https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ekosystemy-v-bavlnce?ids%5Bx913346438257a6bd020c9e15bde07911%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ing. Štefan Kotoč, CSc: Ekosystémy v bavlnce?

6.4.2005
Když jsem již vstoupil do tohoto fóra kvůli hluku malešické spalovny, nemohu si současně odpustit strojařský názor na téma ekoteroristů.
 
Podle mého názoru se dá nějaký miniaturní ekosystém o pár desítek či stovek hektarů ne jen ohrozit nějakou stavbou dálnice, ale i vhodně podpořit až pěstovat o pár metrů jinde. A to až intenzivně, jak to umí mnohý zahrádkář, nemluvě o našich odborných ústavech AV. Názory ekoteroristů, že daný a většinou přírodně skomírající, ekosystém musí být právě tam a tam, jsou neracionální až sabotérské a to i vůči tomu ekosystému. Měli by raději předložit fundované požadavky na případný přenos a podporu ekosystémů při nějakých stavbách. Pokud jim jde skutečně o přírodu a vzácné druhy života.
reklama

 
Ing. Štefan Kotoč, CSc
Autor působil jako výzkumník, nyní je důchodce
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Nelze odpovědět jednoznačně - 27. 5. 2005 - Ivan Sommer

Jsem také technik. Mohu tedy reagovat jen na základě povrchních znalostí.Zkuste si ale odpovědět, proč vlastně ten biotop se vzácnými druhy vznikl právě na daném místě a ne o několik desítek metrů dále. Odpověď je jednoduchá, už i taková malá vzdálenost může být kritická a, obrazně řečeno, nepřekročitelná. Například mokřad nemůžete jednoduše přemístit o několik desítek metrů. Lze přenést některé organismy do botanických a zoologických zahrad. Stěží to však můžeme považovat za přenos ekosystému ? Spolupracoval jsem na dokumentacích EIA a měl jsem možnost se seznámit s pokusy přenášet chráněné rostliny v podobě tzv. záchranného přenosu. Výsledky byly více negativní než pozitivní. Napodobit původní podmínky není nijak jednoduché. Zaznamenal jsem ovšem i případ, že si skalničkář něco z chráněné oblasti vyrýpl a doma se mu to rozmnožilo do dalekého okolí natolik, že vlastně způsobil ekologickou katastrofu. Došel jsem tedy k závěru, že je nutno vždy přistupovat k přenosu vždy s maximální obezřetností a pokud možno se obejít bez něho.

Existují mnohé historické zkušenosti s tím, jak si osadníci přinášeli s sebou do kolonií živočišné a rostlinné druhy, na které byli zvyklí ve své staré c vlasti. V novém prostředí způsobili katastofu. Známým případem je rozšíření králika v Austrálii. To by ovšem bylo asi na jinou diskusi, kterou jste neměl na mysli. I v malém však se mohou vykytnou podobné problémy.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist