https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/david-stella-golfove-hriste-ve-vinori-a-jeho-dve-hlavni-environmentalni-temata
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

David Stella: Golfové hřiště ve Vinoři a jeho dvě hlavní environmentální témata

12.6.2024
Golfové hřiště v pražské Vinoři.
Golfové hřiště v pražské Vinoři.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | David Stella
Projekt z dílny Czechglobe (Ústavu výzkumu globální změny) otevírá veřejnou debatu o využití oblíbené lokality golfového hřiště ležícího mezi Kbely a Vinoří.
 
Díky principům Citizen Science a několika stovkám respondentů se nám za poslední dva roky podařilo k jednomu stolu posadit všechny důležité hráče - vědce, developera, místní samosprávu a obyvatele.

Z posledních setkání vykrystalizovala dvě důležitá témata, na kterých momentálně v součinnosti s pronajímatelem golfu Natland pracujeme. Jedná se o témata prostupnosti a biodiverzity.

Golf Vinoř má rozlohu přes 100 ha, pro představu je zhruba velký jako park Stromovka, Letenské sady nebo 20 Václavských náměstí.

Zatímco práce na golfu několik let stály (2017-2022), zvykli si místní obyvatelé na průchodnost a otevřenost této lokality, proto je v současné době velmi třaskavým tématem právě téma prostupnosti.

Otázkou tedy je, jestli existuje způsob bezpečného průchodu areálem na vyznačených místech. Nebo je jediným opravdu bezpečným řešením uzavření a oplocení?

Biodiverzita je téma, které v současnosti zaznívá nejen na celosvětové i evropské úrovni, ale také na úrovni národní či lokální. Biologická různorodost přímo ovlivňuje životní prostředí, zdroje potravy, chrání naše zdraví, zvyšuje estetickou hodnotu krajiny, ale má i jisté ekonomické výhody.

Areál Golfu Vinoř se stal potenciálním klíčovým uzlem rozvoje biodiverzity v lokálním měřítku. Navrhované změny, jako například citlivá místní výsadba dřevin a keřů šetrným managementem travních ploch nebo promyšlená správa unikátních nově vzniklých ploch na území golfu, mohou velkou měrou pomoci ke zvýšení biodiverzity a zlepšit tak i náš život.

Máme opravdu velkou radost z toho, kam se naše vzájemná spolupráce posouvá a že se nám daří takto unikátním způsobem propojovat vědecké postupy v praxi. Výraznou měrou tak lze přispět ke zlepšení kvality životního prostředí i přírody v rámci oblasti golfu.

Práce na projektu Golf Vinoř Citizen Science pokračují! Držte nám palce!

Výsledky dotazníkového šetření.


reklama

 
foto - Stella David
David Stella
Autor je výzkumní pracovník Ústavu výzkumu globální změny.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JS

Jiří Svoboda

12.6.2024 08:01
Výborně, více golfových hřišť, ne mokřadů!
Odpovědět
ss

smějící se bestie

12.6.2024 11:05 Reaguje na Jiří Svoboda
1*
golfovými hřišti vpřed !
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

12.6.2024 13:28 Reaguje na smějící se bestie
Ale beze srandy. Golfové hřiště může být hodně členité a obsahovat spoustu suchých poldrů bránících povodním. Travnatá plocha zamezí erozi.

Ještě by to šlo kombinovat s FVE (nakloněné směrem od odpaliště) a větrníky (průstřel mezi listy vrtule), případně nějakým zemědělstvím (cestou k jamce chroustat mrkvičku).
Odpovědět

Radek Čuda

12.6.2024 14:52 Reaguje na Jiří Svoboda
No, zrovna tam by to byl spíš suchřad.

A ty povodně zrovna tam ... ehm ... tak jako stát se může všechno, Bibl jsem četl, ale v tom případě věřím, že ve stodole makáte na archše seč síly stačí:-)))
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist