https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/dita-l.n-michalickova-za-zachranu-africkych-slonu-za-zakaz-jejich-odchytu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Judit Laura Krásná: Za záchranu afrických slonů - za zákaz jejich odchytu

26.8.2019
Zákaz obchodu se slony by znamenal, že zoologické zahrady a cirkusy v celé EU by již neměly přístup k stálému toku slonů z jejich původního prostředí v africké přírodě.
Zákaz obchodu se slony by znamenal, že zoologické zahrady a cirkusy v celé EU by již neměly přístup k stálému toku slonů z jejich původního prostředí v africké přírodě.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Adam Piňos
Při jednáních 18. zasedání stran Úmluvy o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES) se podařilo, aby jeden z výborů hlasoval za ukončení krutého odchytu a vývozu divokých afrických slonů z některých jihoafrických zemí do zoologických zahrad a dalších zařízení držících zvířata v zajetí. Hlasování ve výboru musí být potvrzeno na plenárním zasedání konference Úmluvy.
 

To má ale háček. Během rozpravy ve výboru mluvily Evropská unie i Spojené státy proti zákazu. Zatímco USA hlasovaly proti, EU nehlasovala vůbec, protože řada členských států EU nebyla při hlasování akreditována. Zákaz obchodu se slony by znamenal, že zoologické zahrady a cirkusy v celé EU by již neměly přístup k stálému toku slonů z jejich původního prostředí v africké přírodě.

Eurogroup for Animals koordinuje úsilí nevládních organizací a veřejnosti za prosazení zákazu odchytu. Překlad jejího dopisu ministrům ŽP posíláme ministrovi Brabcovi. Úsilí má také podporu mnoha celosvětové známých osobností např. Judy Dench, Bill Bailey, Bonnie Wright, Brigitte Bardot, Bryan Adams, Dan Richardson, Deborah Meaden, Dougie Poynter, Evanna Lynch, Gordon Buchanan, Jenny Seagrove, Joanna Lumley, John Challis, Kate Humble, více ve společné tiskové zprávě anglicky a v textu Joanna Lumley and Judi Dench attack EU over failure to protect baby elephants.

POMOZTE S NÁMI a pište ministrovi ŽP (Mgr. Richard Brabec – za Hnutí Ano) a jeho úředníkům vaši žádost, aby při hlasování 27. 8. na konferenci CITES ministr ŽP podpořil zákaz odchytu volně žijících slonů afrických (mláďat a mladých jedinců) v africké divočině a podpořil zavedení přísné ochrany jejich životního prostředí. Stovky odchycených mláďat a mladých slonů v Africe putovalo poslední roky do zoo v Číně. Sloni jsou velmi sociální zvířata, krutý odchyt znamená trauma po celý život – jak pro odchycené tak pro přeživší slony.

FB ministra Richard Brabec, e-maily na ministra a další úředníky: posta@mzp.cz, info@mzp.cz, richard.brabec@mzp.cz, jiri.mach@mzp.cz, jan.sima@mzp.cz, jiri.holik@mzp.cz.


reklama

 
foto - Krásná Judit Laura
Judit Laura Krásná
Autorka je zakladatelkou Společnosti pro zvířata, která je zapojená v kampaních za ukončení zneužívání zvířat použitých pro hospodářské účely, za zastavení dálkových transportů, za zákaz zábavní pyrotechniky a dalších aktivit pro zvířata a etické zacházení s nimi. Spolupracuje s Eurogroup for Animals, Animal Welfare Foundation, Animals Angels, ČSOP a dalšími organizacemi.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

mr

26.8.2019 22:12
Kdyby tak radši autorka bojovala za snížení natality místních lidí. To je totiž ten hlavní problém nejen slonů. Ale to ji asi ani nenapadne. Tak bude prudit proti těm, co o ta zvířata mají ještě zájem.
Odpovědět

26.8.2019 23:32
K činnosti Společnosti pro zvířata mám sice značné výhrady, ale ochrana slonů mi nepřipadá jako úplně špatný nápad. Nevím ale, jaké by takový zákaz měl konsekvence. Jestli by třeba přebytečné slony nezačali ve zvýšené míře střílet (samozřejmě na základě náležitě drahých povolenek pro cizince). Tak se aspoň za sebe zavazuju, že nikdy žádného slona neodchytím.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist