https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ekologicke-organizace-prestante-pojistovat-uhli-a-plyn-otevreny-dopis-nejvetsim-ceskym-pojistovnam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ekologické organizace: Přestaňte pojišťovat uhlí a plyn! Otevřený dopis největším českým pojišťovnám

7.4.2021
Ilustrační snímek uhelné elektrárny Počerady.
Ilustrační snímek uhelné elektrárny Počerady.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zuzana Pipla Havlínová / Foto Havlín
Otevřený dopis největším českým pojišťovnám Allianz, Generali Česká pojišťovna a Kooperativa.
 

Vážený pane Quisi, vážený pane Juráši, vážený pane Diviši,
dovolujeme si vás oslovit jménem českých občanek a občanů, které reprezentujeme, s žádostí o spolupráci při řešení problému klimatické krize, pustošící v posledních letech naši krajinu, a také s ní spojeného problému znečištění ovzduší, které u nás zabije každý rok předčasně více než deset tisíc lidí. Konkrétně nám jde o uhelný průmysl, jehož zastaralé elektrárny mají na obou těchto problémech v České republice lví podíl.

Pandemie koronaviru ostře zvýraznila zranitelnost naší společnosti vůči rizikům, jako jsou i ta vyplývající z klimatické krize. Jsme rádi, že vaše společnosti, jejichž úlohou je nás před následky rizik chránit, v posledních letech vyjadřují ochotu se do řešení klimatické krize zapojit a pomoci udržet oteplení naší planety pod bezpečnou hranicí 1,5° C, zakotvenou v Pařížské dohodě. Ceníme si toho, že jste zavedli pravidla, která omezují vaší podporu novým uhelným projektům.

Znepokojuje nás ale, že v těchto pravidlech zejí mezery, kvůli kterým nejsou zdaleka dostatečná. Zejména nás zaráží vaše podpora prodlužování životnosti těch nejšpinavějších uhelných elektráren, jako Počerady či Chvaletice, a vaše pokračující spolupráce se společnostmi jako jsou Sev.en Energy Pavla Tykače, EPH Daniela Křetínského či ČEZ, které ani pět let po schválení Pařížské dohody o klimatu nepředložily věrohodné plány, jak své podnikatelské záměry sladit s jejími cíli.

K řešení klimatické krize nestačí přestat stavět nové uhelné elektrárny. Je potřeba dostatečně rychle uhlí odstavit. Ve vyspělých zemích skupiny OECD, jako je Česká republika, uhlí musí – a může – skončit nejpozději do roku 2030. Zapotřebí je také nahradit jej čistými obnovitelnými zdroji, a nikoli podobně špinavým fosilním plynem: s řešením klimatické krize není slučitelná žádná nová fosilní infrastruktura.

Žádáme vás proto, abyste dostáli odpovědnosti, která z vašeho postavení v ekonomice vyplývá, a přijali alespoň tato minimální nezbytná opatření. Pokud to myslíte s ochranou klimatu vážně, měli byste:

* Neprodleně přestat pojišťovat nejšpinavější a nejzbytečnější české uhelné elektrárny jako Počerady či Chvaletice, a tím i ukončit podporu prodlužování jejich životnosti.

* Zavázat se, že přestanete pojišťovat těžbu a spalování uhlí co nejrychleji. Neprodleně ukončit spolupráci s uhelnými firmami jako Sev.en Energy, EPH či ČEZ, nepředloží-li věrohodné plány, jak skončit s těžbou a spalováním uhlí v souladu s cílem Pařížské dohody zadržet oteplování planety pod 1,5° C, to znamená nejpozději do roku 2030.

* Zavázat se, že nebudete pojišťovat ani financovat žádné nové fosilní projekty, především v těžbě či spalování fosilního plynu. Žádná nová fosilní infrastruktura není slučitelná s řešením klimatické krize.

V České republice je již dnes všem jasné, že uhlí je u konce. Otázka je, jak rychle skončí a co jej nahradí. Zatímco uhelné firmy a na ně napojení politici chtějí nevyhnutelný konec co nejvíc oddálit a ohrožují tak budoucnost nás i našich dětí, vědci a vědkyně, občanské organizace i lidé z míst postižených tíživými dopady uhelného byznysu – mnozí z nich podepsaní pod tímto dopisem – tlačí na co nejrychlejší útlum.

Vaše společnosti stojí v této situaci před klíčovým rozhodnutím, na kterou stranu se postaví. Žádáme vás, abyste si vybrali veřejné zdraví a odpovědnost budoucím generacím a naopak silou svých peněz i veřejného vlivu podpořili takovou podobu hospodářské obnovy po pandemické krizi, která Českou republiku nasměruje na cestu ke spravedlivější a udržitelnější ekonomice.

Petice, podporující otevřený dopis Přestaňte pojišťovat uhlí a plyn!

Podepsané organizace:
Arnika
Berounská Zeleň
BEZUHLI.CZ
Centrum pro dopravu a energetiku
Doctors for Future
Ekumenická akademie
EUROSOLAR.cz
Extinction Rebellion
Feministické umělecké instituce
Greenpeace Česká republika
Hlavou proti Turówu
Hnutí DUHA
Chebsko za klima
Iniciativa Stop přehradám
Klimatická koalice
Limity jsme my
Na Mysli
NESEHNUTÍ
Re-set: platforma pro sociálně-ekologickou transformaci
RFK
Rodiče za klima Liberec
Spolek Živá voda
Trast pro ekonomiku a společnost
Univerzity za klima
Zastavme elektrárnu Chvaletice
Zelená pro Pardubicko
Zelená pro Ústecko
Zelený kruh


reklama

 
Ekologické organizace

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

7.4.2021 15:58
Aktivisti, mluvte jenom za sebe ! A zřekněte téměř všech vymožeností současné doby na elektřinu.
Odpovědět
PB

Petr Blažek

7.4.2021 16:37
No to je mazec. Všechno zlikvidujme a vraťme se na stromy.
Odpovědět
MG

Milan G

7.4.2021 17:47
To je, ale drzost. Buďte tak od té dobroty a neberte si občany ČR do svých zelených tlam, nikoho jste se na povolení neptali. Mluvte jen za sebe.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

8.4.2021 10:27
Asi nejvíce mne mrzí, že tyto organizace se ohánějí ochranou klimatu, ale při tom nehodlají diskutovat, jak ochranu klimatu efektivně řešit. Takovéto nátlakové akce vedou hlavně ke zviditelnění těchto organizací, což je zřejmě zcela nadřazano ochraně klimatu.
Odpovědět
KP

Karel Ploranský

8.4.2021 15:41
Doporučuji adresátům - ředitelům pojišťoven - aby se pisatelů toho otevřeného dopisu zeptali, zda už mají k dispozici vyzkoušené a prokazatelně spolehlivé zdroje energie, kterými lze uhlí a plyn (u nás ale především uhlí) během pouhých 9 let nahradit s minimálními (nebo alespoň únosnými) dopady na cenu elektřiny pro spotřebitele a také se zárukou disponibility - tj. s vyloučením vzniku black-outů. Zejména v případě takových atmosférických podmínek, které znemožní dostatečnou produkci FVE a větrných elektráren na dobu, kterou nelze s omezenými kapacitami pro akumulaci elektřiny, které jsou reálně využitelné, překlenout.
A vyzvat je, aby to jasně a nezvratně PROKÁZALI.
Nikoliv proklamacemi a hypotézami, nýbrž ověřitelnými fakty.

Ředitelé pojišťoven totiž - na rozdíl od aktivistů spolčených v podepsaných zelených organizacích - NESOU ODPOVĚDNOST.

Dále by se oslovení ředitelé měli zeptat, jestli se všechny ty organizace na oplátku zaváží k tomu, že přestanou lidem mást hlavy zveličováním rizik využití jaderné energie. Protože ani ti nejzapálenější snílci zelených snů nejsou tak naivní či hloupí, aby nevěděli, že bez ní se v naší zemi s jejími danými klimatickými a geografickými podmínkami uhlí odstavit NEDÁ.
Přesněji - snad dá, ale určitě ne ve lhůtě do roku 2030.

Pro budoucnost se stále jasněji rýsují možnosti budovat MALÉ jaderné zdroje. Elektrárny s kogenerací (případně i teplárny), které mohou přinést v součtu VĚTŠÍ snížení spotřeby uhlí, než požadované zastavení uhelných elektráren !!
Jenže pokud mají přinést kýžený efekt, bude třeba je budovat V BLÍZKOSTI MĚST A PRŮMYSLOVÝCH AGLOMERACÍ - a to bohužel narazí na strach a tuhý odpor obyvatel.
Takže chtějí-li ty zelené organizace opravdu a upřímně dělat něco užitečného pro klima a pro dekarbonizaci, tak ať se začnou angažovat v nápravě toho, co zavinily svými hysterickými kampaněmi proti jádru. Ať lidem začnou vysvětlovat, že to strašení bylo hodně, opravdu HODNĚ přehnané.

Odpovědět
KP

Karel Ploranský

8.4.2021 15:49
Ještě dodám:
Některým z organizací, které za tou peticí, možná opravdu a upřímně jde jen o dekarbonizaci a zmírnění klimatických změn.
Ale některým jde O KŠEFT. Zcela jistě k nim patří EUROSOLAR.
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

10.4.2021 14:39
A co přestat pojišťovat občasné zdroje elektřiny? To je na stejné úrovni. Jen vydírání....
Odpovědět
RP

Radim Polášek

21.4.2021 20:40
Výše podepsané organizace jsou sabotéry a škoditeli lidské společnosti jako celku.
Dobře si ty organizace zapamatujte. Ve volbách nikdy nikoho z těchto organizací nevolte ani nevolte nikoho z těch politických stran, které tyto organizace podporují a ke kterých se hlásí.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist