyrkl
Primární a druhotné suroviny představují základní vstupy pro ekonomiku každé země a ovlivňují téměř všechny průmyslové odvětví. Zejména v Česku je díky své silnému průmyslovému zaměření využití materiálů a jejich národní soběstačnost základním tématem.
 

Respektive, mělo by být. Česko je totiž silně závislé na dovozu většiny surovin ze třetích zemí. Velká část materiálů se zároveň těží jen v zemích, které jsou politicky velmi nestabilní a zastavení těžby z důvodu například válečného konfliktu by raketově zvýšilo ceny a snížilo dostupnost. I proto lze řešení spatřit v novém ekonomickém směru Evropské unie – cirkulární ekonomice, jejíž základním principem je uzavírání materiálových toků a tím zachování hodnoty materiálu v ekonomice po co nejdelší dobu.

V Česku se dnes vrací zpět do oběhu jen pouze 6,9 procent materiálů, což je výrazně méně, než je průměr EU ve výši 11,3 procent.

Ve snaze o akcelerace využívání druhotných surovin a pro podpoření materiálových průmyslových symbióz vznikla na začátku letošního roku Burza druhotných surovin Cyrkl.cz. Ta funguje jako digitální tržiště a zprostředkovatel obchodu mezi firmami, které shání druhotné suroviny a vedlejší produkty výroby s těmi, kteří mají co nabídnout.

Služba je určena za bezplatných podmínek pro všechny firmy, fyzické osoby a municipality. Na to, co jsme se naučili za první půl roku fungování, a na to jaká je aktuální situace, se podívejme právě teď.

Stavební a demoliční materiály v době bez písku a štěrku

Stavební materiály byly první v našem hledáčku, a to hned ze dvou důvodů. Jeden je na straně poptávky, kdy velké stavební společnost poukazují na to, že o materiály jako je písek, kvalitní kamenivo či štěrk začíná být skutečně nouze.

Druhým důvodem je fakt, že produkce stavebních a demoličních odpadů představuje největší hmotností materiálový tok ze všech odpadů, kdy 60 % všech odpadů tvoří právě odpady stavební. Zatímco velká část se využije hned na místě stavby, většímu využití recyklátů mezi firmami brání nedůvěra a neochota stavebních projektantů tyto materiály častěji využívat.

Přesto to jsou právě stavební materiály, které nalezneme na burze druhotných surovin nejčastěji. Pomocí naší práce s databázemi a aktivním oslovováním firem na trhu se snažíme podpořit tu slabší, poptávkovou stranu.

Regulátor by ale v této oblasti měl být podle nás aktivnější a vedle zavedení motivačního schématu za využití recyklátu pokračovat v pozitivním úsilí, které například letos v květnu vedlo k Vyhlášce o kritériích, při jejichž splnění je asfaltová směs vedlejším produktem a přestává být odpadem.

Na Cyrklu je aktuálně přes 60 nabídek z této oblasti, jak z oblasti recyklátů (betonový, cihlový), tak i například zeminy a střešních tašek.

Plasty jako fungující tržiště bez dostatečných koncových zařízení

Plasty jsou rychle rostoucí oblastí materiálů, jak co do počtu celkové spotřeby, tak co se týče počtu typů materiálů. Při průměrném růstu 8,5 % je spotřeba vyšší než například u kovů a papírů.

Drtivé množství se týká plastových obalů, což se i díky své blízkosti pro koncové konzumenty stalo synonymem pro “problémy s odpady”.

Realitou nicméně je, že v Česku se při produkci 450 tis. tun za rok tvoří minoritu odpadů. Plasty jsou také velmi dobře obchodovatelnou komoditou, kdy velká část z nich se dnes obchoduje na světových trzích.

Zájem i na Cyrklu je především o tvrdé plasty, které známe z obalů na šamponů, či lahví na vodu (HDPE, PET) a dále o čiré plastové fólie. S rostoucí spotřebou a zákazem dovozu plastového odpadu do asijských zemí můžeme očekávat nárůst množství vytříděných plastových odpadů.

Role zpracovatelských zařízení, které ať už recyklují obsah žlutých kontejnerů neboho energeticky dále využívají, bude nezastupitelná, a to i s ohledem na recyklační cíle stanovené evropskými směrnicemi.

Kovy stále čekající na 21. století

Kovy jsou skutečnými poklady světa druhotných surovin. Kterákoliv návštěva šrotiště se svými vzácnými kovy, stejně jako s nedozírným množstvím oceli a litiny, které jsou pro hutní průmysl stěžejní, ve vás zanechá silný dojem. Není divu, že známý český umělec Krištof Kintera hledá inspiraci pro svá milionová díla právě na šrotišti v Letech u Prahy.

Kovy nesměle nakoukly do digitálního světa v roce 2015, kdy ve snaze o snížení kriminality vstoupila vyhláška o bezhotovostní platbě za výkup kovů. Od té doby se nicméně příliš nezměnilo, a tak drtivá část kovů stále doufáv to, že bude již brzy nabízena v online prostoru.

Na Cyrklu se obchodují například ocelové trámy, stejně jako hliníkové plechovky. V této oblasti ale vidíme značně větší potenciál.

A co ti ostatní?

Jako další komodity se obchoduje papír, textil, elektrozařízení, sklo, recyklační stroje i organický odpad. Zatímco u papíru dosahujeme dobrých čísel v recyklaci, v Česku nemáme dostatek zpracovatelských kapacit a proto ohromujících 80 % z více než milionu tun míří na export. Většina míří do Německa a Polska, kde získají větší přidanou hodnotu, a u nás tak zůstává především ušlá příležitost pro zpracování sběrového papíru. Na Cyrklu se v této komoditě obchoduje skartovací papír a kartonové krabice.

V oblasti textilu se prozatím obchodují specifické materiály, jako například jelení kůže, kde i zbytkové materiály mají stále svoji hodnotu. Oblast recyklace elektrozařízení je těsně před svojí renesancí, kdy nové technologie konečně umožnily extrahovat převážně vzácné kovy a my jsme rádi za spolupráci s hned několika nadějnými startupy v této oblasti.

Další komodita – sklo, je jedním z nejlépe recyklovaných materiálů. Velká část se dnes již recykluje přímo ve sklárnách, ale například odpadní ploché sklo stále čeká na své lepší využití.

Ostatní komodity jsou v našem výběru nové, a tak množství strojů a organického odpadu čeká stále na svůj druhý život.

Obecně platí, že u většiny komodit trh v zásadě neexistuje a na nás je tak velká práce pomocí moderních digitálních nástrojů a pokročilé datové analytiky propojovat jednotlivé subjekty na trhu. Výrazná pozitivní reakce z trhu, podpora řady ministerstev a ekologických i businessových organizací, ale především to, že nás už využívá více než 170 firem, je velkou dávkou motivace a my už v létě letošního roku chystáme celou řadu novinek.

Směřujeme k většímu využívání druhotných surovin, a to ať už chceme nebo ne. Také budoucnost odpadového hospodářství bude zřejmě výrazně jiná: decentralizovaná, inovativní a transparentní. Protože vznik odpadu je především problémem absence kreativity a zodpovědnosti za to, že mnoho zdrojů včetně stavebních materiálů dnes postupně pomalu, ale jistě docházejí. Přitom stačí změnit úhel pohledu a nedívat se primárně na odpady jako na problém, ale spíše jako na příležitost, která nás doslova obklopuje. I proto vznikl Cyrkl a my budeme rádi, když se i vy přidáte k našemu cíli.


reklama

 
foto - Klepek Cyril
Cyril Klepek
Autor je zakladatel burzy druhotných surovin Cyrkl.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist