https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/fakta-o-klimatu-jaky-bude-osud-uhelne-energetiky-cr-v-nejblizsich-letech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Fakta o klimatu: Jaký bude osud uhelné energetiky ČR v nejbližších letech?

1.10.2024
Vyplatí se ještě?
Vyplatí se ještě?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Fakta o klimatu vydaly novou studii „Výroba elektřiny v Česku bez uhlí“, která se zabývá osudem uhelné energetiky ČR v nejbližších letech.
 
Co je to nejdůležitější? „O konci uhlí v ČR nebudou rozhodovat politická rozhodnutí, ale ekonomika jeho provozu.“

Studii na základě modelování evropské elektroenergetiky odpovídá na dvě otázky:

Jaké důsledky může mít brzké zdražení emisní povolenky?

Jak se Česku může vyplatit urychlený rozvoj moderní energetiky (v dalších 3–5 letech)?

Stejně jako v naší předchozí studii „Cesty k čisté a levné elektřině v roce 2050“, i zde využíváme náš open-source model celoevropské elektrizační soustavy v hodinovém rozlišení s 32 zeměmi. Kromě toho přidáváme zjednodušený model teplárenství v Česku.

Jaké jsou hlavní závěry studie?

1. Ekonomická realita evropské energetiky jednoduše povede ke konci uhlí ve výrobě elektřiny. Nejpozději při zdražení povolenky nad zhruba 100 € budou uhelné provozy poměrně rychle zavírat, protože na propojeném evropském trhu již nebudou moci konkurovat levnějším zdrojům.

2. Uzavření většiny uhelných elektráren v Česku nezpůsobí problémy s dodávkami elektřiny. V propojené Evropě je v součtu dostatek výkonu i pro pokrytí české spotřeby elektřiny. A to nejen v celkové roční bilanci, model dostatek výkonu potvrzuje hodinu po hodině pro různé průběhy počasí (viz importní bilance na hranicích ČR pro jednotlivé týdny v roce pro klimatický rok 2009 - str. 17). Celkově platí, že žádná speciální legislativní opatření na záchranu uhelných elektráren nejsou potřeba.

3. Výzvu v odklonu od uhlí v Česku představují uhelné teplárny, které potřebují co nejdříve přejít na modernější technologie a méně znečišťující paliva (např. vysoce účinnou kogeneraci ze zemního plynu nebo biomasy, velká tepelná čerpadla, akumulaci přebytků elektřiny do tepla). Pokud se dostatečně rychle netransformují, porostou náklady na teplo domácnostem i podnikům.

Co by nám mohlo pomoci, vyplývají ze studie nějaká doporučení?

Krátká odpověď je „Moderní energetika“ – tedy rozvíjet obnovitelné zdroje, posilovat flexibilitu a rozšiřovat akumulaci. Podrobnější odpověď najdete zpracovanou v 5. kapitole studie.

Chcete se o studii dozvědět více, přímo od jejích autorů? Základní kontext vám může dát epizoda podcastu 2050 „Bez uhlí se obejdeme“.


reklama

 
Fakta o klimatu

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (23)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 18:56
Kamarád má v jedné severské zemi přátele - horolezce, a ti (začátek devadesátek) předběhli dobu, doma mají 17°C. Nechodí v trenclích, jak jsme zvyklí u nás, ale přioblečou se. Jestliže snížení teploty o 1°C sníží spotřebu tepla o 6%, tak jejich teplota se blíží standardu welfare z dřívějších dob. Stojí za to o jejich příkladu popřemýšlet.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.10.2024 19:00 Reaguje na Karel Zvářal
k tomu bych uvedl, že právě Švédsko odmítlo propojit vedení elektřiny s Německem do doby, než si vyřeší svoje problémy... Jinak 17 je sice možných, ale taky se zvedá vlhkost. Protože zkrátka vydechujeme páru, která kondenzuje.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 19:04 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Zvýšená vlhkost chrání sliznice, nebudete tak často marod s chřipkou a venku vás ochlazení nijak nerozhodí. Jsme prostě rozmazlený...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.10.2024 20:06 Reaguje na Karel Zvářal
se nedomnívám, že by vlhko bylo problémem jen "nějaké"sliznice...
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

1.10.2024 19:05 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Tiež si myslím, že vlhkosť by bol problém. Aspon u nás doma v staršom baráku. Inak ja sa otužujem celú zimu v ľadovej vode, ale 17°C dlhodobo doma by som nedal. Jedna vec je byť otužilý a druhá vec je dlhodobo znášať chlad.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 19:10 Reaguje na Vladimir Mertan
Známý v práci (na pasekách) vzpomíná, jak se ráno probudili, voda v kýbli zmrzlá, od úst pára... a všichni byli zdraví...
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

1.10.2024 19:22 Reaguje na Karel Zvářal
Chodili sme asi pred 30 rokmi každý týždeň na paseky pri Vestíne. Môj kamarád tam žil presne ako píšete. V dome kúrila krava, pretože maštaľ bola súčasťou domu. Chodili sme oblečení stále v svetroch a bundách, aj tak sa dá. Ale či je to až také zdravé a pre každého neviem povedať.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 19:33 Reaguje na Vladimir Mertan
Jsem zvyklý při zimních odchytech spát v autě. Je to 27 let, kamarád s jeho ženou jeli taky. Já v noci chodil vytahoval a kroužkoval, oni převážně spali. Ráno nemohli tu kosu rozchodit/rozběhat (bylo nad nulou), musel ji odvézt domů. Mně to přišlo v poho, někdo je z toho vyřízený. Všechno je to o zvyku. Nepřetápět a otužovat se přirozeně. já třeba ledovou vodu nesnesu...
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

1.10.2024 20:15 Reaguje na Karel Zvářal
No ono to souvisí s otužováním, ale i s věkem. Taky jsem to zvládal, ale v 76 už mi nedělá zima dobře.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 20:25 Reaguje na Slavomil Vinkler
Hůře snáším vedro, v zimě se mohu přiobléct a hejbat, ale s 30°C v bytě jsem nepoužitelný. A ano, s věkem se všechno snáší hůře, námaha i změny teplot.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.10.2024 20:20 Reaguje na Karel Zvářal
taky by mě zajímalo, jak vysvětlit ženský, že bude vstávat se zamrzlou vodou v kýblu.... ty jejich " pohodlné" požadavky na partnery co jim je třeba zajistit se asi snižovat nebudou neb materializace emocí se zkrátka u nich odehrává.
jde spíš o to, kam až to zajde...

jinak z druhé strany stát už žádné peníze nemá...má mandatorní výdaje, které pokryjí 3/4 ročního rozpočtu.
Takže ti ekologisti by měli začít věřit na zázraky.
Místo kibicování by měli začít něco dělat prakticky. Ale to není " vysokoškolský" styl...oni se na školách naučili akorát kecat a na ruce jsou opatrní.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2024 21:15 Reaguje na Karel Zvářal
17 st C uvnitř je ještě docela teplo.
Kdysi v těch starých barácích, kde ráno byla zmrzlá vodav konvi v ložnici, mohla být průměrná teplota třeba jenom 5 - 10 st C.
A nad 20 st C se vytopil obývák jenom o velkých svátcích nebo když měla přijít ohlášená vzácnější návštěva.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.10.2024 18:57
až tihle eko teoretici zjistí a lidi si uvědomí svojí moc, tak tyhle teorie budou mít jepičí život.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 19:00 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Larvy žijí až několik let, na což se rádo zapomíná. Po nakladení vajíček mají splněno.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.10.2024 19:03 Reaguje na Karel Zvářal
to je sice možné, ale tihle "šoumeni" zapomínají na to, čemu se říká obecně sociální nepokoje... protože se zkrátka zdražuje všechno všem.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.10.2024 19:06 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Říká se, že demokracie je drahá. Totéž platí i pro GD.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

1.10.2024 20:09 Reaguje na Karel Zvářal
ono jde spíš o to, co lidi jsou ochotni snášet... to ti přestudovaný ekologisti nějak nechápou.
Odpovědět
VM

Vladimir Mertan

1.10.2024 19:12
A čo ak by sa zrušili emisné povolenky? Mne to nepripadá ani normálne ani tržné, platiť za emisie CO2 je čisté zdieranie.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2024 21:26 Reaguje na Vladimir Mertan
Odpustky jsou pro Brusel defakto náhrada velmi lukrativních daní, jejíchž zavedení by normálním způsobem nikdy neprošlo. A je to zdroj vysokých miliard eur. O kterých mohou v Bruseli rozhodovat úplně volně, jak je rozfofrují a oni je taky takhle využívají. Jednak dotacemi uplácejí jednodušší lidi, aby volili zelené i nadále, jednak po přeprání těch peněz v zelených projektech slouží tyto peníze už jako legální zisk z podnikání k obohacování zelených baronů a k jejich přeměně v zelenou evropskou oligarchii. A až tito oligarchové v EU nabudou dostatečného majetku a moci, budou už sami svou silou a mocí držet zelené v Bruseli, i proti vůli lidí, proto, aby jim i nadále zajišťovali zelené penězovody. Podobně jako nyní třeba v Rusku drží skupiny oligarchů přisáté ke státu u moci Putina.
Odpovědět
MM

Milan Milan

1.10.2024 20:30
Mně by zajímalo, kdo určil CO2 jako zásadní "plyn" pro odvrácení klimatické změny? Takový tunel na evropské peněženky i státní kasy, kvůli klimaticky zřejmému nesmyslu, nemohl vymyslet žádný bl.bec. A nikdo z vědeckých kapacit, odborné veřejnosti, akademiků (snad kromě prof. Klause) a akademií, nebo gramotných politiků se zatím zásadně nepostavil proti.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

1.10.2024 21:13
Fakta o klimatu vydala z velké části zelené pohádky a zelené lži.
Takzvanou moderní energetikou provozonanou prakticky jenom OZE zdroji nelze udělat bez obrovského zdražování celkové ceny energie, protože překročením určitého prahu procent oZE zdrojů v energetice bude třeba reálně začít v cenách elektřiny platit externality dané nestabilitou těchto OZe zdrojů. Cena elektřinxy pak bude se stoupajícími procenty elektřiny z OZE zdrojů růst exponencionálně.
V praxi pak zřejmě nastane nutnost uhelné zdroje za každou cenu udržet v chodu do doby dostavení dostatečného počtu stabilních jaderných zdrojů nebo aspoň do dostavení dostatečného počtu plynových zdrojů a zajištění dostatečných možností dovozu tohoto plynu. A bez ohledu na to, jak moc bruselští sabotéři evropské společnosti vyšroubují cenu povolenek a dále jak moc si ještě sosnou spekulanti na světových burzách na transakcích s těmi povolenkami.
Evropské státy si za žádnou cenu nemohou dovolit výpadky zásobování průmyslových podniků elektřinou a teplem, jaké by nastaly v energetice provozované pouze z OZE zdrojů ani dlouhodobě násobně vyšší cenu elektřiny než je ve státech s ekonomikami konkurujícími EU. Protože by došlo k masívní deindustrializaci států EU a tím k jejich ekonomickému krachu. Ostatně Německo se svou katastrofální zelenou Energiewende už k tomu směřuje. CCa 50 % průmyslových podniků zvažuje odchod z Německa.
Odpovědět

Radek Čuda

2.10.2024 12:34
„O konci uhlí v ČR nebudou rozhodovat politická rozhodnutí, ale ekonomika jeho provozu.“ ... svatá pravda. Škoda jen, že autoři studie taktně pomíjejí, že ekonomika provozu je v tomto případě zásadně determinována politickými rozhodnutími.

Kua drát, to je jak když za bolšánů majitelům činžáků ... tedy těm, co včas nepochopili:-) ... stanovili max výši nájemného a zcela překvapivě pak podle toho ekonomika provozu vypadala.

Mne by jen zajímalo, jestli to opravdu někdo myslí vážně, nebo si jen z lidí dělá pr--l.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

2.10.2024 14:12
Co se týče tepláren, tak jste zaignorovali tu nejlepší možnost: Domy opravdu důkladně zateplit, TČ nainstalovat lokálně, horkovody využít na příhod nízkopotenciálního odpadního tepla (pokud je zdroj) a v létě ohřívat vodu lokálním TČ a brát teplo z radiátorů (klimatizace).

Domy se stejně budou muset pořádně zateplit a to je třeba udělat PŘED transformací teplárenství!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist