Judit Laura Krásná: Odpalování zábavní pyrotechniky? Buďme jako Irsko
Při používání nejčastěji prodávané zábavní pyrotechniky platí následující pravidla:
Do kategorie F1 patří velmi málo nebezpečné výrobky, u kterých je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla minimálně 1 metr (na bezpečnou vzdálenost nesmí úroveň hluku přesáhnout 120 dB). Nepatří sem petardy, baterie petard, zábleskové petardy a baterie zábleskových petard. Bouchací kuličky nesmí obsahovat víc než 2,5 mg třaskavého stříbra. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít uvnitř obytných budov.
V kategorii F2 jsou zařazeny málo nebezpečné výrobky, bezpečná vzdálenost při jejich odpalování však činí zpravidla minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.
Do kategorie F3 již patří výrobky, představující středně velké nebezpečí. Bezpečná vzdálenost při jejich odpalování činí zpravidla minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití.
Zdroj: Policie ČRPřed pár dny (4. 6.) projednal Petiční výbor PSP petici Společnosti pro zvířata Stop neregulované pyrotechnice. Výbor cíle petice podpořil, někteří poslanci uvedli své vlastní negativní zkušenosti s vlivy odpalů pyrotechniky, zejména na svá zvířata a také na zdraví lidí. Jednání účastnili také zástupci MŽP, MZE a MPO.
Některé členské státy EU přistoupily k omezení použití tzv. zábavní pyrotechniky a odpalování ohňostrojů. Omezení však nepřináší skutečné změny: zejména na konci roku v nich stále probíhá rozsáhlé odpalování „zábavní“ pyrotechniky, kategorie F2 a F3: Německo má přísné zákazy přes rok, ale umožňuje prodej a použití kategorie F2 a F3 na konci roku, to samé Chorvatsko, Nizozemí. Rakousko zakazuje prodej a použití kategorie F3, ale umožňuje odpalování F2 a další výjimky. Slovensko také přikročilo letos v lednu k regulaci, znění jejich novelizace vypadá nejednoznačné a matoucí.
Podle Společnosti pro zvířata je nejlepší situace v Irsku, které jednoznačně zakazuje použití kategorie F2 a F3 zábavní pyrotechniky pro veřejnost celoročně, bez výjimek a využilo tak plně zmocnění, které umožňuje směrnice Rady 2013/29/EU, o harmonizaci právních předpisů členských států týkajících se dodávání pyrotechnických výrobků na trh.
Podle čl. 4 odst. 2 směrnice mají členské státy možnost z legitimních důvodů jako je veřejný pořádek, veřejná bezpečnost, lidské zdraví, bezpečnost spotřebitele nebo ochrana životního prostředí přijmout opatření k zákazu nebo omezení držení, používání a prodeje široké veřejnosti kategorie F2 a F3.
Tuto cestu je důležité aplikovat i v České republice.
Společnost pro zvířata již v minulém roce připravila změny do novely zákona č. 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi. Naší hlavní prioritou je celoroční ukončení prodeje a použití venkovní zábavní pyrotechniky kategorie F2 a F3, zdůrazňuji celoroční, protože konec roku je ve znamení celoplošného bombardování a explodování této pyrotechniky.
Neuniknou před tím zvířata žijící uvnitř a žijící venku, ani lidé, kteří jsou nedobrovolně do řádění odpalovačů zataženi. Nemluvě o vysoké kontaminaci prostředí, včetně půdy, vody, zahrad, toxickými látkami.
Děkujeme Petičnímu výboru a sněmovně, že se touto zvrhlou zábavou bude v zájmu zdraví lidí a zvířat dále zabývat. Je nutné najít řešení, které ji ukončí.
„Zábavní“ pyrotechnika působí minimálně poslední tři desetiletí veliké škody:
-
- následky explozí a přímé výbuchy traumatizují, zraňují či zabíjejí zvířata uvnitř i venku: na zahradách, na pastvinách a polích, v lesích, v parcích;
-
- traumatizuje a působí zdravotní problémy lidem;
-
- znečišťuje životní prostředí (vzduch, vodu, zeleň, včetně plodin na zahradách a polích);
-
- zvyšuje výskyt požárů;
-
- je bezpečnostním rizikem.
Navzdory všem důkazům o utrpení lidí a zvířat, zranění a úmrtím; navzdory skutečnosti, že se jedná o výbušniny s obsahem silně toxických látek, je zábavní pyrotechnika stále volně k prodeji a volně použitelná!
Přečtěte si také |
Judit Laura Krásná: Žádáme Evropskou komisi, aby dodržela sliby a předložila návrhy, které zlepší podmínky pro zvířata v chovechFormulář o odpalování je k dispozici pro uvádění smutných a tragických zkušeností s vlivem explozí na lidi, zvířata, majetek a bezpečnost.
reklama
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Jaroslav Řezáč
13.6.2024 08:01Chovat psy v panelákových klecích už nevadí ale u slepic se z toho můžete osázet.
Jaroslav Řezáč
13.6.2024 14:30 Reaguje na Ladislav MetelkaA to ještě nezmiňuju podivnost zkoušky vztahu psem před " dětmi". Pes je zkrátka především sociálním experimentem a o něj v zásadě ani moc nejde.
Ladislav Metelka
13.6.2024 14:35 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
13.6.2024 08:10co se týká psů v paneláku, tam by mělo dojít k narovnání, že pes se nedá domestikovat jako kočka, která se naučí na domácí toaletu, tedy není bytostně závislá na tom, jestli jí někdo vyvenčí nebo ne.
Mě by zajímalo, jak by fungoval v této souvislosti čkověk, který by se z paneláku dostal ven akorát třikrát, čtyřikrát denně na pár minut...asi by se z toho zbláznil.
Petr Brok
13.6.2024 10:34Lukas B.
13.6.2024 10:56 Reaguje na Petr Brokobecně se to dá zmáknout buď ukrutnou represí, nebo nějak dlouhodobým přeprogramováním mentálního nastavení obyvatelstva k vyšší míře ohleduplnosti. ostatně, to mi napadá, ono je často v souvislosti s "děláním bordelu" (od ohňostrojů přes hlučné venkovní diskotéky a koncerty po zahradní oslavy) zcela špatně používáno slovo "tolerance" - tolerance totiž neznamená, že si nechám pokorně kálet na hlavu, ale že nikomu na tu hlavu kálet nebudu.
Peter Sládek
13.6.2024 11:09 Reaguje na Lukas B.Bol som v Írsku mnoho rokov pred zavedením toho zákona a už vtedy vyšlo 6 týždňov pred Silvestrom mestské nariadenie, že použitie pyrotechniky bude časovo obmedzené, svetlice smú byť odpaľované len z vlastného pozemku a na vlastný pozemok musia aj prípadné zvyšky dopadnúť. Priatelia to nie celkom dodržali a boli veľmi prekvapení, keď im hodinu po polnoci prišla do záhrady zábavu zastaviť Garda (írska polícia).
Lukas B.
13.6.2024 11:50 Reaguje na Peter Sládekosobně dost rozlišuji, co je nutný hluk a co je jen hovadismus. když soused řeže dříví na zimu (a nezačne v šest ale až v půl deváté), chápu, že holt někdy to pořezat musí. ale když si každý den k plení záhonku nebo ke koupání v bazénu pustí na plný pecky rádio, tak je to těžko pochopitelno.
Radek Čuda
13.6.2024 13:01Na druhé straně se jasně ukazuje, že řada lidí je hodně jiného názoru a nějaké zákazy a regulace jsou sice fajn na papíře, ale vymahatelnost je blízká nule, takže další lejstra a §§§ ničemu nepomohou.
A pokud jde o ten prodej, tak je dobré si rozmyslet, zda i s ohledem na výše uvedené není lepší aby se pyromani realizovali prostřednictvím nějakých relativně bezpečných certifikovaných prskavek z krámu, nebo jsme se navrátili do dřívějších časů samodomo a narvaných traumatologií.
Viktor Šedivý
13.6.2024 13:34 Reaguje na Radek ČudaLadislav Metelka
13.6.2024 13:58 Reaguje na Viktor ŠedivýLukas B.
13.6.2024 15:39 Reaguje na Ladislav MetelkaRadek Čuda
14.6.2024 14:46 Reaguje na Ladislav MetelkaNehledě na to, že těm bouchačům jsou zase ukradení ti fóglové. Takže tudy cesta fakt povede dost těžko.