Evropské ochranářské organizace: Otevřený dopis předsedkyni Komise von der Leyenové k ochraně vlků
jménem níže podepsaných organizací na ochranu životního prostředí a zvířat Vám píšeme v reakci na tiskovou zprávu Komise o "vlcích v Evropě" ze dne 4. září 2023. Rádi bychom vyjádřili své hluboké znepokojení nad zavádějícími informacemi, které toto sdělení šíří ohledně vlků v Evropě.
Zavádějící informace
Pokud jde o nebezpečí, které vlci představují pro lidi a hospodářská zvířata, je sdělení pro tisk zavádějící a předjímá výsledky veřejné konzultace. Tvrzení, že koncentrace vlčích smeček se stala nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi, není vědecky podloženo.
V Evropě není vlk považován za nebezpečného pro člověka. Vědecké důkazy prokázaly, že vlci se k lidem nechovají jako ke kořisti a smrtelné střety s nimi jsou výjimečné, na rozdíl od řady skutečných a významných hrozeb pro lidský život (jako jsou extrémní povětrnostní jevy nebo dopravní nehody a znečištění). Škody na hospodářských zvířatech často souvisejí s nedostatečným dohledem a/nebo fyzickou ochranou.
Dostupné nástroje na ochranu hospodářských zvířat
Pro prevenci a kompenzaci hospodářských škod způsobených vlky jsou k dispozici dokumenty EU a vnitrostátní pokyny, osvědčené postupy a nástroje. Osvědčené postupy zahrnují výcvik psů na ochranu stád, vzdělávání pastevců, nástroje a technická řešení k odstrašení vlků. Pokyny Evropské unie pro státní podporu v odvětví zemědělství umožňují členským státům EU poskytovat zemědělcům plnou náhradu za škody způsobené chráněnými zvířaty, jako jsou vlci. To také umožňuje plně uhradit náklady na investice vynaložené na prevenci těchto škod, například na instalaci elektrických ohradníků nebo pořízení hlídacích psů. Kromě toho mají fondy pro rozvoj venkova v rámci Evropského zemědělského fondu pro rozvoj venkova potenciál podporovat koexistenci, zejména prostřednictvím investic a zvýšených agroenvironmentálních plateb na plochu pro oblasti, kde by přítomnost velkých predátorů mohla bránit provádění ekologicky prospěšných pastevních postupů. Tyto možnosti jsou v současné době nedostatečně využívány.
Konzultace porušuje pravidla Komise pro zlepšování právní úpravy
Jakékoli rozhodnutí o změně ochranného statusu vlků musí být založeno na spolehlivých vědeckých údajích, v souladu s ustanoveními příslušných právních předpisů, a nikoliv na neoficiálních důkazech předložených v rámci netransparentního a neregulérního konzultačního procesu. Je nepochopitelné, že Komise vyhlásila sběr údajů o "výzvách souvisejících s návratem vlků" na dobu 18 dnů prostřednictvím zvláštní e-mailové adresy. Tvrdíme, že tím Komise porušuje svá vlastní pravidla týkající se zlepšování právní úpravy. Pokyny pro zlepšování právní úpravy vyžadují, aby všechny zúčastněné strany měly k dispozici přiměřenou lhůtu, během níž mohou poskytnout informované a validní příspěvky. Osmnáct dní není přiměřená lhůta. Komise by již měla mít k dispozici důležité údaje z nedávno provedené kontroly vhodnosti směrnic o ochraně přírody, jakož i od členských států podávajících zprávy podle požadavků směrnice o stanovištích, včetně údajů týkajících se stávajících odchylek.
Výzva k akci
Jako předseda Evropské komise jste v jedinečném a autoritativním postavení a jsme velmi znepokojeni zavádějícími komentáři na sociálních sítích o vlcích, které byly vydány vaším jménem.
Ochrana vlků v Evropě je nejen záležitostí ekologického významu, ale také odrazem našeho závazku k zachování biologické rozmanitosti a hodnot koexistence a tolerance. Vlci jsou nedílnou součástí evropského přírodního dědictví a hrají zásadní roli při udržování rovnováhy ekosystémů a biologické rozmanitosti a návrat vlka do Evropy je významným úspěchem ochrany přírody, který nesmí být ohrožen. Evropská komise musí jít příkladem rozumné tvorby politiky a odpovědného řízení a ochrany volně žijících živočichů, které se řídí vědecky podloženými údaji, a nikoli názory a ekonomickými zájmy několika osob.
Rádi bychom si ujasnili nestranný postoj Komise k této otázce.
S pozdravem,
Ariel Brunner, regionální ředitel BirdLife pro Evropu a střední Asii
Ester Asinová, ředitelka, Evropská politická kancelář WWF
Gabriel Schwaderer, výkonný ředitel, EuroNatur
Dr. Joanna Swabe, vrchní ředitelka pro veřejné záležitosti, Humane Society International/Europe (HSI)
Staci McLennan, ředitelka pro politiku v Evropě, Mezinárodní fond na ochranu zvířat (IFAW)
Dr. Mark Jones, vedoucí politického oddělení, Born Free Foundation
Faustine Bas-Defossez, ředitelka pro zdraví přírody a životní prostředí, Evropský úřad pro životní prostředí.
(EEB)
Anaïs Berthier, vedoucí bruselské kanceláře ClientEarth
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (96)
Slavomil Vinkler
14.9.2023 07:34Karel Zvářal
14.9.2023 08:55Michal Ukropec
14.9.2023 10:57 Reaguje na Karel ZvářalSlovan
14.9.2023 09:53Fajn, žijeme v převážně kulturní krajině. Kulturní krajinou se však nerozumí krajina, kde by vlk či jiný predátor nemohl žít. Do naší, potažmo celoevropské, krajiny jednoznačně patří. Velcí i středně velcí chovatelé mají prostředky k tomu si pořídit pasteveckého psa, který byl po tisíce let k ochraně stád používán a vyšlechtěn. Pastvina by byla tak či tak nějakým způsobem ohraničena a pokud si psa člověk dobře vycvičí, pak se nic nemění. Ten pes nepřekročí jím respektovanou (naučenou) bariéru. O zadrátování krajiny tedy nemůže být řeč. Prostě to k té práci odjakživa patří stejně jako ovce samotné. Dodnes se to v místech, kde vlk nikdy nezmizel pravidelně praktikuje. Je to zdaleka největší jistota toho, že se chovateli takřka nestane, že by o zvíře kvůli vlkovi přišel.
No a ti menší se musí naučit si zvířata zavírat úplně stejně, jako to dělají chovatelé slepic. Sám mám v plánu si do 2 let pár ovcí pořídit (5-10, víc ne), ale ještě před tím si zařídím malý uzavíratelný přístřešek, kam si je večer zavřu. Chci to, žiju v oblasti kde je vlků hodně, tak se hold musím zařídit. Já nevim, mě to prostě přijde automatické. Každý chovatel by měl počítat s tím, že těm zvířatům věnuje nemálo svého času. Slepice si taky zavírám, jinak by mi to liška sebrala a mohl bych se zlobit jen sám na sebe.
Dobře, mě nevadí dobře nastavená regulace. Všichni víme, že u nás vlků nemůže být přespříliš a vlk není nadřazen jiným druhům. Co mi vadí je, že některé skupiny celý ten druh nesmyslně až démonizují, straší veřejnost a že se často litují hlavně ti "chovatelé", kteří reálně nehnou prstem aby tomu zabránili. Stane se jim to poprvé, nic neudělají. Tak se to stane podruhé, potřetí... zase nic. A tak začnou řvát, jak je na ně celý svět hnusný.
DAG
14.9.2023 09:57 Reaguje na SlovanSlovan
14.9.2023 10:04 Reaguje na DAGHunter
14.9.2023 10:19 Reaguje na SlovanSlovan
14.9.2023 10:31 Reaguje na HunterHunter
14.9.2023 10:47 Reaguje na SlovanSlovan
14.9.2023 12:19 Reaguje na HunterHunter
14.9.2023 12:42 Reaguje na SlovanSlovan
14.9.2023 13:33 Reaguje na Hunterhttps://nachodsky.denik.cz/zpravy_region/problemovy-vlk-se-za-ovce-uz-nebude-tesit-beztrestnosti-ani-v-chko-broumovsko-20.html
A ty svoje výlevy si nechte na doma pro starou.
Hunter
14.9.2023 13:54 Reaguje na SlovanSlovan
14.9.2023 14:11 Reaguje na HunterAle tak mě je celkem jedno kde je nebo co má. Jen mě překvapuje styl komunikace s jakou jste sem dneska nastoupil. Žena není doma, tak se asi chlastá a agresivita se stupňuje. No co už.
Hunter
14.9.2023 14:34 Reaguje na SlovanSlovan
14.9.2023 18:59 Reaguje na HunterCelou dobu tvrdíte, že je znáte. Tak proč to po mě chcete? Každý trošku schopný člověk si tohle vyhledá sám.
Gratuluji, chcete si tady tedy hrát na to, kdo má většího pindíka?
No a psát si tu jaksi budu co chci. A vy si pod tím klidně předvádějte stejné výlevy jako nyní… já se totiž pobavil :)
Hunter
15.9.2023 08:34 Reaguje na Slovanhttps://www.navratvlku.cz/aktuality/vyjimka-na-lov-problematickych-vlku-neznamena-automaticke-povoleni-odstrelu
Slovan
15.9.2023 12:28 Reaguje na HunterBřetislav Machaček
14.9.2023 10:57 Reaguje na Slovantak uvěřím tomu, co tu hlásáte. Ono to budou
měsíce šetření, který to byl, zda se nepoškodí
odstřelem vůdce smečka, aby to nebylo v době
výchovy vlčat, jde o zvlášť cenného jedince
atd. Nakonec bude pár pomatenců protestovat
proti odstřelu problematického jedince jako
u medvědice v Itálii. Vše bude řešit soud,
odvolací soud atd. No a nakonec někomu dojde
trpělivost, udělá bum a skončí před soudem.
Tato taktika je pouze pokračováním totální
ochrany s naoko řešením problematických kusů.
Řešením je chovatel s puškou, který zastřelí
vlka na lovu ovcí v ohradě a zbytek vlků se
bude ohradám obloukem vyhýbat. Oni nejsou
hloupí, aby riskovali život, ale jsou natolik
chytří, že při beztrestnosti loví dokonce
před zraky bezmocných chovatelů. Zvíře, které
si nespojilo nikdy hluk výstřelu se smrtí se
nezalekne slepého výstřelu, který vyplaší ty,
kteří s tím mají zkušenosti. O to tu jde od
samotného počátku a bylo to levnější, než
ty drahé ohrady a odškodné za zabitá zvířata.
No a pro vlky to bylo taky méně špatné, než
"zničení" celé populace ztrátou plachosti.
Hunter
15.9.2023 08:55 Reaguje na Břetislav MachačekBřetislav Machaček
16.9.2023 09:30 Reaguje na Hunterto "řeší", ale nedořeší. Ty důvody
k zamítnutí odstřelu jsem napsal a to jsem zapomněl na to, že se ho budou snažit ještě přemístit někam
jinam, aby si jeho řádění užili i
jiní. Doufám, že po Brdech dorazí
vlci i do Klánovického lesa a do
Divoké Šárky, aby si jich užili i
jejich největší zastánci. Taková
čivava VIP paničky zakousnutá vlkem
bude teprve důvodem to řešit.
DAG
14.9.2023 10:51 Reaguje na SlovanSamozřejmě byla do teď absolutní. Navíc na ekolistu mnoho článků od ochranářů o neschopnosti zemědělců a, že je všechno jejich chyba. Na konci s poznámkou, že jim to přeci stát uhradí. Navíc tvrzení AOPK, že odstřel vlků nepřipadá v úvahu, plán péče o vlka není potřeba a že škody jsou jen marginální. Potom je jasné, že se druhá strana zradikalizuje.
Kdyby byl jakýsi plán, kde od začátku bude napsané, že až se stane to nebo to, tak budou následovat tyto kroky, tak nemůže situace nikdo zneužívat.
Michal Ukropec
14.9.2023 11:03 Reaguje na DAGSlovan
14.9.2023 12:18 Reaguje na DAGNemohu souhlasit. Znovu opakuji, že pokud by byla absolutní, neexistovala by možnost jejich odstřelu. Ta možnost tu však je a dokonce se i zjednodušila.
Myslím, že důležitá je u chovatelů hlavně snaha se přizpůsobit a ne pouze brečet. Takových chovatelů je spousta a spousta. Klobouček a respekt před všemi, kteří toho jsou schopni. Že však někteří mají sami máslo na hlavě je podle bohužel realita. A nedivte se tedy, že se zradikalizuje druhá strana, když je nejvíc slyšet ta uřvaná menšina, která není schopna pochopit, že chov ovcí není jen o tom jim dát najíst a pak je posílat na jatka přes půl Evropy.
Můžete mě odkázat na ta tvrzení AOPK?
Hunter
14.9.2023 12:44 Reaguje na SlovanDAG
14.9.2023 13:15 Reaguje na SlovanHunter
14.9.2023 13:56 Reaguje na DAGSlovan
14.9.2023 14:03 Reaguje na DAG"Práci má nyní usnadnit nový pohotovostní plán z dílny ministerstev zemědělství a životního prostředí. Od začátku května zjednodušuje a upřesňuje pravidla pro odstřel vlků i jejich plašení. Na samotném zákonu se nic nemění, dále bude nutné dostat z něj výjimku."
Buďte fér a nyní mi poskytněte odkazy na ty vyjádření AOPK. Nejvíc mě zajímá to "že odstřel vlků nepřipadá v úvahu, plán péče o vlka není potřeba".
Zbyněk Šeděnka
14.9.2023 15:23 Reaguje na SlovanZbyněk Šeděnka
14.9.2023 22:51 Reaguje na SlovanSlovan
15.9.2023 12:31 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJarek Schindler
15.9.2023 17:33 Reaguje na SlovanSlovan
15.9.2023 18:42 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
16.9.2023 09:24 Reaguje na SlovanSlovan
16.9.2023 10:31 Reaguje na Jarek SchindlerMinimálně tvrzení, že “koncentrace vlčích smeček se stala nebezpečím potenciálně i pro lidi” je lživá a vědecky prokázaná hloupost. Této vědecké činnosti se říká statistika a pravděpodobnost. Je milion jiných věcí, kterých by se člověk měl bát více než vlka.
Jarek Schindler
16.9.2023 14:43 Reaguje na SlovanSlovan
17.9.2023 13:14 Reaguje na Jarek SchindlerJá ale nenapsal, že jí nějaká vylučuje. Já napsal, že je ta pravděpodobnost útoku (notabene smrtelného) extrémně nízká. Pamatujete si na ten případ, kdy si jeden muž u nás v ČR vymyslel útok vlka na svou osobu? A jak mu to tady spoustu lidí spolklo i s navijákem? To je přesně produkt podobné hysterie… hysterák rozšíří falešnou zprávu a podobní hysteráci nemají jakékoli pochyby o této vymyšlené “pravdě”.
Jarek Schindler
18.9.2023 12:51 Reaguje na SlovanSlovan
18.9.2023 14:19 Reaguje na Jarek SchindlerHunter
18.9.2023 14:56 Reaguje na SlovanJarek Schindler
19.9.2023 10:29 Reaguje na SlovanSlovan
19.9.2023 14:02 Reaguje na Jarek Schindlerhttps://chomutovsky.denik.cz/zpravy_region/utok-vlk-policie-poplasna-zprava-nova-ves-20230323.html
Až ten případ dovyřeší, jistě se to dozvíme.
Jarek Schindler
20.9.2023 16:10 Reaguje na SlovanAlena Lyskova
14.9.2023 20:19 Reaguje na SlovanEvidentně nechápete co je domácí zvíře. Ráda Vám to vysvětlím. Domácí zvíře má svého majitele, který přebírá za něj zodpovědnost. Stará se okrmení atd. To však neznámená, že bude uzamčeno ve stáji.
Každé zvíře má nárok na volný pohyb. Tím, že to zvíře někomu patří
znamená to, že ho majitel nejen krmí na své náklady ale také chrání.
Což v případě utoku Vaší milované šelmy není dost dobře možné. Proto Vám něco poradím. Běžte už s těma Vašima kecama do HAJE!!!!
Nechte nás chovatelé žít v klidu. Klidně si chovejte vlka ale plaťte si škody způsobané touto šelmou ze svého. Můj býček, když uteče z ohrady a způsobí škodu je to můj problém. Váš vlk patří do hlubokého lesa pokud se pustí k lidským obydlím je to Váš problém.
Slovan
15.9.2023 12:48 Reaguje na Alena LyskovaBřetislav Machaček
16.9.2023 09:51 Reaguje na Slovan(chov ho neuživí) odchází například z Bukovce do
práce v Třinci o půl páté ráno. To znamená ve čtyři
za tmy vypustit ovce na pastvu. Po odpolední směně
končící ve 22. 00 je doma ve 23.30 a pak jde zavřít
ovce do chléva. A to je tu ještě fakt, že ti vlci
už útočí i ve dne! Chápete tu situaci, že vypásání
malých pastvin nelze dělat stohlavými stády se psy,
ovčáky a doporučeným oplocením? Vlci tak budou
důvodem zanechat malochovu a nechat pastvinu zarůst
nálety. Chce to trochu praxe a zajet se tam podívat
a zeptat místních na případy napadení ovcí už i
v obcích a nikoliv pouze na odlehlých pastvinách.
Zastánci vlků jsou hrobaři luk a pastvin vypásaných zvířaty z malochovů a tím i krajiny jakou známe
a jakou si zase přejí ochránci pestré krajiny.
Jinak v létě za horka se zvířata pasou hlavně v
podvečer, ráno a nebo v noci stejně, jako divoká
zvířata a ve vedru odpočívají ve stínu. Ano, z
hladu se budou pást i ve vedru v pravé poledne,
ale právě to je týrání zvířat, když jim musí
chovatelé nařizovat kvůli vlkům kdy se mají pást.
Navíc pokud vám něco říká slovo laktační stres,
tak víte, jak dopadne třeba ovce při stresu z vlků.
Ztratí mléko nejenom pro jehně, ale i na výrobu
sýra a to nehovořím o zánětech mléčných žláz.
Zvířata potřebují klid, ne stres a to i ta divoká!
Hunter
18.9.2023 14:52 Reaguje na SlovanSlovan
18.9.2023 16:44 Reaguje na HunterHunter
19.9.2023 11:18 Reaguje na SlovanMartin Klewar
24.9.2023 13:14 Reaguje na HunterPS: já mám 80 ovcí a souhlasím s Váma, stejně jak s paní Alenou Lyskovou. Děkuji za normální společnost !!!
Hunter
18.10.2023 13:25 Reaguje na Martin KlewarMiroslav Vinkler
14.9.2023 11:05Ohně solidarity se letos opět rozhoří po celé Evropě v pátek 29. září 2023 pod heslem „Evropa vlků nebo Evropa pastevců? Má pastevní hospodářství v Evropě ještě své místo?“
Dámy a pánové
Německý svaz chovatelů ovcí. V. (FDS) vás žádá, abyste se zúčastnili celoevropské kampaně „Vigil and Solidarity Fire“ (Vigilie a oheň solidarity) za omezení šíření vlků!
Tato celoevropská kampaň je naplánována na pátek 29. září 2023 s předpokládaným začátkem v 19:30.
Vzhledem k tomu, že počet vlků nejen v Německu narůstá, stávají se stále více vážnou hrozbou pro celou venkovskou oblast a pro další existenci pastvy dobytka v celé Evropě.
Ohradníky, pastevci a hlídací psi nejsou v hustě osídlené kulturní krajině s rekreačním využitím ani cenově dostupná ani praktická alternativa! Proto chceme našim solidárním ohněm vyslat jasný signál z celého venkova! Dokažte politikům napříč Evropou, co si myslíme o vlčí politice!
Pokud máte možnost, uspořádejte tuto akci! Nezáleží na počtu účastníků, ale na vyjádření podpory.
Jde o vyslání signálu všem vládám států, federálním politikům a EU.
Vyzýváme také regiony, které dosud nebyly postiženy, aby projevily solidaritu – protože v určitém okamžiku přijdou na řadu také. Každý, kdo chce něco změnit, by se měl přidat nebo podpořit své kolegy.
Dejte nám prosím vědět, zda se k této akci připojíte. Stačí vyplnit krátkou registraci na stránkách:
https://www.wir-lieben-schafe.com/mahnfeuer-und-solidarfeuer-in-europa-2023/
Vytváříme mapu, která zobrazí všechna přihlášená místa v Evropě.
https://www.wir-lieben-schafe.com/mahnfeuer-und-solidarfeuer-in-europa-2023/
Milan Milan
14.9.2023 11:44Lukas B.
14.9.2023 12:29u návratu vlků jsem žádnou férovou a pořádnou cost/benefit/riziko analýzu nezaznamenal (ostatně ani u těch slavných barnumsky prezentovaných půlhektarových fantastických mokřadů). něco mi uniklo?
snažím se nikomu nepřát nic zlého, ale přistihl jsem se, jak paní političce přeji, že vlci sežrali ausgerechnet jejího poníka, a vkrádají se mi floskule "s čím kdo zachází, tím taky schází" a "revoluce začíná požírat své děti".
Petr Eliáš
14.9.2023 13:06Zbyněk Šeděnka
14.9.2023 13:27 Reaguje na Petr EliášPetr Eliáš
14.9.2023 15:41 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJarka O.
14.9.2023 13:45 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaSlavomil Vinkler
14.9.2023 13:54 Reaguje na Petr EliášHunter
14.9.2023 14:50 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
14.9.2023 15:18 Reaguje na HunterHunter
14.9.2023 15:54 Reaguje na Slavomil Vinklerhttps://www.sellier-bellot.cz/produkty/naboje-pro-ozbrojene-slozky/12-67-5-rubber-shot/list/
https://www.sellier-bellot.cz/produkty/naboje-pro-ozbrojene-slozky/12-67-5-rubber-ball/list/
Zbyněk Šeděnka
14.9.2023 18:22 Reaguje na HunterJuraj Lukáč
14.9.2023 15:38Karel Zvářal
14.9.2023 19:01 Reaguje na Juraj LukáčJarek Schindler
15.9.2023 00:36 Reaguje na Juraj LukáčAbych řekl pravdu tak na vaši odpověď, stejně tak jako v minulosti, je asi zbytečné čekat. Kromě těch vašich "ekofrází" jsem se ji zatím nedočkal. Tady ale, což je velké plus, které se vám asi moc líbit nebude, nemůžete oponenty jen tak vymazat.
Jarek Schindler
18.9.2023 12:42 Reaguje na Jarek SchindlerHunter
18.9.2023 14:44 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
15.9.2023 00:17Vědecky podloženo není ani tvrzení, že koncentrace vlčích smeček není nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro lidi.
Slovan
15.9.2023 12:35 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
15.9.2023 18:21 Reaguje na SlovanSlovan
15.9.2023 18:39 Reaguje na Jarek SchindlerTvrdíte, že by vlk u nás měl být v jiné kategorii ochrany, protože ho má IUCN v celosvětovém měřítku v kategorii LC. Stejně jako rysa nebo tetřeva. Proto se vás ptám, zda by i tyto druhy měli být na základě jejich kategorizace v IUCN (která je celosvětová) přeřazeny i u nás do nižší ochrany také. Přeci tu přísnou ochranu u nás nepotřebují, IUCN je vede jako LC, tedy málo dotčený druh…
Takže ANO nebo NE?
Jarek Schindler
16.9.2023 09:57 Reaguje na SlovanSlovan
16.9.2023 10:44 Reaguje na Jarek SchindlerJarek Schindler
16.9.2023 15:06 Reaguje na SlovanTakže tady máte ta kriréria:
A.Snížení populace (úbytek měřen v delší z period 10 let nebo 3 generací).
B.Geografické rozšíření v podobě B1 (rozsah areálu) A ZÁROVEŇ/NEBO B2 (plocha výskytu)
C. Nízká populační početnost a pokles.
D. Velmi malá nebo omezená populace.
E. Kvantitativní analýza -Pravděpodobnost
vyhynutí ve volné přírodě.
Takže, až v těchto kritériích najdete něco co by podporovalo současné zařazení vlka v kategorii kriticky ohrožený můžeme to potom aplikovat třeba na toho tetřeva ať máte klid.
Slovan
17.9.2023 13:29 Reaguje na Jarek SchindlerZa mě je u nás ohroženější rys, který je o stupeň níž než vlk, což v současné době nedává smysl. U vlků se jejich rozsah rozšíření prokazatelně zvyšuje, u rysů přinejlepším stagnuje.
Jarek Schindler
18.9.2023 12:38 Reaguje na SlovanSlovan
18.9.2023 13:17 Reaguje na Jarek SchindlerZa mě by si tedy měl rys s vlkem pozici vyměnit - rys jako kriticky ohrožený druh a vlk jako ohrožený.
Dál to asi komentovat nehodlám. Je mi jasné, že tady se neshodneme.
Jarek Schindler
20.9.2023 16:03 Reaguje na SlovanSlovan
15.9.2023 12:35 Reaguje na Jarek SchindlerJosef Valenta
15.9.2023 01:44Slavomil Vinkler
15.9.2023 08:50 Reaguje na Josef ValentaHunter
15.9.2023 09:22 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
15.9.2023 12:36 Reaguje na Josef ValentaJarek Schindler
16.9.2023 10:13 Reaguje na SlovanBřetislav Machaček
16.9.2023 10:53 Reaguje na Josef Valentanese někdo zodpovědnost a má to být předmětem soudního jednání stejně, jako nečinnost při snižování jejich počtu. Radujete se z vlků, ale asi proto, že tam mají dost těch daňků a neohrožují tak
vaše domácí zvířata (pokud je máte a nejste pouze zemědělec bez
jejich chovu na pastvinách). Taky znám pána, co nechová ovce a
je rád, že vlci vyhnali z okolí zvěř, která mu spásala řepku atd.
Svým sousedům chovatelům se vysmívá, že mají s vlky problémy a
jeho vlci problémů zbavili. On si ale neuvědomuje, že všeho
do času. Pokud skončí malochovy a zvěř opustí vlčí teritorium,
tak se vlci přestěhují jinam a situace se vrátí nazpět. Opět se
vrátí zvěř a lehce ulovitelnou srnčí a daňky nahradí černá a
pro myslivce bude honitba neatraktivní. Střílet pouze černou
není touhou žádného myslivce, který má rád pestrou přírodu i
se srnčí a jinou spárkatou, kterou nenávidíte. Jinak správně
píšete, že vlků bude časem moc, ale pouze místně a to tam, kde
bude mít potravu. Kde ji vybije, tak tam nebude a cílem je co?
Příroda bez zvěře a pastviny bez pasoucích se zvířat? No nevím,
ale to je poněkud zcestný cíl totální ochrany vlků.
Slavomil Vinkler
16.9.2023 08:57Kdo chce psa a pořídí si ho, je fyzická osoba zvaná majitel.
Majitel odpovídá za psa jak za výchovu tak škody.
Kdo chce vlka a pořídí si ho, musí být majitel, se všemi právy a povinnostmi.
Tedy musí být státem placené osoby, které se o vlky starají.
Každý pes je povinen mít identifikační chip, proč ne každý vlk obojek? Pak by bylo možno snadno určit, který tropí škodu, kdy a jak ho potrestat, vychovat nebo odstřelit. Přece není problém těch 300 obojků nebo kolik.
Břetislav Machaček
16.9.2023 10:33 Reaguje na Slavomil Vinklera ti jsou na rozdíl od vlků škodnou. Ti taky uloví březí srnu, srnče
a nebo ovce v ohradě. Nestačili by ochranářům ti psi bez totálního
hájení jaké mají vlci? Kdysi, kdy se s pytlačícími psy nikdo nemazal
zastřelil kamarád myslivec sousedovi dobrmana dosti vysoké hodnoty.
Ten se mohl zbláznit, ale situace zastřelení psa nad zakousnutou
srnou byla jasná i přivolaným policistům. Upustili ale od pokuty, protože před 35 léty byla smrt psa za 10 000 dostatečným trestem.
Doporučuji hradit škody způsobené vlky z dotací pro ochranářské spolky a pokutovat je za každé takové napadení domácích zvířat už kvůli stresům, které mají negativní vliv na zdraví zvířat a taky chovatelů. Pokud se naše příroda plně obešla 200 let bez vlků,
tak je dnes hloupost přeceňovat v kulturní krajině jejich význam.
Smířlivě navrhuji jejich výskyt v NP a jinde pouze těch, kteří
nebudou problémem pro chovy domácích zvířat jako ti, co se naučili
zabíjet beztrestně zvířata v ohradách. Beztrestnost povzbuzuje k
dalším takovým činům každého tvora včetně lidí. Lidi taky přece
trestáme za trestné činy a nečekáme, že to už příště neudělají
a stát nevyplácí náhrady poškozeným za trestný čin pachatele. To
musí pachatel a nikoliv stát a u vlků to musí být buď vlk a nebo
ti, kteří je nekriticky hájí před trestem za jeho chování.
Slavomil Vinkler
16.9.2023 12:24 Reaguje na Břetislav MachačekÚředník čehokoli i ochrany: co já, já muzikant, já ze zákona jen sleduji...