https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/judit-laura-krasna-odpalovani-zabavni-pyrotechniky-budme-jako-irsko
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Judit Laura Krásná: Odpalování zábavní pyrotechniky? Buďme jako Irsko

13.6.2024
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Skitterphoto / Pixabay
Od minulého roku jedná spolek Společnost pro zvířata s politiky a zákonodárci o legislativních změnách s cílem ukončení prodeje a použití venkovní tzv. zábavní pyrotechniky kategorií F2 a F3 pro veřejnost, celoročně, bez výjimek. Nakládat s výrobky F2 a F3 by nadále mohly jen osoby odborně způsobilé. Dále navrhujeme úpravy podmínek pro odpalování ohňostrojů a ohňostrojných prací, stanovení ochranných vzdálenosti 1 000 – 2000 m (detailně viz dál), sankce za nedodržování. Změny navrhujeme do novely zákona o pyrotechnických výrobcích.
 
Navrhujeme ochranné vzdálenosti minimálně 1000 m od zdravotního a sociálního zařízení poskytujícího lůžkovou péči, od obytných budov a příbytků, rekreačních zařízení, dětských táborů; minimálně 2000 m na ostrově a na pozemku ve vzdálenosti od břehové čáry, ve vzdálenosti 2 000 m od okraje lesa; ve vzdálenosti 2000 m od zoologické zahrady, záchranné stanice pro volně žijící zvířata, útulku pro zvířata a od budov, pastvin, výběhů, dočasných umístění, kde jsou chována a držena zvířata.

Při používání nejčastěji prodávané zábavní pyrotechniky platí následující pravidla:

Do kategorie F1 patří velmi málo nebezpečné výrobky, u kterých je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla minimálně 1 metr (na bezpečnou vzdálenost nesmí úroveň hluku přesáhnout 120 dB). Nepatří sem petardy, baterie petard, zábleskové petardy a baterie zábleskových petard. Bouchací kuličky nesmí obsahovat víc než 2,5 mg třaskavého stříbra. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít uvnitř obytných budov.

V kategorii F2 jsou zařazeny málo nebezpečné výrobky, bezpečná vzdálenost při jejich odpalování však činí zpravidla minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.

Do kategorie F3 již patří výrobky, představující středně velké nebezpečí. Bezpečná vzdálenost při jejich odpalování činí zpravidla minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.

Zdroj: Policie ČR

Před pár dny (4. 6.) projednal Petiční výbor PSP petici Společnosti pro zvířata Stop neregulované pyrotechnice. Výbor cíle petice podpořil, někteří poslanci uvedli své vlastní negativní zkušenosti s vlivy odpalů pyrotechniky, zejména na svá zvířata a také na zdraví lidí. Jednání účastnili také zástupci MŽP, MZE a MPO.

Některé členské státy EU přistoupily k omezení použití tzv. zábavní pyrotechniky a odpalování ohňostrojů. Omezení však nepřináší skutečné změny: zejména na konci roku v nich stále probíhá rozsáhlé odpalování „zábavní“ pyrotechniky, kategorie F2 a F3: Německo má přísné zákazy přes rok, ale umožňuje prodej a použití kategorie F2 a F3 na konci roku, to samé Chorvatsko, Nizozemí. Rakousko zakazuje prodej a použití kategorie F3, ale umožňuje odpalování F2 a další výjimky. Slovensko také přikročilo letos v lednu k regulaci, znění jejich novelizace vypadá nejednoznačné a matoucí.

Podle Společnosti pro zvířata je nejlepší situace v Irsku, které jednoznačně zakazuje použití kategorie F2 a F3 zábavní pyrotechniky pro veřejnost celoročně, bez výjimek a využilo tak plně zmocnění, které umožňuje směrnice Rady 2013/29/EU, o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání pyrotechnických výrobků na trh.

Podle čl. 4 odst. 2 směrnice mají členské státy možnost z legitimních důvodů jako je veřejný pořádek, veřejná bezpečnost, lidské zdraví, bezpečnost spotřebitele nebo ochrana životního prostředí přijmout opatření k zákazu nebo omezení držení, používání a prodeje široké veřejnosti kategorie F2 a F3.

Tuto cestu je důležité aplikovat i v České republice.

Společnost pro zvířata již v minulém roce připravila změny do novely zákona č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Naší hlavní prioritou je celoroční ukončení prodeje a použití venkovní zábavní pyrotechniky kategorie F2 a F3, zdůrazňuji celoroční, protože konec roku je ve znamení celoplošného bombardování a explodování této pyrotechniky.

Neuniknou před tím zvířata žijící uvnitř a žijící venku, ani lidé, kteří jsou nedobrovolně do řádění odpalovačů zataženi. Nemluvě o vysoké kontaminaci prostředí, včetně půdy, vody, zahrad, toxickými látkami.

Děkujeme Petičnímu výboru a sněmovně, že se touto zvrhlou zábavou bude v zájmu zdraví lidí a zvířat dále zabývat. Je nutné najít řešení, které ji ukončí.

„Zábavní“ pyrotechnika působí minimálně poslední tři desetiletí veliké škody:

      - následky explozí a přímé výbuchy traumatizují, zraňují či zabíjejí zvířata uvnitř i venku: na zahradách, na pastvinách a polích, v lesích, v parcích;
      - traumatizuje a působí zdravotní problémy lidem;
      - znečišťuje životní prostředí (vzduch, vodu, zeleň, včetně plodin na zahradách a polích);
      - zvyšuje výskyt požárů;
      - je bezpečnostním rizikem.

Navzdory všem důkazům o utrpení lidí a zvířat, zranění a úmrtím; navzdory skutečnosti, že se jedná o výbušniny s obsahem silně toxických látek, je zábavní pyrotechnika stále volně k prodeji a volně použitelná!

Formulář o odpalování je k dispozici pro uvádění smutných a tragických zkušeností s vlivem explozí na lidi, zvířata, majetek a bezpečnost.


reklama

 
foto - Krásná Judit Laura
Judit Laura Krásná
Autorka je zakladatelkou Společnosti pro zvířata, která je zapojená v kampaních za ukončení zneužívání zvířat použitých pro hospodářské účely, za zastavení dálkových transportů, za zákaz zábavní pyrotechniky a dalších aktivit pro zvířata a etické zacházení s nimi. Spolupracuje s Eurogroup for Animals, Animal Welfare Foundation, Animals Angels, ČSOP a dalšími organizacemi.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

13.6.2024 08:01
nemyslím, že by to byl nějak zásadní problém a rozhodně bych upřednostnil kulturní posun společnosti před " NEkulturními zákonými pendreky" jaké navrhujete.

Chovat psy v panelákových klecích už nevadí ale u slepic se z toho můžete osázet.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

13.6.2024 10:59 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Co to melete o těch psech?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.6.2024 14:30 Reaguje na Ladislav Metelka
no vidíte a to jsem toho ještě moc o těch psech nenapsal. Předobrazy obtloustlých psů a jejich majitelů nebo psa jako modního klobouku.
A to ještě nezmiňuju podivnost zkoušky vztahu psem před " dětmi". Pes je zkrátka především sociálním experimentem a o něj v zásadě ani moc nejde.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

13.6.2024 14:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tak co to sem taháte, když o tom víte kulový?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

13.6.2024 08:10
města mají vyhlášky zakazující používání pyrotechniky po celý rok až na období Silvestra, takže posun v té oblasti je a na to by sami měli příjít sami lidi.

co se týká psů v paneláku, tam by mělo dojít k narovnání, že pes se nedá domestikovat jako kočka, která se naučí na domácí toaletu, tedy není bytostně závislá na tom, jestli jí někdo vyvenčí nebo ne.
Mě by zajímalo, jak by fungoval v této souvislosti čkověk, který by se z paneláku dostal ven akorát třikrát, čtyřikrát denně na pár minut...asi by se z toho zbláznil.
Odpovědět
PB

Petr Brok

13.6.2024 10:34
To je diskriminace. Na katastru naší obce není místo, které by bylo dál než 2 km od nejbližšího lesa.
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.6.2024 10:56 Reaguje na Petr Brok
no jasně. nenapadá mě v rámci ČR jediné místo, které by podmínky splňovalo. možná uprostřed velkolomu čsla, ale ani to nakonec ne.

obecně se to dá zmáknout buď ukrutnou represí, nebo nějak dlouhodobým přeprogramováním mentálního nastavení obyvatelstva k vyšší míře ohleduplnosti. ostatně, to mi napadá, ono je často v souvislosti s "děláním bordelu" (od ohňostrojů přes hlučné venkovní diskotéky a koncerty po zahradní oslavy) zcela špatně používáno slovo "tolerance" - tolerance totiž neznamená, že si nechám pokorně kálet na hlavu, ale že nikomu na tu hlavu kálet nebudu.
Odpovědět
Peter Sládek

Peter Sládek

13.6.2024 11:09 Reaguje na Lukas B.
Mentálne nastavenie obyvateľstva sa žiaľ nedá zmeniť zo dňa na deň.A u nás sa uberá už 30 rokov presne opačným smerom...
Bol som v Írsku mnoho rokov pred zavedením toho zákona a už vtedy vyšlo 6 týždňov pred Silvestrom mestské nariadenie, že použitie pyrotechniky bude časovo obmedzené, svetlice smú byť odpaľované len z vlastného pozemku a na vlastný pozemok musia aj prípadné zvyšky dopadnúť. Priatelia to nie celkom dodržali a boli veľmi prekvapení, keď im hodinu po polnoci prišla do záhrady zábavu zastaviť Garda (írska polícia).
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.6.2024 11:50 Reaguje na Peter Sládek
ano, bude (byl by) to běh na dlouhou trať. obecně úcta k právům jiných je na velmi nízké úrovni a "dělání bordelu" je považováno za normální. nebo spíš je to ode zdi ke zdi. jednak tady máme milovníky klidu, co nejsou schopni pochopit, že novorozeně/batole/předškolní dítě/mladší školák není želva a můžou se pominout, když robě zapláče, zavýskne či poskočí (a dělají peklo sousedům, jako by snad rodiče miminko schválně štípali aby pořádně řvalo), na druhou stranu je jaksi v pohodě hlukem, či světelným smogem obtěžovat okolí.

osobně dost rozlišuji, co je nutný hluk a co je jen hovadismus. když soused řeže dříví na zimu (a nezačne v šest ale až v půl deváté), chápu, že holt někdy to pořezat musí. ale když si každý den k plení záhonku nebo ke koupání v bazénu pustí na plný pecky rádio, tak je to těžko pochopitelno.
Odpovědět

Radek Čuda

13.6.2024 13:01
Tyhle prskavky opravdu nemusím a spíš mne s..ou než cokoli jiného.

Na druhé straně se jasně ukazuje, že řada lidí je hodně jiného názoru a nějaké zákazy a regulace jsou sice fajn na papíře, ale vymahatelnost je blízká nule, takže další lejstra a §§§ ničemu nepomohou.

A pokud jde o ten prodej, tak je dobré si rozmyslet, zda i s ohledem na výše uvedené není lepší aby se pyromani realizovali prostřednictvím nějakých relativně bezpečných certifikovaných prskavek z krámu, nebo jsme se navrátili do dřívějších časů samodomo a narvaných traumatologií.
Odpovědět

Viktor Šedivý

13.6.2024 13:34 Reaguje na Radek Čuda
Ano, na záchrankách si nemohli vynachválit, když se rachejtle začaly prodávat všude - najednou se obvyklé (před)silvestrovské utrhané prsty a vypálené oči staly zjevem zcela výjimečným.
Odpovědět
LM

Ladislav Metelka

13.6.2024 13:58 Reaguje na Viktor Šedivý
Mně jsou úplně ukradené urvané prsty pitomců, kteří si to udělali svou vlastní blbostí...
Odpovědět
LB

Lukas B.

13.6.2024 15:39 Reaguje na Ladislav Metelka
já Vám rozumím. mě je taky ukradený, že když se někdo ožralý v autě nebo svištící stošedesátkou na motorce v údolí Liběchovky rozšvihá na maděru. ale on ten vůl někdy smete auto v protisměru, chodce, cyklistu, vlítne na zahrádku mateřský školky. analogicky zábavná pyrotechnika.
Odpovědět

Radek Čuda

14.6.2024 14:46 Reaguje na Ladislav Metelka
Já vám to vůbec neberu, ale prostě tu máme celkem masivní celospolečenskou poptávku a ta se tímto vaším názorem poněkud rozchází.

Nehledě na to, že těm bouchačům jsou zase ukradení ti fóglové. Takže tudy cesta fakt povede dost těžko.

Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist