https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/danan-balcarova-pirati-podporuji-smlouvu-o-antarktide-ktera-zaruci-vetsi-ochranu-unikatniho-uzemi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dana Balcarová: Piráti podporují Smlouvu o Antarktidě, která zaručí větší ochranu unikátního území

21.9.2020
Je správné, že princip „znečišťovatel platí“ bude platit i kolem jižního pólu. Ilustrační snímek.
Je správné, že princip „znečišťovatel platí“ bude platit i kolem jižního pólu. Ilustrační snímek.
Vláda dnes projedná novelu zákona o Antarktidě. Návrh aktualizuje a zpřesňuje povinnosti vyplývající z mezinárodních závazků a smluv České republiky vůči Antarktidě. Tento kontinent je unikátní vědeckou laboratoří, která poskytuje svědectví o vývoji klimatu na Zemi. Například díky vrtným jádrům z antarktického ledovcového štítu známe klimatické cykly posledních několika set tisíc let. Zachování unikátního prostředí je pro účely vědeckého zkoumání klíčové a dnes projednávaný návrh má ochranu Antarktidy posílit. Novela mimo jiné stanovuje povinnost přijetí nápravných opatření při ekologické havárii na straně provozovatele.
 

Výsledky a analytická data jsou pro vědecké poznání nezbytné. K pochopení současnosti musíme dobře rozumět minulosti, což platí i v oblasti změny klimatu. Česká republika k tomu díky špičkové práci českých vědců na jižním kontinentu přispívá a dobré renomé stálo nedávno za získáním konzultativního statutu pro Českou republiku ke Smlouvě o Antarktidě. To nám dává možnost spoluutvářet budoucnost posledního neobydleného kontinentu na Zemi. Podpora vědy, přísně regulovaný turismus a vyloučení jiných hospodářských aktivit by měly být klíčovým mottem budoucího směřování Antarktidy.

Tímto směrem jde i návrh na změnu českého zákona o Antarktidě upravující mimo jiné odpovědnost za ekologické havárie, které vzniknou v důsledku vědeckých výzkumných programů, cestovního ruchu a všech ostatních vládních i nevládních činností. Povinnost přijetí nápravných opatření má při ekologické havárii provozovatel. Je správné, že princip „znečišťovatel platí“ bude platit i kolem jižního pólu.


reklama

 
foto - Balcarová Dana
Dana Balcarová
Autorka je předsedkyně sněmovního Výboru pro životní prostředí a členka Pirátů.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RJ

Robert Jirman

21.9.2020 14:07
vítám, že v PS sedí strana, pro kterou není ochrana přírody není omezena pouze českým rybníčkem. Na druhou stranu mě vysloveně se.. pirátská lidskoprávní agenda
Odpovědět
Katka Pazderů

Katka Pazderů

21.9.2020 17:13
ANO také podporuje Smlouvu o Antarktidě.
Stejně tak i Zelení, ČSSD, KDU a STAN. O ostatních to nevíme, neb se nevyjádřili.
Odpovědět
Jan  Knap

Jan Knap

21.9.2020 19:27
Než o antarktidu by jste se měly spíše starat o naší přírodu. Všechny strany se vyjadřují ke každé drobnosti ale k probíhající otravě na Bečvě je ticho po pěšině. Petrův Zdar
Odpovědět

Viktor Šedivý

21.9.2020 19:35
Jasně, jednání české vlády je pro další osud Antarktidy zcela klíčové.
Zvláště pak rozhodnutí o odpovědnosti za případné havárie je něčím, co zcela určitě zastaví každého, kdo by se pokusil o necitlivé komerční využití Antarktidy.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

21.9.2020 20:59 Reaguje na Viktor Šedivý
Přesně tak a bez hlasu českých Pirátů, by k ochraně Antarktické přírody snad ani nedošlo.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist