https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/judit-laura-krasna-zadame-evropskou-komisi-aby-dodrzela-sliby-a-predlozila-navrhy-ktere-zlepsi-podminky-pro-zvirata-v
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Judit Laura Krásná: Žádáme Evropskou komisi, aby dodržela sliby a předložila návrhy, které zlepší podmínky pro zvířata v chovech

10.10.2023
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Evropská komise se na začátku svého funkčního období (2019) zavázala, že předloží čtyři návrhy změn předpisů ke zlepšení podmínek pro chovaná zvířata. Její funkční období se blíží ke konci, návrhy jsou připraveny, ale … předsedkyně komise ze svých slibů couvá, návrhy dosud nepředložila.
 
Jedná se o návrhy změn předpisů o označování živočišných potravin podle způsobu chovu zvířat, o přepravě zvířat, o porážení zvířat a o způsobech chovů zvířat (tzv. hospodářských) odrážejících úspěšné evropské občanské iniciativy End the Cage Age (Konec doby klecové) a Fur Free Europe (Evropa bez kožešin).

Proto Společnost pro zvířata a organizace po celé EU zahájily aktivity, aby komisi připomněly její sliby. Kontaktujeme europoslance a zástupce komise. Vyzýváme veřejnost, aby pomohla a zaslala e-maily předsedkyni komise Ursule von der Leyen.

Ve svém projevu o stavu unie v polovině září předsedkyně uvedla, že hlasům občanů EU naslouchá: „Pokud je něco důležité pro Evropany, je to důležité pro Evropu“. A nám, Evropanům, na životech zvířat záleží.

Společné úsilí má první odezvu: v pondělí uvedl komisař a místopředseda komise Maroš Šefčovič, že úřad ještě letos předloží návrh změn legislativy týkající se dlouhotrvající přepravy – krutých transportů zvířat.

Zasílání e-mailů předsedkyni komise a naše celoevropské aktivity stále pokračují. E-maily předsedkyni musíme doručit v první polovině října.

Zvířata v průmyslovém zemědělství EU strádají. Trpí v chovech, mrzačením těl, v transportech, délka jejich života je umožněna jen na kratičký čas, jsou nucena se nepřirozeně rychle a ve velkém množství rozmnožovat, trpí psychicky i fyzicky, trpí při porážení.

Tyto inteligentní a citlivé bytosti jsou pouhými nástroji, kusy, jednotkami v produkčních systémech zemědělství, jenž z nich profituje. Legislativa EU, nazývaná pro jejich ochranu a dobré životní podmínky, částečně brání jejich ještě většímu utrpení. I tak zemědělský byznys neustále působí, aby v praxi byla ochromena a neúčinná.


reklama

 
foto - Krásná Judit Laura
Judit Laura Krásná
Autorka je zakladatelkou Společnosti pro zvířata, která je zapojená v kampaních za ukončení zneužívání zvířat použitých pro hospodářské účely, za zastavení dálkových transportů, za zákaz zábavní pyrotechniky a dalších aktivit pro zvířata a etické zacházení s nimi. Spolupracuje s Eurogroup for Animals, Animal Welfare Foundation, Animals Angels, ČSOP a dalšími organizacemi.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (9)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RV

Richard Vacek

10.10.2023 08:11
Každý normální hospodář se o zvířata stará tak, aby se zvířata cítila skvěle. Protože jedině zvíře v pohodě mu přinese užitek, ať už v podobě mléka, vajec, nebo masa.
Představy naivních aktivistů o strádání a nestrádání zvířete jsou často nepodložené bludy.
Odpovědět
Pe

Petr

10.10.2023 08:34 Reaguje na Richard Vacek
Jestli jsou to často nepodložené bludy, tak to znamená, že někdy jsou to i podložená fakta a sám tím uznáváte, že ke strádání a týrání zvířat dochází. A je tedy zcela správné a v pořádku, že to lidem není jedno a chtějí to změnit a řešit.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.10.2023 08:56 Reaguje na Petr
domnívám se, že na tu partu bláznů, kteří čekají na volby už tyhle požadavky nemají relevanci.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.10.2023 21:48 Reaguje na Petr
To jste napsal moc hezky. S tím lze jen souhlasit.
Odpovědět

Viktor Šedivý

12.10.2023 11:42 Reaguje na Petr
Ale samozřejmě že (jako všude) existují lidé nerespektující stávající zákony. Řešením je vymáhat dodržování existujících předpisů, ne vymýšlet další omezení.
Takže "změnit a řešit" je požadavek hloupý a škodlivý.
Odpovědět
Pe

Petr

12.10.2023 17:38 Reaguje na Viktor Šedivý
Řešit strádání a týrání zvířat vám přijde hloupé a škodlivé?
Odpovědět
Pe

Petr

12.10.2023 17:44 Reaguje na Viktor Šedivý
No a obecně. Vše se mění a vyvíjí. Vyvíjí se přístup lidí k sobě navzájem, vyvíjí se i přístup a vztah lidí například ke zvířatům. Co bylo běžné a normální před několiky sty lety (třeba otroctví), nebo i jen desítkami let, je dnes nepřijatelné. A zítra si třeba uvědomíme zase něco dalšího a pokusíme se to změnit. To je vývoj a já jsem rád, že toto dokážeme. Že nejsme stále stejní.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

10.10.2023 15:30 Reaguje na Richard Vacek
1*
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

10.10.2023 21:49 Reaguje na Richard Vacek
5
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist