https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/ekovyzva-lukas-hrabek-ekovyzva-vyrobte-si-domek-pro-zizaly-zlikviduji-vam-odpad-z-kuchyne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

EKOvýzva: Vyrobte si domek pro žížaly. Zlikvidují vám odpad z kuchyně

1.3.2016
Malé růžové červíky si můžete jednoduše koupit nebo sehnat od jiného chovatele
Malé růžové červíky si můžete jednoduše koupit nebo sehnat od jiného chovatele
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | EKOvýzva
Ne každý má doma zahradu, na níž by mohl vyhazovat šlupky od brambor či lógr z kafe. Ale nezoufejte! Žižaly, které žerou váš každodenní kuchyňský bioodpad, můžete mít i na balkoně, ve sklepě či v obýváku, stačí jim obstarat vhodný domov. Na internetu naleznete spoustu sofistikovaných kompostérů, které si můžete koupit. Přestože jde o šikovné pomocníky, jejich cena vás ale může odradit. Kdo má hluboko do kapsy, může následovat mého příkladu a vyrobit si domeček pro žížaly sám a levně.
 

Fotonávod naleznete na stránkách www.ekovyzva.cz

Nejdříve si seženeme vhodné nádoby. Pokud máte doma nějaké dřevěné či plastové krabice, které nepoužíváte a chcete je ještě na něco využít, můžete sáhnout po nich. Hodí se například i vymyté velké piksly od primalexu. Ideální je, pokud máte nádoby tři. Žížaly mají rády tmu, takže nejlepší jsou neprůhledné tmavé krabice. Průhledné budete muset někam schovat.

Do krabice vyvrtáme několik děr do víčka, aby měly žížaly přísun vzduchu. Díry vyvrtáme i do dna krabice, aby se v kompostu nedržela přebytečná vlhkost. Časem by se nám tu mohl tvořit tzv. žížalý čaj, který slouží jako výborné hnojivo.

Dno pokryjeme papírem či kartonem – natrhanými ruličkami od toaleťáku, platy od vajíček či kusy kartonu. Žížaly mají rády vlhkost, proto natrhaný papír zalejeme vodou a necháme ho se nacucat. Zároveň je to zkouška, jestli díry na odvod vody fungují.

Nyní přidejte vrstvu již hotového kompostu, rašeliny či kokosového vlákna. A teď to hlavní – kalifornské žížaly. Pokud máte někoho s kompostem, počkejte si, až se mu namnoží. Malé růžové červíky si ale můžete také jednoduše koupit. Pak přidáváme bioodpad, který máme zrovna po ruce.

EKOvýzva
Lukáš Hrábek - www.ekovyzva.cz.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist