https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/daricha-moravcikova-novy-kamenolom-v-posazavi-nebude
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daricha Moravčíková: Nový kamenolom v Posázaví nebude

10.3.2020
Začátkem ledna 2020 skoro tisícovce lidí, kteří podepsali nesouhlasné stanovisko k vyhodnocení vlivů na životní prostředí (tzv. EIA) nového kamenolomu u Lešan, doslova „spadl kámen ze srdce“. Báňský úřad zrušil řízení ke stanovení dobývacího prostoru v lokalitě Holé vršky u Nové Vsi v katastru obce Lešany. Je to výsledek několikaletého snažení občanů a spolků na ochranu krajiny z okolí Lešan, Hostěradic, Netvořic, Kamenného Přívozu a Kamenného Újezdu.
 
Občané se proti otevření kamenolomu postavili již na podzim roku 2016, kdy se o záměru otevřít kamenolom dozvěděli z jednání zastupitelstva dotčené obce Lešany. Velmi rychle se podařilo sehnat podpisy osmi set lidí z obcí z blízkého okolí. Pro nesouhlas měli a mají občané závažné důvody. Jednak by došlo k významnému poškození krajiny, odtěžením Holých vršků by zmizel nejen les, ale i přirozená hluková bariéra, kterou kopec tvoří díky své poloze mezi plánovanou trasou dálnice a obcí. Reálně rovněž hrozilo snížení hladiny spodních vod (v lokalitě se nacházejí zdroje pitné vody) a poškození nemovitostí (předpokládaly se trhací práce a nejbližší domy byly jen 300 m vzdálené). Plán investora nepočítal s žádnými úpravami komunikací, přestože komerční těžba měla probíhat po dobu 20 let a nutně by stav místních komunikací ovlivnila.

Firma svůj záměr odůvodňovala dodáváním kamenem pro výstavbu dálnice D3, ale v blízkosti se již nyní nachází další dva funkční lomy, a to v Krhanicích a Prosečnici se zásobami kamene na 70 až 100 let těžby. Celé Posázaví i blízké Povltaví je navíc lomy poseté a s argumentem těžařů, že se stavebního kamene nedostává, také nelze jednoznačně souhlasit. Moderní stavitelství dokáže stále více zužitkovat stavební odpad a to je cesta, kterou bychom se i my v Česku měli vydat. Předpokládá to však aktivní činnost Ministerstva průmyslu a obchodu, které by se mělo zasazovat o šetrné hospodaření s nerostnými zdroji a podporovat inovace a úspory ve všech oborech.


reklama

 
Daricha Moravčíková
Autorka je členka petičního výboru a vedení krajské organizace Strany zelených Středočeského kraje.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

10.3.2020 18:12
samozřejmě je to nimby (a nic proti, upřímně, dělal bych to samé). ale že kamene je nedostatek, to je fakt. raketový růst cen v posledních letech je toho důkazem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist